• <
smartre_2023

Przerwa w zwiedzaniu ORP Błyskawica

Marynarka Wojenna RP

01.12.2015 06:41 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Przerwa w zwiedzaniu ORP Błyskawica - GospodarkaMorska.pl

Od dzisiaj, 1 grudnia rozpoczeła się przerwa w zwiedzaniu naszego skarbu narodowego, niszczyciela ORP Błyskawica. Kolejny, 40 już, sezon rozpocznie 1 maja 2016 r.

Przerwa podyktowana jest względami bezpieczeństwa oraz technicznymi. Tegoroczny sezon dzięki warunkom pogodowym był i tak znacznie dłuższy niż zazwyczaj. Dzisiaj też mija 78 lat jak ORP "Błyskawica" po raz pierwszy przybyła do Gdyni. Od 1976 roku pełni rolę okrętu muzeum.

***

ORP Błyskawica – polski niszczyciel, jeden z dwóch zbudowanych okrętów typu Grom, wprowadzony do służby w Marynarce Wojennej w 1937 roku. Uczestniczył w działaniach II wojny światowej od pierwszych do ostatnich dni walk w Europie, operując na Atlantyku, Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym. Brał udział między innymi w kampanii norweskiej i ewakuacji Dunkierki, bitwie o Atlantyk, operacjach Torch i Overlord oraz bitwie pod Ushant. Działalność operacyjną u boku aliantów zakończył udziałem w operacji Deadlight. W maju 1946 został przejęty przez Royal Navy, pod polską banderę powrócił 1 lipca 1947 roku.

Po remoncie i przezbrojeniu powrócił do czynnej służby pełniąc funkcję okrętu flagowego Marynarki Wojennej. Na jego pokładzie szkoliły się kadry polskiej floty. Po awarii kotłowni w 1967 roku uznano kolejny remont za nieopłacalny i od 1969 roku pozostawał w Świnoujściu jako stacjonarny okręt obrony przeciwlotniczej. Od 1 maja 1976 roku zakotwiczony jest w Porcie Gdynia jako okręt muzeum. Jest najstarszym na świecie zachowanym niszczycielem. W 1987 roku został odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari, a w 2012 Medalem „Pro Memoria” (Wikipedia).

 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.