• <

Szczerski: Czwartkowa wizyta Zemana wyrazem znakomitych relacji między Polską a Czechami

pc

10.05.2018 03:39 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Szczerski: Czwartkowa wizyta Zemana wyrazem znakomitych relacji między Polską a Czechami

Partnerzy portalu

Szczerski: Czwartkowa wizyta Zemana wyrazem znakomitych relacji między Polską a Czechami - GospodarkaMorska.pl

Czwartkowa wizyta prezydenta Czech Milosza Zemana w Warszawie będzie wyrazem znakomitych relacji sąsiedzkich między Polską a Czechami - powiedział w środę PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Minister podkreślił w tym kontekście, że Warszawa będzie drugim, po Bratysławie, kierunkiem oficjalnej wizyty Zemana od czasu uzyskania przez niego reelekcji na urząd prezydenta.

"To jest bardzo znaczące, bo pokazuje wolę kontynuowania i pogłębiania partnerstwa między Polską i Czechami, a także między prezydentami Polski i Czech" - zaznaczył Szczerski. Zwrócił jednocześnie uwagę, że Zeman jest kolejnym, po kanclerz Niemiec Angeli Merkel, europejskim liderem, który wybiera Warszawę jako "drugi punkt odniesienia w swojej polityce, zaraz po tym pierwszym, który jest tym naturalnym".

Według Szczerskiego, relacje personalne pomiędzy Dudą a Zemanem podkreśli fakt, że jeszcze w środę, zaraz po przylocie czeskiego prezydenta do Warszawy, a przed rozpoczęciem oficjalnego programu wizyty, obie pary prezydenckie "spotkają się na prywatnej kolacji, zupełnie zamkniętej, wyłącznie w cztery osoby".

Wśród tematów rozmów prezydentów - zapowiedział minister - znajdą się przygotowania do szczytu NATO i problematyka bezpieczeństwa. Zwrócił przy tym uwagę, że drogi Polski i Czech do bezpieczeństwa w ramach Sojuszu "są różne (...), ale ze sobą współgrają".

"Czechy nie występowały np. o obecność wojsk NATO na swoim terytorium, ale wsparły nas w naszych dążeniach, żeby te wojska w Polsce się znalazły. To jest ta formuła, którą my akceptujemy, którą my chcemy kontynuować, czyli każde z tych państw (wschodniej flanki Sojuszu - PAP) ma swoją indywidualną ścieżkę budowy bezpieczeństwa. Natomiast wzajemnie wspieramy się w tych wyborach - Czesi wspierają Polskę w naszym wyborze, tej pogłębionej obecności NATO (...) na naszym terytorium, my wspieramy Czechy w ich koncepcji bezpieczeństwa zakorzenionego w pewnych dobrosąsiedzkich relacjach i usytuowaniu wewnątrz struktury Sojuszu" - mówił Szczerski.

Kolejnym tematem poruszonym przez Dudę i Zemana będzie współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz inicjatywy Trójmorza przed kolejnymi szczytami obu tych formatów. "Czechy są bardzo ważnym partnerem dla koncepcji Trójmorza, dla Polski" - podkreślił minister. Wyraził jednocześnie nadzieję na "dalszą rozbudowę połączeń infrastrukturalnych" między Czechami a Polską, m.in. w zakresie energetyki oraz transportu drogowego i wodnego. "Odra, która łączy Czechy i Polskę jest jedną z tych dużych rzek Europy Środkowej, które mogłyby być włączone w program Trójmorza" - dodał szef gabinetu prezydenta.

Prezydenci omówią także problematykę przyszłości UE. Szczerski wskazał w tym kontekście, że Polska i Czechy mają zbieżne interesy m.in. w odniesieniu do wieloletniego budżetu UE oraz reform europejskiej waluty (jako kraje pozostające poza strefą euro).

Wśród tematów rozmów prezydentów - zdaniem Szczerskiego - mogą znaleźć się także relacje euroatlantyckie. "To jest coś, co dzisiaj znowu jest bardzo ważnym tematem, po decyzjach prezydenta (USA, Donalda) Trumpa - i tych ekonomicznych, dot. polityki handlowej, i tych politycznych, dot. m.in. porozumienia z Iranem" - podkreślił minister. W jego ocenie trzeba mieć na te tematy swoją opinię, przy czym dobrze byłoby, "żeby opinia naszej części Europy była opinią wspólną, a przynajmniej przedyskutowaną".

Na uwagę, że czeski prezydent jest dziś jednym z najbliższych sojuszników Rosji w Zjednoczonej Europie, minister odparł, że Zeman jest "politykiem, który ma ogromny autorytet w swoim kraju". Dodał, że jest to "jeden z tych przywódców środkowej Europy, który ma zawsze własne zdanie, który potrafi artykułować sądy wyraziste". "To jest bardzo dobry rozmówca także do dyskusji o polityce europejskiej, światowej, a także o tym, co dzieje się w naszym regionie" - przekonywał szef gabinetu prezydenta.

"Myślę, że z racji też osobistych zapatrywań prezydenta Zemana ciekawe będzie też wysłuchanie jego opinii na temat tego, jak postrzega politykę rosyjską - i na Ukrainie, i wobec świata Zachodu; jakie są jego argumenty, jaki jest jego punkt widzenia, jakie są jego na ten temat komentarze i spostrzeżenia" - dodał Szczerski. Zapewnił że Duda przedstawi z kolei punkt widzenia Polski w kwestiach bezpieczeństwa - "także w kontekście wschodnim" oraz w kontekście niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Zeman podczas wizyty w Warszawie spotka się także z premierem Mateuszem Morawieckim, z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim i marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Czeski prezydent złoży także kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz przed Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej na pl. Piłsudskiego.

Zeman, który w wyborach prezydenckich pod koniec stycznia został wybrany na drugą kadencję, znany jest m.in. z wypowiedzi kwestionujących unijne sankcje nałożone na Rosję i z poparcia dla budowy gazociągu Nord Stream 2.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34700,00 $ tona 2,44% 20 maj
 Cynk 3754,00 $ tona 2,93% 20 maj
 Aluminium 2930,00 $ tona 3,72% 20 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.