• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Basen modelowy Politechniki Gdańskiej już otwarty (wideo)

19.11.2015 11:59 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Basen modelowy Politechniki Gdańskiej już otwarty (wideo)

Partnerzy portalu

Basen modelowy Politechniki Gdańskiej już otwarty (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Nowoczesny basen modelowy na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa już otwarty. W modelarni znajduje się sprzęt niezbędny do praktycznego testowania modeli statków oraz różnego typu instalacji wodnych. Uroczystość otwarcia zainaugurował dziekan wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa, prof. Janusz Kozak.

Na otwarciu obecni byli m.in. prof. Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej, Sławoj Leszek Głódź, arcybiskup metropolita gdański oraz zaproszeni goście. - Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa, który istnieje już od 1945 r.  będzie dzisiaj wyposażony w bardzo ciekawą aparaturę do badania statków. Warto pracować na tym wydziale, warto tutaj rozwijając ciekawe badania naukowe, wspierać gospodarkę morską - powiedział Henryk Krawczyk.

Wstęgę, która symbolizowała uroczyste otwarcie basenu modelowego, została przecięta przez prof. Henryka Krawczyka, rektora Politechniki Gdańskiej, prof. prof. Marka Dzidę, prorektora ds. kształcenia, prof. Edmunda Wittbrodta, koordynatora projektu "Inżynier Przyszłości", prof. Janusza Kozaka, dziekana wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa oraz Adama Julke, prezesa firmy Elwoz, generalnego wykonawcy budynku.

Zebrani na uroczystości mieli okazję zobaczyć na czym polegają badania modelowe. Przygotowano pokaz badań testowych kontenerowca na modelu wykonanym w skali 1:100. W rzeczywistości statek miałby 250 metrów długości.

Dodajmy, że basen modelowy wyposażony jest w specjalistyczne urządzenia służące do wytwarzania i tłumienia fal, wózek holowniczy umożliwiający prowadzenie badań eksperymentalnych oraz systemy pomiarowo-rejestrujące najnowszej generacji.

Podczas zajęć studenci będą mogli przeprowadzać m.in. badania modelowe statków towarowych, takich jak kontenerowce i masowce, statków do przewozu gazu skroplonego LNG, a także jednostek niekonwencjonalnych – statków do obsługi platform wiertniczych i jachtów. Basen pozwoli również na wykonanie uproszczonych testów statków do instalowania i obsługi morskich turbin wiatrowych czy też badań hydromechanicznych obiektów typu offshore.

Oprócz basenu, który ma 40 m długości, 4 m szerokości oraz 3 m głębokości, inwestycja objęła przebudowę i rozbudowę dwukondygnacyjnego budynku Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG. Na poziomie parteru i pierwszego piętra dobudowano część gmachu, w której znajdują się: basen modelowy wraz z magazynem, modelarnia oraz sale laboratoryjne, komputerowe i pomieszczenia biurowe. Wszystkie przylegające laboratoria oraz modelarnię dostosowano do potrzeb pomieszczenia głównego, jakim jest właśnie basen modelowy.

W modelarni znajduje się nowoczesna frezarka CNC 5D, która umożliwi wykonywanie modeli badawczych o maksymalnych wymiarach o długości 4 m, szerokości 1,7 m oraz wysokości 1 m.

Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu Inżynier Przyszłości, którego ideą, obok budowy nowoczesnej infrastruktury, jest m.in. kształcenie stawiające w centrum studenta i kształtowanie jego umiejętności inżynierskich: planowania, projektowania, konstruowania/budowania i wnioskowania na podstawie przeprowadzonego doświadczenia – zgodnie z filozofią CDIO (Conceive – Design – Implement – Operate).

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.