• <
BOTA_2023

Dworczyk o spotkaniu Morawiecki-Merkel: poruszane były kwestie bezpieczeństwa i sprawa Nord Stream 2

ew

20.03.2018 08:05 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Dworczyk o spotkaniu Morawiecki-Merkel: poruszane były kwestie bezpieczeństwa i sprawa Nord Stream 2

Partnerzy portalu

Dworczyk o spotkaniu Morawiecki-Merkel: poruszane były kwestie bezpieczeństwa i sprawa Nord Stream 2 - GospodarkaMorska.pl

Podczas spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel poruszane były kwestie przyszłości UE po Brexicie, przyszłego budżetu UE, ale też kwestie bezpieczeństwa i sprawa Nord Stream 2 - mówił we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.

W poniedziałek w Warszawie z oficjalną wizytą przebywała kanclerz Niemiec Angela Merkel. To druga - po Francji - wizyta zagraniczna Merkel od jej wybrania w środę przez Bundestag na czwartą kadencję na stanowisko kanclerza Niemiec. Merkel spotkała się w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim oraz prezydentem Andrzejem Dudą.

Dworczyk został zapytany w Polskim Radiu 24, czy podczas spotkania premiera z kanclerz Niemiec poruszana była sprawa gazociągu Nord Stream2, sprawa stosunku Niemiec do prezydenta Rosji Władimira Putina oraz stanowisko Niemiec ws. próby otrucia b. pułkownika rosyjskiego wywiadu GRU i brytyjskiego agenta Siergieja Skripala oraz jego córki. Szef KPRM odpowiedział: "Oczywiście, że tak. To były jedne z tematów poruszanych przez pana premiera w rozmowie z panią kanclerz".

Jak dodał, "duża część spotkania była poświęcona przyszłości Unii Europejskiej po Brexicie, przyszłemu budżetowi unijnemu, ale też bardzo ważnym elementem były kwestie bezpieczeństwa".

Podczas spotkania - jak mówił Dworczyk - poruszana była też kwestia Federacji Rosyjskiego. "Rosja staje się krajem coraz bardziej agresywnym i coraz mniej przewidywalnym" - powiedział. W tym kontekście między premierem i kanclerz omawiane było jak w tej sytuacji powinna się zachować UE i kraje NATO.

"Była też poruszana sprawa Nord Stream 2. Tutaj nasze stanowisko jest niezmienne i ocena pozostaje niezmieniona w tej sprawie" - mówił szef KPRM. Jak dodał, "wierzymy, że nasi partnerzy w Niemczech będą wyciągać wnioski z tego, co się w tej chwili dzieje w naszym regionie i na świecie".

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku, gdyż po tym roku Rosja zamierza przestać przesyłać gaz rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.