Film w reżyserii Michała Szymanowicza nie tylko opowiada w prosty i przystępny sposób zawiłą historię polskiego Pomorza, ale również jest bogaty w różne środki artystyczne jak fabularyzacje, muzykę oraz trudno dostępne zdjęcia archiwalne.
10 lutego 1920 roku podczas symbolicznych zaślubin Polski z morzem generał Józef Haller wypowiadając słowa: „Zaślubiam Cię na wiek wieków dla Rzeczpospolitej” wrzucił pierścień w wody Zatoki Puckiej.
Polska na mocy traktatu wersalskiego otrzymała w 1920 roku sto czterdzieści kilometrów wybrzeża. Na całej długości polskiego wybrzeża trudno było znaleźć miejsce, które gwarantowałoby realny – gospodarczo i militarnie – dostęp do morza. Na linii nabrzeża znajdowało się jedynie kilka przystani morskich. Ówczesna blokada polskiego handlu i żeglugi, jaką wprowadziło Wolne Miasto Gdańsk, było jasnym znakiem dla władz naszego kraju, że budowa niezależnego portu jest nie tylko potrzebą, ale i koniecznością.
Tak powstał Port Gdynia, a na jego bazie nowoczesne miasto portowe Gdynia.
Gdynia miasto z morza i marzeń.. oraz portu! Gdynia rosła wraz z portem, z wioski rybackiej zamieszkałej przez niewiele ponad 100 mieszkańców przekształciła się w miasto zamieszkane przez blisko 130 tys. osób (1939).
Od samego początku port odgrywa istotną rolę w budowaniu teraźniejszości i przyszłości. Mówiąc o mieście nie sposób nie wspomnieć o środowisku ludzi związanych bezpośrednio z gospodarką morską.
Polska na mocy traktatu wersalskiego otrzymała w 1920 roku sto czterdzieści kilometrów wybrzeża.
Premiera filmu odbyła się w TVP 1.
Towarzystwo Projektów Edukacyjnych
#drogadomorza #premiera #historiazobowiązuje #budujemydlapokoleń
Szkoła Morska otrzymała certyfikat uznania od armii USA
Narodowe Muzeum Morskie z konkursem dla dzieci. „Mój wymarzony pojazd podwodny”
Zielone i niebieskie innowacje tematem konferencji Norway Grants Innovation Day
Rozpoczyna się 41. rejs Daru Młodzieży
11 laureatów konkursu MEWy odebrało nagrody!
Symulator statku kosmicznego dostarczony