• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Obchody zaślubin Polski z morzem: premiera filmu „Droga do morza” [trailer]

10.02.2021 15:07 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Obchody zaślubin Polski z morzem: premiera filmu „Droga do morza” [trailer]

Partnerzy portalu

Obchody zaślubin Polski z morzem: premiera filmu „Droga do morza” [trailer] - GospodarkaMorska.pl

Film w reżyserii Michała Szymanowicza nie tylko opowiada w prosty i przystępny sposób zawiłą historię polskiego Pomorza, ale również jest bogaty w różne środki artystyczne jak fabularyzacje, muzykę oraz trudno dostępne zdjęcia archiwalne.

10 lutego 1920 roku podczas symbolicznych zaślubin Polski z morzem generał Józef Haller wypowiadając słowa: „Zaślubiam Cię na wiek wieków dla Rzeczpospolitej” wrzucił pierścień w wody Zatoki Puckiej.

Polska na mocy traktatu wersalskiego otrzymała w 1920 roku sto czterdzieści kilometrów wybrzeża. Na całej długości polskiego wybrzeża trudno było znaleźć miejsce, które gwarantowałoby realny – gospodarczo i militarnie – dostęp do morza. Na linii nabrzeża znajdowało się jedynie kilka przystani morskich. Ówczesna blokada polskiego handlu i żeglugi, jaką wprowadziło Wolne Miasto Gdańsk, było jasnym znakiem dla władz naszego kraju, że budowa niezależnego portu jest nie tylko potrzebą, ale i koniecznością.

Tak powstał Port Gdynia, a na jego bazie nowoczesne miasto portowe Gdynia.

Gdynia miasto z morza i marzeń.. oraz portu! Gdynia rosła wraz z portem, z wioski rybackiej zamieszkałej przez niewiele ponad 100 mieszkańców przekształciła się w miasto zamieszkane przez blisko 130 tys. osób (1939).


Od samego początku port odgrywa istotną rolę w budowaniu teraźniejszości i przyszłości. Mówiąc o mieście nie sposób nie wspomnieć o środowisku ludzi związanych bezpośrednio z gospodarką morską.

Polska na mocy traktatu wersalskiego otrzymała w 1920 roku sto czterdzieści kilometrów wybrzeża.

Premiera filmu odbyła się w TVP 1.
 
Towarzystwo Projektów Edukacyjnych

#drogadomorza #premiera #historiazobowiązuje #budujemydlapokoleń

Dziękujemy za wysłane grafiki.