• <

Wynik wyszukiwania - "imgw" - Wiadomości

Eksperci z PAN: jest bezdyskusyjne, że to człowiek poprzez emisję gazów cieplarnianych spowodował ocieplenie

Raporty opublikowane w ostatnich latach m.in. przez IPCC, WMO i Copernicus nie pozostawiają żadnych wątpliwości w kwestii odpowiedzialności człowieka za współczesne ocieplenie klimatu. "Jest bezdyskusyjne, że to człowiek poprzez emisję gazów cieplarnianych spowodował ocieplenie globalne" - przypomnieli członkowie Komitetu Problemowego ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium PAN.
23.04.2024

Konferencja dt. bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły z udziałem ministra infrastruktury

W środę 27 marca 2024 roku w Płocku odbyła się konferencja poświęcona tematyce bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły, w której uczestniczyli eksperci PGW Wody Polskie oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którzy nakreślili najważniejsze wyzwania z ochroną przeciwpowodziową w regionie i podejmowanych działaniach.
29.03.2024

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem i gwałtownym wzrostem stanu wody w Bałtyku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia przed silnym wiatrem w woj. pomorskim. Hydrolodzy przewidują także wzrost poziomu wody na Bałtyku.
26.01.2024

Dziś nad morzem możliwe burze

W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami, głównie na północy kraju, prognozowane są przelotne opady śniegu. W pasie nadmorskim, jak powiedział PAP synoptyk IMGW Kamil Walczak, przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść 3-4 cm.
19.01.2024

IMGW: gwałtowne wzrosty stanów wody na Wybrzeżu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne dla Wybrzeża Zachodniego i Bugu w Wyszkowie i Małkini.
15.01.2024

Joanna Kopczyńska powołana na stanowisko Prezes PGW Wody Polskie

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak, z dniem 11 stycznia 2024 roku, powołał Joannę Kopczyńską na stanowisko Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
11.01.2024

Komisja gospodarki morskiej pozytywnie zaopiniowała propozycje budżetowe na 2024 r.

Sejmowa komisja gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej pozytywnie zaopiniowała w czwartek rządowe propozycje budżetowe na 2024 r. w zakresie m.in. rybołówstwa, gospodarki morskiej oraz gospodarki wodnej.
28.12.2023

W wyniku sztormu ucierpiał klif w Gdyni Orłowie

Służby Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Gdyni szacują straty, które powstały po sztormie na Bałtyku. W Lubiatowie woda zabrała kilkanaście metrów plaży. Z klifu w Gdyni Orłowie spadło kilka drzew.
27.12.2023

Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG. Na jakim etapie jesteśmy?

Polska Platforma LNG i bioLNG po raz kolejny stanęła na wysokości zadania, oferując tym, którzy wybrali się na jej tegoroczną konferencję, dwa dni konkretnych, niezwykle merytorycznych prezentacji i dyskusji.
05.12.2023

IMGW ostrzega przed wezbraniem wód na Bałtyku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia przed wezbraniem wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na Wybrzeżu Zachodnim i Wschodnim oraz na Żuławach.
24.11.2023

Sztorm na Bałtyku; silny wiatr i opady deszczu w regionie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed sztormem na Bałtyku oraz silnym wiatrem i opadami deszczu w województwie pomorskim.
23.11.2023

Wysoki stan wód w Bałtyku

Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW w Gdyni wydało ostrzeżenia przed wysokim stanem wody Morza Bałtyckiego i gwałtownym wzrostem stanów wody na Żuławach. Synoptycy wskazują, że lokalnie przekroczone mogą zostać stany ostrzegawcze.
19.10.2023

Seatech Engineering świętuje 20lecie działalności, a plany na kolejne lata ma bardzo ambitne!

Za nami 20 lat historii biura projektowego Seatech, zajmującego się projektowaniem specjalistycznych jednostek na potrzeby przemysłu stoczniowego. To właśnie 15 października 2003 roku, dokładnie 20 lat temu, Gerard Jasiński, ówczesny Dyrektor Biura Statków Centromor, wraz z Pascalem Piriou, reprezentującym francuską stocznię Chantiers Piriou, założyli firmę o nazwie Seatech Engineering Sp. z o.o.
15.10.2023

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem i gwałtownym wzrostem stanu wody w Bałtyku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia przed silnym wiatrem w woj. pomorskim. Hydrolodzy przewidują także wzrost poziomu wody w Bałtyku.
06.10.2023

IMGW ostrzega przed gwałtownym wzrostem stanu wody w Bałtyku i silnym wiatrem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia przed silnym wiatrem w woj. pomorskim. Hydrolodzy przewidują także wzrost poziomu wody na Bałtyku.
03.10.2023

Pomorskie. Ostrzeżenie o silnym sztormie w strefie brzegowej

IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich - Wydział w Szczecinie, wydało ostrzeżenie trzeciego stopnia przed sztormem we wschodniej części strefy brzegowej.
07.08.2023

Biuro projektowe Seatech Engineering i stocznia JABO zaprojektują i zbudują statek do obsługi boi pomiarowych na Bałtyku dla IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej IMGW w maju 2023 podpisał kontrakt na budowę jednostki szkoleniowo-serwisowej do obsługi sieci pomiarowej. Będzie ona budowana przez gdańską stocznię JABO. Zarówno projektant, Seatech Engineering, jak i stocznia JABO traktują to jako wstęp do polskiego offshore wind.
26.07.2023

Lubelskie: Ostrzeżenia przed gwałtownymi wzrostami stanów wód na zachodzie i południu regionu

Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW wydało w niedzielę ostrzeżenia przed gwałtownymi wzrostami poziomu wód na Wiśle, Bystrzycy, Porze, Bukowej, Tanwi i na Wieprzu od ujścia Tyśmienicy do Wisły.
18.06.2023

Ostrzeżenie przed wzrostem poziomu wody na Wieprzu

Do godz. 9 w sobotę ważne będzie ostrzeżenie przed wzrostem poziomu wody na rzece Wieprz (Lubelskie), które wydało Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW w Krakowie. Stan ostrzegawczy został przekroczony już w Krasnymstawie.
19.05.2023

Na Odrze możliwe przekroczenia stanów ostrzegawczych

Od czwartku do soboty na odcinku Odry od Koźla do ujścia Nysy Kłodzkiej możliwe są wzrosty stanów wody z przekroczeniem poziomów ostrzegawczych - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu.
18.05.2023

Na południu województwa śląskiego ubywa wody w rzekach

Opada poziom wody w rzekach na południu województwa śląskiego. Z danych IMGW wynika, że w czwartek rano stany ostrzegawcze nie były już nigdzie przekroczone. Na znaczniej części subregionu deszcz już nie pada. W Bielska-Białej rano padała zanikająca mżawka.
18.05.2023

Wysokie stany rzek w województwie małopolskim. Interweniuje straż pożarna

W związku z intensywnymi opadami deszczu w Małopolsce notowane są wysokie stany wód na rzekach. Straż pożarna była wzywana w ciągu minionej doby 59 razy, głównie do wypompowywania wody z zalanych posesji, dróg oraz piwnic.
18.05.2023

Na dopływach Odry możliwe przekroczenia stanów ostrzegawczych

Od niedzieli do poniedziałku na dopływach Odry w województwie opolskim możliwe są wezbrania z przekroczeniami stanów ostrzegawczych, punktowo alarmowych - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu.
16.04.2023

Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie kłodzkim. Ostrzeżenia w kilku powiatach

W związku z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na rzekach w powiecie kłodzkim tamtejszy starosta wprowadził w sobotę pogotowie przeciwpowodziowe. IMGW wdał ostrzeżenia o przekroczeniu stanów alarmowych i ostrzegawczych na rzekach w kilku dolnośląskich powiatach.
15.04.2023

Znane są przyczyny wypadku jachtu Delphia 24, w którym zginęło trzech żeglarzy

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowała raport na temat wypadku jachtu Delphia 24, do którego doszło w ubiegłym roku nieopodal gdyńskiego basenu żeglarskiego. W wyniku wywrócenia się jachtu zginęło trzech żeglarzy.
05.04.2023

Doktorzy z uniwersytetów wypływają na szerokie wody gospodarki morskiej

Absolwenci studiów doktoranckich są coraz bardziej potrzebni nie tylko na uczelniach ale również w przemysłach morskich, administracji, instytucjach otoczenia biznesu i kultury. 8 marca tego roku, w czasie spotkania na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, przedstawiciele uczelni podsumowali wyniki badań na temat pozauczelnianej aktywności absolwentów studiów doktoranckich. Badania przeprowadzili polscy naukowcy w ramach projektu SEA-EU-DOC.
12.03.2023

Na Bałtyku trwa sztorm

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dwa ostrzeżenia: przed sztormem na Bałtyku i silnym wiatrem w północnej części regionu. Na morzu wiatr ma wiać w porywach do 9 w skali Beauforta. Na lądzie może osiągać prędkość do 80 km/h.
07.03.2023

Ostrzeżenie przed sztormem na Bałtyku!

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed sztormem na Bałtyku wydał w sobotę IMGW. W strefie brzegowej, w środkowej części wiatr może wiać z siłą do 9 stopni w skali Beauforta.
04.03.2023

Ostrzeżenie przed gwałtownymi wzrostami stanów wody na Wybrzeżu Bałtyku

Przed gwałtownymi wzrostami stanów wody na Wybrzeżu Bałtyku ostrzega w sobotę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy, który wydał ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia.
04.03.2023

Ostrzeżenie! Wysoka woda w Bałtyku i na Żuławach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia przed gwałtownym wzrostem stanów wody w Bałtyku oraz na Żuławach.
25.02.2023

Wysokie stany wód w Bałtyku i na Wiśle

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia przed gwałtownym wzrostem stanów wody w Bałtyku i na Wiśle od Tczewa do ujścia.
24.02.2023

Ostrzeżenie! Nad morzem wiatr do 95 km/h

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem. W powiatach nadmorskich porywy wiatru mogą osiągać do 95 km/h. Alerty obowiązują do wtorku.
20.02.2023

Dziś w nocy nad morzem wiatr do 125 km/h

W nocy z piątku na sobotę będzie pochmurno z opadami w wielu miejscach kraju. W całej Polsce będzie wiał silny wiatr w porywach od 80 km/h na południu do 125 km/h na Wybrzeżu - poinformował PAP dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Jakub Gawron.
17.02.2023

W weekend na Bałtyku fale sięgające 11 metrów

W północnej części województwa pomorskiego od piątku do soboty wiatr będzie wiał z prędkością nawet do 125 km/h. Może powodować zniszczenia i spustoszenia. Na Bałtyku prognozowany jest sztorm o sile 12 w skali Beauforta. Fale mogą osiągnąć od 10 do 11 metrów wysokości.
17.02.2023

Zachodniopomorskie - ostrzeżenia przed porywistym wiatrem nad morzem

Ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia przed silnym wiatrem wydał w piątek IMGW dla województwa zachodniopomorskiego. Najsilniej ma wiać nad morzem - na wybrzeżu porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość do 125 km/godz.
17.02.2023

Wydano ostrzeżenie przed sztormem na Bałtyku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed sztormem na Bałtyku w środkowej i wschodniej części strefy brzegowej. Wiatr ma wiać w porywach do 9 w skali Beauforta.
01.02.2023

Ostrzeżenie przed wezbraniami wody na Widawie

Na odcinku rzeki Widawa pomiędzy Namysłowem a ujściem do Odry możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu.
23.01.2023

Ostrzeżenie przed wysokim stanem wód na Widawie

Od czwartku do piątku na obszarze rzeki Widawy od Namysłowa do ujścia do Odry możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu.
19.01.2023

Na wybrzeżu silny wiatr może wywracać drzewa i spowodować uszkodzenia linii elektrycznych

Na wybrzeżu silny wiatr może wywracać drzewa i spowodować uszkodzenia linii elektrycznych - ostrzegła synoptyk kraju IMGW Grażyna Dąbrowska.
13.01.2023

Wysoki stan wód w Bałtyku i na Żuławach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed wysokim stanem wody Morza Bałtyckiego i gwałtownym wzrostem stanów wody na Żuławach. Synoptycy wskazują, że lokalnie przekroczone mogą zostać stany ostrzegawcze.
05.01.2023

IMGW ostrzega przed wezbraniem wody w Baryczy w Wielkopolsce

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed wzrostem poziomu wody w rzece Barycz w woj. wielkopolskim z możliwością przekroczenia stanów alarmowych. Alert obowiązuje do godzin porannych w poniedziałek.
22.10.2022

Wody Polskie chcą, by powstała nowa inspekcja wodna

W ramach opracowywanej specustawy odrzańskiej powstać ma nowa inspekcja, która będzie prowadzić kontrole wód, w tym monitoring rzek pod względem zanieczyszczeń - poinformował PAP wiceprezes Wód Polskich Wojciech Skowyrski. Dodał, że inspekcja miałaby zacząć działać w roku 2024.
14.10.2022

Zachodniopomorskie. Ostrzeżenie przez burzami z gradem dla części regionu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województwa zachodniopomorskiego. Alert dotyczy sześciu powiatów w zachodniej części regionu.
08.09.2022

Prezydent o sytuacji na Odrze: to najprawdopodobniej splot przyczyn naturalnych z przyczynami wynikającymi z działalności ludzkiej

Niestety jest to najprawdopodobniej splot przyczyn naturalnych z przyczynami wynikającymi z działalności ludzkiej - powiedział w poniedziałek na antenie Radia Zet prezydent RP Andrzej Duda o sytuacji na Odrze. Dodał też, że w najbliższym czasie spotka się jeszcze z ekspertami na zachodzie Polski.
29.08.2022

Ostrzeżenie IMGW przed wzrostami stanów wody w rzekach sześciu województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia przed gwałtownymi wzrostami stanów wody na rzekach w sześciu województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, śląskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.
21.08.2022

Sztorm na Bałtyku nawet do 9 w skali Beauforta

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o sztormie we wschodniej części strefy brzegowej. Synoptycy przewidują wiatr wiejący w porywach do 9 w skali Beauforta.
16.07.2022

IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne dla Wybrzeża Wschodniego i Zalewu Szczecińskiego

Ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia przed gwałtownymi wzrostami stanów wody IMGW wydał w niedzielę dla Wybrzeża Wschodniego i Zalewu Szczecińskiego.
10.07.2022

Pomorskie. Ostrzeżenie o burzy w strefie brzegowej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o burzy w części strefy brzegowej.
01.06.2022

Hydrolog z IMGW: susza zagraża polskim rzekom; pustynnieją obszary kilku regionów

Najbardziej zagrożone suszą są rzeki spływające do środkowej Odry i Wisły. Wysychające warstwy gleby spowodują dalsze pustynnienie obszarów na Kujawach, Pomorzu, w Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie. To wynik braku opadów i wyższych temperatur – poinformował hydrolog i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.
17.03.2022

Ostrzeżenie o sztormie i silnym wietrze

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich Zespół w Gdyni wydało ostrzeżenie o sztormie w czwartek, 17 lutego. Będzie też mocno wiało.
17.02.2022

IMGW: alert dla Zalewu Szczecińskiego, wybrzeża Bałtyku oraz Żuław i Zalewu Wiślanego

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie hydrologiczne o przekroczeniu stanu alarmowego wód Zalewu Szczecińskiego i Wiślanego. Alert trzeciego stopnia dotyczy też wybrzeża Bałtyku oraz Żuław.
31.01.2022

Świnoujście. Trwa akcja ratownicza w porcie. Z suwnicy spadła kabina z operatorem

"W tym momencie trwa zabezpieczenie konstrukcji kabiny, zmierza to do jej uniesienia i dotarcia do poszkodowanego" – przekazał PAP w piątek zastępca komendanta miejskiego PSP w Świnoujściu bryg. Tomasz Wojciechowski.
05.11.2021

IMGW: bardzo silny wiatr nad morzem; będzie jeszcze gorzej, nawet 100km/h

Nad morzem wiatr jest bardzo silny i porywisty ; W Darłowie w nocy porywy osiągnęły 83 km/h - poinformował w nocy z czwartku na piątek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
22.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

IMGW ostrzega wybrzeże: zagrożenie pierwszego stopnia - burze z gradem

W sobotę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla woj. pomorskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia przed możliwymi burzami z gradem.
22.05.2021

Sztorm na Bałtyku: od 8 do 9 stopni w skali Beauforta

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał w niedzielę ostrzeżenie drugiego dla województwa pomorskiego o możliwym sztormie na Bałtyku. Prędkość wiatru może osiągnąć nawet 9 stopni w skali Beauforta.
02.05.2021

IMGW: kulminacja wezbrania roztopowego na Wiśle w najbliższych godzinach dotrze do Zatoki Gdańskiej

Kulminacja przemieszczającego się wezbrania roztopowego na dolnej Wiśle w najbliższych godzinach znajdzie się u samego ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
08.03.2021

IMGW: ostrzeżenia hydrologiczne dla trzech województw

IMGW ostrzega przed dalszym wzrostem poziomu wody w rzekach na Podlasiu i Mazowszu oraz w woj. lubelskim i podkarpackim. W związku z tym we wtorek Instytut wydał hydrologiczne ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia.
02.03.2021

IMGW: stan alarmowy przekroczony na 2 stacjach wodowskazowych, a stan ostrzegawczy na 30

Stan alarmowy przekroczony jest na 2 stacjach wodowskazowych, a stan ostrzegawczy na 30 - poinformował w sobotę na Twitterze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Przekazano, że "stan alarmowy w Kępie Polskiej na Wiśle przekroczony jest o 57 cm".
27.02.2021

RCB: przekroczony stan alarmowy na dwóch stacjach w dorzeczu Wisły i jednej w dorzeczu Odry

Stan alarmowy został przekroczony na dwóch stacjach w dorzeczu Wisły i jednej w dorzeczu Odry - poinformowało w piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Stan ostrzegawczy przekroczony natomiast został na szesnastu stacjach w dorzeczu Wisły i siedmiu Odry.
26.02.2021

Hydrolog z IMGW: najpoważniejsza sytuacja hydrologiczna jest w rejonie Płocka, Kępy Polskiej i Wyszogrodu

W województwie świętokrzyskim sytuacja hydrologiczna nie jest stabilna - powiedział w czwartek PAP Jan Szymankiewicz, hydrolog z IMGW. Dodał , że najpoważniejsza sytuacja niosąca ze sobą zagrożenie jest jednak obecnie w rejonie Płocka, Kępy Polskiej i Wyszogrodu, a w ciągu najbliższych dni, także na wodowskazie Modlin będziemy obserwować wzrosty stanu wody.
25.02.2021

Wisła - zagrożenie powodzią wciąż realne

Sytuacja hydrologiczna w rejonie Włocławka jest nadal bardzo trudna. W związku z utrzymywaniem się na Wiśle poniżej ujścia Narwi pokrywy lodowej i zatoru śryżowego prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody na tym odcinku - poinformował we wtorek IMGW.
23.02.2021

Zachodniopomorskie: Alarmowy stan wód na południu województwa

Woda w Odrze przekroczyła stan alarmowy w Gozdowicach i w Bielinku w Zachodniopomorskiem - informuje w czwartek IMGW w swoim serwisie hydrologicznym. Na odcinku w rejonie Widuchowej i Gryfina występują wysokie stany wód.
18.02.2021

Trwa akcja lodołamania na Wiśle i Odrze

Trwa akcja lodołamania. Na Środkowej Wiśle pracuje 6 jednostek. Na Odrze Zachodniej, Regalicy i Jeziorze Dąbie pracuje 7 polskich oraz 6 niemieckich lodołamaczy – poinformowały w czwartek Wody Polskie.
18.02.2021

Mroźna „bestia” nadciąga nad morze?

Od około tygodnia ogólnopolskie media informują o fali mrozów nadchodzącej znad Rosji, która doczekała się groźnej nazwy „bestia ze wschodu”. Czy faktycznie powinniśmy bać się tej „bestii”, czy to tylko fałszywy alarm? Specjaliści z IMGW uspokajają i zapowiadają w najbliższych dniach białą, ale stosunkowo łagodną zimę.
09.01.2021

Uwaga - sztorm!

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW w Gdyni ostrzega przed sztormem na Bałtyku. Wieje silny wiatr 6 – 7, okresami 8 w skali Beauforta. Przebywanie na dworze może być niebezpieczne.
28.12.2020

IMGW ostrzega przed sztormem na Wybrzeżu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenie drugiego stopnia dla województwa pomorskiego o możliwym sztormie na Bałtyku. Prędkość wiatru może osiągnąć nawet 8 stopni w skali Beauforta.
27.12.2020

Uwaga! Ostrzeżenie o sztormie

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przekazuje ostrzeżenie meteorologiczne, wydane przez Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia - sztorm/2
22.12.2020

Wody Polskie przygotowane do zimy!

Dwie ostatnie zimy były najłagodniejszymi od lat, a ostatnia akcja lodołamania na Odrze miała miejsce w marcu 2018 roku. To nie powinno jednak uśpić naszej czujności operacyjnej, a wręcz przeciwnie – w tak trudnym czasie jak rok 2020 musimy być gotowi absolutnie na wszystko!
17.12.2020

Zapory wodne trzymają się mocno. Nie usuwa się ich zbyt wielu

Rozbiórka zapór wodnych nie jest na świecie zjawiskiem tak powszechnym, jak może to wynikać z najczęściej cytowanych danych. Duże budowle tego typu w Europie rozbierane są w nielicznych przypadkach i to wtedy, kiedy jest z nimi problem - wynika z danych zebranych przez międzynarodowy zespół kierowany przez Polaka.
03.12.2020

Gospodarka wodna ostatecznie w resorcie infrastruktury

Do resortu infrastruktury, który obsługuje m.in. żeglugę śródlądową i gospodarkę morską został włączony jeszcze dział gospodarka wodna - wynika z opublikowanego rozporządzenia Rady Ministrów. Oznacza to, że MI przejmuje zarząd nad IMGW oraz Wodami Polskimi.
13.11.2020

Będzie rządowy pełnomocnik ds. inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej

W piątek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów ws. ustanowienia pełnomocnika rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej. Zadaniem nowego pełnomocnika będzie również utworzenie Głównego Urzędu Inwestycji Morskich.
13.11.2020

Dlaczego nie doszło do powodzi. Podsumowanie akcji na Odrze

Odra płynąca przez Zbiornik Racibórz Dolny wróciła do pierwotnego koryta. Jednak przez miniony tydzień czasza tego największego w kraju suchego zbiornika była częściowo wypełniona wodą. Polder przechwycił nadmiar wód z Odry, co uchroniło przed ryzykiem powodzi tereny położone poniżej, począwszy od Raciborza przez Opole, na Wrocławiu kończąc. Dziś nikt nie ma wątpliwości, że decyzja o uruchomieniu tego obiektu była słuszna.
23.10.2020

Ostrzeżenia o sztormie!

Instytut Meteorologii Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich Zespół w Gdyni wydało ostrzeżenia o sztormie, intensywnych opadach deszczu i silnym wietrze, z którego wynika, że czeka nas trudna noc i cały kolejny dzień. Wiatr dochodzić może do 9 st. w skali Beauforta.
13.10.2020

Ostrzeżenie: wezbranie wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych nad Bałtykiem

Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW PIB Gdynia wydało ostrzeżenie o wezbraniu wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.
16.09.2020

Nawałnice a susza - czy Polsce nadal zagraża klęska suszy?

Zasoby wód powierzchniowych w Polsce wynoszą około 1,6 tys. m3/rok/osobę, podczas gdy średnia dla Europy jest niemal 3-krotnie większa (4,56 tys. m3/rok/osobę)[1]. Tym samym zasoby wodne Polski są jednymi z najniższych w Europie. O suszy w naszym kraju mówi się od lat, a zagrożenie nią, pomimo ulewnych opadów w ostatnich kilku dniach nie minęło. Ekspert Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego wyjaśnia, dlaczego nawalne opady ostatnich tygodni nie rozwiązały problemu suszy.
10.08.2020

Jakie konsekwencje finansowe mają susze i powodzie?

Co roku zjawiska ekstremalne, takie jak powodzie, podtopienia, nawałnice i susze powodują ubytek w polskim PKB na poziomie do 0,4 proc. - poinformował dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska Krystian Szczepański. W ostatnich latach klimat wystawił nam rachunek na 78 mld zł - dodał.
06.08.2020

Państwowy Instytut Geologiczny pomoże w realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego

Spółka Centralny Port Komunikacyjna oraz Państwowy Instytut Geologiczny podpisały umowę o współpracy przy m.in. planowaniu i budowie portu lotniczego oraz związanych z nim inwestycji kolejowych i drogowych w ramach CPK - poinformowała spółka. Umowa zakłada m.in. udział w badaniach terenowych.
20.07.2020

Burze, ulewy i powodzie. Jak zachować się po szkodzie?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) codziennie wydaje ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne dla poszczególnych części kraju. Ulewy, burze z gradem czy powodzie zagrażają polskim regionom od początku czerwca. W samym tylko pierwszym tygodniu lipca zjawiska atmosferyczne w mniejszym lub większym stopniu zagroziły niemal wszystkim województwom. Jak podają przedstawiciele branży ubezpieczeniowej, wyraźnie rośnie w związku z tym liczba tzw. szkód katastroficznych, czyli zniszczeń w domach na skutek groźnych zjawisk
17.07.2020

Kierunek studiów? Woda!

W czasach, gdy dookoła rozbrzmiewa hasło: „kryzys klimatyczny”, a umiejętne gospodarowanie wodami stało się jednym z najważniejszych wyzwań – nie tylko gospodarczych, przyrodniczych, ale i społecznych – studia na kierunkach zajmujących się wodą, zdają się być świetnym pomysłem... Sprawdziliśmy jak to wygląda w praktyce i na początek dobra wiadomość – absolwenci kierunków wodnych nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia, bo „ekspertów od wody” ciągle na rynku brakuje.
15.07.2020

Susza minęła, ale ulewy i podtopienia wciąż groźne

Ze skrajności w skrajność – sytuacja hydrologiczna w Polsce jest dynamiczna i nieprzewidywalna. Po wielu miesiącach suszy i braku deszczu przyszedł czas intensywnych opadów atmosferycznych i zagrożenia powodziowego. Najtrudniejsza sytuacja jest na południu kraju oraz tam, gdzie przemieszcza się fala wezbraniowa. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownym wzrostem stanów wody w rzekach na terenie południowej Polski. Tym bardziej że sezon burzowy się nie skończył.
03.07.2020

Nowy zbiornik przeciwpowodziowy w Raciborzu zabezpieczy przed żywiołem 2,5 mln osób z południa Polski. Tego typu inwestycji będzie coraz więcej

W Raciborzu oddano właśnie do użytku zbiornik przeciwpowodziowy, który ochroni przed żywiołem przeszło 2,5 mln mieszkańców południa Polski. To największa jak dotąd inwestycja hydrotechniczna w kraju. Na budowie obiektu przez dwa i pół roku pracowało ponad 1 tys. osób i kilka tysięcy jednostek sprzętu. Realizacja inwestycji nie była łatwa m.in. ze względu na powódź i pandemię. Coraz większe problemy z suszą i gwałtownymi opadami sprawiają, że Polska będzie realizować coraz więcej inwestycji hydrotechnicznych, a giełdowy Budimex, w
02.07.2020

IMGW: na Wiśle 1 przekroczenie stanu alarmowego i 17 stanu ostrzegawczego

W dorzeczu Wisły notujemy 1 przekroczenie stanu alarmowego i 17 stanu ostrzegawczego. W dorzeczu Odry mamy odpowiednio 6 i 18 takich przypadków - poinformował w sobotę na Twitterze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
27.06.2020

Według IMiGW, KWB Turów nie ma istotnego wpływu na zasoby wodne po stronie czeskiej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy przygotował niezależne opracowanie naukowe, w którym wskazano, że główny wpływ na zasoby wodne przy czeskiej granicy mają warunki meteorologiczne, a nie działalność Kopalni Węgla Brunatnego Turów, należącej do spółki PGE GiEK z Grupy PGE.
23.06.2020

Podtopienia miejskie to ludzkie dramaty, którym możemy zapobiegać

W ostatnich dniach burze i ulewne deszcze nawiedzają cały kraj. Na Dolnym Śląsku strażacy ponad 150 razy musieli interweniować w związku z zalanymi posesjami i koniecznością wypompowywania wody z piwnic, a w samym Wrocławiu całkowicie zalanych zostało kilkanaście ulic. W środę najwięcej deszczu spadło w Pilicy na Śląsku - 54,5 mm, w czwartek w Przewornie w woj. dolnośląskim - 81,2 mm, a na piątek IMGW wydał ostrzeżenia przed ulewami, sięgającymi punktowo 60 mm, dla niemal całego kraju.
22.06.2020

Niski stan Odry; nieczynne przeprawy promowe

Z powodu niskiego stanu wody nieczynne są trzy z czterech przepraw promowych przez Odrę w woj. lubuskim. Chodzi o promy zlokalizowane w ciągu dróg wojewódzkich w Brodach, Pomorsku i Milsku. Z ograniczeniami kursuje prom w Połęcku - poinformował Zarząd Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze.
13.05.2020

Ostrzeżenie o silnym wietrze w strefie brzegowej

IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni wydało ostrzeżenie o silnym wietrze w strefie brzegowej.
11.05.2020

Przez suszę coraz mniej wody w rzekach; problemy może mieć także przemysł

W wielu miejscach Polski zaczyna brakować wody w studniach, a prognozy wskazują, że może być jeszcze gorzej - przekazał PAP rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. Jeżeli będzie coraz mniej wody w rzekach, problemy mogą mieć elektrownie i przemysł.
01.05.2020

Przez suszę mogą mieć problemy elektrownie i przemysł

W wielu miejscach Polski zaczyna brakować wody w studniach, a prognozy wskazują, że może być jeszcze gorzej - przekazał PAP rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. Jeżeli będzie coraz mniej wody w rzekach, problemy mogą mieć elektrownie i przemysł.
29.04.2020

Eksperci przestrzegają przed kolejną suszą. Kluczowe w Polsce jest odbudowanie naturalnej retencji

Polskę może dotknąć największa susza od dziesiątków lat. Rekordowo ciepła zima połączona z brakiem opadów sprawiła, że spada poziom wody w rzekach. W marcu padało najmniej w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. – Takiej suszy hydrologicznej wiosną nie mieliśmy w historii pomiarów – mówi prof. Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej. – Obawiam się, że pandemia koronawirusa może spowodować opóźnienia w podejmowaniu decyzji i działań rządu i władz samorządowych na rzecz przeciwdziałania skutkom suszy. Kluczowe w tym są dzia
24.04.2020

W piątek poziom wody w Wiśle w Warszawie osiągnie 50 cm

Aktualnie stan wody w Wiśle jest bardzo niski praktycznie na całym jej odcinku – powiedział PAP rzecznik IMGW-PIB, hydrolog Grzegorz Walijewski. W stacji pomiarowej Warszawa-Bulwary poziom Wisły wynosi obecnie 59 cm i w najbliższych dniach będzie wciąż spadać. "W piątek osiągnie ok. 50 cm" – dodał Walijewski.
23.04.2020

Analiza i sytuacja związana z prognozowaną suszą w 2020 r. na terenie Polski

Kolejny rok walki z suszą. Na suszę w 2019 roku istotny wpływ miały warunki panujące w Polsce w 2018 roku. Już wtedy zaobserwowano duże ubytki wody na terenach rolniczych, w szczególności w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.
22.04.2020

150 mln zł na walkę z suszą

Jest projekt specustawy, której celem ma być przyspieszenie inwestycji zabezpieczających Polskę przed suszą. Koszt pakietu to ponad 150 mln zł.
20.04.2020

Silny wiatr na Wybrzeżu oraz sztorm na Bałtyku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał trzy ostrzeżenia dla województwa pomorskiego. Synoptycy prognozują silny wiatr na Wybrzeżu, sztorm na Bałtyku oraz przymrozki w całym województwie.
03.04.2020

Idzie wiosna i idzie susza? Wody Polskie pracują nad programami retencyjnymi

Czy w sezonie zimowym i wiosennym rozprawianie na temat suszy ma sens? Owszem. Zima to bowiem czas kiedy akomodacja wody i roztopów zasila zbiorniki podziemne opustoszałe po suchym sezonie w roku 2019. Niestety wiele wskazuje na to, że uboga w opady zima nie zapewniła glebie wystarczającej ilości nawodnienia. Bez szybkich reakcji i bez opracowania programów retencyjnych może nas czekać jeszcze większa susza. Najnowszy raport przygotowany dla Wód Polskich wskazuje skalę problemu i pozwala nam na aktywne działanie zarówno na szczeb
24.03.2020

Sztorm na Bałtyku; wiatr do 8 stopni w skali Beauforta

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW w Gdyni wydało w środę ostrzeżenie drugiego stopnia przed sztormem na południowo-wschodnim Bałtyku.
18.03.2020

Sztorm na Bałtyku; wiatr do 8 stopni w skali Beauforta

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW w Gdyni wydało w niedzielę ostrzeżenie drugiego stopnia przed sztormem na południowo-wschodnim Bałtyku.
15.03.2020

Sztorm na Bałtyku i silny wiatr w strefie nadmorskiej. Ostrzeżenie ws. stanu wody

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o możliwym sztormie na Bałtyku oraz silnym wietrze na Pomorzu, których występowanie prognozuje się czwartek i piątek. Wydano też ostrzeżenie wz. z wezbraniem wody w Bałtyku i Zatoce Gdańskiej.
12.03.2020

IMGW: Spodziewane wzrosty poziomu wód na Bałtyku

Ostrzeżenie o niebezpiecznym zjawisku - wezbrania wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych - nad całym Bałtykiem w Zachodniopomorskiem i Pomorskiem wydało w sobotę Biuro Prognoz Hydrologicznych Oddziału Morskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni.
29.02.2020

Wysoki stan wód na Wybrzeżu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla województwa pomorskiego ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia o spodziewanych wzrostach poziomów wód na Bałtyku i rzekach Pomorza. Stan alarmowy odnotowano w Gdańskim Porcie Północnym, Helu oraz Sobieszewie.
26.02.2020

Silny sztorm na Bałtyku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał trzy ostrzeżenia dla województwa pomorskiego. Synoptycy prognozują gwałtowne wzrosty i wahania poziomów wód na Wybrzeżu. Możliwy jest również sztorm na Bałtyku oraz silny wiatr w całym regionie.
22.02.2020

Niedobory wody poważnym problemem w Polsce. Kryzys będzie się nasilał

Największe niedobory wody w Polsce notowane są w pasie centralnym – od Ziemi Lubuskiej, poprzez Wielkopolskę i Mazowsze, aż po Lubelszczyznę i część Pojezierza Mazurskiego. Jednak specjaliści alarmują, że obszar ten powiększa się i problem suszy dotyczy okresowo kolejnych miejsc na mapie Polski. – Na ilość opadów nie mamy żadnego wpływu, ale możemy przeciwdziałać skutkom ich braku, np. zbiornikami retencyjnymi – podkreśla Sergiusz Kieruzel z Wód Polskich. Programy wspierające takie inwestycje uruchamiane są przez kolejne s
20.02.2020

Sztorm na Bałtyku i gwałtowny wzrost poziomów wód na Wybrzeżu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał we wtorek dwa ostrzeżenia dla województwa pomorskiego. Synoptycy prognozują wysoki stan wód na Wybrzeżu, możliwy jest również sztorm na Bałtyku.
18.02.2020

Kolejne ostrzeżenie o sztormie

IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich Zespół w Szczecinie wydało kolejne ostrzeżenie o sztormie.
17.02.2020

IMGW zapowiada silny sztorm na Bałtyku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed silnym sztormem na Bałtyku i wiatrem w strefie brzegowej województwa Pomorskiego.
16.02.2020

Wzrost poziomu wód na Wybrzeżu, sztorm na Bałtyku oraz silny wiatr w całym regionie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę trzy ostrzeżenia dla województwa pomorskiego. Synoptycy ostrzegają przed wahaniem poziomu wód na Wybrzeżu Wschodnim i w rejonie Zatoki Gdańskiej oraz przed sztormem na Bałtyku i silnym wiatrem w całym regionie.
12.02.2020

Sabina ustąpiła; ostrzeżenie 1. stopnia o silnym wietrze tylko nad morzem

Mapa IMGW we wtorek po godz. 21 niemal cała zielona, co oznacza brak ostrzeżeń. Alert 1. stopnia przed silnym wiatrem dotyczy już tylko nadmorskich powiatów w woj. pomorskim i zachodniopomorskim. Obowiązuje też alert hydrologiczny 2. stopnia dla wybrzeża w woj. pomorskim. Na Bałtyku sztorm.
11.02.2020

Sztorm nad Bałtyku; do 10 stopni w skali Beauforta

Nad morzem panuje sztorm do 10 stopni w skali Beauforta - podało we wtorek po południu IMGW. Obowiązuje tam też ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia, które wydano dla południowo-wschodniej części Bałtyku.
11.02.2020

Sztorm na Bałtyku i silny wiatr w całym województwie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek dwa ostrzeżenia dla województwa pomorskiego. Synoptycy ostrzegają przed sztormem na Bałtyku i silnym wiatrem w całym regionie.
11.02.2020

Uwaga! Silny sztorm nad Bałtykiem - ostrzeżenie IMGW trzeciego stopnia

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia wydało ostrzeżenie trzeciego stopnia o sztormie spodziewanym od godz. 10 rano w strefie brzegowej części wschodniej Bałtyku.
09.02.2020

Podwyższony stan wód w Zalewie Szczecińskim

W piątek rano IMGW wydało ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dla woj. zachodniopomorskiego na Zalewie Szczecińskim oraz przy ujściu Odry.
07.02.2020

IMGW: wzrost poziomu wód na wybrzeżu i Podkarpaciu

Niemal na całym wybrzeżu są przewidywane wzrosty poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych - podał we wtorek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Przybędzie też wody - w niektórych miejscach gwałtownie - w rzekach na Podkarpaciu.
05.02.2020

Gróbarczyk: w 2020 r. na poprawę retencji wody wydamy 400 mln zł

W tym roku na projekty tzw. małej retencji, których skutkiem ma być zatrzymywanie większej ilości wody w środowisku, wydamy 400 mln zł – poinformował we wtorek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
04.02.2020

121 interwencji służb w związku z wichurą. W Rowach zatonął kuter wycieczkowy

121 razy interweniowały służby, usuwając skutki silnego wiatru w województwie pomorskim. Ściągali połamane drzewa z uszkodzonych samochodów, dróg i chodników. W Rowach zatonął kuter wycieczkowy. Wichura spowodowała również przerwy w dostawie prądu oraz utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji zbiorowej. Nikt nie odniósł obrażeń.
03.02.2020

IMGW: wzrost poziomu wody w Zatoce Gdańśkiej

W rejonie Zatoki Gdańskiej przewidywane są wzrosty poziomów wody do stanów ostrzegawczych, a lokalnie - powyżej, W niedzielę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dla województwa pomorskiego.
02.02.2020

IMGW ostrzega przed gwałtownym wzrostem poziomu wód na Wybrzeżu

Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW w Gdyni wydało w środę ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dotyczące gwałtownego wzrostu stanów wód na północy Polski. Dotyczy ono województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego.
22.01.2020

Sztorm na Bałtyku, wezbranie wód i silny wiatr na Pomorzu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał dziś (21.01.2020) trzy ostrzeżenia dla województwa pomorskiego. Synoptycy ostrzegają przed niebezpiecznie wysokim stanem wód na Pomorzu, sztormem na Bałtyku i silnym wiatrem w powiatach nadmorskich.
21.01.2020

IMGW ostrzega: silny wiatr nad morzem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał we wtorek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla północnych powiatów województwa pomorskiego.
21.01.2020

Wezbranie wód, sztorm i silny wiatr na Pomorzu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał w sobotę trzy ostrzeżenia dla województwa pomorskiego. Synoptycy ostrzegają przed niebezpiecznie wysokim poziomem wód na Pomorzu, sztormem na Bałtyku oraz silnym wiatrem w powiatach nadmorskich.
04.01.2020

Ostrzeżenie przed sztormem na Bałtyku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenie dla województwa pomorskiego o możliwym sztormie na Bałtyku. Prędkość wiatru może osiągnąć nawet 8 stopni w skali Beauforta.
03.01.2020

IMGW ostrzega przed sztormem na Bałtyku

Jak poinformowało w środę IMGW, na Pomorzu w ciągu najbliższej doby możliwy jest sztorm przy wschodniej linii brzegowej Bałtyku. Prędkość silnego wiatru z zachodu może osiągnąć nawet 9 stopni w skali Beauforta.
01.01.2020

Pomorskie: Ostrzeżenie przed sztormem; wiatr do 10 st. w skali Beauforta

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek ostrzeżenie o możliwym sztormie na Bałtyku. Prędkość wiatru może osiągnąć nawet 10 stopni w skali Beauforta. IMGW ostrzega również przed silnym wiatrem w ośmiu powiatach.
30.12.2019

IMGW: na Bałtyku może wystąpić sztorm i silny wiatr wiejący 7 st. w skali Beauforta

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenie o możliwym sztormie na Bałtyku. Prędkość silnego wiatru z północy może osiągnąć nawet 7 stopni w skali Beauforta.
27.12.2019

Poziom wody na Zalewie Szczecińskim powyżej stanu ostrzegawczego

Stan wody na Zalewie Szczecińskim podniósł się powyżej stanu ostrzegawczego - wynika z informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. IMGW wydał w piątek ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dla województwa zachodniopomorskiego.
27.12.2019

IMGW: w Zachodniopomorskiem woda może przekroczyć stan ostrzegawczy

IMGW wydał w piątek ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dla województwa zachodniopomorskiego. Prognozuje się tam wzrost stanu wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych.
27.12.2019

IMGW ostrzega przed sztormem na Bałtyku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w czterech nadmorskich powiatach województwa pomorskiego: słupskim, lęborskim, wejherowskim i puckim. Ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczy sztormu na południowo-wschodnim Bałtyku.
27.10.2019

IMGW: silny deszcz na Śląsku i w Małopolsce; wezbranie wód na Zalewie Szczecińskim

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega w sobotę mieszkańców południowych powiatów Śląska i Małopolski przed intensywnymi opadami deszczu. Na Zalewie Szczecińskim prognozuje natomiast wezbranie wód i przekroczenie stanu ostrzegawczego.
05.10.2019

Ostrzeżenie o silnym wietrze

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia wydało ostrzeżenie o silnym wietrze.
30.09.2019

Akademia Morska w Szczecinie zainaugurowała rok akademicki. Uczelnia będzie współpracować z IMGW

Z udziałem władz Akademii Morskiej w Szczecinie, jej studentów i zaproszonych gości w sobotę zainaugurowano rok akademicki 2019/2020. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk podkreślał na uroczystości rolę uczelni morskich.
28.09.2019

Ostrzeżenie IMGW o stanie wód na Pomorzu oraz na Warmii i Mazurach

We wtorek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia dla woj. pomorskiego, zachodniopomorskiego oraz Warmii i Mazur. Sztormowa pogoda na Bałtyku utrzyma się przynajmniej do środy.
18.09.2019

Sztormowa pogoda na Morzu Bałtyckim utrzyma się jeszcze przez kilka dni

Przynajmniej do środy utrzyma się sztormowa pogoda panująca od kilku dni na Bałtyku. W niedzielę na litewskiej części akwenu wywrócił się polski jacht: zginęła jedna osoba, a druga zaginęła. Sztorm utrudniał podjęcie z innego polskiego jachtu rannego żeglarza.
17.09.2019

Ostrzeżenie o silnym sztormie na Bałtyku

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia wydało ostrzeżenie o silnym sztormie.
15.09.2019

IMGW: pierwszy w tym sezonie silny sztorm na Bałtyku

Pierwszy w tym sezonie silny sztorm na Bałtyku. Powieje mocno, ale na szczęście nie za długo - ostrzegli we wtorek synoptycy z Biura Meteorologicznych Prognoz Morskich Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej-PIB w Gdyni.
10.09.2019

IMGW-PIB: Ścieki w Wiśle dopłynęły w okolice Tczewa

Jak wynika z danych i analiz IMGW-PIB, po upływie ponad 179 godzin od momentu awarii kolektorów ściekowych w Warszawie i rozpoczęcia zrzutu zanieczyszczeń do Wisły, dotarły one w okolice Tczewa - poinformował w czwartek w komunikacie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy.
05.09.2019

Wody Polskie i IMGW: W ciągu sekundy do Wisły w Warszawie trafia 3 tys. litrów ścieków

Po awarii kolektorów doprowadzających ścieki do stołecznej oczyszczalni "Czajka", do Wisły trafia 3 tys. litrów nieczystości na sekundę - poinformowały w środę Wody Polskie. Według szacunków od momentu zrzutu, ścieki dotrą do Połocka po 84 godz., a do Torunia po 142 godz.
28.08.2019

Warszawa: Stan wody na Wiśle spadł do 37 cm; kursy promu Pliszka zawieszone

W związku z niskim stanem wody od piątku do odwołania kursy promu "Pliszka" na trasie Most Poniatowskiego - Stadion Narodowy są zawieszone - poinformował w piątek rano PAP Tomasz Demiańczuk z warszawskiego ratusza. Jak podaje IMGW, na stacji Warszawa-Bulwary poziom wody spadł do 37 cm.
03.08.2019

IMGW: Niski poziom wody w rzekach w całym kraju

W całej Polsce jest bardzo zła sytuacja, jeśli chodzi o niski poziom wody w rzekach. Będzie się ona pogarszała lawinowo w ciągu najbliższych dni ze względu na prognozowane upały - powiedział w piątek PAP hydrolog z IMGW Paweł Staniszewski.
26.07.2019

IMGW: niskie stany wody na rzekach w Polsce

W wielu polskich rzekach jest rekordowo niski poziom wody. Na 136 stacjach wodowskazowych stany wody spadły poniżej średniego niskiego stanu wody - informuje we wtorek w komunikacie IMGW.
23.07.2019

Z uwagi na niski stan wody nieczynne przeprawy promowe na Odrze

Z powodu niskiego stanu wody nieczynne są wszystkie cztery przeprawy promowe przez Odrę w woj. lubuskim. Chodzi o promy zlokalizowane w ciągu dróg wojewódzkich w Połęcku, Brodach, Pomorsku i Milsku.
10.07.2019

Stan ostrzegawczy na Zalewie Szczecińskim

O wezbraniu z przekroczeniem stanów ostrzegawczych wody na Zalewie Szczecińskim informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie. Według prognoz, poziom wody może się jeszcze podnieść.
09.07.2019

IMGW: Ostrzeżenia na Pomorzu ze względu na wzrost poziomu wody w Wiśle

Hydrologiczne ostrzeżenie drugiego stopnia zostało wydane dla Pomorza ze względu na wzrost poziomu wody w ujściowym odcinku Wisły - poinformował w czwartek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Zaleca szczególną ostrożność w pobliżu rzek.
31.05.2019

Mazowieckie: Stabilizuje się sytuacja na Wiśle między Wyszogrodem i Płockiem

Sytuacja na Wiśle między Wyszogrodem i Płockiem się stabilizuje. W czwartek po południu zanotowano spadek poziomu rzeki w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej, a także na jednym z wodowskazów w położonym poniżej Płocku – poinformował tamtejszy urząd miasta.
31.05.2019

IMGW: Wezbranie wody na środkowych odcinkach Wisły i Odry

W najbliższych dniach wezbranie wody będzie się przemieszczało środkową Wisłą i środkową Odrą - poinformował w czwartek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu rzek.
31.05.2019

Lubuskie: Kulminacja wezbrania na Odrze

Kulminacja fali wezbraniowej na Odrze przepływa przez Nietków w gminie Czerwieńsk w powiecie gorzowskim (Lubuskie). Poziom wody o 5 cm przekroczył tam stan ostrzegawczy - poinformował w środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
30.05.2019

IMGW: Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia w trzech województwach

IMGW wydało w poniedziałek ostrzeżenia drugiego stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w rzekach na Lubelszczyźnie, Dolnym Śląsku i Mazowszu. Kulminacja wezbrania na Wiśle powoli przesuwa się poza lubelski odcinek i we wtorek ma się pojawić w Warszawie - podaje instytut.
28.05.2019

RCB: nadchodząca fala wezbraniowa na Wiśle może się spłaszczyć

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało w poniedziałek, że nadchodząca fala wezbraniowa w centralnym biegu Wisły może się spłaszczyć. Wysłany wczoraj alert do mieszkańców powiatów puławskiego, ryckiego (woj. lubelskie), zwoleńskiego i kozienickiego (woj. mazowieckie) nadal obowiązuje.
27.05.2019

RCB: Stan alarmowy przekroczony na 26 wodowskazach w dorzeczach Wisły i Odry

Poziom wody przekroczył stan alarmowy na 23 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i trzech w dorzeczy Odry - poinformowało w czwartek przed godziną 20 Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Z kolei stan ostrzegawczy jest przekroczony w dorzeczu Wisły na 57 stacjach, w dorzeczu Odry na 19 stacjach, a w dorzeczu Dunaju na dwóch.
24.05.2019

IMGW: Stan alarmowy przekroczony na 29 stacjach w dorzeczu Wisły i 2 w dorzeczu Odry

Stan alarmowy o godzinie 11.00 został przekroczony na 29 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i dwóch stacjach w dorzeczu Odry. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 55 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 22 stacjach w dorzeczu Odry - podał w czwartek IMGW.
23.05.2019

RCB: stan alarmowy przekroczony na 28 wodowskazach w dorzeczach Wisły i Odry

Poziom wody przekroczył stan alarmowy na 26 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i dwóch w dorzeczy Odry - poinformowało w czwartek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Stan ostrzegawczy jest przekroczony w dorzeczu Wisły na 53 stacjach, a w dorzeczu Odry na 23 stacjach.
23.05.2019

Wody Polskie monitorują stan wałów przeciwpowodziowych i zbiorników wodnych

W związku z prognozami IMGW i sytuacją hydrologiczną w kraju stan wałów przeciwpowodziowych i zbiorników wodnych jest stale monitorowany - podały Wody Polskie. Ryzyko podtopień występuje wokół mniejszych rzek, które mogą przerwać wały przeciwpowodziowe - dodano.
23.05.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.