• <
SAR_2022

IMGW: wzrost poziomu wód na wybrzeżu i Podkarpaciu

ew

05.02.2020 08:55 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie IMGW: wzrost poziomu wód na wybrzeżu i Podkarpaciu

Partnerzy portalu

IMGW: wzrost poziomu wód na wybrzeżu i Podkarpaciu - GospodarkaMorska.pl

Niemal na całym wybrzeżu są przewidywane wzrosty poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych - podał we wtorek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Przybędzie też wody - w niektórych miejscach gwałtownie - w rzekach na Podkarpaciu.

Na wybrzeżu wzrost poziomu wody wiąże się z wysokim napełnieniem Bałtyku (552 cm) i prognozowaną sytuacją meteorologiczną.

Natomiast w woj. podkarpackim możliwy wzrost poziomu wody w rzekach - lokalnie gwałtowny - do strefy stanów wysokich to skutek opadów deszczu i deszczu ze śniegiem. Miejscami możliwe jest tam także przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Na wybrzeżu alert drugiego stopnia obowiązuje do rana w środę, a w niektórych miejscach nawet do godz. 13. Natomiast na Podkarpaciu alert pierwszego stopnia obowiązuje do godz. 6 w środę.

Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia (określane jako duże) oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, ale poniżej stanów alarmowych. Ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnie (umiarkowane) ogłasza się zaś wtedy, gdy stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przewidywany jest jednak gwałtowny wzrost stanu wody.

IMGW zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.