• <

Żaglowiec Juan Sebastian de Elcano przypłynął do Szczecina (foto)

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Żaglowiec Juan Sebastian de Elcano przypłynął do Szczecina (foto)
Żaglowiec Juan Sebastian de Elcano przypłynął do Szczecina (foto) - GospodarkaMorska.pl

pc

12.06.2019 Źródło: PAP

Jeden z największych szkolnych żaglowców świata, "Juan Sebastian de Elcano", zacumował w środę przy szczecińskim Nabrzeżu Bułgarskim. Pierwsza wizyta jednostki w Polsce to jedna z głównych atrakcji tegorocznych Dni Morza.

Hiszpańską jednostkę witali przedstawiciele szczecińskiego magistratu, dzieci ze szczecińskich przedszkoli i mieszkańcy miasta.

"To duma hiszpańskiej Marynarki Wojennej, jeden z pięciu największych szkolnych żaglowców świata, przepiękna jednostka. Sądzę, że będzie co zwiedzać, będzie co oglądać, jesteśmy niezmiernie dumni, że przypłynęli do nas" – powiedział w środę dziennikarzom Jerzy Raducha ze szczecińskiego Centrum Żeglarskiego. Dodał, że miasto zabiegało o tę wizytę przez 13 lat.

"Ta jednostka bardzo rzadko pływa na północ, czuje się +jak ryba w wodzie+ na pełnych oceanach. Bałtyk czy Morze Północne bywa bardzo rzadko celem ich wypraw" – wyjaśnił Raducha.

Żaglowiec został nazwany na cześć baskijskiego odkrywcy, uczestnika wyprawy Ferdynanda Magellana, a po śmierci podróżnika - jej kontynuatora. Czteromasztowy szkuner marslowy o długości blisko 113 m wybudowany został w 1927 r. Jest żaglowcem szkolnym Królewskiej Marynarki Wojennej, czwartym największym żaglowcem szkolnym na świecie. Jego załoga liczy prawie 200 osób, dodatkowo na wyprawy szkoleniowe żaglowiec może zabrać nawet 75 kadetów.

O godz. 18 w Zarządzie Portów Szczecin i Świnoujście odbędzie się otwarty wykład dla mieszkańców, poświęcony pierwszemu opłynięciu Ziemi - wyprawie Magellana i Elcano, a także historii i misji, należącego do hiszpańskiej Marynarki Wojennej żaglowca. Wygłoszą go prof. Alfred Alvar Ezquerra z Wyższej Rady Badań Naukowych w Madrycie i kapitan żaglowca kmdr Ignacio Paz García.

Dni Morza – Sail Szczecin rozpoczną się w piątek. Przy szczecińskich nabrzeżach: Starówka, Pasażerskim i Bułgarskim zacumuje ponad 30 żaglowców, m.in. "Fryderyk Chopin", jacht "Antica", szwedzki oldtimer "Baltic Beauty" czy fiński żaglowiec "Joanna Saturna". Żaglowce udostępnią swoje pokłady zwiedzającym. W tym roku, ze względu na brak porozumienia odnośnie wynajmu nabrzeży pomiędzy miastem a spółką Polsteam, jednostek nie będzie u stóp Wałów Chrobrego.

Podczas wydarzenia na pięciu scenach odbywać się będą koncerty, m.in. szantowe, pokazy taneczne czy warsztaty. Na głównej scenie zaprezentują się uczestnicy programów "The Voice of Poland" i "The Voice Kids", a także piosenkarka Cleo.

Oprócz warsztatów i wydarzeń dla dzieci na miejskiej wyspie Łasztownia odbędzie się także Plener Literacki "Odkryj książkę na nowo".

Dniom Morza towarzyszyć będzie także jarmark, festiwal food trucków czy wesołe miasteczka. Na stronie dnimorza.szczecin.eu znajduje się program i szczegóły wydarzeń.

Dni Morza - Sail Szczecin rozpoczną się w piątek i potrwają do niedzieli.

Źródło:
PAP
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 27940,00 $ tona -1,16% 19 kwi
 Cynk 2842,00 $ tona -0,39% 19 kwi
 Aluminium 2331,00 $ tona 1,00% 19 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.