• <

Wynik wyszukiwania - "Energetyka morska" - Wiadomości

Energetyka morska w UE: cele i wyzwania

Europejski Trybunał Obrachunkowy opublikował sprawozdanie, które wskazuje, że skutki rozwoju produkcji energii z morskich źródeł odnawialnych nie są jednoznacznie pozytywne. Mimo że działania i finansowanie UE przyczyniły się do rozwoju sektora energetyki morskiej zgodnie z celami klimatycznymi i energetycznymi, jakie Unia wyznaczyła sobie na przyszłość, istnieją istotne wyzwania, które wymagają uwagi.
19.09.2023

Energetyczna zagadka Polski: dlaczego bardziej przypominamy Azję niż Europę?

Przynajmniej pod jednym względem polskiej energetyce bliżej do Azji i takich państw jak Filipiny czy Wietnam niż Zachodu. Z raportu Statistical Review of World Energy wynika, że aż 42% naszej energii pierwotnej (czyli nieprzetworzonej) pochodzi z węgla. Nic odkrywczego, ale w Europie to rzadkość. To mogłoby ulec zmianie, ale zamiast stanąć na dwóch nogach, stoimy na jednej, i to tej słabszej, ignorując naszą mocną stronę, czyli wiatr. Dlaczego Polacy chcą płynąć pod prąd?
24.08.2023

Ostateczne decyzje w sprawie nowych PSzW – 5 nowych lokalizacji dla PGE

Ministerstwo Infrastruktury wydało decyzje o udzieleniu pozwoleń na wznoszenie wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich dla przedsięwzięć polegających na budowie morskich farm wiatrowych. Decyzja dotyczy m.in. obszarów na Bałtyku, o które ubiegała się Grupa PGE w ramach postępowań rozstrzygających.
24.08.2023

Strategia partnerstwa dla offshore wind. RWE w Polsce

Pilna potrzeba dekarbonizacji sektora energetycznego kieruje uwagę wszystkich na rosnącą rolę energii odnawialnej. RWE, jako doświadczony deweloper branży OZE, dostrzega olbrzymi potencjał i znaczenie polskiego rynku offshore wind dla przyszłości energetycznej kraju. Między innymi o tym mieliśmy okazje porozmawiać z Pålem Coldevinem, wiceprezesem wykonawczym RWE Offshore Wind ds. rozwoju offshore w krajach nordyckich, Polsce i krajach bałtyckich, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
21.08.2023

Morska energetyka wiatrowa w Europie łapie wiatr w śmigła i nadrabia zaległości. Szanse dla polskich producentów

Na akwenach wokół państw europejskich w pierwszej połowie 2023 r. zbudowano instalacje, które zapewnią kolejne 2,1 GW nowej energii z morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje w morską energetykę wiatrową wracają do normy, ale wciąż są zaległości do nadrobienia, w tym w potencjale i organizacji łańcucha dostaw – informuje WindEurope w najnowszym raporcie. Są więc szanse dla polskich producentów, by uzupełnili moce produkcyjne dla dynamicznie rozwijającej się branży.
20.08.2023

GRI myśli o fabryce wież w USA

GRI Renewable Industries, która zamierza wybudować fabrykę wież dla morskiej energetyki wiatrowej w Gdańsku, myśli także o kolejnej w Stanach Zjednoczonych.
17.08.2023

Ørsted rozpoczyna budowę 2 nowych farm wiatrowych na Morzu Północnym

Aktualnie Ørsted realizuje projekt budowy 2 nowych farm wiatrowych na Morzu Północnym. Przygotowane już fundamenty dla Gode Wind 3 oraz Riffgrund 3 wyznaczają pierwszy etap tego przedsięwzięcia. Docelowo obie farmy będą dostarczać łączną moc 1,1 gigawata mocy już od 2025 r.
15.08.2023

Martwy waleń na plaży. Zderzył się ze statkiem. Winna energetyka morska? [WIDEO]

Choć martwe walenie na plażach w New Jersey nie są niczym nowym, to u zwierzęcia, które znaleziono w zeszłym tygodniu, zidentyfikowano specyficzne obrażenia.
19.01.2023

Energetyka wiatrowa rośnie w siłę – apetyt Chin również

Globalny rozwój globalnej energetyki wiatrowej niesie za sobą wyzwania logistyczne. Komponenty turbin wiatrowych charakteryzują się niestandardowym wymiarem, zaś fakt ich produkcji w Chinach sprawia, że transport morski stanowi najlepszą drogą transportu, której potencjał będzie rosnąć.
02.01.2023

Rynek ubezpieczeń w biznesie morskim. Dochodowy i z perspektywami wzrostu do 2030 r.

Biorąc pod uwagę inflację i zmiany w łańcuchach globalnych dostaw surowców energetycznych i żywności oraz wzrost wartości flot, wnioskuje się, że rynek ubezpieczeń będzie rósł nawet ponad 6% rocznie.
11.12.2022

Furetank i Algoma rozszerzają inwestycje o kolejne tankowce dwupaliwowe

Szwedzki Furetank i kanadyjska Algoma Central Corporation rozszerzają spółkę w ramach wspólnego przedsięwzięcia (joint venture) FureBear o osiem tankowców dwupaliwowych o pojemności 18 000 ton serii Vinga, przeznaczonych do handlu na europejskich akwenach. Współpraca została ogłoszona w sierpniu i wtedy jeszcze planowano cztery nowe jednostki.
10.11.2022

Nowa instytucja określi przyszłe potrzeby offshore w Wielkiej Brytanii

Członkowie Energy Skills Alliance, OPITO i ECITB, współfinansują rozwój brytyjskiego Offshore Energy Skills Intelligence Hub, aby opracować potrzeby branży energetyki morskiej w zakresie szkolenia personelu oraz rozwoju jego umiejętności na najbliższe kilkadziesiąt lat.
09.11.2022

Wind Catching Systems - multiturbinowy katalizator morskiej energii wiatrowej

Firma Wind Catching Systems otrzymała od rządowego przedsiębiorstwa Enova grant na rozwój technologii w wysokości ok. 2,1 mln USD, w celu wsparcia projektu, budowy i testowania morskiej turbiny wiatrowej, którą firma planuje zainstalować w swojej pływającej konstrukcji wieloturbinowej o nazwie Windcatcher.
24.10.2022

Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni za niecały rok. Wiecha zawieszona na budowie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Symbolizująca wybudowanie najwyższego punktu obiektu wiecha, została powieszona w czwartek (15 września) na budowie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, która powstaje w Gdańsku w pobliżu Twierdzy Wisłoujście.
19.09.2022

[WIDEO] EDF Renewables jest w stu procentach przygotowany do drugiej fazy pozwoleń lokalizacyjnych

EDF Renewables przystąpiła do konkursu o polski offshore. Z 11 dostępnych lokalizacji w drugiej fazie pozwoleń lokalizacyjnych grupa złożyła samodzielnie 10 wniosków. Alicja Chilińska-Zawadzka, CEO, EDF Renewables Polska i Joanna Kluczewska-Bordier, Project Lead Floating Offshore Wind, EDF Renouvelables opowiedziały o planach francuskiej firmy na rozbudowę morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku.
11.07.2022

Jest mało prawdopodobne, by rating Polski ucierpiał po ewentualnym odcięciu dostaw gazu z Rosji - Fitch

Jest mało prawdopodobne, by rating Polski ucierpiał w przypadku odcięcia dostaw gazu z Rosji do Unii Europejskiej - oceniła w raporcie agencja ratingowa Fitch.
29.06.2022

Rząd ma przyjąć ustawę rozstrzygającą remisowe wyniki w postępowaniach na offshore

W trzecim kwartale rząd ma przyjąć projekt ustawy, który rozwiązywać ma remisy w postępowaniach rozstrzygających dla wniosków zw. z morską energetyką wiatrową - poinformowano w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu.
14.03.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Ørsted: Polska jest dla nas rynkiem strategicznym

Rodzący się rynek morskiej energetyki wiatrowej w Polsce przyciąga coraz więcej firm i inwestorów zza granicy. Elektrownie wiatrowe na Morzu Bałtyckim wspomogą transformację energetyczną Polski stając się przy tym podstawą rodzącego się sektora gospodarki. W pierwszej części cyklu "Kto jest kim w polskim offshore? rozmawiamy z Ørsted. – Polska jest dla nas rynkiem strategicznym – podkreślają Duńczycy. Nadchodzący rok będzie okresem intensywnego dialogu Ørsted z rynkiem.
18.12.2021

Wartość łańcucha dostaw dla sektora offshore wind w USA sięgnie 109 mld dolarów

Grupa ekspertów o nazwie Special Initiative on Offshore Wind (SIOW), działająca przy Uniwersytecie Delaware, zajmuje się ekonomiką morskiej energetyki wiatrowej w USA. Z jej najnowszych analiz wynika, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej wpłynie na łańcuch dostaw w USA, które wartość sięgnie 109 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 10 lat.
14.10.2021

Strategiczne partnerstwo Unipera z Ørsted w obszarze energetyki morskiej i wodoru

Uniper, jeden z największych producentów energii elektrycznej w Europie i globalny sprzedawca gazu, oraz Ørsted, światowy lider w projektowaniu, budowie i eksploatacji morskich farm wiatrowych, rozpoczęli strategiczną współpracę. Celem jest rozwój morskiej energetyki wiatrowej oraz produkcji zielonego wodoru na dużą skalę.
23.09.2021

Coraz bardziej iluzoryczny local content dla polskiego wind offshore

Temat Morskich Farm Wiatrowych coraz bardziej rozgrzewa wyobraźnię polskich małych lub średnich przedsiębiorców, którzy liczą na swój udział w tym znaczącym dla polskiej gospodarki energetycznej przedsięwzięciu.
03.09.2021

Portugalskie regiony przygotowują się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Trudno znaleźć dziś kraj z dostępem do wód morskich i oceanicznych, którego władze rządowe i lokalne nie planują rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Wielkie ambicje ma region Alto Minho w Portugalii, ale także inwestorzy chcący przeznaczyć nawet miliard euro na projekty związane z rozwojem sektora energetyki morskiej.
11.08.2021

Krok bliżej do masowej produkcji ogromnych turbin pływowych

Wiadomości od Nova Innovation pojawiają się nieco ponad tydzień po tym, jak inna firma, Orbital Marine Power, oznajmiła, że jej turbina O2 rozpoczęła wytwarzanie energii elektrycznej i przesył do sieci. Projekt będzie również badał, jak można poprawić wydajność turbiny i skupi się na logistyce związanej z masową produkcją.
09.08.2021

Najpotężniejsza na świecie turbina pływowa zaczyna przesyłać energię do sieci

Ta wiadomość oznacza kolejny duży krok dla rodzącego się w Wielkiej Brytanii sektora energii morskiej. Chociaż zainteresowanie morskimi systemami energetycznymi wydaje się rosnąć, obecny ślad branży i jej technologii pozostaje nadal niewielki.
03.08.2021

Rząd w piątek o porcie instalacyjnym dla offshore

Rząd w piątek ma się zająć uchwałą ws. budowy w Porcie Gdynia terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Według branży budowa tego portu to w tej chwili najpilniejsza część całego projektu polskiego offshore.
30.07.2021

Cena ropy w USA rośnie; zapasy ropy w USA poszły w dół

Cena ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rośnie. Według analityków, spadek amerykańskich zapasów surowca wpływa na zacieśnienie sytuacji na rynkach paliw. Ceny miedzi spadły podczas poprzedniej sesji.
29.07.2021

Ocean Winds zabezpieczyła w Polsce 25-letni kontrakt różnicowy dla morskich farm wiatrowych„B&C-Wind”

Ocean Winds (OW), spółka joint-venture wyspecjalizowana w morskiej energetyce wiatrowej, należąca w równym stopniu do EDP Renewables i ENGIE, zabezpieczyła 25-letni kontrakt różnicowy przyznany przez polski Urząd Regulacji Energetyki dla 369,5 MW w projektach morskich farm wiatrowych B&C-Wind.
30.06.2021

Śmigielski: Polski offshore wind nie powstanie bez portów, ale czy skorzystają polskie porty? [WYWIAD]

Transformacja energetyczna Polski zwróciła się w kierunku Morza Bałtyckiego – na jego wodach powstaną morskie farmy wiatrowe. Na znaczeniu zyskała branża morska. Mamy ambicje, by zbudować własny port instalacyjny oraz porty serwisowe. O ile Polska jest na dobrej drodze do rozwoju offshore wind, to pojawia się dużo niewiadomych dotyczących infrastruktury portowej. Rozmawiamy z Michałem Śmigielskim, prezesem Morskiej Agencji Gdynia.
21.06.2021

Liczba wypadków w offshore wind spadła do historycznego minimum

Praca w morskiej energetyce wiatrowej nie należy do najbezpieczniejszych, w szczególności na stanowiskach wymagających pracy fizycznej na farmie morskiej. Według organizacji G+, specjalizującej się w obszarze NHP, w ubiegłym roku spadła ilości urazów na zdrowiu pracowników powstałych podczas prac.
18.06.2021

Min. Aktywów Państwowych: fuzja Orlenu, Lotosu i PGNiG zwiększy możliwości inwestowania w morskie farmy wiatrowe

– Inwestycje w obszarze morskiej energetyki wiatrowej są szacowane na 130 mld zł. Nawet największe z polskich firm, jak Lotos czy PGNiG, nie byłyby w stanie udźwignąć tego typu projektu samodzielnie – wskazuje wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.
15.06.2021

Morska energia wiatrowa może zmienić Wielką Brytanię w eksportera energii netto już w ciągu najbliższych pięciu lat

Według S&P Global Platts Wielka Brytania może zostać eksporterem netto energii elektrycznej do Europy już w 2026 roku.
08.06.2021

Pierwszy w Europie park energii Wave Power o skali użytkowej

Region Bretania we Francji stworzy pierwszy w Europie komercyjny park energii z falowania w skali komercyjnej.
05.06.2021

Królewska ropa i gaz z Morza Północnego przechodzą do lamusa

W ciągu następnej dekady szybko rozwijająca się zielona energetyka na Morzu Północnym może przyćmić wiodące morskie centrum naftowo-gazowe Wielkiej Brytanii.
25.05.2021

PGE, Politechnika Gdańska, Instytut Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku oraz Danmarks Teksniske Universitet podejmą współpracę w obszarze morskiej energetyki wiatrowej

18 maja PGE podpisała list intencyjny z trzema ośrodkami naukowymi: Politechniką Gdańską, Instytutem Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku oraz Duńskim Technicznym Uniwersytetem (Danmarks Tekniske Universitet). Nawiązana współpraca obejmie m.in. wspólne działania badawcze i dydaktyczne w zakresie morskiej energetyki.
18.05.2021

Polski Ład a gospodarka morska: inwestycje w porty i morskie farmy wiatrowe

W sobotę (15 maja) Zjednoczona Prawica zaprezentowała swój program społeczno-gospodarczy. Polski Ład bardzo ogólnikowo odnosi się jednak do inwestycji na Morzu Bałtyckim i tematyki morskiej.
15.05.2021

Technologia lotnicza rewolucjonizuje turbiny pływowe

Mająca siedzibę w Wielkiej Brytanii firma Sustainable Marine wykorzystuje najnowocześniejsze technologie stosowane w lotnictwie i energetyce wiatrowej w swoim projekcie, aby zrewolucjonizować działanie turbin pływowych.
11.05.2021

NED-Project. „Już dziś mocno wyróżniamy się na tle konkurencji”

Branża morska i sektor MEW, to pożądany kierunek rozwoju technologii, kompetencji i budowania długofalowej polityki bezpieczeństwa energetycznego dla Polski. Doskonale wie o tym firma NED-Project z Gdańska, która ma spore szanse nawiązania współpracy na projekty statków na polskie farmy wiatrowe.
10.05.2021

Transformacja energetyczna nabiera prędkości

Jeżeli przyjrzymy się rozwojowi niskowęglowych paliw, to transformacja energetyczna wygląda czasem jak wyścig, w którym faworyt zmienia się z dnia na dzień.
10.05.2021

Za nami drugie Forum 590, dotyczące morskiej energetyki wiatrowej

100 miliardów złotych na inwestycje w offshore, 11 GW mocy zainstalowanej z energii wiatrowej do 2040 roku, 79 tysięcy nowych miejsc pracy w sektorze offshore. To zapowiedź przedstawicieli administracji publicznej dotycząca polskiego sektora energetyki wiatrowej. Czy polskim firmom uda się wykorzystać tę szansę i wygrają wyścig o zyski z energii wiatrowej na Bałtyku?
16.04.2021

Innowacyjne urządzenie do pozyskiwania energii z fal morskich efektem współpracy CorPower Ocean z Bodycote

Szwedzka firma CorPower Ocean podjęła współpracę z Bodycote, największym na świecie dostawcą specjalistycznych usług obróbki termicznej, aby zoptymalizować kluczowe komponenty innowacyjnego urządzenia wykorzystującego energię z falowania C4.
16.04.2021

C-Power i RigNet dostarczą rozwiązania dla autonomicznych morskich systemów zasilania (AOPS)

Columbia Power Technologies (C-Power) nawiązała współpracę z RigNet w celu dostarczenia kompleksowych rozwiązań komunikacyjnych dla autonomicznych morskich systemów zasilania (AOPS - Autonomous Offshore Power System).
02.04.2021

„Neutralne dla środowiska mariny i małe porty" - webinarium z norweskimi firmami

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wraz z Innovation Norway serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w webinarium pn. „Neutralne dla środowiska mariny i małe porty" oraz spotkaniach b2b z norweskimi i zagranicznymi firmami w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.
11.11.2020

ISR: Bałtycka energetyka w trudnym momencie przełomu

Produkcja energii elektrycznej w państwach bałtyckich zaczyna być niewystarczająca. Deficyt dostaw energii i produkcji bilansującej staje się coraz bardziej widoczny wobec planowanego odłączenia bałtyckiej sieci energetycznej od źródeł rosyjskich w 2025 roku. To czynnik warunkujący także polska politykę w regionie Morza Bałtyckiego.
08.10.2020

Energetyka morska. Z wiatrem czy pod wiatr?

Morska energetyka wiatrowa (MEW) może stać się polską specjalnością. Może być źródłem taniej, czystej energii i przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego. Aby tak się stało, potrzebna jest ostateczna decyzja rządu o rozwoju tej technologii. Trzeba również przyspieszyć proces uzyskiwania pozwoleń przez inwestorów i obniżać koszty inwestycyjne.
03.12.2018

Forum Energii: Do 2035 r. możliwe jest uruchomienie morskich farm wiatrowych o mocy 8–10 GW

Do 2035 roku możliwe jest uruchomienie morskich farm wiatrowych o mocy 8–10 GW - wynika z raportu Forum Energii pt. "Energetyka morska. Z wiatrem czy pod wiatr?". Potrzebna jest m.in. ostateczna decyzja rządu o rozwoju tej technologii i obniżka kosztów kapitału.
28.11.2018

Zagraniczni inwestorzy zainteresowani projektami stawiania wiatraków na Bałtyku

Jak poinformował portal Rzeczpospolita, swoje zainteresowanie rozwijaniem farm wiatrowych w polskiej strefie Morza Bałtyckiego zgłosiło wielu inwestorów zagranicznych.
30.07.2018

Gospodarka regionów nadmorskich jednym z nowych kierunków na Uniwersytecie Szczecińskim

Gospodarka regionów nadmorskich czy zarządzanie eventami sportowymi i turystycznymi to nowe kierunki na rok akademicki 2018/2019 na Uniwersytecie Szczecińskim. Rekrutacja rozpoczęła się we wtorek.
13.06.2018

Prawne aspekty morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Powszechny rozwój związany z wytwarzaniem energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii wynika z potrzeby, jak i obowiązku ochrony środowiska oraz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego.
07.05.2018

Przyszłość morskiej energetyki w Polsce - BEIF 2018 w Warszawie

Przyjęcie przez rząd do końca roku Narodowego Programu Morskiej Energetyki Wiatrowej zapowiedział Zbigniew Gryglas, poseł na Sejm RP i przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. morskiej energetyki wiatrowej, podczas Bałtyckiego Forum Przemysłu Energetyki Morskiej, które w czwartek zakończyło
02.03.2018

Narodowy Program Morskiej Energetyki Wiatrowej do końca roku (foto, wideo)

Przyjęcie przez rząd do końca roku Narodowego Programu Morskiej Energetyki Wiatrowej zapowiedział Zbigniew Gryglas, poseł na Sejm RP i przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. morskiej energetyki wiatrowej, podczas Bałtyckiego Forum Przemysłu Energetyki Morskiej, które w czwartek zakończyło się w Warszawie. Zakłada on m.in. gospodarczy rozwój regionów zlokalizowanych wokół portów Gdańsk, Gdynia, Szczecin-Świnoujście oraz Ustka i Kołobrzeg, jak również zwiększenie potencjału produkcyjnego oraz utworzenie 70 000 nowych miejsc pra
02.03.2018

Nawet 8 GW w 2035 roku – to realny scenariusz dla morskich farm wiatrowych w Polsce

Do końca 2030 roku w polskiej części Morza Bałtyckiego może zostać wybudowanych 4 GW, a do końca 2035 – 8 GW morskich farm wiatrowych (MFW). Według Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej (FNEZ) potencjał MFW w Polsce to nawet 30-36 TWh energii rocznie.
11.01.2018

FNEZ zaprasza branżę do współpracy nad programem Energia z Bałtyku dla Polski 2025

Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej (FNEZ) pracuje nad programem „Energia z Bałtyku dla Polski 2025”, który zostanie zaprezentowany na Bałtyckim Forum Przemysłu Morskiej Energetyki – „BEIF 2018”, organizowanym przez FNEZ we współpracy z Porozumieniem Polskiego Przemysłu Energetyki Morskiej w lutym 2018 roku. „Energia z Bałtyku dla Polski 2025” stanowi aktualizację „Programu Rozwoju Morskiej Energetyki i Przemysłu Morskiego w Polsce”, autorstwa FNEZ i EY, który w roku 2013, jako pierwszy wskazał potencjał polskiej energetyk
08.12.2017

TELE – FONIKA KABLE: dobra pozycja Spółki na rynku morskich farm wiatrowych

W pierwszym półroczu 2014 roku w Europie w pełni podłączono do sieci 224 przybrzeżne turbiny wiatrowe zlokalizowane w 17 farmach wiatrowych o łącznej mocy 781 MW. Kolejne 310 turbin o mocy 1200 MW oczekuje na podłączenie do systemów energetycznych. Łącznie morska i lądowa energetyka morska była w stanie dostarczyć w połowie tego roku ponad 118 GW mocy. Przy budowie morskich farm wiatrowych coraz częściej stosowane są żyły uszczelnione wyprodukowane przez spółkę Tele – Fonika Kable SA
03.10.2014

Ruszyła II edycja Polskiego Kongres Energii Odnawialnej w Gdańsku

Województwo pomorskie, ze względu na uwarunkowania geograficzne jest naturalnym liderem w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych – powiedział Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk do uczestników Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej w Gdańsku.
10.09.2014

Europejski Dzień Morza 2013 - Akademia Morska na Malcie

„Edukacja Morska – Turystyka Morska – Innowacje w Gospodarce Morskiej” to tytuł warsztatów , które przygotowała i poprowadzi 22 maja w Valetta na Malcie dr Joanna Kizielewicz , adiunkt w Wydziale Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa Akademii Morskiej w Gdyni, podczas prestiżowej Konferencji, poświęconej problemom zrównoważonego rozwoju turystyki morskiej i nadmorskiej w kontekście Niebieskiej Księgi.
17.05.2013

I Konferencja i Targi Offshore w Sopocie- ekologiczna energia impulsem dla polskiej gospodarki?

Sopocka konferencja jest pierwszym w naszym kraju tak dużym wydarzeniem poświęconym w całości morskiej energetyce wiatrowej. Podczas dwudniowego spotkania przedsiębiorcy podsumują perspektywy rozwoju branży oraz porozmawiają na temat barier mogących zniechęcić potencjalnych inwestorów. Poruszone zostaną kwestie praktyczne, takie jak sposoby finansowania projektów i procedury uzyskiwania pozwoleń na lokalizację morskich farm wiatrowych. Zagadnienia teoretyczne zilustrowano przykładami z krajów o najsilniejszym w Europie sektorze o
11.10.2012

Energia z morza- przyszłościowy kierunek gospodarki morskiej

Innowacyjność w energetyce stała się trendem światowym. W opinii wielu ekspertów innowacyjna energetyka może rozwiązać w znacznym stopniu problemy bezpieczeństwa energetycznego współczesnego świata. „Wiek XXI to jest wiek energii odnawialnej, gdyż nie tylko ekonomia, ale także ekologia, ochrona środowiska oraz promowanie zrównoważonego rozwoju stają się priorytetem w rozwoju wielu państw świata”
10.04.2012

Energetyka morska- Powstała największa turbina pływowa

Brytyjska firma Atlantis Resources Corporation zbudowała największą na świecie energetyczną turbinę wykorzystującą energię pływów morskich. Będzie ona częścią brytyjskiej "podmorskiej farmy pływowej" zainstalowanej na Orkadach w Szkocji. Jednak nurkowie i ekolodzy uznają tę technologię za "groźną dla środowiska i ludzi" - poinformowały portale technologiczne.Według Daily Tech, turbina AK-1000 składa się z 22,2 metrowego cokołu z masztem oraz dwu przeciwległych, trójłopatowych wirników. Ma wagę 130 ton i kosztuje 7,5 mln USD. Gene
22.08.2010

Konferencja pod hasłem: Wykorzystanie polskiej przestrzeni morskiej do celów gospodarczych i ekologicznych

W dniach 21-22 października w Gdyni odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona przyszłym formom wykorzystania polskiej przestrzeni morskiej do celów gospodarczych i ekologicznych mająca na celu rozpoczęcie interdyscyplinarnej dyskusji na temat gospodarowania morzem, pogłębienie wiedzy na temat przyszłych form użytkowania przestrzeni morskiej oraz osiągniecie synergii pomiędzy procesami tworzenia KPZK, polskiej polityki morskiej i polityk sektorowych, oddziałujących na przestrzeń morską.
26.10.2009

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.