• <
instytut_oceanologii_PAN_2023

Greenpeace zablokował wyjście platformy Shella z portu

16.06.2015 08:27 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Greenpeace zablokował wyjście platformy Shella z portu

Partnerzy portalu

Greenpeace zablokował wyjście platformy Shella z portu - GospodarkaMorska.pl

Działacze Greenpeace zablokowali wypłynięcie platformy wiertniczej, należącej do koncernu Shell, z portu w Seattle w USA. Aktywiści utworzyli łuk z kajaków i nie pozwalali przepłynąć jednostce. W tym samym czasie trwały protesty na brzegu. Akcja trwała kilka godzin. Shell planuje wykorzystać Polar Pioneer do wykonania odwiertów w Arktyce koło Alaski. Ekolodzy są zdania, że koncern narusza środowisko naturalne w tym rejonie.

Greenpece chce zwrócić uwagę całego świata na problem "arktyczny" i zablokować ropoczęcie wydobycia surowców w oceanie. Działacze przekonują, że Arktyka jest domem dla unikatowych gatunków zwierząt takich jak np. niedźwiedzie polarne, wieloryby czy morsy, a arktyczny lód morski działa jak gigantyczny klimatyzator planety, reguluje klimat i wysokość temperatur. Wyciek ropy na tym terenie będzie miał tragiczne konsekwencje dla środowiska. Oczyszczenie oceanu będzie praktycznie niemożliwe.

Amerykański oddział Greenpeace poinformował, że podczas interwencji straży przybrzeżnej zatrzymano 13 demonstrantów. Zostaną oni ukarani za naruszenie strefy bezpieczeństwa wokół jednostki pływającej. Wśród zatrzymanych jest jeden z członków rady miasta Seattle Mike O\'Brien.

Przypomnijmy, że wykonywanie odwiertów badawczych przez Shell zostało zawieszone w połowie 2013 roku po serii awarii na platformie wiertniczej Kulluk. W efekcie platforma została całkowicie wycofana z projektu arktycznego i przetransportowana do stoczni w Singapurze w celu wykonania napraw. Wypadek nie spowodował wycieku ropy, ale postawił poważny znak zapytania wobec arktycznego projektu prowadzonego przez Shell. Koncern oskarżany jest także przez władze miasta Seattle o dokowanie platformy w lokalnym porcie bez odpowiednich zezwoleń. 

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.