Działacze Greenpeace zablokowali wypłynięcie platformy wiertniczej, należącej do koncernu Shell, z portu w Seattle w USA. Aktywiści utworzyli łuk z kajaków i nie pozwalali przepłynąć jednostce. W tym samym czasie trwały protesty na brzegu. Akcja trwała kilka godzin. Shell planuje wykorzystać Polar Pioneer do wykonania odwiertów w Arktyce koło Alaski. Ekolodzy są zdania, że koncern narusza środowisko naturalne w tym rejonie.
Greenpece chce zwrócić uwagę całego świata na problem "arktyczny" i zablokować ropoczęcie wydobycia surowców w oceanie. Działacze przekonują, że Arktyka jest domem dla unikatowych gatunków zwierząt takich jak np. niedźwiedzie polarne, wieloryby czy morsy, a arktyczny lód morski działa jak gigantyczny klimatyzator planety, reguluje klimat i wysokość temperatur. Wyciek ropy na tym terenie będzie miał tragiczne konsekwencje dla środowiska. Oczyszczenie oceanu będzie praktycznie niemożliwe.
Amerykański oddział Greenpeace poinformował, że podczas interwencji straży przybrzeżnej zatrzymano 13 demonstrantów. Zostaną oni ukarani za naruszenie strefy bezpieczeństwa wokół jednostki pływającej. Wśród zatrzymanych jest jeden z członków rady miasta Seattle Mike O\'Brien.
Przypomnijmy, że wykonywanie odwiertów badawczych przez Shell zostało zawieszone w połowie 2013 roku po serii awarii na platformie wiertniczej Kulluk. W efekcie platforma została całkowicie wycofana z projektu arktycznego i przetransportowana do stoczni w Singapurze w celu wykonania napraw. Wypadek nie spowodował wycieku ropy, ale postawił poważny znak zapytania wobec arktycznego projektu prowadzonego przez Shell. Koncern oskarżany jest także przez władze miasta Seattle o dokowanie platformy w lokalnym porcie bez odpowiednich zezwoleń.
Do Cieśniniy Gibraltarskiej powróciły orki i zagrażają jachtom
Polska badaczka wyjaśnia mechanizmy powstania cyklonu Seroja
Międzyodrze jako park narodowy. Czy ta idea jest możliwa do urzeczywistnienia?
Dania. Analiza po wybuchach Nord Stream: Bałtyk zanieczyszczony trującym osadem, foki doznały uszkodzenia słuchu
Mobile Monitoring i SeaData opracowały system do detekcji wycieków zanieczyszczeń w wodzie
Drony ograniczą przestoje i emisje CO2 na MFW