• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Szósta edycja Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku za nami

09.12.2015 06:34 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Szósta edycja Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku za nami
Szósta edycja Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku za nami - GospodarkaMorska.pl

Już ponad 18 tysięcy gimnazjalistów wzięło udział w Programie Edukacji Morskiej w Gdańsku. Uroczystość zakończenia kolejnego sezonu odbyła się 9 grudnia na Wyspie Spichrzów, z widokiem na Motławę.

Infrastruktura wodna Gdańska zmienia się na naszych oczach, a tym zmianom już od sześciu lat nieodłącznie towarzyszy Program Edukacji Morskiej. Po prawie półwieczu jachty znów mogą cumować przy Wyspie Spichrzów wzbogacając krajobraz Głównego Miasta. To przestrzeń spotkania historii z przyszłością i dlatego właśnie tu odbyło się podsumowanie kolejnego sezonu Programu, który jest przykładem nowoczesnej edukacji morskiej i jednocześnie kontynuacji tradycji Miasta Gdańska. W pawilonie informacyjnym Granarii Gdańsk spotkali się przedstawiciele instytucji  zaangażowanych w realizację Programu oraz dyrektorzy szkół. Podczas uroczystości podsumowany został kolejny rok żeglarskich aktywności.

Na liczne  walory edukacyjne żeglarstwa zwrócił uwagę Piotr Kowalczuk, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. Rozwoju Społecznego:  Kluczowym jest doświadczenie, podczas którego grupa uczniów staje się załogą i wspólnymi siłami wprawia jacht w ruch. Podziwianie Gdańska z wodnej perspektywy uświadamia, jak znaczącą rolę w historii i rozwoju naszego Miasta odgrywał i odgrywa przemysł morski. Łączy nas woda i myśląc o rozwoju Gdańska nie możemy o niej zapominać.

A jak udział w Programie Edukacji Morskiej w Gdańsku ocenia młodzież? Podczas uroczystości zaprezentowane zostały wyniki ankiet przeprowadzonych wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. 57% uczestników stwierdziło, że Program jest ważnym uzupełnieniem nauczania historii, 69% ankietowanych po wypłynięciu w rejs nabrało większego szacunku do Morza Bałtyckiego, a aż 77% uświadomiło sobie jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa nad wodą i na wodzie. 37% myśli o kontynuacji żeglarskiej edukacji. Co trzeci uczestnik rejsu chciałby chciałby wrócić na łódkę. To dobry wynik – podkreśla Mateusz Kusznierewicz pomysłodawca Programu Edukacji Morskiej. Mistrz olimpijski podkreślił również, że żeglarstwo to bardzo różnorodny sport, w którym każdy może wybrać swoją własną drogę.

Bez dwóch zdań żeglarską pasją zarazili się laureaci ogólnopolskiego konkursu „Świat za sto lat”, którzy wypłynęli w wakacyjny rejs na pokładzie jachtu True Delphia, z kapitanem Andrzejem Kopytko. Ważnym wydarzeniem tegorocznej edycji był także wyjazd reprezentacji Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku na wystawę światową EXPO do Mediolanu. Młodzież przeprowadziła warsztaty żeglarskie
i opowiadała o gdańskiej inicjatywie w międzynarodowym Pawilonie programu Kinder+Sport. Dodatkowe aktywności realizowane są dzięki zaangażowaniu sponsorów Programu Grupy LOTOS oraz Ferrero Polska.

 

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest realizowany od 2010 roku na zlecenie Prezydenta Miasta Gdańska przez Fundację Gdańską. Pomysłodawcą akcji jest Mateusz Kusznierewicz, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich. W ramach Programu wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów wypływają w kilkugodzinne rejsy po wodach Kanału Portowego i Zatoki Gdańskiej. Podczas rejsów uczą się podstaw żeglowania, pogłębiają wiedzę z dziedziny historii, geografii i biologii oraz poznają swoje miasto od strony wody. Celem Programu Edukacji Morskiej jest promocja sportu oraz przybliżenie i popularyzacja wśród młodych mieszkańców Gdańska tradycji morskiej i bogatego dziedzictwa ich miasta. Udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny. Sponsorami Programu są – Ferrero Polska, w ramach akcji Kinder+Sport oraz Grupa LOTOS S.A.

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku 2015 został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39625,00 $ tona 0,13% 19 paź
 Cynk 3706,00 $ tona -2,83% 19 paź
 Aluminium 3175,00 $ tona -0,13% 19 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.