• <
SAR_2022

iContainers: Pożary na kontenerowcach to coraz częstsze zjawisko

mb

15.01.2020 13:30 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie iContainers: Pożary na kontenerowcach to coraz częstsze zjawisko

Partnerzy portalu

iContainers: Pożary na kontenerowcach to coraz częstsze zjawisko - GospodarkaMorska.pl

Według najnowszych danych cyfrowego operatora iContainers pożary na pokładach kontenerowców to coraz częstsze zjawisko. Firma sugeruje, że jednym z przyczyn tego stanu rzeczy mogą być niewłaściwie poinformowani spedytorzy i złe praktyki w branży.

W ciągu ostatnich dwóch lat branża morska była świadkiem coraz częstszego występowania pożarów na kontenerowcach. Firmy tracą setki milionów dolarów, a za straty najczęściej oskarżani sa głównie spedytorzy, którzy często ufają swoim klientom co do zabezpieczenia ładunku. Jednym z przykładów jest pożar gigantycznego kontenerowca obsługiwanego przez Cosco Shipping. 4 stycznia 2020 roku jednostka Cosco Pacific zapaliła sie w drodze z Port Klangu w Malezji do portu Nhava Sheva w Indiach. Dochodzenie wykazało, że przyczyną pożaru statku było spalenie baterii litowych, które nie zostało właściwie zgłoszone i zabezpieczone.

Takie incydenty skłoniły firmy żeglugowe do wprowadzania kar za niewłaściwie zgłoszone ładunki niebezpieczne. Jednym z armatorów który zastosował tą praktyke jest niemiecki przewoźnik Hapag-Lloyd. Wprowadził karę w wysokości 15 000 dolarów od niewłaściwie zgłoszonego lub zapakowanego kontenera.

Klaus Lysdal, wiceprezes ds. Operacji w iContainers podkreślił potrzebę pilnego  rozwiązania tego problemu, w szczególności ze względu na coraz większe rozmiary konteneroców zbliżających się obecnie do pojemności nominalnej 24 000 TEU.

Eksperci podkreślają potrzebę kontroli dokumentacji i badań laboratoryjnych oraz przeszkolenia wszystkich pracowników związanych z przygotowaniem i transportortem towaru - zarówno za biurkiem jak i przy fizycznej pracy.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.