U południowych wybrzeży Finlandii NATO przystąpiło w poniedziałek do akcji usuwania starych min z dna morskiego. Prace te są częścią misji Baltic Sentry, w ramach której okręty natowskiej grupy monitorują krytyczną infrastrukturę podwodną - poinformowało dowództwo fińskiej marynarki wojennej.
Jednostki NATO wchodzące w skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO 1 (SNMCMG1) będą operować na wodach Zatoki Fińskiej, niedaleko Hanko (ok. 150 km od Turku) i Porkkalanniemi (ok. 45 km od Helsinek), przez blisko dwa tygodnie.
„Oczyszczanie Bałtyku z min morskich pochodzących z dawnych konfliktów zbrojnych to doskonałe ćwiczenie dla okrętów grupy NATO. Jednocześnie ta wspólna operacja sojuszników pogłębia wiedzę na temat dróg wodnych oraz znajomość i zarządzanie infrastrukturą krytyczną” – powiedział szef operacji morskich fińskiej marynarki wojennej, komandor Marko Laaksonen.
Na dnie Morza Bałtyckiego nadal znajduje się znaczna liczba min morskich z czasów I i II wojny światowej. Według wojska nie stanowią one zagrożenia dla żeglugi morskiej. Wcześniej w październiku natowska grupa operowała u wybrzeży Estonii. Usunięto wówczas 21 starych min i ładunków wybuchowych – poinformował resort obrony Estonii. (PAP)
Fot: Depositphotos
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty
Zmiana warty w COM-DKM. Uroczyste przekazanie obowiązków między admirałami