ew
Laboratorium Chłodnictwa i Klimatyzacji otwarto w środę w szczecińskiej Akademii Morskiej, Naukowcy i studenci mają w nim opracowywać m.in. energooszczędne rozwiązania dla urządzeń chłodzących.
"W laboratorium skupiamy się na opracowywaniu rozwiązań energooszczędnych i ekologicznych. Chodzi o to, aby straty ciepła w układach czy to klimatyzacyjnych, czy wentylacyjnych, czy w układach chłodniczych były jak najmniejsze i o to, żeby czynnik chłodniczy, który jest niezmiernie groźny dla środowiska naturalnego, miał na to środowisko jak najmniejszy wpływ" - powiedziała w środę dziennikarzom rzeczniczka Akademii Morskiej w Szczecinie Weronika Bulicz.
Studenci będą w laboratorium zapoznawać się z budową i działaniem urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych "co jest niezbędne w ich dalszej pracy na statku" - powiedziała dr inż. Ewelina Złoczowska z Akademii Morskiej. W pomieszczeniach znalazło się kilka stanowisk, w tym zbudowane według autorskiego projektu naukowców Akademii Morskiej stanowisko do badań automatyki chłodniczej.
"Wyposażone jest w elektroniczny zawór rozprężny (...) Możemy tutaj badać algorytmy sterowania tym zaworem, co ma wpływ na efektywność urządzenia chłodniczego" - tłumaczyła podczas otwarcia laboratorium dr inż. Złoczowska. Stanowisko składa się z układu chłodniczego, izolowanej cieplnie komory, układu do symulowania obciążenia cieplnego oraz systemu pomiarowego.
Na stanowisku do badań centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła studenci będą natomiast pracować nad poprawą efektywności systemów wentylacji czy klimatyzacji.
"Wszystkie systemy, które tutaj budujemy, mają na celu to, żeby te urządzenia (chłodnicze) były efektywne i przyjazne środowisku naturalnemu. Stąd stanowisko do napełniania i odzysku czynnika chłodniczego. Dziś nie ma możliwości, żeby otworzyć instalację i wypuścić go do atmosfery - jest to niedopuszczalne prawem. To stanowisko ma na celu uświadomienie studentom, jak to jest ważne i jak to robić prawidłowo" - powiedziała dr inż. Złoczowska.
Laboratorium powstało w Zakładzie Maszyn i Urządzeń Okrętowych Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Szczecinie.
Ile można zarobić na statku? Nawet 10 tys. euro miesięcznie
00:01:39
Tak rozkłada się ciało w głębi oceanu (wideo)
Pracowniczki platformy wiertniczej: Dziwne jest nie to, że tu jesteśmy, tylko to, że nas tu wcześniej nie było
Na „Titanicu” byli pasażerowie z Polski
Ogromne lodowe kule nad Bałtykiem. Skąd się wzięły?
Norwesko-polskie spotkanie przy byłym ORP Sokół. Okazja do wspomnień i rozmów o przyszłości
Blisko 60 tysięcy odwiedzających wystawę „Bałtyk. Morze zielonej energii”
Oceania wyruszyła po raz 40-ty na Spitsbergen
Pomorska Nagroda Muzealna za badania nad stratami wojennymi m.s. Piłsudski
Dni Morza z atrakcjami. Zapowiedziano pokazy i paradę morską
Dar Młodzieży na Bahamach. Żaglowiec doznał awarii systemu klimatyzacji