• <

Morskie epizody ćwiczenia pk. "Sarex 24"

21.05.2024 07:58 Źródło: Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

Partnerzy portalu

Fot. Służby Prasowe 3. FO

Służby mundurowe, ratownicze, a także instytucje państwowe biorą udział w ćwiczeniu taktyczno-specjalnym pk. "Sarex 24" z zakresu prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze lądowym i morskim. W jego ramach poszczególne resorty sprawdzają swoje zdolności w ramach systemu systemu bezpieczeństwa państwa, ratownictwa lotniczego, morskiego i bojowego.

W trwającym od 20 do 24 maja przedsięwzięciu odbywają się epizody obejmujące domenę lądową, morską i powietrzną. Pierwszego dnia, zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia, służby prowadziły akcję poszukiwawczo-ratowniczą wojskowego statku powietrznego Casa, który po problemach technicznych awaryjnie lądował w Zatoce Puckiej. Do działań na morzu zostały zadysponowane trzy okręty polskiej Marynarki Wojennej, w tym okręt ratowniczy ORP Lech. Ponadto zaangażowano Morski Oddział Straży Granicznej, Lotniczy Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy oraz Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa, Urząd Morski oraz Lotos Petrobaltic.

Scenariusz ćwiczenia tego dnia zakładał, że w miejscu upadku samolotu zlokalizowano osobę uwięzioną w pułapce powietrznej pod wodą, która została podjęta przez nurków i poddana dekompresji. Dzięki sprawnemu współdziałaniu zaangażowanych służb, w tym Naziemnemu Zespołowi Poszukiwawczo-Ratowniczemu z Wojskami Obrony Terytorialnej oraz Polskiego Czerwonego Krzyża, udało się odnaleźć i udzielić potrzebnej pomocy pozostałym osobom ze składu załogi CASA.

W morski epizod ćwiczenia pk. "Sarex 24" były zaangażowane także cywilne jednostki, które we współdziałaniu z ORP Lech zabezpieczyły rejon i dokonały neutralizacji zanieczyszczenia, jakie powstało w wyniku rozszczelnienia zbiornika paliwowego samolotu.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.