• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Druga nagroda Galileo dla systemu nawigacji AM w Szczecinie

03.03.2015 07:00 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Druga nagroda Galileo dla systemu nawigacji AM w Szczecinie

Partnerzy portalu

Druga nagroda Galileo dla systemu nawigacji AM w Szczecinie - GospodarkaMorska.pl

Zakończyła się druga edycja konkursu Galileo Masters 2014. W jego polskiej edycji zespół pracowników Akademii Morskiej w Szczecinie – spółka Sup4Nav otrzymała drugą nagrodę za opracowanie systemu NAVDEC. Projekt zajął także II miejsce w ogólnoeuropejskiej kategorii University Challange (wśród ponad 400 aplikacji zgłoszonych z 26 krajów).

„Galileo Masters” – European Satellite Navigation Competition to ogólnoeuropejski konkurs, którego celem jest wyszukiwanie i wspieranie najciekawszych pomysłów oraz projektów wykorzystujących nawigację satelitarną. Nazwa konkursu nawiązuje do europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo.

Druga nagroda w konkursie (5 000 zł od Agencji Rozwoju Przemysłu SA i Radomskiego Centrum Innowacji i Technologii) powędrowała do Sup4Nav sp. z,o.o., która jest spółką spin-out Akademii Morskiej w Szczecinie, za projekt NAVDEC – Navigational Decision Support System.

Tak wysokie miejsca w obydwu kategoriach to dla nas olbrzymie wyróżnienie oraz potwierdzenie, że kierunek naszych działań jest słuszny – mówi Piotr Wołejsza, prezes zarządu Sup4Nav. Logotypy konkursu możemy wykorzystywać w promocji produktu. Są one dla nas niezwykle cenne - logo europejskiego konkursu zdecydowanie pomaga otworzyć drzwi do potencjalnych klientów. Wyróżnienie traktujemy przede wszystkim w kategorii prestiżowej, a nagrodę pieniężną przeznaczymy na zorganizowanie wizyt i prezentacji u kolejnych klientów – dodaje.

NAVDEC (www.navdec.com) jest systemem wspomagania decyzji w sytuacjach kolizyjnych na morzu. To nie tylko nawigacja morska działająca w oparciu o dowolny satelitarny system pozycjonowania, ale również system ostrzegający o potencjalnych kolizjach, kwalifikujący sytuację spotkania statków zgodnie z przepisami prawa drogi morskiej i udzielający nawigatorowi odpowiedzi na pytanie: Jakim kursem powinien podążać aby rozminąć się z innymi obiektami na założoną przez siebie odległość? System jest obecnie zainstalowany na promie Wolin oraz żaglowcu Fryderyk Chopin. 

Spółka Sup4Nav została zawiązana w październiku 2013 r. Jej celem jest biznesowe wdrożenie nawigacyjnego systemu wspomagania decyzji na statku. To pierwsza spółka zawiązana przez pracowników Akademii Morskiej w Szczecinie.

Wręczenie nagród odbyło się w Warszawie 24 lutego, podczas konferencji „Jak z sukcesem komercjalizować w Polsce zaawansowaną technologię”, zorganizowanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu SA i portal Kosmonauta.net, markę Blue Dot Solutions sp. z o.o. Partnerami konkursu są Agencja Rozwoju Przemysłu SA i Radomskie Centrum Innowacji i Technologii, Astri Polska, GMV Innovating Solutions, SmallGIS i Creotech Instruments. Współorganizatorem polskiej edycji był fundusz Black Pearls VC i Pomorski Klaster ICT Interizon. Patronat honorowy nad konkursem objęło Ministerstwo Gospodarki i Rozwoju, Komitet Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.