• <

Rozmowy trójstronne w sprawie połowów na Bałtyku rozpoczną się w czerwcu

eppgroup.eu

13.05.2015 13:18 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Rozmowy trójstronne w sprawie połowów na Bałtyku rozpoczną się w czerwcu
Rozmowy trójstronne w sprawie połowów na Bałtyku rozpoczną się w czerwcu - GospodarkaMorska.pl

Komisja rybołówstwa Parlamentu Europejskiego opowiedziała się kilka dni temu za rozpoczęciem negocjacyji z Radą i Komisją Europejską w sprawie planu połowów dorsza, śledzia i szprota w Morzu Bałtyckim. Jest to pierwszy tego typu plan w ramach zreformowanej polityki rybołówstwa UE, który ma zapewnić zrównoważoną eksploatację stad oraz stabilność wielkości uprawnień do połowów.

W ostatnich latach ponad 94 proc. połowów na Morzu Bałtyckim ograniczało się do dorsza, śledzia i szprota. Ponieważ Morze Bałtyckie jest akwenem nietypowym i praktycznie zamkniętym, te trzy gatunki są wszechobecne i wzajemnie na siebie oddziałują.

- Dorsz, śledź i szprot są podstawowymi gatunkami łowionymi w Morzu Bałtyckim, zachodzą między nimi silne interakcje biologiczne. W odróżnieniu od stosowanego dotychczas zarządzania opartego na pojedynczych gatunkach, zarządzanie wielogatunkowe bierze pod uwagę wpływ dorsza na zasoby śledzia i szprota i odwrotnie - tłumaczy europoseł Jarosław Wałęsa.

Najważniejszym elementem planu są przedziały wartości śmiertelności połowowej. Te przedziały będą wskazywać ile ryb będzie można wyławiać. Im mniejsze przedziały, tym mniejsze kwoty połowowe, im większe, tym większa elastyczność w podejściu do zasobów oraz lepsze reagowanie na zmieniającą się sytuację stad. Dodatkowo, wieloletni plan zawiera zasady postępowania z przyłowem niektórych gatunków ryb płaskich.

Przegłosowane sprawozdanie jest oficjalnym stanowiskiem Parlamentu Europejskiego. Kolejnym etapem, zanim przepisy wejdą w życie, są rozmowy trójstronne z Komisją Europejską oraz Radą. Niestety w poprzednich latach ze względu na spór dotyczący kompetencji pomiędzy Parlamentem Europejskim a Radą wejście w życie przepisów planów wieloletnich było blokowane. Spór dotyczy ustalania i przydziału wielkości dopuszczalnych połowów oraz o interpretację prawa. Rada, która od lat uważa, że ma wyłączne kompetencje w tym zakresie, blokuje prace nad wieloletnimi planami zarządzania poszczególnymi gatunkami ryb. Zgodnie z art 43 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) punkt 2 Parlament Europejski wraz z Radą wspólnie decydują w zakresie Wspólnej Polityki Rybołówstwa. Z tego powodu Parlament i Komisja Europejska podały Radę do Trybunału Sprawiedliwości. Wyrok powinien zapaść w 2015 roku.

- Spór z Radą UE bardzo negatywnie odbija się na tworzeniu prawa dotyczącego rybołówstwa, pogarsza relacje między instytucjami i zasługuje na wyraźne potępienie - mówi Jarosław Wałęsa.

Pomimo dążeń Wałęsy, aby prace nad planem zakończyły się podczas prezydencji Łotwy w Radzie Europy, rozmowy trójstronne rozpoczną się dopiero w czerwcu tego roku.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39037,00 $ tona -0,61% 26 paź
 Cynk 3455,00 $ tona -1,57% 26 paź
 Aluminium 2830,00 $ tona -2,95% 26 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.