• <
mewo_2022

Profesea Sp. z o.o. Pełen profesjonalizm na morzu

Profesea Sp. z o.o. Pełen profesjonalizm na morzu - GospodarkaMorska.pl

Justyna Jarosz

13.07.2023
Pokaż cały artykuł
Fot. Profesea

Połączył ich wspólny, bałtycki mindset. Unikatowa wizja integrująca kompetencje naukowe i inżynierskie pozwoliła na zmianę reguł gry poprzez zagospodarowanie rynkowej niszy. Ich kompleksowa oferta obejmuje swoim zakresem badania, monitoringi, ekspertyzy oraz doradztwo w zakresie ocen oddziaływania na środowisko ekosystemu morskiego. Nowa spółka Profesea to ekipa wprost skazana na sukces.

Dynamiczna ekspansja nowych inwestycji na Bałtyku, zwłaszcza w sektorze offshore wind, generuje potężny popyt na specjalistyczne usługi morskie. Dostrzegając ogromny potencjał w połączeniu doświadczenia akademickiego z doświadczeniem branży inżynierii hydrotechnicznej, zespół Profesea postawił na kapitalizację swojego nieprzeciętnego skill setu.

– Wiedza, którą dysponujemy jako kolektyw, jest unikalna zarówno w skali rynku krajowego, jak również międzynarodowego. Uważamy zatem, że powinna w sposób uczciwy trafić do biznesu. Tak narodziła się inicjatywa powołania spółki Profesea. Postanowiliśmy zaproponować dla sektora morskiego usługi oparte w 100 procentach o własne kompetencje. Oznacza to, że nie musimy delegować zleconych nam zadań do kolejnych podmiotów, co do tej pory było standardem w branży – wyjaśnia Maciej Kamiński, prezes zarządu Profesa.

Kluczowym narzędziem wykorzystywanym do oceny potencjalnego wpływu środowiskowego, społecznego i gospodarczego proponowanych projektów lub inwestycji przed ich wdrożeniem jest dokument OOŚ, czyli Ocena Oddziaływania na Środowisko. 

 – OOŚ odgrywa kluczową rolę w promowaniu zrównoważonego rozwoju poprzez identyfikację i łagodzenie potencjalnych negatywnych skutków oraz maksymalizację korzyści płynących z projektów, czy inwestycji. Identyfikując i oceniając potencjalne zagrożenia i wpływ na środowisko, OOŚ pomaga zapobiegać lub minimalizować szkody dla środowiska, chroniąc siedliska przyrodnicze, gatunki i ekosystemy. – wyjaśnia dr hab. Lech Kotwicki, oceanograf biologiczny w zespole Profesea. 

– Pracując naukowo, nieustannie otrzymuję liczne propozycje współpracy przy projektach komercyjnych na zasadach podwykonawstwa. To uzmysłowiło mi, jak wysoko cenione na rynku są moje umiejętności. Ruszenie z własną działalnością gospodarczą wydało mi się w tych okolicznościach potrzebnym krokiem, naturalnym etapem mojej osobistej ewolucji – podkreśla dr Miłosz Grabowski, specjalista w dziedzinie mapowania dna morskiego i inspekcji obiektów podwodnych.

Bezpośrednie wykorzystanie kompetencji tkwiących w zespole Profesea eliminuje zbędne ogniwa z łańcucha wykonawczego, tym samym skracając czas i koszty realizacji zadania oraz zwiększając efektywność całego procesu. Znakomicie przemyślana konfiguracja specjalizacji członków zarządu gwarantuje optymalizację proponowanych usług. Wspólnie są w stanie zaadresować niemal każdy problem i zaproponować skuteczne, ekoodpowiedzialne rozwiązanie. Znają właściwe odpowiedzi, a w najgorszym wypadku doskonale wiedzą, gdzie je szybko znaleźć. Ich działalność wspiera bowiem  globalnie rozbudowany network akademicki.

– Mamy stały i przyjazny kontakt z naukowcami z całego świata. Nasza sieć jest na tyle rozbudowana, że jeżeli trzeba zająć się np. ochroną jakiegoś specyficznego akwenu czy chronionego gatunku, to wiemy, kto jest najlepszym specjalistą w tej tematyce i z taką osobą konsultujemy się przed finalnym sporządzeniem opinii – tłumaczy dr Michał Czub, biolog morza, ekotoksykolog, oceanograf.

Co szczególnie wyróżnia Profesea na rynku to świadomość tego, jak bardzo wyjątkowym ekosystemem jest Bałtyk.

– To bardzo osobliwe środowisko. Patrząc perspektywicznie na istniejące już wcześniej założenia i dobre praktyki, które są implementowane z powodzeniem np. na Morzu Północnym, okazuje się, że nie wszystkie takie rozwiązania da się zastosować na Morzu Bałtyckim. Mamy tu zupełnie inne gatunki chronione, inne zasolenie, inne problemy natury, które każda nowa inwestycja może w negatywny lub pozytywny sposób modyfikować – zwraca uwagę dr Michał Czub.

Zarówno dr Czub, jak i kolejny wspólnik w firmie –  prof. dr hab. Jacek Bełdowski, mają za sobą aktywność w Komisji Helsińskiej, przez co doskonale wiedzą, co w Bałtyku jest najcenniejsze i co należy chronić.

– My jako oceanografowie studiujemy nie aspekty, że w danym miejscu czegoś jest dużo czy mało. To jest kwestia monitoringu, kwestia pomiaru. To zadanie raczej dla instytutów państwowych, natomiast my zajmujemy się badaniem procesów. Wiemy jak to wszystko w konkretnym morzu działa, co jest zależne od czego i w jaki sposób ze sobą powiązane. Takich ludzi nie ma wielu na świecie, nawet w instytucjach badawczych. My uczestniczyliśmy w projektach międzynarodowych, multidyscyplinarnych, a niejeden taki projekt sami prowadziliśmy. To nauczyło nas łączyć różne dziedziny oceanografii w jedną całość, postrzegać sprawy systemowo – opowiada  prof. dr hab. Jacek Bełdowski,  pracownik naukowy w Instytucie Oceanologii PAN. – Jeżeli widzimy jakiś problem, np. problem zanieczyszczenia konkretnego miejsca i jego wpływu na organizmy morskie, to widzimy nie tylko gdzie to jest, jakie to są organizmy, ale widzimy też biologię i warunkujące ją warunki środowiskowe. Wiemy, co się konkretnie stanie, jeżeli np. nastąpi specyficzny układ prądów morskich, czy wyczerpie się tlen w danym miejscu. Potrafimy przewidzieć takie procesy i projektować dla inwestorów różne warianty stosownych działań mitygujących. W ten sposób unikamy, bądź ograniczamy negatywne zmiany w ekosystemie – dodaje. 

Dla naukowców z Profesea każde nowe zlecenie jest jak fascynujący projekt badawczy. To, co uzupełnia ofertę firmy i czyni ją absolutnie unikatową względem konkurencji, to inżynierska wiedza wykonawcza, którą wnosi wraz ze swoim doświadczeniem kolejny ze wspólników.

– To system naczyń połączonych, który pozwala być nam zawsze o krok przed wszystkimi innymi. Nasze podejście jest jednocześnie biznesowe i naukowe, dzięki czemu mamy pewność, że oferowane przez nas usługi docelowo pozwolą realizować inwestycje w sposób bardzo korzystny zarówno dla dewelopera, jak też dla środowiska – akcentuje Maciej Maciejewski, doświadczony przedsiębiorca, który ma doświadczenie w zarządzaniu strategicznymi inwestycjami w projektach mostowych, tunelowych i portowych.

Profesea, ekipa z bałtyckim mindsetem, rozpoczęła całkiem nową erę w dziedzinie usług morskich. Ich unikalne połączenie naukowych kompetencji i inżynieryjnego know-how przekształciło reguły gry, tworząc profesjonalną ofertę usług konsultingowych. Profesea to obietnica skutecznych i ekoodpowiedzialnych rozwiązań, które optymalizują projekty morskie i chronią wyjątkowy ekosystem Bałtyku.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.