• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Towarzystwo Okrętowe uruchamia projekt pozyskiwania pracowników

Strona główna Edukacja, praca Towarzystwo Okrętowe uruchamia projekt pozyskiwania pracowników
Towarzystwo Okrętowe uruchamia projekt pozyskiwania pracowników - GospodarkaMorska.pl

ew/Towarzystwo Okrętowe

05.08.2019 Źródło: własne

Szczeciński sektor stoczniowy aktywnie szuka rozwiązania jednego z głównych wyzwań firm produkcyjnych – deficytu rąk do pracy. Jego utrzymanie w kolejnych miesiącach i latach zagraża stabilności działalności. Od kilku lat to także nowy obszar rywalizacji polskich firm z zagraniczną konkurencją. Pracownicy w branży stoczniowej i stalowej są na wagę złota.

Towarzystwo Okrętowe w porozumieniu ze Stocznią Szczecińską uruchamia projekt personalnego wsparcia firm branży. Już w najbliższych miesiącach spodziewane są pierwsze efekty w postaci kontraktów z pracownikami sprowadzanymi z zagranicy. Pierwsze firmy wyraziły zainteresowanie ich pozyskaniem, partnerzy projektu wspólnie podejmują kroki w celu dokonania niezbędnych formalności. Przygotowywane są szczegóły projektu, w tym rozwiązania ułatwiające uzyskania pozwoleń na pracę, kalkulacje kosztów zatrudnienia, warunki zakwaterowania i pobytu sprowadzanych do Szczecina obcokrajowców. Plany przewidują sprowadzenie blisko tysiąca pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. To ogromne wsparcie dla branży, niezbędne w kontekście przygotowywanej produkcji promu pasażerskiego przez Stocznię Szczecińską i działające na jej terenie firmy.

Pierwsi pracownicy mogą trafić do Szczecina już na przełomie roku. W dalszych planach Towarzystwa Okrętowego i Stoczni Szczecińskiej są aktywne działania na rzecz odbudowy i wsparcia szkolnictwa zawodowego w otoczeniu sektora stoczniowego.

Deklaracja Towarzystwa Okrętowego i podmiotów branży stoczniowej w sprawie ratowania sytuacji na rynku pracy i podtrzymania produkcji

Istnienie i pomyślny rozwój przemysłu stoczniowego i branż z nim powiązanych wymaga zapewnienia odpowiednich warunków. Wśród nich kluczową role odgrywa przedsiębiorczość i zaangażowanie pracowników i menadżerów, codzienna wytrwała praca oparta na wiedzy i doświadczeniu. Dobrze, jeśli wysiłki te znajdują wsparcie w optymalnej polityce państwa, gdy sprzyja im koniunktura w branży i korzystna ogólna sytuacja ekonomiczna. Coraz ważniejsze jest jednak stworzenie fundamentu współczesnej gospodarki w postaci stabilnego rynku pracy, na którym zapotrzebowanie pracodawców spotyka się z odpowiednią podażą rąk do pracy i kwalifikacji. Dziś okazuje się, że bez tego elementu wręcz zagrożona jest konkurencyjność i egzystencja zarówno polskiej gospodarki, jak i branży okrętowej i stalowej jako jej ważnego elementu.

Świadomi tych wyzwań jesteśmy zdeterminowani do podjęcia energicznych działań, które pozwolą przezwyciężyć narastające deficyty i utrzymać stabilność naszych przedsiębiorstw. W długiej perspektywie liczymy na odbudowę szkolnictwa zawodowego i transferu wiedzy, dziś niezbędne jest szybkie wdrożenie rozwiązań pozwalających na sprowadzenie na rynek nowych pracowników, w szczególności z zagranicy. Uwzględniając uwarunkowania ekonomiczne, organizacyjne i społeczne musimy w krótkim czasie przygotować i wprowadzić w życie plan personalnego wsparcia polskiej produkcji. Liczymy przy tym, że nasza inicjatywa spotka się ze zrozumieniem i współdziałaniem wszystkich podmiotów i instytucji działających na rzecz polskiej gospodarki. Tego wymaga dziś najlepiej rozumiany patriotyzm i troska o nasz kraj.

Zapraszamy do współpracy każdego, komu leży na sercu dobro przemysłu stoczniowego i kto rozumie realia współczesnej gospodarki. Dziś polskiemu okrętownictwu potrzeba zaangażowania i rozwagi nas wszystkich. Działajmy, zanim będzie za późno.

Źródło:
własne
 Ropa brent 41,75 $ baryłka  0,00% 15:54
 Cyna 18055,00 $ tona 0,32% 23 wrz
 Cynk 2422,00 $ tona -2,02% 23 wrz
 Aluminium 1718,00 $ tona -1,49% 23 wrz
 Pallad 2212,00 $ uncja  -1,39% 15:54
 Platyna 835,50 $ uncja  -0,90% 15:54
 Srebro 23,03 $ uncja  -0,86% 15:54
 Złoto 1864,85 $ uncja  -0,38% 15:54

Dziękujemy za wysłane grafiki.