22 maja 2026 roku zakończyło się ćwiczenie taktyczno-specjalne pk. COMMON SAREX-26. Głównym celem było sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP do prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych w lądowym i morskim obszarze odpowiedzialności służby ASAR (Aeronautical Search and Rescue) i systemu SAR (Search and Rescue) oraz realizacji misji odzyskiwania izolowanego personelu (OIP).
Wojskowe siły i środki wydzielone do realizacji zadań w ramach służby ASAR zrealizowały pięć epizodów obejmujących swoją tematyką procedury poszukiwania rozbitków lotniczych wojskowych statków powietrznych. W ramach ćwiczenia przeprowadzono dziewięć epizodów, w których udział wzięło ponad 400 osób. Przedsięzięcie trwające w dniach 18-22 maja było rozgrywane w obszarze lądowym FIR Warszawa (Flight Information Region - Rejon Informacji Powietrznej) oraz na wodach Morza Bałtyckiego. Sprawdzono procedury prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych oraz odzyskiwania izolowanego personelu w warunkach zbliżonych do rzeczywistego środowiska operacyjnego.
Ćwiczenie COMMON SAREX-26 zakończone 🚁⚓
— Dowództwo Operacyjne RSZ (@DowOperSZ) May 22, 2026
Przez pięć dni żołnierze #WojskoPolskie 🇵🇱 oraz służby odpowiedzialne za działania poszukiwawczo-ratownicze sprawdzali procedury reagowania w sytuacjach kryzysowych — na lądzie, morzu i w powietrzu.
Dziewięć epizodów, ponad 400… pic.twitter.com/6tETWdCZVi
Epizody były nadzorowane przez wojskowe organy kierowania służby ASAR – Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego w Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwie Komponentu Powietrznego oraz Centrum Ratownictwa Morskiego i Lotniczego w Centrum Operacji Morskich – Dowództwie Komponentu Morskiego. Działania poszukiwawczo-ratownicze realizowały Lotnicze Zespoły Poszukiwawczo-Ratownicze LZPR-1 z Powidza, LZPR-2 z Mińska Mazowieckiego, LZPR-5 z Oksywia, a także Naziemny Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy NZRP nr 8 Wojsk Obrony Terytorialnej. W trakcie wszystkich epizodów wykorzystano skryte metody komunikacji z rozbitkiem lotniczym oraz dedykowany system informatyczny TAK (Tactical Assault Kit).
Trzy epizody obejmowały proces odzyskiwania izolowanego personelu (OIP) z terenu, w którym istniało zagrożenie ich przejęcia przez grupy separatystyczne, grupy dywersyjno-rozpoznawcze (GDR), siły specjalne lub wrogo nastawioną mniejszość narodową. W trakcie tych epizodów sześciu pilotów realizowało procedury unikania, celem dotarcia do bezpiecznego rejonu ich podjęcia i przetransportowania do jednostek macierzystych. Zaplanowany epizod morski w ramach ćwiczenia obejmował realizację procedur walki z wodą i pożarem na ratowanej jednostce nawodnej oraz prowadzenia działań poszukiwawczych tzw. „czarnej skrzynki” z wraku statku powietrznego zmuszonego do wodowania na wodach Morza Bałtyckiego.
Jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, tegoroczna edycja ćwiczenia pozwoliła na praktyczną weryfikację faktycznego stanu przygotowania sił i środków wydzielonych do realizacji działań poszukiwawczo-ratowniczych w ramach służby ASAR i systemu SAR, jak również wybranych elementów systemu odzyskiwania izolowanego personelu.
Dramat na pokładzie Steny. Na ratunek wezwano śmigłowiec Marynarki Wojennej
Trzej marynarze uznawani za zaginionych po ataku na tankowiec u wybrzeży Omanu
Krążownik atomowy Rosji Admirał Nachimow testuje napęd po modernizacji
Royal Navy przetestowała system do neutralizowania min. Jest gotowa go sprawdzić w Cieśninie Ormuz
Szef MON z wizytą w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Kadm. Piotr Sikora z nominacją na zastępcę DORSZ
Gdańsk stawia na bezpieczeństwo przed sezonem. Straż Miejska otrzymała nową łódź patrolową
Okręty NATO na Azorach. Postój podczas wykonywania zadań