• <

Wynik wyszukiwania - "mickiewicz" - Wiadomości

Rada Nadzorcza PGE powierzyła obowiązki prezesa zarządu spółki Erykowi Kosińskiemu

Rada Nadzorcza PGE odwołała w środę prezesa spółki Wojciecha Dąbrowskiego i wiceprezesów Wandę Buk oraz Rafała Włodarskiego; obowiązki prezesa zarządu spółki powierzono Erykowi Kosińskiemu - wynika a komunikatu PGE.
08.02.2024

Mikołaj Dorożała nowym wiceministrem klimatu i środowiska

Mikołaj Dorożała na wniosek minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski został powołany przez premiera Donalda Tuska na stanowisko wiceministra klimatu i środowiska w randze podsekretarza stanu - poinformował w środę resort.
20.12.2023

Paulina Hennig-Kloska nowym ministrem klimatu i środowiska. Jakie podejmie działania?

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, dotychczasowa minister klimatu i środowiska, przekazała resort nowemu kierownictwu ministerstwa. Obejmująca urząd minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska otrzymała raport podsumowujący 8 lat działalności MKIŚ.
14.12.2023

Polscy uczniowie z wizytą w stoczni brytyjskiego partnera programu "Miecznik"

Do szkockiej stoczni w Rosyth, należącej do Babcock International, przybyła wycieczka uczniów i absolwentów polskiej szkoły Poloniusz. Była to okazja do zapoznania się z historią polsko-brytyjskich relacji a także działalnością stoczniowców.
24.11.2023

Rozpoczynają się Żagle 2023

Zwiedzanie i rejsy żaglowcami i oldtimerami, koncerty, jarmark i zabawy dla najmłodszych to niektóre atrakcje przygotowane na "największe żeglarskie święto w regionie". Szczecińska impreza Żagle 2023 potrwa do niedzieli.
18.08.2023

Badanie z udziałem Polaków: duże zanieczyszczenie wód słodkich mikroplastikiem

Każdego roku do oceanów trafia około 14 mln ton plastiku, ale problem zanieczyszczenia dotyczy też wód słodkich. Znaleźliśmy mikroplastik w każdym jeziorze, z którego pobraliśmy próbki - alarmują autorzy międzynarodowego badania z udziałem naukowców z Polski.
20.07.2023

Orkiestra dęta Marynarki Wojennej USA z koncertami w Polsce

Topside – zespół dęty orkiestry Amerykańskich Sił Morskich w Europie i Afryce – wystąpi w Polsce z czterema koncertami, wstęp wolny – poinformował Konsulat USA, który jest organizatorem trasy koncertowej.
13.06.2023

Konferencja Marine Green Propulsion Solutions

Żeglugę, a tym samym przemysł stoczniowy, czekają w najbliższych latach nie lada wyzwania związane z dekarbonizacją. Inicjatyw nie brakuje, a jedną z tych, które znalazły się w centrum dyskursu, są nisko- i zeroemisyjne napędy statkowe i takież paliwa. Tego typu rozwiązaniom poświęcone były konferencje z cyklu Marine Green Propulsion Solutions, które w połowie marca odbyły się najpierw w Szczecinie, a następnie w Gdańsku.
29.03.2023

Poznaj innowacyjne rozwiązania dla zrównoważonej przyszłości przemysłu morskiego. Zbliża się międzynarodowa konferencja Marine Green Propulsion Solutions

Już w marcu w Szczecinie oraz w Gdańsku spotkają się przedstawiciele przedsiębiorstw opracowujących nowatorskie rozwiązania w zakresie ograniczania emisji z przemysłu morskiego. Gospodarzem konferencji jest spółka Phoenix Poland.
14.03.2023

Woda hasłem przewodnim Ogólnopolskiej Nocy Biologów

Czy możliwa jest susza w wodzie, czy rzeka może być bardziej słona niż Bałtyk, jak obecność ważek świadczy o jakości wody, co niesamowitego żyje na dnie, jak wygląda ślimak od środka - i czy nurkowanie rekreacyjne wpływa na środowisko wodne - będzie można dowiedzieć się w piątek 13 stycznia podczas Ogólnopolskiej Nocy Biologów. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi "Woda – źródło życia – teraźniejszość i przyszłość".
11.01.2023

Andrzej Kensbok i Błażej Spychalski wiceprezesami Gaz-Systemu

NWZA Gaz-Systemu powołało od 1 stycznia 2023 r. Andrzeja Kensboka oraz Błażeja Spychalskiego na wiceprezesów spółki. Z dniem 31 grudnia 2022 r. odwołano też ze składu zarządu Marcina Kapkowskiego oraz Krzysztofa Jackowskiego - poinformował Gaz -System w piątek.
30.12.2022

Nowa ofensywna doktryna morska Federacji Rosyjskiej. Komu zagraża Rosja na morzu? [ROZMOWA]

Z prof. dr hab. Piotrem Mickiewiczem, politologiem i historykiem dziejów najnowszych, kierownikiem Zakładu Polityk Publicznych i Administracji w Instytucie Politologii UG, rozmawia Marek Grzybowski.
30.08.2022

Umowa na pierwsze badania zasobów polskiej koncesji na dnie Atlantyku

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy podpisał umowę na wykonanie pierwszego rejsu badawczego na Oceanie Atlantyckim na polskiej koncesji pod kątem poszukiwań obszarów, na których mogą występować zasoby tzw. siarczków polimetalicznych.
28.07.2022

Forum Bezpieczeństwa Morskiego: rośnie rola Bałtyku i polskiej Marynarki Wojennej

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę i planowanym rozszerzeniem NATO o Finlandię i Szwecję, rośnie rola Bałtyku i polskiej Marynarki Wojennej - uważają uczestnicy Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa zorganizowanego w środę w Warszawie.
22.06.2022

Niewybuch w basenie portowym w Jastarni. We wtorek ewakuacja mieszkańców i działania saperów

Burmistrz Jastarni wydał zarządzenie w sprawie ewakuacji mieszkańców i turystów. We wtorek, saperzy mają podjąć próbę wyciągnięcia z basenu portowego niewybuchu z okresu II wojny światowej. Akcja ma trwać między godz. 8 a 15.
30.05.2022

Gry wojenne na morskiej szachownicy. Nowa pozycja geopolityczna Bałtyku

Promocja książki odbyła się 17 maja br. i wywołała dyskusję w kontekście napaści Rosji na Ukrainę i globalnych konsekwencji wojny w północnej części Morza Czarnego. Okazało się, że promocja książki zbiegła się z wydarzeniami, których nie przewidziały wywiady czołowych państw NATO.
20.05.2022

Studencki pojazd autonomiczny informatyków ETI. Projekt na czasie i na wodzie [GALERIA]

Na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (ETI) 23 lutego 2022 w Audytorium 1NE odbyła się inauguracja studiów II stopnia PG. Jednym z istotnych punktów uroczystości była prezentacja projektów wykonanych przez studentów ETI. Wśród wyróżnionych znalazł się również projekt pojazdu autonomicznego.
26.02.2022

Zawodniczka YKP Gdynia trzecia na świecie

Paulina Rutkowska, młoda żeglarka Yacht Klubu Polski Gdynia z brązowym medalem mistrzostw świata po regatach we włoskim San Remo! 16-latka startując w zmaganiach klasy 420 w parze z Igą Wielczyk z MOS Iława zajęła 3. miejsce w kategorii wiekowej do lat 17.
15.07.2021

Krzysztof Nowicki nowym wiceprezesem Grupy Lotos

Rada nadzorcza Grupy Lotos powołała w piątek Krzysztofa Nowickiego na stanowisko wiceprezesa zarządu Grupy Lotos ds. fuzji i przejęć z dniem 26 stycznia - poinformowała spółka.
22.01.2021

Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski - koniec pięknej przygody z klasą 420, czas na nowe! [wywiad]

Patryk Kosmalski (Chojnicki Klub Żeglarski) i Tomasz Lewandowski (Olsztyński Klub Żeglarski) to najlepsza w Polsce męska załoga w klasie 420. Dwa razy wygrali słynne regaty Kieler Woche, zajęli siódme miejsce w młodzieżowych mistrzostwach świata, trzy razy z rzędu stawali też na najwyższym stopniu podium w mistrzostwach Polski. Dwa tygodnie temu, wygrywając regaty Gold Cup 2020 Trofeo Jean Bertrand w San Remo Patryk i Tomasz zakończyli swoją pełną sukcesów przygodę z klasą 420. O tej właśnie przygodzie i o planach na przyszłość z
25.11.2020

Władze Gdańska przedstawiły wizję zagospodarowania pasa nadmorskiego

- Gdańsk otwiera się na morze to hasło, które wiele razu słyszeliśmy. Wspólnie z moimi współpracownikami postanowiliśmy w inny sposób spojrzeć na pas nadmorski. Jednym z przejawów kompleksowego myślenia o zagospodarowaniu pasa nadmorskiego jest także miejsce, w którym się znajdujemy, czyli Dom Zdrojowy. Przywracamy blask dawnemu obiektowi, żeby Brzeźnu przywrócić charakter miejsca kuracyjnego – tymi słowami rozpoczęła konferencję Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
19.11.2020

Kosmalski i Lewandowski zwycięstwem w San Remo kończą pływanie w klasie 420

To był polsko - włoski pojedynek zakończony zwycięstwem biało - czerwonych. Załoga Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski (420KosmalskiLewandowski), po niedawnym triumfie w Kieler Woche, tym razem wygrała regaty 420 Gold Cup 2020 Trofeo Jean Bertrand rozegrane w San Remo. W regatach wystartowały 22 załogi - 13 z Włoch i 9 z Polski. Patryk Kosmalski (Chojnicki Klub Żeglarski) i Tomasz Lewandowski (Olsztyński Klub Żeglarski) w trzech wyścigach meldowali się pierwsi na mecie.
06.11.2020

Siły morskie RP w Bałtyckim i światowym systemie bezpieczeństwa na morzu

W piątek, 25 września 2020 roku, w Bibliotece Głównej AMW, odbyło się seminarium naukowe zorganizowane przez Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich z okazji 70-lecia urodzin prof. dr. hab. Andrzeja Makowskiego. Tematem przewodnim były „Siły Morskie w Rzeczypospolitej Polskiej w bałtyckim i światowym systemie bezpieczeństwa na morzu”.
28.09.2020

Uroczystości państwowe na Westerplatte – jak dojechać, którędy wejść

1 września 2020 roku na Westerplatte, Wojsko Polskie zorganizuje uroczyste obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Poniżej przedstawiamy szereg przydatnych informacji komunikacyjnych i organizacyjnych.
31.08.2020

Naukowcy z UAM łączą siły na rzecz klimatu

Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu powstał Zespół Roboczy do spraw zmian klimatu i kryzysu środowiskowego. Naukowcy będą przygotowywać diagnozy, rekomendacje, współpracować z otoczeniem na rzecz ochrony klimatu.
31.07.2020

6 tys. uczestników XVII Międzynarodowego Zlotu Morsów

6 tys. osób uczestniczyło w XVII Międzynarodowym Zlocie Morsów w Mielnie, najwięcej w historii wydarzenia. Większość weszła do Bałtyku podczas finałowej kąpieli w niedzielę – powiedziała PAP Maria Piskier z biura zlotu w Centrum Kultury w Mielnie.
09.02.2020

5,5 tys. osób zgłosiło się na XVII Międzynarodowy Zlot Morsów Mielno 2020

Uczestnictwo w rozpoczynającym się 6 lutego w Mielnie XVII Międzynarodowym Zlocie Morsów zgłosiło organizatorom 5,5 tys. osób, najwięcej w historii. Mamy jeszcze 500 wejściówek wyłącznie na finałową kąpiel – powiedziała PAP w piątek Maria Piskier z Centrum Kultury w Mielnie.
31.01.2020

III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP wśród najlepszych w kraju

Znamy najlepsze licea ogólnokształcące i technika w Polsce! Wśród wyróżnionych szkół średnich wysoką, czwartą pozycję w skali kraju, zajęło III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni. To kolejny znakomity wynik gdyńskiej „Trójki” w prestiżowym rankingu miesięcznika Perspektywy.
11.01.2020

Polska Spółka Gazownictwa rozszerza współpracę z PZŻ

Polski Związek Żeglarski rozszerza współpracę partnerską z Polską Spółką Gazownictwa. Narodowy operator systemu dystrybucyjnego gazu w Polsce, oprócz kadry juniorów klasy 470 będzie też wspierał kadrę narodową juniorów klasy 420. Podpisana w Warszawie umowa obowiązuje do 31.10.2020 roku.
05.12.2019

Uniwersytet Gdański w elitarnym konsorcjum Europejskich Uniwersytetów Nadmorskich SEA-EU

Uniwersytet Gdański znalazł się w elitarnym konsorcjum Europejskiego Uniwersytetu Nadmorskiego (European University of the Seas - SEA-EU). UG wraz z partnerami: Uniwersytetem w Kadyksie (Hiszpania), Uniwersytetem w Splicie (Chorwacja), Uniwersytetem Zachodniej Bretanii (Francja), Uniwersytetem Christiana-Albrechta w Kilonii (Niemcy) i Uniwersytetem Maltańskim (Malta) otrzyma do 5 milionów euro w ciągu najbliższych 3 lat. Grant jest przeznaczony na rozwój współpracy m.in. w dziedzinie kształcenia, badań i wymiany akademickie
27.11.2019

Powstała Zielona Stocznia w Polsce

Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” wraz z Krajową Izbą Gospodarczą zawiązały spółkę celową "Zielona Stocznia w Polsce" - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. To pierwszy w kraju zakład recyklingu jednostek pływających.
01.07.2019

O nowoczesnym i ekologicznym recyklingu statków na UAM w Poznaniu podczas posiedzenia Grupy Roboczej ds. Zielonej Stoczni

Na Wydziale Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu 4 kwietnia odbyło się kolejne posiedzenie Grupy Roboczej ds. projektu „Zielona Stocznia w Polsce”. Przewodniczyli mu przedstawiciele MGMiŻŚ oraz Krajowej Izby Gospodarczej.
05.04.2019

Premiera projektu VR MS Piłsudski – Ukryta historia

20 lutego 2019 r. w Studiu Filmowym im. Zbyszka Cybulskiego odbyła się premiera zrealizowanego w technologii Virtual Reality projektu „MS Piłsudski – ukryta historia”. W ramach wydarzenia mieszkańcy Wrocławia mieli okazję wybrać się w wirtualny rejs na pokładzie najwspanialszego polskiego transatlantyku.
22.02.2019

Krzysztof Senger p.o. prezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Senger został p.o. prezesa PAIH zdecydowała rada nadzorcza Agencji - poinformował w czwartek PAP Senger.
11.01.2019

Ambasador Kazachstanu: Współpraca z Polską praktycznie we wszystkich sferach się rozwija

Obroty handlowe Polski i Kazachstanu od stycznia do września bieżącego roku przekroczyły 1,5 mld dolarów; to prawie dwa razy więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku; współpraca praktycznie we wszystkich sferach się rozwija - podkreślił ambasador Kazachstanu w RP Margułan Baimuchan.
11.12.2018

Fundacja Koncept Kultura wirtualnie rekonstruuje statek MS Piłsudski

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Fundacja Koncept Kultura udostępni interaktywną platformę poświęconą historycznemu transatlantykowi MS Piłsudski, który zatonął w 1939 r. Ma to być atrakcyjna lekcja mało znanej Polakom historii z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
27.11.2018

Szczecin: Bartłomiej Sochański w drugiej turze wyborów prezydenckich

Kandydat Zjednoczonej Prawicy Bartłomiej Sochański na prezydenta Szczecina będzie walczył w II turze z urzędującym na tym stanowisku Piotrem Krzystkiem.
22.10.2018

Polska muzyka i energetyka w Kopenhadze

Szymon Nehring i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zagrają w niedzielę w Kopenhadze. W poniedziałek w stolicy Danii odbędzie się konferencja poświęcona polsko - duńskiej współpracy energetycznej, w tym projektowi Baltic Pipe.
09.09.2018

Zakończyło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego

Ogłosimy możliwość wskazywania tytułów, które chcielibyście, żeby stały się przedmiotem Narodowego Czytania w 2019 roku - powiedział prezydent Andrzej Duda, zamykając w sobotę tegoroczną odsłonę akcji Narodowe Czytanie.
09.09.2018

Rozpoczęło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego

Powieść, z której wypływa wciąż to wielkie zdanie, że Polska potrzebuje wielkiej idei" - tak prezydent Duda mówił o "Przedwiośniu" Żeromskiego inaugurując w sobotę, w Warszawie, Narodowe Czytanie tej właśnie powieści. W tym roku akcja ma rekordowy zasięg - jest prowadzona w 2930 miejscach.
08.09.2018

Działania antykorupcyjne w portach morskich w oparciu o międzynarodowy standard ISO 37001

Pojęcie „korupcja” miało i do tej pory ma pejoratywne znaczenie. Nic dziwnego, w końcu korupcja ma w swoi rodowodzie ślady pochodzące z najdawniejszych czasów, które nie były w stanie zmienić swojej tożsamości przez wszystkie stulecia aż do dnia dzisiejszego. Pierwszym spisanym świadectwem wskazującym na wystąpienie korupcji jest dokument opisujący świętego Cyryla, patriarchę Aleksandrii i Doktora Kościoła, który uciekał się do łapownictwa na ogromną skalę, dokumentując wydatki związane z łapownictwem w formie zestawień finansow
27.08.2018

Uwaga mali i średni przedsiębiorcy branży stoczniowej

Uwaga mali i średni przedsiębiorcy branży stoczniowej. W najbliższy czwartek i piątek odbędą się spotkania informacyjne dotyczące pozyskiwania funduszy europejskich pt. „Wsparcie Województwa Zachodniopomorskiego dla branży stoczniowej”. Spotkania skierowane są także do średnich i małych firm z branży stoczniowej.
07.08.2018

Dar Młodzieży wyrusza na Teneryfę (foto)

Po wizycie w sześciu portach w pięciu różnych krajach „Dar Młodzieży” żegna się z Starym Kontynentem. Załoga Rejsu Niepodległości dotarła do Bordeaux, skąd wyruszy w kierunku leżącej u wybrzeży Afryki Teneryfy.
28.06.2018

Mielno: Blisko 300-metrowa kładka połączyła dwa odcinki nadmorskiej promenady

Jeszcze w czerwcu, przed rozpoczęciem letniego sezonu turystycznego w Mielnie, można będzie spacerować nadmorską promenadą aż do Unieścia, miejskiego osiedla. Pozwoli na to blisko 300-metrowa kładka, która połączyła dwa odcinki istniejącej konstrukcji.
10.06.2018

Jesteś pracodawcą i planujesz zatrudnić cudzoziemca? Zrób to zgodnie z nowymi przepisami

Cudzoziemcy, w szczególności obywatele Ukrainy, chcą u nas pracować i zamieszkać na stałe. Jak stworzyć im godne warunki pracy, a do tego zrobić to zgodnie z literą prawa? Podczas spotkań w 7 miastach pracodawcy dowiedzą się, jak nie popełnić błędu przy zatrudnianiu cudzoziemców, a jeśli w ich firmach brakuje rąk do pracy, uzyskają pomoc w znalezieniu wykwalifikowanej kadry.
26.02.2018

Konferencja Wychowanie Wodne w ZHP 2018

W dniach 10 – 11 lutego w Warszawie odbędzie się kolejna konferencja dotycząca wychowania wodnego w Związku Harcerstwa Polskiego. Konferencja organizowana przez Wydział Wychowania Wodnego GK ZHP oraz Zespół Pilota Chorągwi Stołecznej ZHP rokrocznie skupia szerokie grono instruktorów zainteresowanych wychowaniem wodnym w Związku Harcerstwa Polskiego.
23.01.2018

Gowin: Morawiecki jako premier to dobra wiadomość dla nauki

Mateusz Morawiecki należy do grona polityków, którzy świetnie sobie zdają sprawę ze znaczenia nauki dla rozwoju Polski - powiedział w poniedziałek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin wręczając nagrody naukowcom i nauczycielom akademickim.
11.12.2017

Fundacja „Mam Marzenie”: Aleksander Doba będzie gościem gali charytatywnej

Podróżnik Aleksander Doba będzie gościem tegorocznej gali fundacji "Mam Marzenie". W trakcie wydarzenia fundacja ogłosi też spełnienie kolejnych marzeń chorych dzieci - tym razem o podróżach: do Paryża, Szwajcarii i Parku Safari w Wielkiej Brytanii.
08.12.2017

Gowin: 357 mln zł na podniesienie jakości kształcenia

W sumie 357 mln zł na reformy otrzyma 10 najlepszych polskich uczelni w ramach konkursu Zintegrowane Programy Uczelni. Dzięki temu na polskich uczelniach będzie mogło pojawić się wielu wykładowców z najlepszych uniwersytetów zagranicznych - uważa szef resortu nauki Jarosław Gowin.
05.12.2017

Idea Jedwabnego Szlaku - możliwa przy wzajemnym poznaniu kulturowym

Historia Jedwabnego Szlaku jest dowodem na to, że możliwa jest pokojowa współpraca ponad podziałami w wielu różnych obszarach, nie tylko w obszarze gospodarczym. Istotne jest wzajemne zrozumienie i wymiana kulturowa pomiędzy państwami, tak by strony mogły się lepiej poznać i zrozumieć - podkreślali uczestnicy konferencji "Silk Road International Cultural Forum", która odbyła w ubiegłym tygodniu w Warszawie.
04.12.2017

Prezydent: Celem wizyty w Wietnamie pogłębienie relacji

Jesteście ambasadorami Polski w Wietnamie - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda na spotkaniu w Hanoi z wietnamskimi absolwentami polskich uczelni.
27.11.2017

Ustawa 2.0: Pierwsza od 12 lat całościowa reforma uczelni, przygotowana w nietypowym trybie

Tzw. Ustawa 2.0, której projekt mamy poznać we wtorek, jest nie tylko pierwszą od 12 lat próbą całościowej reformy uczelni. Nietypowy był sam tryb przygotowań do reformy – na opracowanie założeń ustawy rozpisano konkurs, a w proces tworzenia przepisów włączone zostało środowisko naukowe.
18.09.2017

Ostatnie spotkanie z rybakami morskimi

Dobiega końca cykl spotkań z rybakami w portach morskich. Ostatnie z nich odbędzie się w najbliższy piątek w Jastarni. Początek o godzinie 15.
14.09.2017

„Rzeczpospolita” : Powstaną uczelnie techniczne

Pierwsza liga szkół wyższych ma dostać dodatkowe środki na badania. Pozostałe będą kształcić tylko praktycznie - informuje w czwartek "Rzeczpospolita".
14.09.2017

Resort gospodarki morskiej na BALTEXPO 2017

Za tydzień w Gdańsku rozpoczynają się jedne z najważniejszych targów branży morskiej w Polsce – 19. Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXPO 2017. W tym roku w targach weźmie udział także Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Organizatorem targów jest Zarząd Targów Warszawskich SA.
04.09.2017

Minister Szczerski rozmawiał w Wilnie o współpracy Polski i Litwy

Współpraca bilateralna Polski i Litwy była tematem środowych rozmów podczas wizyty w Wilnie szefa gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Krzysztofa Szczerskiego.
23.08.2017

Doba kajakiem, a oni na rowerach

Czy można przyjechać rowerem na imprezę żeglarską? Oczywiście, że tak! „Od Adama w Krakowie do Adama w Szczecinie. Rowerem na regaty” tak nazywa się podróż rowerami, w której wezmą udział rowerzyści z całej Polski. Można się dołączyć.
25.07.2017

Gdańsk: Naukowcy chcą wspierać Program Zagospodarowania Dolnej Wisły

Trójmiejskie środowisko naukowe chce uczestniczyć w realizacji Narodowego Programu Zagospodarowania Dolnej Wisły. Deklaruje m.in. włączenie swojej kadry naukowo-badawczej i projektowej wraz z zapleczem techniczno-organizacyjnym do realizacji Programu.
27.06.2017

Projekt Zielona Stocznia. Spotkanie grupy roboczej

W siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odbyło się pierwsze spotkanie grupy roboczej ws. projektu Zielona Stocznia. Zainaugurowali je Anna Moskwa, podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, oraz Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.
25.05.2017

Skutki zaniechania ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy

Podstawowym celem postępowania upadłościowego jest wyeliminowanie z obrotu gospodarczego podmiotów, których kondycja finansowa nie pozwala na dalsze funkcjonowanie na rynku. Powyższe ma na celu przede wszystkim ochronę wierzycieli upadłego przedsiębiorcy, jak również jego ewentualnych przyszłych kontrahentów. Założenie to realizuje się między innymi w nałożeniu na każdego przedsiębiorcę obowiązku postawienia spółki w stan upadłości w przypadku wystąpienia sprecyzowanych w ustawie okoliczności. Niedopełnienie powyższego obo
05.03.2017

Sukces stalowowolskiej wystawy morskiego designu z krajów nadbałtyckich

„Roundabout Baltic” – to ekspozycja 70 designerskich przedmiotów codziennego użytku zorganizowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli (podkarpackie), która osiągnęła ogromny sukces w krajach nadbałtyckich. Od 12 marca wystawa będzie prezentowana w Reykjaviku (Islandia).
22.02.2017

Sea waybill a strony umowy przewozu towarów drogą morską

Sea waybill (nazywany również konosamentem ekspresowym lub przyspieszonym), jest jednym ze szczególnych rodzajów morskiego listu przewozowego, którego istota polega na tym, iż nie musi być on przedstawiony w oryginale przewoźnikowi, aby ten wydał towar odbiorcy. W ostatnim czasie, w jurysdykcji włoskiej, zapadły dwa istotne orzeczenia sądu w Genui, które poruszały, w tym kontekście, kwestie związane z identyfikowaniem stron umowy przewozu oraz bierną legitymacją procesową.
12.02.2017

Narodowe Czytanie na pokładzie ORP Błyskawica

W sobotę 3 września, cała Polska weźmie udział w projekcie Narodowego Czytania. W tym roku do wspólnego czytania wybrano, jedną z najpopularniejszych powieści historycznych Henryka Sienkiewicza „Qvo Vadis”.
29.08.2016

Dorota Raben odwołana ze stanowiska prezesa Portu Gdańsk

Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, Dorota Raben została w dniu dzisiejszym odwołana ze stanowiska przez radę nadzorczą spółki. Jednocześnie ogłoszono konkurs na stanowisko prezesa zarządu oraz wiceprezesa ds. finansowych. Do czasu rozstrzygnięcia konkursu obowiązki prezesa będzie pełnił Jerzy Melaniuk, wiceprezes ds. infrastruktury.
06.04.2016

Rada nadzorcza skończyła obradować. Dorota Raben dalej prezesem Portu Gdańsk (aktualizacja)

Nie doszło do przewidywanych zmian w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk. Przynajmniej na razie, bo niedługo zostanie rozpisany konkurs na nowe stanowiska w zarządzie.
15.03.2016

Darłowo z lepszym dojazdem do portu

Ponad 3 km nowych dróg, ścieżki pieszo-rowerowe, nowe ronda, oświetlenie uliczne oraz kanalizacja deszczowa odwadniająca jezdnię - po ponad 22 miesiącach prac budowalnych Skanska zakończyła w Darłowie już ostatni, trzeci etap prac. Celem inwestycji była poprawa dostępności do portu morskiego od strony lądu.
04.02.2016

Zmiany w Zarządzie PERN „Przyjaźń” S.A.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PERN „Przyjaźń” S.A. postanowiło w dniu 7 stycznia 2016 roku powołać na stanowisko Prezesa Zarządu Spółki - Igora Wasilewskiego, oraz na stanowiska Wiceprezesów: Tadeusza Zwierzyńskiego i Rafała Milanda. Na stanowisku Wiceprezesa Zarządu, pozostał przedstawiciel załogi- Sławomir Stachowicz. Jednocześnie, Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki odwołało ze składu Zarządu Spółki Marcina Moskalewicza, dotychczasowego Prezesa Zarządu, oraz Wiceprezesów: Dariusza Zawadkę i Aleksandrę Sieczkowską
07.01.2016

Kołobrzeskie molo w pełni zrewitalizowane

Drugi etap renowacji największej atrakcji Kołobrzegu - molo - dotarł na metę. Po ubiegłorocznym otwarciu wychodzącej w morze części spacerowej nabrzeża, tym razem na nowo zagospodarowano teren wokół turystycznego deptaka. Fundusze na realizację inwestycji pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. Uroczyste zakończenie prac odbyło się w piątek, 13 listopada br. Uczestniczyła w nim członek Zarządu Województwa Anna Mieczkowska oraz prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek.
01.12.2015

Najważniejszy jest zespół – wywiad z mecenasem Markiem Czernisem

Przedstawiamy Państwu rozmowę z mec. Markiem Czernisem – partnerem zarządzającym kancelarii prawniczej „Marek Czernis Kancelaria Radcy Prawnego” w Szczecinie [MCLO]*.
02.09.2015

Nowy Kanał Panamski motorem rozwoju LNG

Jedną z wyczekiwanych inwestycji ostatnich lat jest rozbudowa Kanału Panamskiego. To właśnie jego rola może pozwolić na dalszy rozwój konkurencyjności rynku LNG.
24.07.2015

LNG napędza nowe technologie w transporcie morskim

Sukces LNG w sektorze żeglugi zależy w dużym stopniu od rozwijania nowych technologii. Atrakcyjność paliwa LNG powoduje, że branża technologiczna prężnie działa w celu dostosowania infrastruktury i urządzeń do efektywnego i ekonomicznego wykorzystania surowca. Dostępność tego paliwa powinna polegać przede wszystkim na możliwości bunkrowania statków na morzu, a nie jedynie w portach, co pozwoli na znaczne zmniejszenie kosztów przez armatorów. Wyzwania badawcze koncentrują się przede wszystkim wokół obniżenia kosztów użytkow
18.07.2015

Do Szczecina zawinęły pierwsze wielkie żaglowce

W Szczecinie rozpoczyna się finał Baltic Tall Ships Regatta oraz "Powrót wielkich żaglowców". Jeszcze dziś zacumują tam "Generał Zaruski", "Olander", "Fryderyk Chopin", "Zawisza Czarny" i "Kapitan Borchardt".
12.06.2015

Do Szczecina zawiną najpiękniejsze jachty świata

W czerwcu tego roku po raz kolejny powitamy przy gościnnych szczecińskich nabrzeżach najpiękniejsze żaglowce i jachty z całego świata. Szczecin będzie organizował wspólnie z litewską Kłajpedą i Sail Training International The Baltic Tall Ships Regatta 2015.
13.05.2015

Jakie żaglowce zagoszczą w Szczecinie podczas Baltic Tall Ships Regatta?

Znamy żaglowce, jakie zacumują w Szczecinie na "Baltic Tall Ships Regatta" - imprezy angielskiego stowarzyszenia STI. Szczecinianie zobaczą 49 statków.
27.04.2015

Określenie zasad nakładania kar pieniężnych za naruszenie norm siarkowych

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska („The Environmental Protection Agency”), w skrócie EPA, opublikowała politykę wymiaru kar cywilnych za naruszenie standardów stężenia siarki, zwaną dalej Polityką karania. Polityka ta znajdzie zastosowanie do rozstrzyganych przez EPA przypadków naruszenia norm zanieczyszczeń na znajdujących się w Ameryce Północnej i na Karaibach obszarach kontroli zanieczyszczeń („Emissions Control Areas”, ECAs) podlegających jurysdykcji EPA.
07.02.2015

Nowy Dowódca okrętu ratowniczego ORP Lech

W piątek, 22 sierpnia, zgodnie z marynarską tradycją i ceremoniałem, w trakcie pobytu okrętu na morzu, odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia okrętem ratowniczym ORP Lech. Kmdr ppor. Wojciech Prys przejął obowiązki od dotychczasowego dowódcy kmdr. ppor. Roberta Pełnikowskiego.
23.08.2014

Dni Morza Sail Szczecin

W dniach 13-15 czerwca odbywa się jedna z największych imprez plenerowych w Polsce - Dni Morza Sail Szczecin. Na trzy dni zaplanowano m.in. zlot żaglowców i oldtimerów, koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej, pokaz fajerwerków, mnóstwo atrakcji dla każdego, imprezy sportowo-rekreacyjne, jarmark rozmaitości i wesołe miasteczka.
13.06.2014

Maersk Line szkoli swoich klientów

16 stycznia w Warszawie odbyło się pierwsze seminarium, dla klientów korzystających z transportu morskiego, zorganizowane przez Maersk Line. W ubiegłych latach armator dwukrotnie już zapraszał swoich klientów na spotkania szkoleniowe, tym razem jednak po raz pierwszy wybrano formę seminarium. W całodniowym wydarzeniu, podzielonym na specjalne bloki tematyczne, wzięło udział ponad 30 uczestników, z około 20 firm, które dzięki ekspertom Maersk Line, Izby Celnej w Gdyni i Raiffeisen Polbank miały okazję do zdobycia
28.01.2014

Posiedzenie Rady Nadzorczej Zarządu ZMPG SA Gdański port w damskich dłoniach

Rada Nadzorcza Zarządu ZMPG SA, na posiedzeniu w dniu 7 czerwca 2013 roku, zdecydowała o rozstrzygnięciu postępowań kwalifikacyjnych uzupełniających skład kierownictwa gdańskiego portu. Stanowisko Prezesa Zarządu powierzono Dorocie Raben, a Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych Markowi Pietruszewskiemu. Uzgodniono także rozpoczęcie kadencji Zarządu w nowym składzie na 15 lipca 2013. Do tego czasu Zarząd Spółki nadal jednoosobowo stanowił będzie Jerzy Melaniuk, dotychczasowy Wiceprezes ds. Infrastruktury.
10.06.2013

X BAŁTYCKI FESTIWAL NAUKI - to jeszcze nie koniec

X Bałtycki Festiwal Nauki \'oficjalne\' trwał od 23 do 27 maja 2012 roku, ale niektóre wydarzenia trwają jeszcze przez całe wakacje.
05.07.2012

Nowe spojrzenie na przewozy kontenerowe

17 listopada br. - postój przy nabrzeżu gdańskiego DCT jednego z największych kontenerowców świata Ebba Maersk (15 500 TEU), stał się okazją do prezentacji wobec zgromadzonego na statku gremium prasowego, nowej, wychodzącej naprzeciw oczekiwaniom kontrahentów polityki przewozowej Firmy Maersk w jej skali globalnej - czyli w przewozie kontenerów między portami Azji, a portami europejskimi. Nowe spojrzenie Firma nazwała "konceptem absolutnej niezawodności".
21.11.2011

Odpowiedzialność przewoźnika a ubezpieczenie cargo

Wymiana handlowa to niezbędny proces funkcjonowania gospodarek na świecie. Elementem koniecznym w tym procesie jest transport.
14.09.2011

Na pokład!

W piątek do Szczecina zawita niemiecki statek badawczy "Ludwig Prandtl". Wszyscy chętni będą mogli go zwiedzić i poznać najnowsze ustalenia dotyczące zmian klimatycznych w Bałtyku. Tej wizycie towarzyszą specjalne wykłady na Uniwersytecie Szczecińskim.
07.07.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.