• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Wyjątkowa wizyta w Porcie Gdynia. Pojawił się niemiecki okręt podwodny U-31 [ZDJĘCIA]

Przy Nabrzeżu Francuskim w Porcie Gdynia zacumował okręt podwodny Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine) typu 212A, U-31 (S181). Jego wizyta odbywa się w trakcie największych, międzynarodowych ćwiczeń na Morzu Bałtyckim, "Baltops 24". W Gdyni pozostanie do 18 czerwca.

15.06.2024, 18:06
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Kolejne stanowisko promowe w Świnoujściu do przebudowy. Jest przetarg

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ogłosił przetarg na wykonawcę przebudowy stanowiska promowego numer 4 w Świnoujściu.

14.06.2024, 15:18
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Kongsberg Maritime prezentuje paliwooszczędny projekt masowca

Jak poinformowała 13 czerwca norweska firma, prezentowana w projekcie konstrukcja jest oparta jest na masowcu Kamsarmax o nośności 82 000 DWT. Ma zapewniać oszczędność kosztów paliwa na poziomie 40-50%, pozwalając właścicielom statków osiągnąć surowe przyszłe cele w zakresie emisji przy użyciu konwencjonalnych paliw. Koncept "Super-Efficient Bulker" ma na nowo zdefiniować standardy branżowe, oferując właścicielom statków środki do spełnienia rygorystycznych przyszłych celów zgodności bez rezygnacji z paliw konwencjonalnych.

14.06.2024, 12:59
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Czy holenderska "Orka" dobije do brzegu? Ministerstwo Obrony się tłumaczy

Nie słabną kontrowersje wokół marcowego wyniku przetargu na okręty podwodne dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine). Resort obrony przedstawił proces całego przedsięwzięcia, odpowiadając tym samym na krytykę. Mimo to emocji oraz negatywnych opinii nie brakuje.

14.06.2024, 11:27
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Trzy japońskie firmy zacieśniają współpracę przy opracowaniu innowacyjnyego napędu wiatrowego dla statków

Tsuneishi Shipbuilding, Mitsui E&S Shipbuilding i Akishima Laboratories podkreśliły we wspólnym oświadczeniu, że ich celem jest opracowanie systemu sztywnych żagli, dzięki czemu zapewnią statkom oszczędzanie zarówno paliwa, jak i energii. Na projekt ma składać się żagiel w kształcie skrzydła, który zachowuje kształt nawet przy silnym wietrze. Ma być to pomocnicze wyposażenie napędowe, generujące siłę napędową, sięgając po rozwiązanie przez tysiące lat było głównym sposobem poruszania się jednostek morskich.

13.06.2024, 15:08
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Małe porty liczą na duże zmiany – senatorowie obradowali w Kołobrzegu

Małe porty morskie, tak jak te o podstawowym znaczeniu, powinny zostać uznane za infrastrukturę krytyczną. Ich rozwój i przygotowanie do MEW, może przyspieszyć centralny fundusz, a Urzędom Morskim trzeba zwiększyć budżety na bieżące utrzymanie dostępności do portów. Takie postulaty padły w Kołobrzegu, podczas wyjazdowego posiedzenia senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego Administracji Państwowej.

13.06.2024, 13:41
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Politechnika Morska otrzymała certyfikat Lider Innowacji 2024

Certyfikat nadania tytułu Lider Innowacji 2024 w kategorii instytucja został przyznany PM za opracowanie i realizację innowacyjnych procesów kształcenia w zakresie rozwoju zrównoważonej morskiej energetyki wiatrowej oraz autonomicznych środków transportu, w tym statków autonomicznych i zdalnie sterowanych. Nagrodę, podczas Targów Wynalazków i Innowacji INATARG®, odebrał Prorektor ds. innowacji i rozwoju dr hab. inż. Janusz Uriasz, prof. PM.

13.06.2024, 10:19
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Kongres Polskie Porty 2030: Defence & Risk Management

Podczas Kongresu Polskie Porty 2030 zostało też omówione zagadnienie bezpieczeństwa infrastruktury morskiej oraz żeglugi. Pojawiają się nowe zagrożenia, a instytucje i firmy muszą brać pod uwagę różne, współczesne zagrożenia, przygotować się do zarządzania kryzysowego i wdrażać rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz ochrony obiektów podwójnego zastosowania.

11.06.2024, 13:49
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Hinc dla "DGP": mamy zarezerwowaną przepustowość pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej na 15 lat

Mamy zarezerwowaną przepustowość pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej na 15 lat. Została też przeprowadzona procedura open season dla drugiego, mniejszego terminala. Rynek nie potwierdził jednak zainteresowania - mówił we wtorkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" prezes Gaz-Systemu Sławomir Hinc.

11.06.2024, 09:03
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

PKP Cargo: transport intermodalny to najbardziej perspektywiczny rynek produktowy

Transport intermodalny oceniany jest przez Grupę PKP Cargo jako najbardziej perspektywiczny rynek produktowy stanowiący jednocześnie priorytet w działaniach rozwojowych spółki - przekazało PKP Cargo w poniedziałkowym komunikacie.

10.06.2024, 09:58
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.