• <
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Łotewskie władze tworzą program szkoleniowy dla morskich kadetów z Ukrainy

W nadmorskiej Lipawie na Łotwie zainaugurowano program szkoleniowy dla kadetów z Liceum Marynarki Wojennej im. wiceadm. Wołodymyra Bezkorowajnego mieszczącego się w Odessie. W ten sposób uczniowie myślący o związaniu swojego życia z morzem dostaną możliwość odbycia nauki i praktyk morskich w bezpiecznym rejonie, z dala od konfliktu.

04.06.2024, 15:10
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

ETA.fm Podcast - podsumowanie tygodnia CW22'24 - Kolejne branżowe wydarzenia już na horyzoncie

Zapraszamy do odsłuchania nowego odcinka podcastu ETA.fm, który jest podsumowaniem kolejnego tygodnia 2024 [CW22'24] w żegludze morskiej. W tym odcinku prowadzący wspominają MeetUp, który odbył się w Gdańsku i prezentują kolejne branżowe wydarzenia.

04.06.2024, 10:39
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Nowe wyzwania dla portów w logistyce Morskich Farm Wiatrowych. Zbliża się X Seminarium Akademii Offshore

Polska Izba Morskiej Energetyki Wiatrowej (PIMEW) i partner tytularny ORLEN Neptun kontynuują swoją misję ułatwiania dostępu do najnowszej wiedzy i praktyk związanych z morską energetyką wiatrową poprzez organizację kolejnej edycji Akademii Offshore. Najbliższe spotkanie odbędzie się 27 czerwca 2024 roku w Gdańsku.

30.05.2024, 20:00
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Ograniczenie importu surowców z Rosji przyspiesza transformację energetyczną Europy. Dekarbonizacja może się jednak wiązać z protestami części grup społecznych

Wojna w Ukrainie i sankcje nałożone na import surowców z Rosji przyspieszają transformację energetyczną. Jak podkreśla Polska Akademia Nauk, droga energia wymusza radykalną poprawę efektywności energetycznej i przyspiesza rozwój OZE we wszystkich sektorach gospodarki. Odnawialne źródła nie są bowiem obarczone kosztami paliw i CO2. Z drugiej jednak strony dekarbonizacja i Zielony Ład mogą prowadzić do protestów kolejnych, obok rolników, grup społecznych.

28.05.2024, 08:57
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2024 po raz dziewiąty

FBM to jedna z najstarszych w kraju konferencji poświęconych wyzwaniom jakie niesie ze sobą szeroko rozumiane bezpieczeństwo morskie RP. Odbędzie się 20 czerwca w Warszawie.

27.05.2024, 16:21
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Sytuacja na Morzu Czerwonym z perspektywy Marynarki Wojennej

Sytuacja na Morzu Czerwonym, szczególnie wzdłuż brzegów Jemenu, uznawanego za państwo upadłe, pozostaje napięta od wielu lat. Wspierani przez Iran (poprzez transfer technologii, know how, szkolenie itp.) bojownicy Huti, w ramach tzw. wojny zastępczej (proxy war) pierwotnie skupili swe ataki na obiektach infrastruktury energetycznej Arabii Saudyjskiej (np. atak dronów na rafinerię koncernu Aramco we wrześniu 2019 roku), tankowcach (np. seria ataków w 2018 roku), jak i okrętach wojennych państw koalicji arabskiej (np. atak na saudy

20.05.2024, 23:45
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

ORP Iskra z wizytą w Szczecinie

ORP Iskra, żaglowiec szkolny polskiej Marynarki Wojennej już w środę przypłynie do Szczecina. Zacumuje u stóp Wałów Chrobrego. Będzie można go oglądać również w czasie sierpniowego finału regat The Tall Ships Races.

14.05.2024, 11:59
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

20 maja rozpocznie się 16. edycja ćwiczeń taktyczno-specjalnych pk. "Renegade/Sarex-24"

Od 20 do 24 maja potrwa tegoroczna edycja ćwiczeń taktyczno-specjalnych Sarex-24. W jej trakcie wojsko, policja i służby ratownicze symulować będą cztery scenariusze działań.

13.05.2024, 10:34
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Nowe umowy na wyposażenie dla fregat programu "Miecznik"

PGZ Stocznia Wojenna podpisała dwie umowy na dostawy wyposażenia dla fregat programu "Miecznik" z niemiecką firmą Rohde & Schwarz. To kolejny kontrakt zawarty w związku z pracami nad dostawami kluczowych systemów, jakie znajdą się na polskich okrętach.

07.05.2024, 23:50
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Polski sektor transportu wodnego podkreśla znaczenie współpracy w obszarze badań i rozwoju

Zarząd Platformy Technologicznej Waterborne spotkał się 26 marca br. z przedstawicielami polskiego sektora transportu wodnego, aby omówić potrzeby i uwarunkowania do intensyfikacji współpracy w zakresie badań, rozwoju i innowacji, dotyczących bezemisyjnego, bezpiecznego, wspomaganego cyfrowo i konkurencyjnego transportu wodnego.

19.04.2024, 14:24
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.