• <

Wynik wyszukiwania - "frankfurt" - Wiadomości

Zadziwiajace odkrycie polskich nurków. Odnaleźli wrak niemieckiego statku Gerrit Fritzen

Zespół nurków należących do grupy Baltictech odkrył na dnie Bałtyku wrak niemieckiego transportowca Gerrit Fritzen. Statek brał udział w operacji Hannibal i został zatopiony w jej trakcie przez radzieckie okręty. Jest też trzecim z pięciu jednostek morskich, które były zaangażowane do tej operacji, a jakie planowali znaleźć członkowie ekspedycji.
18.09.2023

Kolejny oligarcha walczy o jacht. I wygrywa

Proputinowski miliarder Aliszer Usmanow nie ustaje w walce przeciw sankcjom UE i odnosi w tym sukcesy. Niemieccy śledczy ponieśli kolejną porażkę w ściganiu rosyjsko-uzbeckiego oligarchy: Sąd Okręgowy we Frankfurcie uznał za nielegalne przeszukanie biur prawników z Monachium, reprezentujących Usmanowa – poinformował portal Zeit Online.
06.09.2023

Niemcy wysyłają okręty na dalekie akweny w ramach misji międzynarodowych

W niedzielę 13 sierpnia br. korweta proj. K130 Oldenburg (F 263) opuściła swój macierzysty port Warnemünde podczas rejsu Hanse Sail, aby wziąć udział w misji UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) u wybrzeży Libanu. Jednocześnie w ramach zobowiązań w NATO weźmie udział w misji wsparcia sojuszników na Morzu Egejskim. Wpisuje się to w rosnące zaangażowanie Deutsche Marine poza Bałtykiem i Morzem Północnym.
14.08.2023

Niemcy. Rośnie spożycie kokainy, niemieckie porty stają się głównymi kanałami przerzutowymi w Europie

Rośnie spożycie kokainy w Niemczech, a konsumpcja jej pochodnych, w tym cracku, zwiększa się w wielu miastach. Coraz więcej narkotyku na europejski rynek trafia przez Hamburg i Bremerhaven – informuje portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
07.08.2023

Port Kołobrzeg partnerem Zielonych Stref Inwestycyjnych

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg jest partnerem Zielonych Stref Inwestycyjnych, związanych z odnawialnymi źródłami energii. 27 czerwca w Myśliborzu odbędzie się poświęcona im konferencja.
22.06.2023

Wszystkie turbiny zainstalowane na farmie wiatrowej RWE Kaskasi - ponad dwie trzecie z nich już dostarcza ekologiczny prąd

Ta 342-megawatowa farma wiatrowa RWE dostarczy prąd do ponad 400 000 gospodarstw domowych. Deweloper pilotuje program, w którym zainstalowano w turbinach pierwsze na świecie łopaty wirnika nadające się do recyklingu, wyprodukowane przez Siemens Gamesa.
24.11.2022

Światowe media opisują otwarcie kanału na Mierzei Wiślanej

Światowe media opisują sobotnie otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Artykuły o tym wydarzeniu ukazały się m.in. na portalach dzienników "Washington Post", "Le Figaro" czy "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Depeszę relacjonującą otwarcie przekopu opublikowały m.in. agencje Associated Press, AFP, Bloomberg, UPI, Anatolia i Lusa.
19.09.2022

Niemcy. "FAZ": otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną to dla Polski wolność i niezależność od Rosji

Polska zrealizowała swój zamiar i otworzyła kanał łączący Zalew Wiślany z Morzem Bałtyckim, omijający rosyjski obwód kaliningradzki – pisze niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Jak podkreśla, data otwarcia kanału była symboliczna, bo to 17 września 1939 roku ZSRR niedługo po Niemcach zaatakował Polskę w ramach realizacji paktu Ribbentrop-Mołotow.
19.09.2022

Mielizny na Renie. Żegluga śródlądowa pod presją zmian klimatycznych. Zagrożona także żegluga polska

W zeszłym miesiącu niemiecki Federalny Instytut Hydrologii ostrzegł, że przepływ wody na wodowskazie Kaub, położonym na zachód od Frankfurtu, osiągnął już zaledwie 45% średniego poziomu o tej porze roku. Sytuację na krótko poprawiły krótkotrwałe opady.
30.08.2022

Klaus-Michael Kühne o kosmicznych zarobkach armatora z Hamburga

Klaus-Michael Kühne, większościowy udziałowiec Kuehne + Nagel, publicznie skrytykował fakt, że Hapag-Lloyd, którego jest współwłaścicielem, rejestruje w tej chwili ogromne, nadzwyczajne przychody. Wszystko to wywiadzie dla Frankfurter Allgemeine.
30.08.2022

Niemieckie media: zmiany w Odrze zarejestrowano już na początku sierpnia, ale nie podjęto działań

Już na początku sierpnia brandenburski urząd ochrony środowiska zarejestrował zmiany w wodach Odry, jednak władze pozostały bezczynne, choć w Polsce znaleziono mnóstwo martwych ryb. Najwyraźniej system wczesnego ostrzegania po stronie niemieckiej nie działał - pisze portal tygodnika "Spiegel".
18.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Niemieckie media: w Odrze pływa już tylko śmierć

Tysiące martwych ryb zostały wyrzucone na brzegi Odry; śmierdzi rozkładem, a władze "pilnie” ostrzegają mieszkańców przed kontaktem z wodą rzeki - zauważa w piątek "Bild. "W Odrze pływa tylko śmierć" - konstatuje dziennik. W rzece widziano również martwe bobry i ptaki.
12.08.2022

Niemcy. Media: w wodzie z Odry wykryto wysokie stężenie rtęci

Analiza prawdopodobnie skażonej wody z Odry przyniosła pierwszy wynik - portal rbb24 podał, że pracownicy laboratorium w Berlinie-Brandenburgii stwierdzili w próbkach wody wysokie stężenie rtęci.
12.08.2022

Zatrucie Odry. Zebrano 10 ton martwych ryb, trwają badania

Prezes Wód Polskich poinformował, że zebrano już 10 ton martwych ryb z zatrutej Odry. W akcji będą pomagać WOT i wojsko. Trwają jednocześnie badania wody i śledztwo, mające wyjaśnić przyczyny katastrofy. Swoje badania prowadzą Niemcy.
11.08.2022

Niemcy. Władze zalecają unikanie kontaktu z wodą z Odry

W Odrze wykryto tysiące śniętych ryb. Niepokoi to wędkarzy i władze Brandenburgii na granicy z Polską. Miasto Frankfurt nad Odrą oraz powiaty Maerkisch-Oderland i Uckermark zaleciły, by unikać kontaktu z wodą z Odry oraz nie jeść ryb z rzeki - podaje portal dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
11.08.2022

Niemcy. Rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego uwikłany we współpracę z rosyjskim Nord Stream 2

Jak wynika z ujawnionych dokumentów, między rządem Meklemburgii-Pomorza Przedniego a firmą Nord Stream 2 AG i związaną z nią fundacją na rzecz ochrony klimatu istniał szereg powiązań. Sprawą chce zająć się parlamentarna komisja śledcza – opisuje portal Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).
21.04.2022

Niemiecki minister gospodarki: Niemcy powinny do końca br. uniezależnić się od rosyjskiego węgla

Minister gospodarki Robert Habeck powiedział, że chciałby, aby do końca roku Niemcy stały się niezależne od importu węgla z Rosji. Z każdym dniem dostawy rosyjskiego węgla się zmniejszają – zapewnił minister w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” (FAS). Większe trudności mogą wiązać się z odcięciem się od dostaw rosyjskiego gazu.
14.03.2022

Energia z farmy morskiej napędzi lotnisko we Frankfurcie

Port lotniczy we Frankfurcie (Fraport) oraz deweloper OZE EnBW zawarli długoterminową umowę zakupu energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej He Dreiht, budowanej bez wsparcia publicznego.
15.12.2021

Tankowiec z 1300 tonami oleju napędowego utknął na Renie w Niemczech

Tankowiec załadowany prawie 1300 tonami oleju napędowego utknął w niedzielę wieczorem na Renie w pobliżu miejscowości St. Goar (Nadrenia-Palatynat) – informuje w poniedziałek „Der Spiegel”.
11.10.2021

Bałtyk pełen podwodnych tajemnic

Dno Bałtyku skrywa wiele tajemnic. Zwłaszcza tych związanych z historią II wojny światowej. Płetwonurkowie wciąż eksplorują dno morza i co jakiś czas trafiają na niezwykłe odkrycia. Na początku lipca ekipa z Baltictech odnalazła „SS Frankfurt” – wrak statku, który został zbombardowany w drodze do Gdyni.
26.07.2021

Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego: ukończenie Nord Stream 2 leży w interesie Niemiec

Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig napomina kandydatkę na kanclerza z ramienia partii Zielonych za jej krytyczną wypowiedź w sprawie porozumienia z USA o NS2. Podkreśla, że ukończenie gazociągu "leży również w interesie Niemiec".
23.07.2021

Niemcy: Media o porozumieniu RFN z USA w sprawie Nord Stream 2: triumf Merkel

Porozumienie Niemiec i USA w sprawie Nord Stream 2 to wielkie zwycięstwo Angeli Merkel - oceniają niemieckie media. Zauważają, że kwestia gazociągu jest postrzegana jako przykład na to, że "Niemcy działają w pojedynkę, przedkładając swoje interesy gospodarcze nad potrzeby Ukrainy i Polski w zakresie bezpieczeństwa".
22.07.2021

Niemcy. Partia Zielonych przeciwna polskim planom regulacji Odry

Zieloni chcą powstrzymać polskie plany regulacji Odry – pisze w poniedziałek dziennik „Die Welt”. „Promowana przez Polskę rozbudowa Odry doprowadzi do nieuzasadnionego negatywnego wpływu na rolnictwo, klimat i bilans wodny” – powiedział szef Zielonych Michael Kellner, cytowany przez niemiecki dziennik.
19.07.2021

Rau: ukończenie Nord Stream 2 stworzy deficyt bezpieczeństwa dla całej wschodniej flanki NATO

Ukończenie Nord Stream 2 stworzy wielki deficyt bezpieczeństwa dla całej wschodniej flanki NATO - ocenił w artykule opublikowanym we "Frankfurter Allgemeine Zeitung" minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, który zamieszczony został również na stronie polskiego MSZ.
30.06.2021

Peter Beyer apeluje o moratorium na budowę Nord Stream 2

Koordynator rządu Niemiec ds. współpracy transatlantyckiej Peter Beyer zaapelował o moratorium na budowę gazociągu Nord Stream 2. Jak powiedział tygodnikowi "WitrschaftsWoche" projekt jest poważną przeszkodą w ożywieniu stosunków atlantyckich.
01.04.2021

PCC Intermodal chce zwiększyć częstotliwość połączeń z Ukrainą

Mija rok, odkąd PCC Intermodal SA przyjęło pierwsze zamówienie na dostawy z Europy Zachodniej na Ukrainę i włączyło do swojej sieci regularnych połączeń pociąg z/do Mostyckiej.
04.03.2021

"FAZ": Nord Stream 2 symbolem szczególnych stosunków Niemiec i Rosji

Od II wojny światowej unikanie konfliktów z Rosją jest priorytetem niemieckiej polityki zagranicznej; Kreml bezwstydnie to wykorzystuje, nie tylko w przypadku Nord Stream 2 - pisze w środę założyciel think-thanku Centrum Liberalnego Modernizmu Ralf Fuecks na łamach Frankfurter Allgemeine Zeitung
17.02.2021

Frankfurter Allgemeine Zeitung: Gdyby Merkel powiedziała, że nie może popierać Nord Stream 2, efekt byłby ogromny

Po rosyjskim wyroku w sprawie Nawalnego, kanclerz Niemiec pozostaje tylko wypowiedzieć tych kilka słów: "Nie mogę popierać gazociągu Nord Stream 2". Na pierwszy rzut oka to niewiele. Niemniej efekt byłby ogromny - pisze w dzienniku "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Konrad Schuller.
08.02.2021

Lineas i PCC Intermodal zwiększają częstotliwość przewozów towarowych drogą kolejową między Polską, a Belgią

Firmy Lineas i PCC Intermodal zwiększają częstotliwość swoich regularnych połączeń kolejowych między Belgią, a Polską. Od 1 lutego Poland Xpress będzie kursował pięć razy w tygodniu. Połączenie zapewni o 50% większą przepustowość dla ładunków konwencjonalnych, a przestrzeń kontenerowa zwiększy się do ponad 600 TEU tygodniowo.
25.01.2021

Zieloni i ekolodzy w Niemczech oburzeni powołaniem fundacji wspierającej Nord Stream 2

Niemieckich ekologów i Partię Zielonych niepokoi połączenie fundacji ekologicznej z budową rurociągu Nord Stream 2; są oni również oburzeni tym, że jest ona finansowana z rosyjskich pieniędzy - oznajmiła dziś szefowa partii Zielonych Annalena Baerbock.
13.01.2021

Niemiecki ekspert: Zbudowaliśmy Polskę jako kraj taniej siły roboczej

Reinhard Petzold, który od 30 lat zajmuje się wprowadzaniem firm niemieckich na polski rynek, w jednej ze swoich wypowiedzi dla portalu kurt.digital powiedział, że "Niemcy zbudowały Polskę jako kraj taniej siły roboczej". W rozmowie z PAP mówił też, że niemieccy dystrybutorzy wykorzystują popyt Polaków na niemieckie towary i podnoszą ich ceny.
30.12.2020

Niemieccy naukowcy protestują przeciwko planom regulacji Odry

Planowana regulacja Odry zaalarmował naukowców z niemieckiego Instytutu Ekologii Słodkowodnych i Rybołówstwa Śródlądowego im. Leibniza. W liście otwartym zaciekle krytykują projekt. Argumentują, że Odra jest jedną z ostatnich stosunkowo naturalnych rzek w Europie - informuje portal rbb24. Zwolennicy regulacji mówią z kolei, że projekt zapewni skuteczną "ochronę przeciwpowodziową środkowej i dolnej Odry".
17.12.2020

DACHSER gotowy na szczyt sezonu. Firma poszerza ofertę połączeń czarterowych

DACHSER ponownie zwiększa możliwości przewozowe w szczycie sezonu. Dostawca usług logistycznych po raz kolejny uruchomił własne połączenia czarterowe między Azją a Europą. Od połowy października na trasie Frankfurt-Shanghai-Frankfurt będzie latał jeden dodatkowy frachtowiec B747 tygodniowo. Skorzystają na tym również polskie przedsiębiorstwa.
16.10.2020

Dachser rozszerza program czarterowy między Europą a Azją

Z początkiem września program czarteru premium DACHSER Air & Sea Logistics został poszerzony o połączenie na trasie Hongkong – Frankfurt. Towary są następnie dystrybuowane po całej Europie przez DACHSER European Logistics za pośrednictwem firmowej sieci transportu drogowego. Określone czasy przewozu, ich dokładne zaplanowanie oraz wysokie standardy jakości to cechy charakterystyczne zintegrowanego łańcucha dostaw.
23.09.2020

Morawiecki: Nord Stream 2 już kosztował Europę zbyt drogo

Nord Stream 2 już kosztował Europę zbyt drogo, a stawka, czyli unijne bezpieczeństwo, wiarygodność i niezależność, z roku na rok rośnie - stwierdził w artykule opublikowanym w niedzielę na stronie internetowej niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" premier Mateusz Morawiecki.
14.09.2020

Rynek cargo próbuje złapać wiatr

Dachser Polska reaguje na "nową normalność” w branży frachtu lotniczego. Krok po kroku zwiększa się dostępna przestrzeń ładunkowa i częstotliwość lotów, ale nadal istnieje duża różnica pomiędzy sytuacją sprzed COVID-19 i teraźniejszością. Wciąż łatwiej też wysłać międzykontynentalną przesyłkę lotniczą przez Frankfurt niż przez Warszawę, chociaż i w Polsce sytuacja powoli się poprawia - ocenia globalny operator logistyczny Dachser Air & Sea Logistics Polska.
31.07.2020

Wiadomo, jak Gazprom rekompensuje zatrzymanie Jamał-Europy. Ukraina zostanie z niczym?

Wstrzymanie dostaw gazu za pośrednictwem gazociągu z Rosji przez Białoruś i Polskę do Niemiec (Jamał-Europa) nie doprowadziło do zwiększenia tranzytu poprzez terytorium Ukrainy. Gazprom (MOEX: GAZP) zamiast tego pobiera gaz z przepełnionych magazynów w Europie.
10.07.2020

Niski poziom wody na Renie. Czy żegluga jest zagrożona?

Rzeka Ren w Niemczech wkracza w suche letnie miesiące z najniższym od dwóch dekad poziomem wody, budząc obawy zakłócenia żeglugi na najważniejszej europejskiej śródlądowej drodze wodnej.
09.06.2020

Logistyka intermodalna. Czym jest i jakie ma perspektywy rozwoju?

Globalizacja gospodarki, duży wzrost wolumenu transportowanych towarów, a zwłaszcza przesunięcie środka ciężkości produkcji światowej w kierunku krajów azjatyckich spowodowały dynamiczny rozwój tak złożonego modelu, jakim jest logistyka intermodalna. Staje się ona coraz ważniejszym elementem łańcucha dostaw. Przez ostatnią dekadę, rozwijała się w imponującym tempie także w Polsce. Czym jest logistyka intermodalna i jak kształtują się perspektywy jej rozwoju zdradza ekspert, Maciej Szczepański, Business Development Manager
09.06.2020

Porwana załoga Tommi Ritscher uwolniona

Ośmiu członków załogi kontenerowca Tommi Ritscher, którzy zostali porwani przez grupę piratów 19 kwietnia 2020 r. Gdy statek był w obszarze kotwiczenia w Kotonie w Afryce Zachodniej, zostali uwolnieni - donosi AFP.
27.05.2020

Sztorm Ciara i orkan Sabine uderzyły w północną Europę

Sztorm Ciara, nazywany w Niemczech orkanem Sabine, uderzył w Wielką Brytanię i północną Europę; odwołano wiele lotów, w Niemczech zawieszono też część długodystansowych połączeń kolejowych. W wielu miejscach odwołano imprezy i zawody sportowe.
09.02.2020

Przedsiębiorcy walczą o rozwój portu lotniczego. „To nasza ostania szansa”

Czy narodowy przewoźnik, jakim jest LOT, jest zainteresowany wsparciem Pomorza Zachodniego i przedsiębiorców? To jedyny region w kraju, który nie ma połączenia lotniczego z Ukrainą. Lokalny rynek pracy może mieć poważne problemy, od 1 marca wchodzą w życie przepisy otwierające niemiecki rynek pracy dla pracowników z państw trzecich. Z Polski może wyjechać nawet pół miliona Ukraińców.
20.01.2020

Johnson będzie chciał jak najszybciej zrealizować brexit

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson będzie chciał jak najszybciej zrealizować swój najważniejszy polityczny projekt, jakim jest wyjście z UE - zauważa w piątek niemiecki dziennik "Die Welt", komentując wyniki czwartkowych wyborów do Izby Gmin.
13.12.2019

Niemcy/ Minister gospodarki: nie miałbym problemu z przesunięciem terminu brexitu

Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier oświadczył w poniedziałek, że nie miałby problemu z przesunięciem daty wyjścia Wielkiej Brytanii z UE o kilka dni, czy tygodni. Aktualny termin brexitu został wyznaczony na 31 października.
21.10.2019

Niemcy: Szef MSZ domaga się twardej postawy wobec USA za cła

Szef niemieckiego MSZ Heiko Maas opowiedział się w piątek za obraniem twardej linii w sporze handlowym ze Stanami Zjednoczonymi. Waszyngton chce wprowadzić 18 października 25-procentowe cła karne na import setek produktów z UE.
04.10.2019

Niemcy/„Sueddeutsche Zeitung”: Kryzys irański ujawnia słabość Europy

Niemiecka prasa komentuje w środę odmowę przez RFN udziału w misji wojskowej u boku USA w cieśninie Ormuz. "Sueddeutsche Zeitung" zauważa, że Europa nie jest jednak w stanie zaproponować żadnej alternatywy i to obnaża jej słabość.
31.07.2019

Media w RFN za udziałem Niemców w misji w Cieśninie Ormuz

Niemieckie media zgodnie opowiadają się we wtorek za udziałem niemieckiej marynarki wojennej w ewentualnej misji w Cieśninie Ormuz. Miałaby ona chronić tankowce przed atakami Iranu. Leży to w interesie RFN, która jest gospodarczo uzależniona od eksportu.
30.07.2019

FAZ: przemytnicy ludzi wykorzystują prawo morza

Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" komentuje w poniedziałek sytuację wokół zaangażowania niemieckich statków w ratowanie migrantów na Morzu Śródziemnym. Przemytnicy ludzi wykorzystują prawo morza do swoich celów - uważa prawicowa gazeta.
08.07.2019

FAZ: stanowisko Niemiec ws. Sea Watch 3 pomaga Salviniemu

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" krytycznie ocenia w piątek reakcje polityków w Niemczech na zatrzymanie we Włoszech kapitan niemieckiego statku organizacji Sea Watch 3 pomagającej migrantom dostać się do Europy. To woda na młyn włoskiego wicepremiera Matteo Salviniego - przekonuje.
05.07.2019

Brexit negatywnie wpłynie na rynki finansowe, również krajów trzecich

Z punktu widzenia instytucji finansowych, Londyn był kluczowym rynkiem w Europie. Brexit stawia pod znakiem zapytania tę pozycję – powiedział dr Hubert Janiszewski, wiceszef rady nadzorczej Deutsche Bank Polska podczas debaty „Przyszłość stosunków UE i Wielkiej Brytanii” w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
14.05.2019

25. rocznica uruchomienia tunelu pod kanałem La Manche

60 tysięcy pasażerów, 7,3 tys. samochodów, 4,6 tys. ciężarówek i 140 autokarów średnio przeprawia się codziennie przez łączący Wielką Brytanię i Francję Eurotunel pod kanałem La Manche. W poniedziałek obchodzona jest 25. rocznica jego uruchomienia.
07.05.2019

Naukowcy o miedzynarodowej drodze wodnej E40

Opublikowany w dniu 8 kwietnia br. raport polskich naukowców studzi zapał zwolenników żeglugi śródlądowej. Do eksploatacji kanału żeglugowego, czyli przede wszystkim śluzowania statków, potrzebne są znaczne ilości wody. W przypadku planowanego kanału żeglugowego wzdłuż Bugu miałaby ona pochodzić z mniejszych rzek regionu, z samego Bugu lub z Wisły.
10.04.2019

Niemcy: Media podzielone w sprawie zwiększenia wydatków na obronę

Niemiecka prasa jest podzielona w sprawie żądań władz USA zwiększenia wydatków na cele wojskowe. Część publicystów uważa, że są dużo pilniejsze potrzeby, jak choćby ochrona klimatu. Inni jednak nazywają niewypełnianie sojuszniczych zobowiązań "pasożytnictwem".
05.04.2019

Europa nie ma politycznej odpowiedzi na agresywną politykę Kremla

Europie nie udało się dotychczas znaleźć politycznej odpowiedzi na agresywne działania Kremla - pisze w poniedziałek niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" komentując wizytę prezydenta Rosji Władimira Putina na anektowanym Krymie.
18.03.2019

Niemcy/„Die Welt”: Polityka Merkel kłóci się z zasadami, które sama głosi

Dziennik "Die Welt" krytykuje politykę Niemiec w sferze bezpieczeństwa. Komentując zakończoną w niedzielę 55. Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa gazeta zwraca uwagę w poniedziałek, że kanclerz Angela Merkel nie stosuje się do głoszonych przez siebie zasad.
18.02.2019

„FAZ”: Takiego kompromisu w sprawie Nord Stream 2 Niemcy chciały uniknąć

Niemiecki konserwatywny dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" komentuje w czwartek kompromis nt. projektu nowelizacji dyrektywy gazowej, który dotyczy gazociągu Nord Stream 2. Według gazety rozwiązanie jest bliskie tego, czego Niemcy chciały uniknąć.
14.02.2019

Otwarcie rządu w USA nie pomogło dolarowi

Amerykańska waluta zakończyła tydzień na minusie, co powiązać można ze zmianą sentymentu do ryzyka. W ubiegłym tygodniu dobrze radził sobie funt, który w relacji do głównych walut i złotego zyskał ponad 2%.
28.01.2019

Handelsblatt: specjalistyczne firmy budujące Nord Stream 2 na celowniku USA

Departament Stanu USA opracowuje plan sankcji przeciwko specjalistycznym firmom zaangażowanym w budowę gazociągu Nord Stream 2 - ustalił gospodarczy dziennik "Handelsblatt". Rząd RFN jest wyraźnie zaniepokojony.
09.01.2019

Niemcy/„FAZ”: Trzeba zminimalizować polityczne korzyści z Nord Stream 2 dla Kremla

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" domaga się ograniczenia politycznych korzyści jakie Rosja będzie czerpać z gazociągu Nord Stream 2, który po dnie Bałtyku połączy Rosję z Niemcami. Dobrym sposobem miałoby być zagwarantowanie tranzytu gazu przez Ukrainę.
04.01.2019

Dachser rozwija sieć połączeń z Poznania do Niemiec

Dachser, globalny operator logistyczny, tylko w ostatnich miesiącach uruchomił siedem dodatkowych połączeń drobnicowych z Poznania do Niemiec. Są to bezpośrednie linie do Frankfurtu nad Menem i innych lokalizacji w Hesji: Erlensee, Kassel i Homberga, a także do Bad Salzuflen w Nadrenii Północnej-Westfalii oraz na północ kraju - do Stavenhagen i do Hamburga. Dzięki temu poznański oddział Dachser dysponuje obecnie 22 stałymi liniami do naszego zachodniego sąsiada.
03.01.2019

Niemcy: „FAZ”: Armia europejska jest całkowicie nierealna

Dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” krytykuje we wtorek w komentarzu przychylny stosunek niemieckich polityków do idei armii europejskiej. Pomysł nie ma szans na realizację, póki UE nie ma jednego rządu, a to jest absolutnie wykluczone – czytamy.
18.12.2018

Niemiecka prasa: Zachód musi jednoznacznie poprzeć Ukrainę w sporze z Rosją

Po ostatniej konfrontacji Ukrainy i Rosji Zachód musi jednoznacznie poprzeć Kijów, nie tylko poprzez nowe sankcje, ale też - w przypadku Niemiec - przez rezygnację z kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 - sugeruje w środę niemiecka prasa.
28.11.2018

Po incydencie Ukraina-Rosja konieczne wstrzymanie Nord Stream 2

Po konfrontacji Ukrainy i Rosji w Cieśninie Kerczeńskiej jest jasne, że należy jak najszybciej zrezygnować z budowy Nord Stream 2; zależność od tranzytu gazu przez Ukrainę na razie powstrzymuje Moskwę przed większą agresją wobec Kijowa - pisze "FAZ".
27.11.2018

Dachser z czarterem do Szanghaju na szczyt sezonu

Dachser, globalny operator logistyczny, spodziewa się pracowitej końcówki roku w lotniczym cargo i w związku z tym uruchomił specjalny rejs na trasie Frankfurt-Szanghaj-Frankfurt. Dzięki temu firmy z Polski i innych krajów Europy Środkowej oraz Chin mają zapewnione cotygodniowe połączenia w obie strony podczas szczytu sezonu w transporcie lotniczym.
15.11.2018

Niemcy/Prasa o konsultacjach międzyrządowych w Warszawie: Widać rysy

Piątkowe konsultacje rządów Niemiec i Polski ukazały liczne rysy na relacjach tych krajów i obnażyły pewne różnice poglądów, mimo podejmowanych przez obie strony wysiłków, by skupiać się na pozytywach - ocenia niemiecka prasa w sobotę.
03.11.2018

FAZ: przyszłość dostaw gazu dzieli Europę

Polityka energetyczna wywołuje w Unii Europejskiej coraz głębsze podziały, co można było zaobserwować także na ostatnim szczycie Inicjatywy Trójmorza - ocenia w środę niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
19.09.2018

Niemiecka prasa: problem Iranu wymaga współpracy USA i Europy

Spór między USA a Europą ws. wypowiedzianej przez Waszyngton umowy atomowej z Teheranem jak żaden inny wywołuje podziały we wzajemnych relacjach, jeśli jednak obie strony chcą rozwiązać problem Iranu, muszą być gotowe do współpracy - ocenia prasa w Niemczech.
07.08.2018

Chodorkowski w FAZ krytycznie o handlu Niemiec z Rosją

Pieniądze z handlu Kreml wykorzystuje do podważania europejskiej integracji i jedności Zachodu - ostrzega na łamach poniedziałkowego "Frankfurter Allgemeine Zeitung" były rosyjski oligarcha i więzień polityczny Michaił Chodorkowski.
16.07.2018

Spotkanie MRO 2019

W siedzibie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu we wtorek odbyło się spotkanie dotyczące organizacji Międzynarodowego Roku Odry oraz podjęcia współpracy w ramach projektu Viadrus.
13.07.2018

Prasa: Krytyka Niemiec to bezprecedensowy atak Trumpa na sojusznika w NATO

Agresywne wypowiedzi Donalda Trumpa pod adresem Niemiec przed szczytem NATO to nie tylko bezprecedensowy atak przywódcy USA na kraj sojuszniczy, ale też unieważnienie roli szczytu jako pokazu jedności i siły NATO - ocenia w czwartek niemiecka prasa.
12.07.2018

USA: Waszyngton zwraca uwagę na silną opozycję USA wobec rosyjskich gazociągów

Rzeczniczka Departamentu Stanu w wydanym w piątek oświadczeniu, wskazała, że "amerykańskie władze podkreśliły w ubiegłym tygodniu swoją silną opozycję wobec kierowanych przez Rosję projektów gazociągów, które zwiększają uzależnienie Europy od rosyjskich dostaw".
30.06.2018

Premier Hiszpanii: Potrzeba wspólnej odpowiedzi na kryzys migracyjny

Unia Europejska powinna przedstawić "wspólną odpowiedź na wspólne wyzwanie", jakim jest kryzys migracyjny, odrzucając doktrynę unilateralizmu - powiedział nowy premier Hiszpanii Pedro Sanchez w opublikowanej w czwartek rozmowie z europejskimi mediami.
28.06.2018

Tagesspiegel: stanowisko Niemiec w sprawie Nord Stream 2 bez zmian

Angela Merkel po pierwszy uznała Nord Stream 2 za projekt nie tylko gospodarczy, ale i polityczny, ale jej postulat zachowania przez Ukrainę roli państwa tranzytowego nie jest nowy i Rosja może z łatwością się z niego wywiązać - pisze w środę "Tagesspiegel".
11.04.2018

Europosłowie w FAZ: za pomocą Nord Stream 2 Putin chce dzielić Europę

Gazociąg Nord Stream 2 to instrument polityczny w rękach prezydenta Rosji Władimira Putina, który uważa UE za wroga i dąży do jej podziału; nie powinniśmy mu na to pozwolić - apeluje grupa 13 europosłów w artykule opublikowanym w środę na łamach "FAZ".
14.03.2018

EUR/PLN pozostanie w konsolidacji; korzystne warunki dla obligacji

EUR/PLN pozostanie w przyszłym tygodniu w konsolidacji w przedziale 4,13-4,20, jeśli rynek zewnętrzny nie przyniesie wstrząsu - oceniają ekonomiści. Dodają, że zarówno lokalne czynniki (niska inflacja, łagodna RPP i mniejsza podaż), jak i zewnętrzne (spadek rentowności bunda) wspierają polskie obligacje.
24.02.2018

Premier dla PAP: Wspieramy działania instytucji europejskich mające na celu zablokowanie budowy Nord Stream 2

Nord Stream 2 narusza zasadę dywersyfikacji, która leży u podstaw bezpieczeństwa energetycznego UE; wspieramy działania instytucji europejskich mające na celu zablokowanie budowy tego gazociągu - powiedział w środę PAP premier Mateusz Morawiecki.
21.02.2018

Tchórzewski: Natychmiastowe wstrzymanie budowy Nord Stream 2 jest nierealne

Natychmiastowe wstrzymanie budowy gazociągu Nord Stream 2 jest nierealne - uważa minister energii Krzysztof Tchórzewski. Mimo to - jego zdaniem - Polska jeszcze nie stoi na straconej pozycji.
21.02.2018

Niemcy: Grupa posłów do Bundestagu i PE apeluje do rządu o rezygnację z Nord Stream 2

Siedmiu niemieckich posłów i eurodeputowanych w opublikowanym we wtorek na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung" liście otwartym wezwało rząd Niemiec do rezygnacji z planowanego gazociągu Nord Stream 2, powołując się przy tym na europejską solidarność.
20.02.2018

NATO zaniepokojone aktywnością rosyjskich okrętów podwodnych na Atlantyku

NATO jest zaniepokojone narastającą aktywnością rosyjskich okrętów podwodnych w pobliżu podmorskich kabli telekomunikacyjnych na północnym Atlantyku - pisze w sobotę "Washington Post", powołując się na wysokich rangą przedstawicieli wojskowych Sojuszu.
23.12.2017

Morawiecki: Dbamy o suwerenność w zakresie paliwowym i robimy to bardzo skutecznie

Dbamy o suwerenność w zakresie gazu, w zakresie paliwowym i robimy to bardzo skutecznie - powiedział w poniedziałek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Dodał, że możemy się po raz pierwszy uniezależnić od Rosji z punktu widzenia gazu.
28.08.2017

„FAZ”: Jako dyrektor w Rosniefcie Schroeder byłby sługusem Putina

Przyjmując proponowane mu przez Moskwę stanowisko we władzach rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft, były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder stałby się "sługusem autorytarnego systemu" Władimira Putina - pisze w czwartek "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
17.08.2017

Niemcy: Prasa podzielona w ocenie sankcji USA wobec Rosji

Niemieccy komentatorzy są podzieleni w ocenie sankcji USA wobec Rosji. "FAZ" popiera restrykcje, zarzucając Moskwie wykorzystywanie dostaw energii do mieszania się w wewnętrzne sprawy innych krajów; "Die Welt" uważa, że sankcje wzmacniają Władimira Putina.
02.08.2017

Szef OMV w FAZ: Nord Stream 2 nieodzowny, Ameryka nie ma prawa weta

Nord Stream 2 jest nieodzowny, a Ameryka, Polska i kraje bałtyckie nie mają wobec tego projektu prawa weta - pisze we wtorek Rainer Seele, dyrektor zarządzający austriackiej spółki OMV w artykule dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
25.07.2017

Kazachstan zachęca Polskę do inwestycji m.in. w branży transportowej

Logistyka i transport, branża rolno-spożywcza i metalowa to priorytetowe kierunki współpracy Kazachstanu z zagranicznymi przedsiębiorcami, w tym z Polski. Kazachstan to świetne miejsce dla inwestycji - przekonuje kazachski resort gospodarczy na Astańskim Forum Ekonomicznym.
16.06.2017

Niemcy/ Prasa: Projekt Nord Stream 2 może opóźnić się o lata

Uzgadnianie mandatu Komisji Europejskiej do negocjacji z Rosją w sprawie morskiego odcinka gazociągu Nord Stream 2 może opóźnić realizację tego projektu o miesiące, a nawet lata – poinformował w środę niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
17.05.2017

Długi weekend na środkowej Odrze

Podczas długiego weekendu do dyspozycji turystów będą dwa wycieczkowe statki pływające po środkowym odcinku Odry w lubuskiem i na Dolnym Śląsku. To jednostki „Zefir” i „Laguna” samorządowego Stowarzyszenia Odra dla Turystów z Nowej Soli.
28.04.2017

Dachser rozwija się i inwestuje w przyszłość

W 2016 r. międzynarodowy operator logistyczny Dachser osiągnął skonsolidowane przychody na poziomie około 5,71 mld EUR – o 1,7 % wyższe niż rok wcześniej. Zarówno liczba, jak i tonaż obsłużonych przesyłek zwiększyły się o 2,4 % – do 80 mln sztuk i 38,2 mln ton. Wzrost ten był napędzany przez europejski transport drogowy oraz logistykę żywności.
06.04.2017

„FAZ”: W Niemczech narasta krytyka wobec Nord Stream 2

Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ) napisał w środę, że w Niemczech narasta krytyka wobec planów budowy nowego gazociągu przez Bałtyk przez należącą do rosyjskiego koncernu Gazprom spółkę Nord Stream 2 AG.
02.11.2016

Eksplozja w porcie zakładów chemicznych BASF w Niemczech. Są ranni (wideo)

Jak poinformował niemiecki gigant chemiczny, w wybuchu, do którego doszło w zakładach BASF w Ludwigshafen, jest wielu rannych i zaginionych. Do eksplozji doszło dzisiaj około 11:30. Badane są jej przyczyny.
17.10.2016

TCL Corporation nasila międzynarodową strategię - jej pociąg towarowy z Chin do Europy przyjechał do Warszawy

Pociąg towarowy o jednolitym składzie na linii Chiny-Europa, załadowany ładunkiem nadanym ze stacji Chengdu na zachodzie Chin przyjechał 20. czerwca po 13 dniach podróży do Warszawy, swej stacji docelowej. Pociąg, linia która prowadziła wzdłuż starodawnego Szlaku Jedwabnego, natrafił po drodze na malownicze krajobrazy przyrodnicze, jak też na objawy rozwoju gospodarczego i handlowego wzdłuż szlaku.
24.06.2016

Zakończono rozbudowę terminalu intermodalnego w Gliwicach

2015 roku zakończył się zgodnie z planem ukończeniem inwestycji na czwartym z pięciu terminali zarządzanych przez PCC Intermodal S.A. – Terminalu Gliwice (Górny Śląsk).
12.05.2016

Pierwszy regularny pociąg Kutno – Chengdu

30 kwietnia 2016 roku na terminalu PCC Intermodal w Kutnie odbyła się uroczystość, podczas której Sekretarz Prowincji Sichuan, Wang Dongming, dał znak odjazdu dla pierwszego regularnego pociągu Kutno – Chengdu. Operatorem połączenia na linii Kutno – Brześć jest PCC Intermodal. Na granicy Polsko – Białoruskiej 41 x 40’ kontenerów zostanie przeładowane na platformy szerokotorowe, skąd rozpocznie się ich dalsza podróż do Chin. Transit time pociągu z centralnej Polski (Kutno) do Chengdu wyniesie około 11 dni.
02.05.2016

Dachser obchodzi jubileusz 10-lecia w Polsce

W tym roku operator logistyczny Dachser obchodzi 10 jubileusz uruchomienia swojego pierwszego oddziału w Polsce. Na przestrzeni tych lat Polska organizacja przetransportowała ponad 5,6 mln przesyłek o łącznej wadze blisko 2,3 mln ton, realizując dostawy do i z 118 krajów na świecie.
29.03.2016

Pierwsze trzy nowoczesne lokomotywy Vectron przyjechały do Poznania

Pierwsze trzy z 15 nowych lokomotyw, którymi PKP CARGO będzie obsługiwać połączenia międzynarodowe, przyjechały w poniedziałek wieczorem do Poznania. Lokomotywy te będą przechodzić dalsze testy w Polsce, a do końca stycznia zostaną formalnie odebrane przez PKP CARGO. W tym samym czasie odbędą się szkolenia maszynistów, którzy poprowadzą te nowoczesne maszyny.
13.01.2016

Polskie inwestycje intermodalne

PCC Intermodal S.A. oraz Polskie Inwestycje Rozwojowe podpisały porozumienie o współpracy w zakresie finansowania rozbudowy terminali intermodalnych w ramach programu Inwestycje Polskie. Przeprowadzone zostaną inwestycje związane z rozbudową i modernizacją terminali przeładunkowych objętych siecią połączeń intermodalnych spółki PCC Intermodal.
16.11.2014

Lubuskie gminy budują statki do żeglugi po Odrze

Gmina Nowa Sól rozstrzygnęła przetarg na pełnienie nadzoru armatorskiego nad realizacją zadania p.n.: Zaprojektowanie i wybudowanie dwóch statków pasażerskich w ramach projektu p.n. Odra dla turystów 2014 - rozwój turystyki wodnej na transgranicznym obszarze Doliny Środkowej Odry - etap II.
31.08.2012

Nowy przetarg na statki pasażerskie

Przetarg na budowę statków pasażerskich w ramach unijnej inwestycji „Odra 2014 dla turystów” zostanie ogłoszony w grudniu. Szlak, po którym będą pływać nowe jednostki, ma liczyć 223 km.
15.11.2011

Zbudują statki dla odrzańskich portów

Żegluga po Odrze statkami pasażerskimi oraz rozbudowa nadodrzańskich portów ma przyczynić się do przywrócenia rzece jej dawnej turystycznej funkcji. Statki będą zawijać do portów polskich i niemieckich.
05.05.2011

Nad Odrą czekają kontrakty

Projekt ożywiania rzeki przez lubuskie gminy nabiera tempa. Potrzebne są firmy budowlane i... stocznia.
19.04.2011

Nie dla nas huby?

Polska nie wykorzystuje atutów wynikających z położenia nie tylko z powodu marnej jakości dróg i torów. Decyduje o tym także brak węzłów koncentrujących transport i wykraczających swymi funkcjami poza zwykłe magazynowanie.
06.02.2011

Lubuskie gminy i niemieccy partnerzy chcą ożywić Odrę

Porty i dwa statki turystyczne kursujące po rzece - taki ma być efekt współpracy nadodrzańskich gmin.
06.12.2010

DSV Air&Sea: z Chin do Polski statkiem i samolotem via Dubaj

Korzystając z kilkuletnich doświadczeń z transportem kombinowanym, DSV Air&Sea wznawia morsko-lotnicze przewozy z Dalekiego Wschodu do Polski.
14.10.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.