• <
BOTA_FILM_2021

Niemcy: wielkie losowanie lokalizacji MFW

20.09.2021 12:20 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Niemcy: wielkie losowanie lokalizacji MFW
Niemcy: wielkie losowanie lokalizacji MFW - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Kilku uczestników biorących udział w konkursie, poprosiło o zerowe wsparcie rządowe w swoich ofertach na trzy lokalizacje morskich farm wiatrowych. Niemiecki organ regulacyjny był zmuszony do wyłonienia zwycięzców w drodze losowania. Najwięcej szczęścia miały RWE Renewables i EDF. Prezes WindEurope, Giles Dickson, sugeruje, że podejście to musi się zmienić.

Czy projekty morskiej energetyki wiatrowej są na dobrej drodze do osiągnięcia rentowności bez dotacji? W ostatniej rundzie aukcji Niemcy przyznały prawa do zainstalowania łącznie 958 MW w trzech lokalizacjach bez wsparcia rządowego – z wyjątkiem darmowego podłączenia do sieci, które będzie opłacane przez konsumentów.

Zgodnie z propozycjami dotyczącymi tzw. centralnego modelu aukcji, Federalna Agencja Sieciowa (Bundesnetzagentur) wybrała zwycięzcę w drodze losowania. RWE Renewables otrzymało dwie strefy, a EDF jedną.

Według dyrektora generalnego WindEurope, Gilesa Dicksona, nie jest to poprawnie funkcjonujący rynek, ponieważ nie ma żadnej równowagi pomiędzy podażą a popytem. Problemem była również trzyletnia przerwa w aukcjach.

– Zainteresowanie ze strony deweloperów farm wiatrowych było ogromne. Byli oni zdesperowani, aby zdobyć udział w rynku, tylko po to, aby uzyskać pozwolenia na budowę. Była to pierwsza aukcja morskiej energetyki wiatrowej od trzech lat i nie jest do końca jasne, kiedy odbędą się kolejne – powiedział dyrektor.

Model inny niż wszystkie

Niemcy po raz pierwszy zastosowały model centralny w aukcjach morskiej energii wiatrowej. W poprzednich dwóch rundach również zarejestrowano kilka ofert z zerowym wsparciem ze strony rządu.

Ostatnie aukcje skomplikował fakt, że pierwotni deweloperzy dwóch z projektów mają prawo do wejścia na wczesnych etapach planowania. Mianowicie, zasady zmieniły się wraz z wprowadzeniem systemu aukcyjnego w 2017 roku, więc teraz mogą zdecydować się na udział w projektach do 2 listopada, ale tylko na tych samych warunkach.

Bez wsparcia i dotacji

We wszystkich trzech rundach aukcji, które odbyły się do tej pory, nie zarejestrowano ani jednej oferty ze wsparciem rządowym.

– Nadal nie mamy ostatecznej pewności i jasności co do tego, kto będzie rozwijał te tereny, pomimo tego, że czekaliśmy trzy lata na aukcję – powiedział Dickson.

– Od wielu lat apelujemy do niemieckiego rządu: musicie wprowadzić kontrakty na różnicę. CfD są systemem aukcyjnym dla morskiej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii, Francji, Polsce i Danii, będą też w Grecji i na Litwie. Jedynie Niemcy i Holandia stosują inny system. Oznacza to wyższe koszty finansowania i wyższe koszty dla społeczeństwa – podsumował Dickson.

Wszystkie projekty muszą zostać uruchomione do 2026 roku.

Losowanie gigantów

RWE Renewables wygrało strefę N-3.7 na Morzu Północnym, zlokalizowaną w pobliżu wyspy Borkum. Przewidywana moc wynosi 225 MW. Ta sama firma miała najwięcej szczęścia w losowaniu 300 MW w strefie O-1.3 na Morzu Bałtyckim, 40 kilometrów od wyspy Rugii.

EDF z Francji wygrał obszar N-3.8 na Morzu Północnym, również w pobliżu Borkum. Planowana moc to 433 MW. Northland Power i RWE Renewables mają tam prawo pierwokupu i mogą z niego skorzystać za pośrednictwem swojej spółki joint venture Nordsee Two.

Zwycięzcy przetargu zobowiązani są do ukończenia obiektów do 2026 roku. Mają prawo do ich eksploatacji przez 25 lat.

GEOFUSION_790x140
ned_project_390x100

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 37862,00 $ tona 0,23% 14 paź
 Cynk 3551,00 $ tona 4,17% 14 paź
 Aluminium 3151,00 $ tona 2,47% 14 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.