• <

Wynik wyszukiwania - " SPD" - Wiadomości

Niemieckie porty w kryzysie, a strategia ich ratowania rozczarowuje

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie. Od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, a w ubiegłym roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad. Przez osłabienie konkurencyjności, problemy strukturalne, zaniedbania w zakresie modernizacji i rozbudowy infrastruktury liniowej (głównie kolejowej), a także digitalizacji czy automatyzacji porty RFN tracą klientów – zarówno rodzimych, jak i zagranicznych – na rzecz rywali z państw sąsiednich.
07.05.2024

MSZ USA: wzywamy Iran do natychmiastowego uwolnienia tankowca Advantage Sweet

W środę Matthew Miller, rzecznik amerykańskiego MSZ, wezwał Iran do uwolnienia tankowca Advantage Sweet; wcześniej irańskie media poinformowały o zamiarach rozładowania ropy z tankowca o wartości 50 milionów dolarów - podaje agencja Reutera.
06.03.2024

Rosyjski Gazprom usiłował pozyskać wrażliwe dane NATO pod pozorem zatwierdzania budowy Nord Stream 2

Rosyjski koncern Gazprom usiłował pozyskać wrażliwe dane NATO pod pozorem procesu zatwierdzania budowy gazociągu Nord Stream 2 – ustalili członkowie parlamentarnej komisji śledczej prowadzący dochodzenie dotyczące działalności Fundacji Klimatycznej Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Fundacja ta, utworzona głównie w celu ominięcia sankcji dla NS 2, była w znacznym stopniu finansowana przez spółkę Nord Stream 2 AG – opisuje portal „Zeit Online”.
02.12.2023

Niemcy. Koncern Eon: opracowywane są opcje osuszania i zabezpieczania rurociągu Nord Stream

Koncern energetyczny Eon chce pozostać zaangażowany w konsorcjum obsługujące gazociąg Nord Stream 1. "Obecnie opracowywane są opcje osuszania i zabezpieczania rurociągu” - powiedział dyrektor finansowy Eon Marc Spieker gazecie "Rheinische Post". W Niemczech wciąż nie brak głosów wzywających do uruchomienia Nord Stream.
20.08.2023

Ambasador Niemiec w Polsce: Nord Stream I i Nord Stream II były błędem

Jestem ostatnim, który by stwierdził, że Niemcy podejmowali zawsze właściwe decyzje. Nord Stream II, ale i Nord Stream I były błędem - powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia 24 ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger.
24.05.2023

Iran przejął tankowiec pływający pod banderą Wysp Marshalla

Siły morskie irańskich Strażników Rewolucji Islamskiej przejęły w czwartek w Zatoce Omańskiej, na wodach międzynarodowych, tankowiec Advantage Sweet pływający pod banderą Wysp Marshalla – poinformowała stacjonująca na Bliskim Wschodzie V Flota USA.
27.04.2023

Terminal w Hamburgu, który miał trafić w chińskie ręce, uznano za infrastrukturę krytyczną

W trwającym od kilku miesięcy sporze o możliwość wykupienia przez chiński państwowy koncern Cosco części hamburskiego terminalu kontenerowego, rząd Niemiec stanął wobec nowych faktów – informuje w czwartek portal Tagesschau. Federalny Urząd ds. Bezpieczeństwa Techniki Informacyjnej uznał terminal Tollerort za infrastrukturę krytyczną, czyli zasługującą na szczególna ochronę – twierdzą stacje NDR i WDR oraz dziennik „Sueddeutsche Zeitung”.
13.04.2023

Niemiecka fundacja lobbująca na rzecz Nord Stream miała być pomysłem Rosji

Fundacja Klimatyczna Meklemburgii-Pomorza Przedniego (MV) od chwili powstania była krytykowana za wspieranie dokończenia budowy gazociągu Nord Stream 2. Teraz pojawiają się informacje, dzięki którym "staje się coraz bardziej jasne", że pomysł na Fundację "pochodził bezpośrednio z Rosji" - jak to określił jeden z niemieckich polityków.
19.03.2023

Minister sprawiedliwości RFN: trzymanie się Nord Stream 2 przez Niemcy przyczyniło się do wybuchu wojny

Ministerstwo sprawiedliwości Niemiec zacytowało we wpisie na Twitterze słowa szefa resortu Marco Buschmanna, który stwierdził, że trzymanie się gazociągu Nord Stream 2 było z dzisiejszej perspektywy wkładem Niemiec do wybuchu wojny na Ukrainie.
30.11.2022

Niemcy. Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego: wiele regionów skorzystało z rosyjskiego gazu

Dzięki gazociągowi Nord Stream i innym inicjatywom gospodarczym niemiecki land Meklemburgia-Pomorze Przednie był ściśle związany z Rosją, utworzył nawet fundację klimatyczną, która miała pomóc w rozwoju współpracy - również za rosyjskie pieniądze. Teraz premier landu Manuelą Schwesig zwraca uwagę, że z rosyjskiego gazu skorzystało wiele ragionów Niemiec.
28.11.2022

Niemcy. Kanclerz Scholz: jesteśmy dobrze przygotowani do zimy, nasz kraj ma kryzys pod kontrolą

Kanclerz Olaf Scholz ocenia, że Niemcy są dobrze przygotowane do zimy w obliczu trwającego kryzysu energetycznego. Państwo dba, by miliony obywateli mogły samodzielnie przejść przez ten kryzys - oświadczył w środę podczas debaty nad budżetem w Bundestagu. To jest "kryzys, o którym dziś możemy powiedzieć: nasz kraj ma go pod kontrolą" - oznajmił.
23.11.2022

Niemcy. „Spiegel”: kolejne rządy uzależniły kraj od rosyjskiego gazu i pomijały Europę Wschodnią

Niemiecka zależność od dostaw gazu ziemnego z Rosji sięga lat siedemdziesiątych. Przez lata kolejne rządy podejmowały świadomie decyzję, aby kupować gaz ziemny z Rosji jak najtaniej, a w przypadku Nord Stream 2 - z pominięciem Europy Wschodniej. Polityka SPD wobec Rosji była błędem – mówi historyk Andreas Wirsching w wywiadzie dla „Spiegla”.
29.10.2022

"Bild" krytykuje kanclerza za dopuszczenie Cosco do zakupu udziałów w terminalu portowym w Hamburgu

"Kanclerz Olaf Scholz przyznaje chińskim komunistom dostęp do infrastruktury krytycznej w Niemczech" - pisze w środę portal dziennika "Bild" po tym, jak rząd zatwierdził kompromis w sporze o wejście chińskiego państwowego przedsiębiorstwa żeglugowego Cosco do portu w Hamburgu. Firma, zgodnie z umową, może objąć 24,9 proc. udziałów.
26.10.2022

MSW: atak na Nord Stream to „punkt zwrotny w bezpieczeństwie wewnętrznym”

Zniszczenie gazociągów na Bałtyku wyznacza „punkt zwrotny w bezpieczeństwie wewnętrznym kraju" - powiedziała w piątek w rozmowie z dziennikiem „Bild” minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser (SPD). Zapowiedziała też duże inwestycje w bezpieczeństwo.
30.09.2022

Brandenburgia zapowiada zweryfikowanie systemów ostrzegania po masowym śnięciu ryb w Odrze

Rząd Brandenburgii zapowiedział konsekwencje w zakresie ochrony polsko-niemieckiej rzeki granicznej po śnięciu ryb w Odrze. "Będziemy musieli na podstawie doświadczeń zweryfikować i dostosować plany ostrzegania i alarmowania na poziomie krajowym i międzynarodowym" - powiedział w Poczdamie minister środowiska Axel Vogel.
16.09.2022

Niemiecka szefowa MSZ: trzymając się Nord Stream 2, nie słuchaliśmy obaw z Europy Wschodniej

Niemcy, trzymając się projektu Nord Stream 2, nie przysłuchały się do obaw przyjaciół z Europy Wschodniej - przyznała minister spraw zagranicznych RFN Annalena Baerbock w wywiadzie dla telewizji ZDF.
25.08.2022

Niemcy. Wiceszef współrządzącej FDP: powinniśmy jak najszybciej otworzyć Nord Stream 2

Nie ma sensownego powodu, by nie uruchamiać gazociągu Nord Stream 2 - powiedział w piątek w wywiadzie dla portalu RND wiceszef współrządzącej w Niemczech partii FDP Wolfgang Kubicki. "Powiem to wyraźnie: powinniśmy jak najszybciej otworzyć Nord Stream 2, aby zapełnić nasze magazyny gazu na zimę" - oświadczył.
19.08.2022

Fundacja Klimatyczna Meklemburgii-Pomorza Przedniego otrzymała 200 mln euro od Gazpromu

Fundacja Klimatyczna Meklemburgii-Pomorza Przedniego musiała ujawnić kluczowe dane o swojej działalności; pokazują one, jak hojny był kremlowski koncern Gazprom, korzystając z pomocy fundacji do ukończenia gazociągu Nord Stream 2, mowa jest o 192 mln euro - informuje w niedzielę "Welt am Sonntag".
14.08.2022

Niemcy. Polityk SPD: odcięcie dostaw gazu poprzez Nord Stream 1 uderzyłoby w nas mocniej niż w Putina

Trwałe odcięcie dostaw gazu rurociągiem Nord Stream 1 uderzyłoby w Niemcy o wiele bardziej niż w przywódcę Rosji Władimira Putina – ocenił we wtorek sekretarz generalny współrządzącej w Niemczech socjaldemokratycznej partii SPD Kevin Kuehnert w wypowiedzi dla stacji Deutschlandfunk.
20.07.2022

Lider niemieckiego SPD broni dostawy turbiny Nord Stream 1

Lider frakcji parlamentarnej współrządzącej w Niemczech partii SPD Rolf Muetzenich broni planowanej, pomimo sankcji, dostawy turbiny dla gazociągu Nord Stream 1. „Uważamy, że dostawa tej turbiny jest zrozumiała zarówno z prawnego, jak i politycznego punktu widzenia” – powiedział polityk w komentarzu dla dpa.
13.07.2022

Niemcy. Parlament zadecydował o czasowym powrocie do energetyki węglowej

Z powodu kryzysu gazowego w Niemczech, parlamentarzyści Bundestagu i Bundesratu zgodzili się w piątek na powrót do energetyki węglowej. Nie przyjęto jednak poprawki CDU/CSU, zmierzającej do pozostawienia czynnych elektrowni jądrowych, które - według planów - mają być zamknięte do końca bieżącego roku.
08.07.2022

Niemcy. Kanclerz Scholz: AfD żądająca uruchomienia Nord Stream 2 to „partia rosyjska”

Środowa debata w Bundestagu była poświęcona w przeważającej mierze kwestiom energetycznym, szczególnie w obliczu możliwości odcięcia gazu przez Rosję. Kanclerz Olaf Scholz ostro zareagował na żądania posłów AfD i Lewicy, domagających się czasowego uruchomienia zamkniętego w wyniku sankcji rurociągu Nord Stream 2, nazywając AfD „partią rosyjską”.
06.07.2022

Ambasador Niemiec dla "GPC": Nie jestem sobie w stanie wyobrazić, abyśmy kiedykolwiek wykorzystali infrastrukturę Nord Stream 2

Z dzisiejszej perspektywy brak silnej reakcji Niemiec w przeszłości był błędem, po 2014 r. powinniśmy sięgnąć do znacznie silniejszych sankcji – mówi ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven w środowej rozmowie w "Gazecie Polskiej Codziennie".
11.05.2022

Niemcy. Stowarzyszenie Partnerstwo Niemiecko-Rosyjskie dostawało pieniądze od Nord Stream 2 AG

Stowarzyszenie "Partnerstwo Niemiecko-Rosyjskie" w Schwerinie (Meklemburgia-Pomorze Przednie) otrzymywało fundusze od spółki Nord Stream 2 AG. Zostało to potwierdzone stacji NDR przez dyrektor zarządzającą stowarzyszenia. Organizacja miała m.in. promować zrozumienie dla Rosji w Niemczech.
26.04.2022

Niemcy. Rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego uwikłany we współpracę z rosyjskim Nord Stream 2

Jak wynika z ujawnionych dokumentów, między rządem Meklemburgii-Pomorza Przedniego a firmą Nord Stream 2 AG i związaną z nią fundacją na rzecz ochrony klimatu istniał szereg powiązań. Sprawą chce zająć się parlamentarna komisja śledcza – opisuje portal Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).
21.04.2022

Były wicekanclerz Niemiec Gabriel: "To był błąd ignorowanie sprzeciwu krajów Europy Wschodnie wobec Nord Stream 2"

We wtorkowym wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt" były wicekanclerz Sigmar Gabriel (SPD) przyznaje się do błędów popełnionych przez poprzednie rządy Niemiec związanych z gazociągiem Nord Stream 2.
20.04.2022

FDP: Gazprom ma oddać magazyny gazu w Niemczech

Rosyjski państwowy koncern energetyczny Gazprom powinien zrezygnować z magazynów gazu w Niemczech - powiedział niemieckiej agencji prasowej DPA Michael Kruse, rzecznik grupy parlamentarnej FDP ds. polityki energetycznej.
12.03.2022

Agencja dpa: niemiecki rząd spodziewa się, że decyzja o przyszłości Nord Stream 2 nie zapadnie szybko

Może minąć co najmniej kilka miesięcy, zanim ewentualnie podjęta zostanie decyzja w sprawie przyszłości niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 - informuje w środę agencja dpa, powołując się na rzecznika rządu Niemiec Steffena Hebestreita.
23.02.2022

Finansowana przez Nord Stream spółka liczy na ukończenie projektu

Wstrzymanie procesu certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 daje jeszcze „niewielkie szanse” na ukończenie tego projektu - ocenił Erwin Sellering, prezes niemieckiej Fundacji Stiftung Klimaschutz, która jest finansowana przez spółkę Nord Stream.
23.02.2022

Brukselski think tank: wstrzymanie Nord Stream 2 to przełom w niemieckiej polityce zagranicznej

Wstrzymanie Nord Stream 2 to największy przełom w niemieckiej polityce zagranicznej od lat - ocenia w opublikowanej w środę analizie brukselski think tank Eurointelligence.
23.02.2022

Niemiecka fundacja pomaga w realizacji Nord Stream 2

Kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie (MV) jest bardziej zaangażowany w starania o uruchomienie bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 niż do tej pory wiedziano. Fundacja Klimatyczna MV aktywnie pomaga w realizacji rurociągu - ku niezadowoleniu USA - pisze we wtorek "Handelsblatt".
24.11.2021

Niemieckie media: nowe sankcje wobec Nord Stream 2 to próba uzyskania przez USA większego wpływu na Rosję

W poniedziałek rząd USA ogłosił nowe sankcje przeciwko Nord Stream 2, które dotknęły cypryjską firmę żeglugową i jej statek. "Waszyngton obiera w tej sprawie niezwykły kurs" - pisze we wtorek dziennik "Welt". Nowe sankcje to "próba uzyskania przez Amerykanów ponownie większego wpływu na Rosję".
23.11.2021

Szef polskiego MSZ rozmawiał z niemieckimi politykami m.in. o NS2 i reparacjach wojennych

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przebywał we wtorek w Berlinie, gdzie spotkał się z niemieckimi politykami. Podczas konferencji prasowej w Instytucie Polskim mówił, że w swoich rozmowach poruszał m.in. kwestię gazociągu Nord Stream 2 i niemieckich reparacji wojennych dla Polski.
27.07.2021

"Spiegel" przed wizytą Merkel w USA: kanclerz Niemiec obstaje przy NS2 mimo wielkiego kosztu politycznego

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w czwartek spotka się z prezydentem USA Joe Bidenem w Waszyngtonie. Gazociąg Nord Stream 2 pozostaje spornym tematem w relacjach obu krajów, który trzeba rozwiązać, by scementować ich ponowne zbliżenie. Dlaczego więc Merkel tak mocno trzyma się tego projektu mimo wielkiego kosztu politycznego dla RFN? - pisze tygodnik "Der Spiegel".
12.07.2021

Bezwarunkowe poparcie Berlina dla Putina w sprawie Nord Stream 2

Kiedy Putin dostaje od Niemiec wszystko, czego żąda, jeszcze bardziej się rozzuchwala - mówi w rozmowie z PAP europosłanka niemieckich Zielonych Viola von Cramon. Musimy być bardziej stanowczy. Póki jeszcze mamy możliwość - dodaje.
01.05.2021

Szynkowski vel Sęk: nie ma innego wyjścia niż rezygnacja z Nord Stream 2

Rezygnacja z Nord Stream 2 to jedyny sposób, by wybrnąć z kontraktu zawartego z partnerem łamiącym prawo międzynarodowe – ocenił w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.
23.04.2021

Rządząca w RFN koalicja pod presją w sprawie Nord Stream 2?

Twarde stanowisko władz USA wobec Nord Stream 2 prowadzi do uświadomienia sobie przez rządzącą w RFN koalicję, że gazociąg można zrealizować tylko za wysoką cenę w polityce zagranicznej. Pojawiają się głosy, aby na razie odłożyć zakończenie budowy na później - pisze w czwartek "Die Welt".
22.04.2021

Ekspert: część niemieckich elit traktuje Nord Stream 2, jako sposób na uniezależnienie się od "niestabilnej" Ukrainy

Dla dużej części niemieckich elit politycznych i biznesowych budowa Nord Stream 2 to sposób na uniezależnienie się od "niestabilnej" i "skorumpowanej" Ukrainy - mówi w rozmowie z PAP Thomas O'Donnell, analityk rynku energetycznego i wykładowca prywatnego berlińskiego uniwersytetu Hertie School of Governance.
26.02.2021

Nord Stream 2: Niemcy nie chcą amerykańskich sankcji

Niemcy liczą, że nowa administracja USA chce obniżyć temperaturę debaty na temat gazociągu Nord Stream 2 i pracują nad pomysłami, które mogłyby przedstawić ekipie Joe Bidena, aby przekonać ją do rezygnacji z sankcji - pisze w środę dziennik "Financial Times".
17.02.2021

Międzynarodowy dialog o Nord Stream 2

Tygodnik "Spiegel" informuje w piątek, że od pewnego czasu trwają dyskusje między firmami, zaangażowanymi w projekt Nord Stream 2, a przedstawicielami niemieckich ministerstw i UE, dotyczące "ogólnego pakietu strategicznego, który mógłby również zadowolić Amerykanów".
12.02.2021

Szef Frontexu przed komisją Bundestagu w sprawie zawracania migrantów

Sprawą zawracania migrantów z granicy morskiej UE przez unijną agencję ochrony granic Frontex zajęła się komisja spraw wewnętrznych niemieckiego Bundestagu. Na zamkniętym posiedzeniu przesłuchano szefa Frontexu Fabrice'a Leggeriego.
15.01.2021

Szef komisji PE nie wyklucza zmian w umowie handlowej z Wielką Brytanią

Przewodniczący Komisji Handlu Międzynarodowego (INTA) w Parlamencie Europejskim Bernd Lange oświadczył w poniedziałek, że możliwe są jeszcze zmiany w umowie o relacjach handlowych między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem.
12.01.2021

W Niemczech powstanie fundacja promująca budowę Nord Stream 2

Parlament kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie na północnym wschodzie Niemiec zagłosował w czwartek za powołaniem regionalnej fundacji ekologicznej, która ma wspierać m.in. realizację kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 - informuje agencja dpa.
08.01.2021

Stocznie w Meklemburgii – Pomorzu Przednim znów na krawędzi

Przepychanki wokół niemieckich stoczni nieopodal Szczecina ciąg dalszy. Władze landu udzielają wsparcia w obronie miejsc pracy bez żadnej gwarancji, że przedsiębiorstwa wkrótce ostatecznie nie upadną.
17.12.2020

Spór o Nord Stream 2 po otruciu Aleksieja Nawalnego

Po próbie zabójstwa rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego w UE na sile przybrała debata na temat zasadności budowy Nord Stream 2 i konsekwencji politycznych tej inwestycji. Pomimo rosnącej krytyki – m.in. w Niemczech, które są kluczowym partnerem projektu – jest niemal pewne, że niemieckie władze utrzymają swoje poparcie dla ukończenia gazociągu, ułożonego w ok. 95%. W związku z tym największym zagrożeniem dla jego finalizacji pozostają sankcje USA.
02.10.2020

Trump: Nord Stream 2 nie powinien zostać ukończony

Prezydent USA Donald Trump oświadczył dziś, że gazociąg Nord Stream 2 nie powinien zostać ukończony. Ocenił, że przed jego wyborczym zwycięstwem w 2016 roku "nikt nie słyszał o Nord Stream 2".
07.09.2020

Niemiecka dyskusja o broni jądrowej – znaczenie dla Sojuszu Północnoatlantyckiego

Szef klubu parlamentarnego SPD Rolf Mützenich zapoczątkował w maju br. debatę o wycofaniu Niemiec z programu umożliwiającego przenoszenie przez Luftwaffe amerykańskiej broni jądrowej oraz o zakończeniu jej stacjonowania na terytorium RFN. Przebieg i wyniki debaty wpłyną na politykę jądrową NATO, wiarygodność odstraszania, perspektywy kontroli zbrojeń i stosunki z Rosją. Dla utrzymania obecnego, korzystnego dla Sojuszu poziomu zaangażowania Niemiec niezbędne jest wsparcie ich rządu przez sojuszników i kierownictwo NATO oraz lepsze
15.07.2020

Niemcy ostro krytykują propozycje sankcji USA ws. Nord Stream 2

Nasila się spór geopolityczny dotyczący gazociągu Nord Stream 2 - pisze w poniedziałek niemiecki dziennik gospodarczy "Handelsblatt". Gazeta relacjonuje krytyczne reakcje niemieckich polityków na przedstawiony przez amerykańskich senatorów projekt nowych sankcji ws. gazociągu. Jeden z polityków CDU nazywa amerykańską inicjatywę "wrogim aktem".
08.06.2020

Rosja: Flota Bałtycka trzyma na celowniku nuklearne plany Polski

Rosyjska Flota Bałtycka trzyma na celowniku nuklearne plany Polski - pisze w piątek "Niezawisimaja Gazieta". Komentując możliwość rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej USA dziennik podkreśla, że Rosja przygotowuje duże ćwiczenia z udziałem swej Floty Bałtyckiej.
22.05.2020

Niemiecki sąd anulował zakaz podróży na plaże; politycy apelują: zostańcie w domach

Politycy koalicji rządzącej w Meklemburgii-Pomorzu Przednim zaapelowali do mieszkańców landu, aby nie udawali się w czasie Świąt Wielkanocnych nad Bałtyk. Wszystko dlatego, że sąd wcześniej anulował landowy zakaz podróży na plaże i wyspy Bałtyku. Zakaz wprowadzono ze względu na epidemię.
10.04.2020

USA rozważają dalsze sankcje wobec Nord Stream 2

Stany Zjednoczone wprowadzą dodatkowe sankcje wobec Nord Stream 2, gdyby Rosja chciała spróbować na własną rękę dokończyć gazociąg - podał we wtorek na stronie internetowej niemiecki ekonomiczny dziennik "Handelsblatt", powołując się na źródła dyplomatyczne w Waszyngtonie.
04.02.2020

SPD krytykuje prawdopodobne sankcje USA przeciw Nord Stream 2

Współrządzący w Niemczech socjaldemokraci (SPD) krytykują prawdopodobne sankcje USA przeciwko firmom zaangażowanym w budowę gazociągu Nord Stream 2. Współprzewodnicząca SPD Saskia Esken domaga się reakcji rządu RFN. Sankcje zatwierdził we wtorek Senat USA.
18.12.2019

Niemcy krytycznie o decyzji Izby Reprezentantów USA ws. sankcji przeciw Nord Stream 2

Szef MSZ Niemiec Heiko Maas skrytykował decyzję Izby Reprezentantów USA o przyjęciu projektu budżetu obronnego, przewidującego sankcje na firmy biorące udział w budowie gazociągu Nord Stream 2, który łączy Rosję i Niemcy przez Morze Bałtyckie.
12.12.2019

Gazprom przygotowuje się do obejścia unijnej dyrektywy gazowej

Rosyjski państwowy koncern gazowy Gazprom, który kontroluje Nord Stream 2 przygotowuje się do obejścia znowelizowanej unijnej dyrektywy gazowej. W tym celu założył spółkę, która może zarządzać niemieckim odcinkiem gazociągu.
18.11.2019

Niemcy przyjęły unijną dyrektywę gazową

Niemiecki Bundestag przyjął w środę nowelizację ustawy o zaopatrzeniu w energię elektryczną i gaz, która stanowi implementację dyrektywy gazowej UE oraz dotyczy m.in. Gazpromu i Nord Stream 2. Za nowelizacją głosowali posłowie koalicji rządowej CDU/CSU i SPD oraz opozycyjnej FDP. "Przyjmujemy unijną dyrektywę gazową w brzmieniu jeden do jednego" - mówił podczas debaty poseł CDU Peter Bleser.
13.11.2019

KE zapewnia, że będzie monitorować wdrożenie dyrektywy dotyczącej Nord Stream 2

KE zapewniła w piątek, że będzie monitorować wdrożenie przez państwa członkowskie dyrektywy gazowej, która dotyczy gazociągu Nord Stream 2. To reakcja na informacje podane przez niemieckiego "Bilda", że partie rządzące w Berlinie chcą rozwodnić zapisy prawa UE.
12.11.2019

KE restrykcyjna wobec dyrektywy dot. Nord Stream 2

Komisja Europejska zapewniła, że będzie monitorować wdrożenie przez państwa członkowskie dyrektywy gazowej, która dotyczy gazociągu Nord Stream 2. To reakcja na informacje podane przez niemieckiego "Bilda", że partie rządzące w Berlinie chcą rozwodnić zapisy prawa UE.
08.11.2019

Niemcy: Szef MSZ domaga się twardej postawy wobec USA za cła

Szef niemieckiego MSZ Heiko Maas opowiedział się w piątek za obraniem twardej linii w sporze handlowym ze Stanami Zjednoczonymi. Waszyngton chce wprowadzić 18 października 25-procentowe cła karne na import setek produktów z UE.
04.10.2019

„Die Welt”: Polska jest zirytowana polityką zagraniczną Niemiec

Prawicowy dziennik "Die Welt" konstatuje w środę, że w żadnym innym kraju polityka zagraniczna Niemiec nie wywołuje takiej irytacji jak w Polsce. Chodzi głównie o kwestie związane z obronnością, migracjami i Nord Stream 2.
21.08.2019

UE przedyskutuje kwestię ochrony żeglugi w cieśninie Ormuz

Niemcy będą nakłaniać państwa UE do utworzenia europejskiej misji morskiej, która miałaby chronić żeglugę przez cieśninę Ormuz. Dyskusja na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie na poziomie unijnych ministrów spraw zagranicznych ma się odbyć pod koniec sierpnia.
19.08.2019

Niemcy/„Sueddeutsche Zeitung”: Kryzys irański ujawnia słabość Europy

Niemiecka prasa komentuje w środę odmowę przez RFN udziału w misji wojskowej u boku USA w cieśninie Ormuz. "Sueddeutsche Zeitung" zauważa, że Europa nie jest jednak w stanie zaproponować żadnej alternatywy i to obnaża jej słabość.
31.07.2019

Niemcy: Wicekanclerz sceptyczny wobec wspólnej misji z USA w cieśninie Ormuz

Wicekanclerz i minister finansów RFN Olaf Scholz wyraził w środę duży sceptycyzm w sprawie prośby USA, by Niemcy wzięły udział w misji wojskowej w cieśninie Ormuz. Miałaby ona zapewnić bezpieczeństwo żeglugi handlowej w tym regionie świata.
31.07.2019

USA proszą Niemcy o udział w misji w cieśninie Ormuz

USA zwróciły do Niemiec z oficjalną prośbą o udział w misji, której celem będzie zabezpieczenie żeglugi w cieśninie Ormuz u wybrzeży Iranu. Ataki sił tego kraju na przepływające tym szlakiem tankowce doprowadziły do dalszego wzrostu napięcia w regionie.
30.07.2019

O współpracy między Gdynią a Szlezwikiem-Holsztynem

Wymiana dobrych praktyk, zarówno gospodarczych, jak i na polu kultury między Gdynią a Kilonią to główne tematy spotkania Klausa Schlie, przewodniczącego Parlamentu Kraju Związkowego Szlezwika-Holsztynu z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem i przewodniczącą Rady Miasta Gdyni Joanną Zielińską.
07.06.2019

Niemcy: Szef CSU sugeruje utworzenie stanowiska komisarza UE ds. obrony

Szef CSU i jednocześnie premier Bawarii Markus Soeder opowiedział się w środę za powstaniem armii europejskiej oraz zasugerował utworzenie stanowiska komisarza UE ds. obrony. Może być to odczytane jako ukłon pod adresem prezydenta Francji Emmanuela Macrona.
23.05.2019

Europoseł Brok: Rosjanie nie dotrzymają słowa w sprawie Nord Stream 2 i Ukrainy

Wpływowy niemiecki europoseł Elmar Brok uważa, że Rosja nie dotrzyma swoich zobowiązań dotyczących kontynuacji tranzytu gazu przez Ukrainę, kiedy zostanie zakończona budowa rurociągu Nord Stream 2. Ma on połączyć rosyjski Wyborg z niemieckim Greifswaldem.
26.04.2019

Niemcy: SPD krytykuje Webera za plany zablokowania Nord Stream 2

Niemiecka SPD krytykuje w środę chadeckiego kandydata na szefa Komisji Europejskiej Manfreda Webera za zapowiedź zablokowania budowy gazociągu Nord Stream 2. Polityk bawarskiej CSU uważa, że projekt jest sprzeczny z interesami Europy.
24.04.2019

Niemcy: Media podzielone w sprawie zwiększenia wydatków na obronę

Niemiecka prasa jest podzielona w sprawie żądań władz USA zwiększenia wydatków na cele wojskowe. Część publicystów uważa, że są dużo pilniejsze potrzeby, jak choćby ochrona klimatu. Inni jednak nazywają niewypełnianie sojuszniczych zobowiązań "pasożytnictwem".
05.04.2019

Niemcy: Plany budżetowe rządu przewidują mniejszy odsetek PKB na obronność

Zręby planów budżetowych na lata 2020-2023, przygotowane przez ministra finansów Olafa Scholza (SPD), przewidują obniżenie odsetka PKB przeznaczanego na obronność. Tym samym Niemcy znów oddalają się od przyjętego przez NATO celu 2 proc.
19.03.2019

Niemiecki autor książki: bez sieci powiązań Schroedera nie byłoby Nord Stream 1 i 2

Autor książki nt. aktywności Gazpromu w Europie Jens Hovsgaard stwierdził, że bez sieci powiązań byłego kanclerza RFN Gerharda Schroedera nie powstałyby gazociągi Nord Stream 1 i 2. Dziennikarz opisuje lobbing rosyjskiego giganta w Danii, Szwecji i Finlandii.
19.02.2019

Handelsblatt: specjalistyczne firmy budujące Nord Stream 2 na celowniku USA

Departament Stanu USA opracowuje plan sankcji przeciwko specjalistycznym firmom zaangażowanym w budowę gazociągu Nord Stream 2 - ustalił gospodarczy dziennik "Handelsblatt". Rząd RFN jest wyraźnie zaniepokojony.
09.01.2019

Nord Stream 2 coraz szerzej krytykowany w Berlinie

Nord Stream 2 coraz szerzej krytykowany w Berlinie – poinformowała agencja Bloomberg. Do pomysłu podmorskiego gazociągu, łączącego przez Bałtyk Rosję z Niemcami, coraz bardziej sceptycznie podchodzą koalicjanci Angeli Merkel, którzy wcześniej bronili tego projektu m.in. przed krytyką ze strony Donalda Trumpa i Unii Europejskiej. Wywierana na niemiecki rząd presja mogłaby spowodować wycofanie się Niemiec z budowy gazociągu.
08.01.2019

Niemcy/„FAZ”: Trzeba zminimalizować polityczne korzyści z Nord Stream 2 dla Kremla

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" domaga się ograniczenia politycznych korzyści jakie Rosja będzie czerpać z gazociągu Nord Stream 2, który po dnie Bałtyku połączy Rosję z Niemcami. Dobrym sposobem miałoby być zagwarantowanie tranzytu gazu przez Ukrainę.
04.01.2019

Szef MSW Niemiec: Do sierpnia umowy migracyjne z niektórymi państwami UE

Do sierpnia Berlin zamierza osiągnąć porozumienia z Austrią, Włochami i Grecją ws. przyjmowania migrantów odsyłanych z niemieckich granic - zapowiedział w czwartek na spotkaniu unijnych ministrów spraw wewnętrznych w Innsbrucku szef MSW Niemiec Horst Seehofer.
12.07.2018

Szef KE zapowiada na wrzesień propozycje ws. ochrony granic UE

Komisja Europejska zaprezentuje we wrześniu propozycję prawną mająca na celu zwiększenie ochrony granic zewnętrznych UE - poinformował w piątek w Wiedniu przewodniczący KE Jean-Claude Juncker.
06.07.2018

Niemcy/Dpa: Koalicja osiągnęła porozumienie ws. pakietu azylowego

Przywódcy CDU, CSU i SPD - partii tworzących w Niemczech koalicję rządzącą - porozumieli się w czwartek w sprawie pakietu przeciwko nielegalnej migracji i w sprawie zaostrzenia polityki azylowej.
06.07.2018

Szef MSW Niemiec uspokaja Austrię ws. migracji, ale niepewność nie znika

Szef niemieckiego MSW Horst Seehofer uspokajał w czwartek austriackie władze, że rozwiązania w sprawie migracji, które planują Niemcy, nie będą podejmowane kosztem Austrii. Berlin, Wiedeń i Rzym chcą pracować nad zamknięciem szlaku przez Morze Śródziemne.
06.07.2018

Bułgaria/Premier: Nikt nie może nas zmusić do przyjmowania z powrotem migrantów

Centroprawicowy premier Bułgarii Bojko Borisow oświadczył w sobotę, że nikt nie może zmusić jego rządu do wyrażenia zgody na przyjmowanie z powrotem migrantów. Według Borisowa, Bułgaria nie jest winna tego, że znajduje się na zewnętrznej granicy UE.
01.07.2018

Merkel: 14 państw UE przyjmie uchodźców z innych krajów członkowskich

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w liście do swych koalicjantów poinformowała po szczycie UE, że 14 państw Wspólnoty zaoferowało przyjęcie osób ubiegających się o azyl, które złożyły wcześniej wniosek azylowy w innym państwie członkowskim. Wymienia m.in. Polskę.
01.07.2018

Niemcy/ Merkel: nie będzie rozwiązania problemu migracji na szczycie UE

Problem migracji nie zostanie rozwiązany podczas zaczynającego się w czwartek szczytu UE - powiedziała we wtorek kanclerz Niemiec Angela Merkel po spotkaniu w Berlinie z hiszpańskim premierem Pedro Sanchezem.
26.06.2018

Niemcy: CDU popiera kontynuowanie przez Merkel rozmów w sprawie migracji

Kanclerz Niemiec Angela Merkel uzyskała w poniedziałek mocne poparcie swojej CDU dla kontynuowania dyskusji z innymi państwami UE na temat kontrolowania migracji do Europy i w Europie - poinformowała sekretarz generalna tej partii Annegret Kramp-Karrenbauer.
25.06.2018

Premier Bawarii obiecuje stanowczy znak CSU w sprawie migracji

Premier Bawarii Markus Soeder oświadczył przed wejściem na rozmowy zarządu CSU, że w poniedziałek jego partia podejmie decyzję w sprawie polityki migracyjnej i zapowiedział "stanowczy znak".
18.06.2018

Ryzyko wojny handlowej już nie budzi nadmiernych emocji na rynkach

W ubiegłym tygodniu informacje dotyczące światowej polityki okazały się istotniejsze od twardych danych.Waluty Meksyku i Kanady doświadczyły istotnego umocnienia po publikacji informacji, że oba kraje nie zostaną objęte ogłoszonymi przez Trumpa cłami na import stali i aluminium. Z kolei wieść o spotkaniu prezydenta Stanów Zjednoczonych z dyktatorem Korei Północnej, Kim Dzong Unem wspierała południowokoreańskiego wona. Przez cały tydzień waluty G10 zachowywały się dokładnie tak, jak można się tego spodziewać w sytuacji zmiany ukła
13.03.2018

Trump wstrzymuje aprecjację dolara

W początkach ubiegłego tygodnia dolar amerykański kontynuował umocnienie. Aprecjacji waluty sprzyjał m.in. optymistyczny wydźwięk przemówienia szefa Rezerwy Federalnej, Jerome Powella, w trakcie półrocznego oświadczenia z pracy FOMC przed Kongresem. Sielanka skończyła się w czwartek, kiedy Donald Trump w niezapowiedzianym obwieszczeniu ogłosił zamiar wprowadzenia w Stanach Zjednoczonych 25-procentowego cła na import stali oraz 10-procentowego cła na aluminium. Ruch skrytykowały Unia Europejska i Chiny, które ogłosiły wdrożenie śr
05.03.2018

Para EUR/USD zalicza słabszy tydzień, możliwe pogłębienie spadków

W zeszłym tygodniu “znikająca” korelacja między kursami walut, a stopami procentowymi ostatecznie powróciła. “Minutki” z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej zdają się potwierdzać, że w marcu dojdzie do kolejnej podwyżki stóp procentowych w USA. Publikacja podsumowania z posiedzenia FOMC wywindowała w górę rentowności amerykańskich papierów dłużnych, za którymi podążył dolar – amerykańska waluta umocniła się względem każdej z walut G10. W minionym tygodniu najsłabiej wśród wszystkich głównych walut radziła sobie korona szwed
26.02.2018

Niemcy: Grupa posłów do Bundestagu i PE apeluje do rządu o rezygnację z Nord Stream 2

Siedmiu niemieckich posłów i eurodeputowanych w opublikowanym we wtorek na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung" liście otwartym wezwało rząd Niemiec do rezygnacji z planowanego gazociągu Nord Stream 2, powołując się przy tym na europejską solidarność.
20.02.2018

Koniec tygodnia powinien przynieść istotne informacje dla głównej pary

Krótszy tydzień handlu w USA oraz ograniczona liczba publikacji makroekonomicznych z gospodarek G4 sprawiła, że rynki w ubiegłym tygodniu skupiły się na polityce. Dolar na tym nie skorzystał: inwestorzy wyprzedawali amerykańską walutę spodziewając się, iż Senat nie osiągnie porozumienia w sprawie prowizorium budżetowego, co zaowocuje tzw. zamknięciem rządu, czyli zatrzymaniem finansowania owocującym przerwami w pracy instytucji rządowych, które nie są kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego. Tak też się stało. Warto
23.01.2018

Złoty silny słabością dolara

Druga połowa minionego tygodnia przyniosła silne umocnienie euro, co wsparło również polskiego złotego. Publikacja “minutek” z ostatniego spotkania EBC pokazała, że decydenci skłaniają się ku niewydłużaniu programu QE ponad obowiązujący obecnie okres (program ma skończyć się we wrześniu). Dodatkowo, informacje z Niemiec sugerują, że zachodni sąsiedzi Polski są bliscy osiągnięcia Wielkiej Koalicji (koalicji partii CDU/CSU i SPD).
15.01.2018

Niemcy/ Ekolodzy chcą od rządu wycofania się z Nord Stream 2

Organizacje ekologiczne Związek Ochrony Przyrody (NABU) oraz WWF w liście otwartym zaapelowały do przywódców trzech partii koalicyjnych, w tym do kanclerz Angeli Merkel, o zdystansowanie się od projektu rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2.
12.01.2018

W komisji PE debata na temat dyrektywy dotyczącej Nord Streamu 2

Komisja PE debatowała w czwartek nad nowelizacją dyrektywy, której przyjęcie mogłoby ograniczyć opłacalność Nord Streamu 2. Niemieccy europosłowie z SPD i CDU skrytykowali tempo prac nad przepisami, parlamentarzyści innych frakcji i krajów wyrazili poparcie dla projektu.
11.01.2018

Nowe autocysterny w spółce Orlen Paliwa

Spółka Orlen Paliwa z grupy PKN Orlen kupiła 13 zestawów autocystern, ciągników siodłowych i naczep o pojemności 36 tys. litrów każda, tym samym rozbudowując swą flotę do transportu materiałów niebezpiecznych klasy ADR III do 50 specjalistycznych pojazdów.
11.01.2018

Politolog: W przyszłym roku nadal najważniejsze będę kwestie bezpieczeństwa wojskowego Polski

Z polskiego punktu widzenia w przyszłym roku w polityce międzynarodowej nadal najważniejsze będę kwestie bezpieczeństwa wojskowego – powiedział PAP politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.
02.01.2018

”Die Welt”: budowa Nord Stream 2 grozi izolacją Niemiec w Europie

Niemiecki dziennik “Die Welt” ostrzegł w piątek, że realizacja kontrowersyjnego projektu budowy gazociągu Nord Stream 2 doprowadzi do izolacji Niemiec w Europie.
29.12.2017

Politico: Niemcy ożywiają projekt gazociągu Nord Stream 2

Możliwy powrót socjaldemokratów do niemieckiego rządu zwiększa szanse na przetrwanie projektu gazociągu Nord Stream 2 - wybija we wtorek na swej głównej stronie brukselski portal internetowy Politico.
19.12.2017

Ekspert: jeśli Niemcy będą chciały Nord Stream 2, UE go nie zablokuje

Jeśli Niemcy będą chciały, żeby Nord Stream 2 powstał i zaczął przesyłać gaz, Bruksela nie będzie w stanie go zablokować. Unijny trzeci pakiet energetyczny nie zatrzyma tego projektu - mówi PAP Georg Zachmann z brukselskiego think tanku Bruegel.
30.11.2017

Eksperci: Mimo poparcia SPD Nord Stream 2 napotyka na wiele przeszkód

Szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel podczas wizyty w Rosji krytycznie odniósł się do pomysłu objęcia gazociągu Nord Stream 2 regulacjami UE. Eksperci, z którymi rozmawiała PAP wskazali, że mimo poparcia SPD, której członkiem jest Gabriel, inwestycja napotyka wiele przeszkód.
29.11.2017

Pracownicy Siemensa protestują przeciwko planowanym redukcjom

Około 1300 pracowników Siemensa zebrało się w piątek w Berlinie na wiecu zorganizowanym przez związek zawodowy IG Metall w proteście przeciwko ogłoszonym przez ten koncern planom znacznej redukcji zatrudnienia.
17.11.2017

„FT”: Poparcie Niemiec dla Nord Stream 2 słabnie

Poparcie Niemiec dla gazociągu Nord Stream 2 słabnie i oczekuje się, że przyszły rząd koalicyjny pod wodzą kanclerz Angeli Merkel zaostrzy stanowisko Berlina w sprawie tego projektu - pisze "Financial Times".
10.11.2017

Rosja: Schroeder został szefem rady dyrektorów Rosnieftu

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder został wybrany w piątek na szefa rady dyrektorów rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft. Schroeder według mediów utrzyma zarazem stanowisko przewodniczącego komitetu akcjonariuszy spółek Nord Stream i Nord Stream 2.
29.09.2017

Niemcy: Protest przeciwko objęciu przez Schroedera stanowiska w Rosniefcie

Niemieckie Stowarzyszenie Narodów Zagrożonych (GfbV) protestowało w piątek przed Bramą Brandenburską w Berlinie przeciwko kandydaturze byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera na stanowisko we władzach rosyjskiego koncernu paliwowego Rosnieft.
29.09.2017

Niemcy: Schroeder chce pomimo krytyki przyjąć stanowisko w Rosniefcie

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder potwierdził w środę, że pomimo krytyki ze strony polityków i mediów przyjmie stanowisko w zarządzie rosyjskiego koncernu paliwowego Rosnieft. Socjaldemokrata dodał, że media nie będą decydować o jego życiu prywatnym.
31.08.2017

Niemcy: Zieloni chcą wyjaśnień ws. spotkania szefa MSZ z Putinem i Schroederem

Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel powinien wyjaśnić, czego dotyczyło spotkanie w Petersburgu, w którym pod koniec czerwca uczestniczył z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i Gerhardem Schroederem - oświadczyła szefowa frakcji Zielonych Katrin Goering-Eckardt.
24.08.2017

Niemcy: Schroeder obstaje przy kandydowaniu na stanowisko w Rosniefcie

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder oświadczył w czwartek w wywiadzie dla szwajcarskiej gazety "Blick", że pomimo krytyki ze strony własnej partii SPD nie zrezygnuje z kandydowania na stanowisko w zarządzie rosyjskiego koncernu paliwowego Rosnieft.
17.08.2017

Niemcy: Były kanclerz Schroeder kandydatem na dyrektora Rosnieftu

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder jest kandydatem na stanowisko jednego z dyrektorów rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft - podał w niedzielę niemiecki tygodnik "Der Spiegel". Polityk SPD zajmuje też kierownicze stanowisko w spółce Nord Stream.
13.08.2017

W Niemczech rozpoczął się przerzut sprzętu grupy brygadowej USA do Polski

W niemieckim porcie Bremerhaven rozpoczęto w piątek wyładunek kierowanego następnie do Polski sprzętu Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej USA, która, zgodnie z decyzjami szczytu NATO w Warszawie, wzmocni bezpieczeństwo wschodniej flanki Sojuszu.
06.01.2017

Nord Stream 2 powstaje po cichu za zgodą Niemiec

Pomimo sprzeciwu Ukrainy, krajów bałtyckich i Polski, projekt budowy gazociągu Nord Stream 2 jest po cichu krok po kroku realizowany i cieszy się przychylnością rządu Niemiec, choć Rosja jest objęta sankcjami - konstatuje we wtorek "Sueddeutsche Zeitung".
14.06.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.