• <
BOTA_2023

Szczerski: Prezydent Duda rozmawiał z prezydentami Tadżykistanu i Gruzji

pc

27.03.2018 22:16 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Szczerski: Prezydent Duda rozmawiał z prezydentami Tadżykistanu i Gruzji

Partnerzy portalu

Szczerski: Prezydent Duda rozmawiał z prezydentami Tadżykistanu i Gruzji - GospodarkaMorska.pl

Prezydent Andrzej Duda, który w poniedziałek odwiedził polskich żołnierzy w Afganistanie, w drodze powrotnej do Warszawy odwiedził Duszanbe i Tbilisi, gdzie rozmawiał z prezydentami Tadżykistanu i Gruzji - poinformował PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Prezydent Duda i minister obrony Mariusz Błaszczak odwiedzili w poniedziałek polskich żołnierzy służących w natowskiej misji w Afganistanie. W drodze powrotnej z Bagram do Warszawy delegacja lądowała w Duszanbe i Tbilisi, gdzie prezydent odbył rozmowy z prezydentami Tadżykistanu Emomalim Rachmonem i Gruzji Giorgim Margwelaszwilim.

Szczerski poinformował, że rozmowa z prezydentem Tadżykistanu dotyczyła przede wszystkim bezpieczeństwa. "Tadżykistan ma szczególne położenie, sąsiaduje z obszarem o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa międzynarodowego, z Iranem, Pakistanem, Afganistanem i Rosją" - zaznaczył szef gabinetu prezydenta.

Poinformował, że prezydenci Duda i Rachmon rozmawiali o przyszłości misji stabilizacyjnej w Afganistanie, wpływach tzw. Państwa Islamskiego w regionie, walce z terroryzmem oraz przemytem narkotyków. Zaznaczył, że była to pierwsza od 15 lat rozmowa prezydentów obu państw, "otwierająca perspektywy współpracy politycznej i gospodarczej Polski z tym regionem".

Z kolei z prezydentem Gruzji prezydent Duda rozmawiał o dwustronnych kontaktach w najbliższym czasie. "Prezydent Duda został zaproszony i potwierdził obecność na obchodach stulecia niepodległości Gruzji, które odbędą się w Tbilisi w maju, na których Polska będzie goście specjalnym" - powiedział Szczerski. Zaznaczył, że podczas wizyty prezydenta Dudy w stolicy Gruzji zostanie zainaugurowane międzynarodowe forum gospodarcze pod patronatem prezydentów Polski i Gruzji.

Prezydent Margwelaszwili odwiedził Polskę w listopadzie 2017 r. Prezydent Duda był w Tbilisi w maju 2017 r.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.