• <

Chorąży: Program STEP ma wspomóc przedsiębiorców w pozyskaniu pieniędzy z UE

pc

12.07.2018 02:41 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Chorąży: Program STEP ma wspomóc przedsiębiorców w pozyskaniu pieniędzy z UE

Partnerzy portalu

Chorąży: Program STEP ma wspomóc przedsiębiorców w pozyskaniu pieniędzy z UE - GospodarkaMorska.pl

Ponad 110 doradców pomoże przedsiębiorcom spełnić warunki niezbędne do uzyskania pieniędzy z UE na działalność innowacyjną - powiedział w środę wiceminister inwestycji i rozwoju Paweł Chorąży, uruchamiając program STEP. W programie Inteligentny Rozwój jest do wykorzystania 15 mld zł.

"Zainicjowany dziś program STEP (Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł - PAP) ma zwiększyć liczbę beneficjentów, którzy będą mogli skorzystać z unijnych środków zarówno w obecnej jak i przyszłej perspektywie finansowej" - powiedział w środę minister inwestycji i rozwoju Paweł Chorąży. Dodał, że program jest skierowany do średnich, małych firm, a nawet do jednoosobowych działalności gospodarczych, które mają ciekawe pomysły i jeszcze nigdy nie korzystały z unijnego wsparcia.

Ta pomoc - zdaniem wiceministra - jest potrzebna, ponieważ wielu przedsiębiorców nawet nie zdaje sobie sprawy, że może aplikować o pieniądze z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Tymczasem w tym programie do wykorzystania jest jeszcze ok. 15 mld zł.

Wiceminister poinformował, że każdy właściciel firmy, który zgłosi się do programu STEP i jego pomysł zostanie wstępnie pozytywnie oceniony dostanie indywidualnego doradcę, który pomoże mu przebrnąć przez bariery biurokratyczne i podpowie, co zrobić, żeby spełnić warunki uprawniające do skorzystania ze środków unijnych. Obecnie takich doradców jest 110, ale ich liczba może się zwiększyć.

Na razie resort wytypował 3 tys. firm, które, zdaniem ekspertów z resortu, mogłyby zostać beneficjentami POIR. "Wysyłamy do nich maile, będziemy też dzwonić, zachęcając do współpracy z naszymi doradcami - powiedział Chorąży. Podkreśli jednak, że zgłosić się mogą wszyscy, którzy mają ciekawe pomysły.

Z informacji resortu wynika, że aby uczestniczyć w STEP, trzeba wejść na stronę www.poir.gov.pl/step, wypełnić formularz i wysłać go do Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. A następnie czekać na odpowiedź, czy przedstawiony pomysł kwalifikuje się do POIR, czy też nie. Minister zaznaczył jednak, że nawet, jeśli firma dostanie odpowiedź negatywną, konsultanci mogą podpowiedzieć mu, do jakiego innego unijnego programu może złożyć wniosek lub z jakich innych źródeł może uzyskać wsparcie.

Chorąży poinformował również, że jesienią tego roku resort chce zacząć współpracę z przedsiębiorcami, którzy nawet nie "identyfikują się z innowacyjnością". Jako przykład podał firmę kominiarską, która zaczyna się specjalizować w konserwacji tzw. pieców ekologicznych.

"Wielu właścicieli firm hasło: "innowacje" czy "badanie i rozwój" kojarzy z wielkim laboratorium i naukowcami w białych fartuchach - mówił Chorąży. Tymczasem - jak zaznaczył - nawet niewielka zmiana usprawniająca działalność produkcyjną czy usługową może spowodować, że przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z unijnych środków przeznaczonych na B+R.

Dodał też, że tzw. "druga ścieżka STEP uruchomiona jesienią" przyniesie efekty w przyszłej perspektywie unijnej. " To dla nas bardzo ważne, bo po 2012 roku KE chce znacząco zwiększyć wsparcie na B+R i innowacje. I my powinnyśmy się już do tego przygotować - podkreślił Chorąży.

 

 

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.