• <
smartre_2023

Strategiczne partnerstwo Unipera z Ørsted w obszarze energetyki morskiej i wodoru

23.09.2021 09:02 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Strategiczne partnerstwo Unipera z Ørsted w obszarze energetyki morskiej i wodoru

Partnerzy portalu

Strategiczne partnerstwo Unipera z Ørsted w obszarze energetyki morskiej i wodoru - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Uniper, jeden z największych producentów energii elektrycznej w Europie i globalny sprzedawca gazu, oraz Ørsted, światowy lider w projektowaniu, budowie i eksploatacji morskich farm wiatrowych, rozpoczęli strategiczną współpracę. Celem jest rozwój morskiej energetyki wiatrowej oraz produkcji zielonego wodoru na dużą skalę. 

Morska energetyka wiatrowa w połączeniu z produkcją zielonego wodoru w wyniku elektrolizy mają być kluczem do skutecznej dekarbonizacji przemysłu w Niemczech. Obie firmy – Uniper i Ørsted,  mają podobne wizje w tym obszarze, których celem jest osiągnięcie niemieckich celów klimatycznych.

Operator systemu przesyłowego TenneT jest gotowy do wsparcia dwóch gigantów energetycznych m.in. w realizacji efektywnego przesyłu energii z morza na ląd. TenneT pełni rolę pierwszego transgranicznego operatora systemu przesyłowego (OSP), projektuje, buduje, utrzymuje i obsługuje 23 900 km sieci wysokiego napięcia w Holandii i dużej części Niemiec, a także ułatwia funkcjonowanie europejskiego rynku energii poprzez 16 połączeń międzysystemowych z sąsiednimi krajami. 

W ramach umowy Uniper i Ørsted zobowiązały się do osiągnięcia celu, jakim jest wspólny rozwój morskiej energetyki wiatrowej z wykorzystaniem wodoru na dużą skalę. Cel ten ma zostać osiągnięty w szczególności poprzez system bezpośredniej integracji produkcji wodoru z energii wyprodukowanej w morskiej energii wiatrowej na wysokości miasta Wilhelmshaven.

Axel Wietfeld, prezes zarządu Uniper Hydrogen, podkreślił, że Niemcy i Europa muszą pozostać silnymi ośrodkami przemysłowymi oraz jednocześnie osiągnąć ambitne cele w zakresie ochrony klimatu. Do tego potrzebne są "zielone elektrony" i "zielone molekuły". Uniper dzięki strategicznemu partnerstwu z Ørsted chce połączyć realizację celów ekonomicznych i ekologicznych w mieście Wilhelmshaven. Poprzez integrację morskiej energetyki wiatrowej i wodorowej jest szansa na wsparcie branży chemicznej, stalowej czy transportowej. 

- Zintegrowane planowanie energii elektrycznej i wodoru stanie się kluczowym czynnikiem udanej transformacji energetycznej – powiedział Tim Meyerjürgens, szef TenneT. Dodał, że elektroliza musi odbywać się tam, gdzie energia z OZE jest wytwarzana. 

Wilhelmshaven Green Hydrogen

Uniper rozpoczął już rozwój projektu "Wilhelmshaven Green Hydrogen" w 2020 roku. Oczekuje się, że zakład elektrolizy o mocy 70 MW zostanie zainstalowany już w 2025 roku, a do 2030 roku zostanie rozbudowany do 410 MW. Energia elektryczna potrzebna do elektrolizy będzie pochodziła z morskich turbin wiatrowych Ørsted. Dzięki istniejącym stacjom elektroenergetycznym i bliskości wybrzeża, zakład Uniper w Wilhelmshaven posiada wszystkie niezbędne warunki, aby odegrać kluczową rolę w lokalnej transformacji energetycznej. 

Wilhelmshaven może stać się centrum wodorowym dla Dolnej Saksonii i służyć jako przykład dla podobnych projektów.

Ponadto Uniper i Orsted badają alternatywne rozwiązania produkcji wodoru i energii bez emisji dwutlenku węgla (CO2) w celach stabilizacji sieci energetycznych, a także ekologiczne rozwiązania dla klientów przemysłowych, zapewniające bezpieczeństwo dostaw. 

Gazowy lider stawia na OZE i wodór

Uniper jest międzynarodowym przedsiębiorstwem energetycznym zatrudniającym około 12 tys.  pracowników w ponad 40 krajach. Do 2035 roku firma planuje uczynić swoją produkcję energii elektrycznej w Europie neutralną pod względem emisji CO2. Posiadając około 35 GW zainstalowanej mocy wytwórczej, Uniper jest jednym z największych światowych producentów energii. Jej główna działalność obejmuje produkcję energii w Europie i Rosji, a także globalny handel energią, w tym zdywersyfikowane portfolio gazu, które czyni Uniper jedną z wiodących firm gazowych w Europie. W 2020 roku Uniper osiągnął obrót gazem na poziomie ponad 220 mld m3. 

Jako pionier w dziedzinie wodoru, Uniper postawił sobie za cel prowadzenie w przyszłości działalności na całym świecie w ramach całego łańcucha wartości oraz realizację projektów, dzięki którym wodór stanie się podstawą przyszłego zaopatrzenia w energię. Firma ma siedzibę w Düsseldorfie i jest obecnie trzecim co do wielkości notowanym na giełdzie niemieckim przedsiębiorstwem energetycznym. 

Cele Uniper pokrywają się z wizją Ørsted na świat oparty o produkcję energii z OZE. Duńska firma opracowuje, buduje i eksploatuje morskie i lądowe farmy wiatrowe, farmy słoneczne, magazyny energii oraz bioelektrownie. Ørsted jest najbardziej zrównoważoną firmą energetyczną na świecie w indeksie Corporate Knights 2021 obejmującym 100 najbardziej zrównoważonych korporacji na świecie, a także znajduje się na liście CDP Climate Change A List jako globalny lider działań na rzecz klimatu. Ørsted, z siedzibą w Danii, zatrudnia 6 472 pracowników. 

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.