• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Gdańsk: W 38. rocznicę Sierpnia’80 prezydent i premier złożyli kwiaty pod stoczniową bramą

pc

31.08.2018 22:25 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Gdańsk: W 38. rocznicę Sierpnia’80 prezydent i premier złożyli kwiaty pod stoczniową bramą

Partnerzy portalu

Gdańsk: W 38. rocznicę Sierpnia’80 prezydent i premier złożyli kwiaty pod stoczniową bramą - GospodarkaMorska.pl

Z okazji 38. rocznicy Sierpnia’80 prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki złożyli w piątek kwiaty pod historyczną bramą prowadzącą niegdyś do gdańskiej stoczni. Głowa państwa weźmie też udział w tradycyjnej mszy organizowanej w kościele św. Brygidy.

Oprócz wiązanek od prezydenta i premiera, przy bramie złożono też kwiaty od polityków, lokalnych władz oraz przedstawicieli firm. W czasie tej uroczystości z okien pobliskiego budynku Europejskiego Centrum Solidarności rozlegały się przez kilkanaście minut – nagłośnione za pomocą dwóch megafonów - okrzyki "Konstytucja" oraz "Będziesz siedział". Momentami osoby zgromadzone przy historycznej bramie, w tym związkowcy z "S", odpowiadali okrzykami "Solidarność".

Po złożeniu kwiatów związkowcy przejdą w pochodzie do gdańskiego kościoła św. Brygidy, gdzie zaplanowano mszę świętą stanowiącą dalszą część obchodów 38. rocznicy Sierpnia 1980 roku, podpisania porozumień sierpniowych oraz powstania NSZZ "Solidarność". Weźmie w niej udział prezydent Andrzej Duda.

Liturgię sprawować będzie metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź. Nabożeństwu towarzyszyć będzie złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. prałata Henryka Jankowskiego, wieloletniego proboszcza parafii św. Brygidy i kapelana stoczniowej "S" oraz poświęcenie repliki sztandaru NSZZ "Solidarność".

Latem 1980 roku w Polsce doszło do strajków będących reakcją na podwyżki cen mięsa i wędlin. W połowie sierpnia zaczęły się strajki na Wybrzeżu. Największy - zorganizowany przez Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża - rozpoczął się 14 sierpnia w Stoczni Gdańskiej. Strajkujący żądali m.in. przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz, podwyżek płac, wybudowania pomnika ofiar Grudnia 1970 r. Z czasem do strajkujących w stoczni zaczęły dołączać delegacje strajkujących zakładów pracy z innych miast.

30 sierpnia 1980 r. podpisano Porozumienia Szczecińskie, kończące strajki 1980 roku na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem. Następnego dnia w Gdańsku przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (MKS) Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski podpisali porozumienie gdańskie.

Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej - i stały się początkiem przemian z 1989 roku - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego. Strajkujący wywalczyli też m.in. na prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 oraz ograniczenie cenzury.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.