• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Kolejny martwy morświn na polskiej plaży

GospodarkaMorska.pl/WWF

12.10.2016 12:16 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Kolejny martwy morświn na polskiej plaży - GospodarkaMorska.pl

Już cztery martwe morświny odnaleźli w tym roku na polskich plażach wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF. Co najmniej jedno ze zwierząt padło ofiarą przyłowu, czyli przypadkowego zaplątania w narzędzia połowowe.

Populacja morświnów w Bałtyku szacowana jest na ok. 450 osobników i jest krytycznie zagrożona wyginięciem. Morświn to jeden z najmniejszych gatunków waleni. Samice są nieco większe od samców. Przeciętna masa ciała bałtyckich morświnów nie przekracza 60 kg. Morświny cechuje krępe, wrzecionowate ciało o silnej budowie. Przód głowy jest zaokrąglony, a zęby mają charakterystyczny tylko dla rodziny morświnów łopatkowaty kształt. Morświny pokrywa elastyczna, naga skóra o delikatnym naskórku. Kolory po bokach ciała z czerni grzbietu przechodzą stopniowo w biel brzucha. Płetwa grzbietowa kształtem zbliżona jest do równobocznego trójkąta. Płetwa ogonowa, o zaokrąglonych końcach, wycięta w środkowej partii, ulokowana jest poziomo na spłaszczonym bocznie trzonie ogonowym.

Ten liczny do lat 30-tych XX wieku gatunek został wytrzebiony i obecnie jest skrajnie zagrożony wyginięciem. Jednak mimo zmniejszania się populacji morświna, nadal istnieje szansa na ocalenie tego gatunku. Morświnów jest w Bałtyku bardzo mało. Dodatkowo prowadzą skryty tryb życia, przez co niezwykle trudno spotkać je w naturze.

WWF apeluje do rybaków, aby zgłaszali wszelkie przypadki przyłowu ssaków morskich Błękitnemu Patrolowi WWF (tel. 795 536 009) lub bezpośrednio Stacji Morskiej IO UG w Helu (tel. 601 88 99 40). Zdobywana dzięki temu wiedza posłuży do wypracowania metod unikania przyłowu, chroniąc morświny od niebezpieczeństwa, a rybaków od niepotrzebnego kłopotu.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.