W Europie powinno stacjonować jak najwięcej żołnierzy amerykańskich - podkreślił we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk. W sposób oczywisty chcielibyśmy, żeby ten kontyngent był jak najsilniejszy w Polsce, która jest wschodnią flanką NATO - dodał.
Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica pierwszego podniesienia bandery jest najważniejszym dniem w roku dla każdego okrętu i jego załogi. 23 czerwca 1985 roku po raz pierwszy podniesiono biało-czerwoną banderę na ORP Bukowo. Tym samym okręt rozpoczął swoją służbę w Marynarce Wojennej RP. Z tej okazji we wtorek, 23 czerwca, w Porcie Wojennym w Świnoujściu załoga i zaproszeni goście spotkali się na uroczystej zbiórce, a na okręcie podniesiono wielką galę banderową.
„Zatrzymać know-how w Polsce” – pod takim tytułem w gazecie i serwisie internetowym dziennika „Rzeczpospolita” ukazał się artykuł o konieczności podtrzymania kompetencji budowy okrętów w Polsce. Do 2030 r. mieliśmy zmodernizować Marynarkę Wojenną oraz zbudować kilka okrętów zupełnie nowego typu. Program niespodziewanie jednak wyhamował – napisano na wstępie artykułu.
Jak poinformowała amerykańska straż przybrzeżna, 22 czerwca, niedaleko Hilo na Hawajach, za burtę barki Ho Omaka Hou wypadło ponad dwadzieścia kontenerów. Dotychczas zlokalizowano dziewięć z nich.
Wody Polskie prowadzą działania, które mają doprowadzić do aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Nowy 6-letni plan będzie obowiązywał od 2022 r. - ogłoszono we wtorek na konferencji.
Blisko 140 razy interweniowali od poniedziałku do wtorku rano strażacy w woj. śląskim, usuwając skutki zdarzeń spowodowanych przez przybór wody i silny wiatr. Na wielu rzekach nadal przekroczone są stany ostrzegawcze, na Odrze w Raciborzu Miedoni – stan alarmowy.
Zamojskie służby sanitarno-epidemiologiczne starają się dotrzeć do pasażerów promu Nova Star, który 14 czerwca płynął ze Szwecji do Gdańska. Już na lądzie okazało się bowiem, że jeden z pasażerów jest zakażony koronawirusem. Mężczyzna przechodził chorobę bezobjawowo.
Amerykańskie zaangażowanie wojskowe na terytorium Polski rośnie i rozwija się zgodnie z planem; priorytetem partnerstwa Polski i USA są m.in. obronność i bezpieczeństwo energetyczne - powiedział w wywiadzie dla PAP minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
Dwukrotnie więcej żołnierzy, niż planowano, dowództwo na szczeblu korpusu, a także 30 samolotów F-16. Obecność wojsk USA będzie w Polsce bardziej widoczna, ale stacjonować będą na specjalnych prawach - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".
Podczas czerwcowej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego wrócił temat przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Stało się tak za sprawą projektu apelu, nad którego przyjęciem dyskutowali radni. Jednym z elementów przywołanych w dyskusji, stała się ekspertyza dotycząca znaczenia przekopu w kontekście militarnego bezpieczeństwa państwa. Dokument został opracowany przez zespół ekspertów Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego.
Kadm. Zdonek: Trzy nowe okręty podwodne wzmacniają polski potencjał na morzu
Premier Kanady rozmawiał z prezydentem USA. Tematy to NATO i obrona Arktyki
Dramat na pokładzie Steny. Na ratunek wezwano śmigłowiec Marynarki Wojennej
Promocja oficerska w Akademii Marynarki Wojennej
Nowy etap służby Kormoranów. ORP Mewa dołączy do Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO
Zatopione fregaty. Rząd Niemiec chce zrezygnować z największego projektu w historii swojej marynarki wojennej?
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych