• <

Wynik wyszukiwania - "transport gazu" - Wiadomości

Adam Niklewski, Polska Platforma LNG i bioLNG: duże zmiany na rynku już zaszły, jeszcze większe przed nami

Transformacja energetyczna Polski nabiera rozpędu. W tym samym czasie łańcuchy dostaw na całym świecie również przechodzą przemianę i sięgają po nowe paliwa, w tym LNG i bioLNG. Rynek ten staje się kluczowy dla gospodarki światowej. O najważniejszych zmianach na nim, tuż przed tegoroczną edycją konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG, rozmawiamy z prezesem jej zarządu, Adamem Niklewskim.
23.11.2023

GAZ-SYSTEM na Forum Wizja Rozwoju: dziś przechodzimy od węgla do gazu, ale pracujemy już nad paliwami przyszłości

O ile droga do zeroemisyjnej gospodarki prowadzi przez zastąpienie węgla gazem ziemnym, o tyle jej dalszy rozwój oparty będzie o tzw. paliwa przyszłości. Jak podkreślał podczas kongresu Forum Wizja Przyszłości Andrzej Kensbok, wiceprezes zarządu GAZ-SYSTEM, odpowiedzialna za przesył gazu spółka rozpoczęła już prace nad dostosowywaniem swej infrastruktury do transportu i magazynowania wodoru, amoniaku czy biometanu.
21.06.2023

Zakończono certyfikację duńskiego odcinka Baltic Pipe

Duński operator systemu przesyłowego Energinet otrzymał od niezależnej firmy akredytacyjnej DNV certyfikaty zgodności (CoC) dla gazociągu Baltic Pipe, który przebiega przez terytorium Danii.
18.01.2023

Uroczystość nadania imion wyczarterowanym przez PGNiG statkom do przewozu LNG

Imiona „Lech Kaczyński” oraz „Grażyna Gęsicka” uroczyście nadano w środę dwóm wyczarterowanym przez PGNiG metanowcom - statkom do transportu skroplonego gazu ziemnego, budowanym w stoczni Hyundai Heavy Industries w Ulsan w Korei Południowej.
14.12.2022

Odznaczenia za Baltic Pipe i inne strategiczne inwestycje Gaz-System

Minister Klimatu i Środowiska oraz Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, 16 listopada 2022 r. wręczyli odznaczenia państwowe 48 pracownikom i współpracownikom spółki za zaangażowanie i wkład pracy w realizację inwestycji zwiększających bezpieczeństwo energetyczne Polski
17.11.2022

Niemiecki rząd uważa, że transport gazu przez uszkodzony Nord Stream 2 nie jest obecnie możliwy

Rząd Niemiec - wbrew ocenie Moskwy - nie zakłada, że jedna z dwóch rur gazociągu Nord Stream 2 pozostała nienaruszona po wybuchach we wrześniu. Tymczasem według Putina w NS2 "wystarczy tylko odkręcić kurek", aby popłynął gaz.
27.10.2022

Gazociąg pirenejski tematem na szczycie niemiecko-hiszpańskim

Jednym z tematów spotkania kanclerza Niemiec Olafa Scholza i premiera Hiszpanii Pedro Sancheza w środę ma być dokończenie budowy rurociągu MidCat, umożliwiającego transport gazu z hiszpańskich terminali do reszty Europy - podają europejskie media. Przeciwko MidCat występuje prezydent Francji Emmanuel Macron.
05.10.2022

Targi SMM 2022 za nami. Silna reprezentacja polskich firm w Hamburgu [WIDEO, ZDJĘCIA]

Międzynarodowe Targi Budowy i Wyposażenia Statków, Maszyn i Technologii Morskich SMM przez cztery dni (6-9 września) zgromadziły w Hamburgu tłumy przedstawicieli szeroko rozumianej gospodarki morskiej z całego świata. Podczas jednej z największych imprez branży morskiej, polskie firmy zaprezentowały się w bardzo mocnym składzie.
12.09.2022

Siemens Energy: wyciek w turbinie nie uzasadnia wyłączenia gazociągu Nord Stream 1

Wyciek w turbinie technicznie nie uzasadnia wyłączenia przez rosyjski Gazprom gazociągu Nord Stream 1 - oświadczył w piątek koncern Siemens Energy, producent turbin.
03.09.2022

Niemcy przygotowują się na brak gazu z Rosji. "Coraz ważniejsze jest LNG"

Nasz kraj jest teraz lepiej przygotowany na wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu - oświadczyła w piątek niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci (Bundesnetzagentur) po informacji Gazpromu o zawieszeniu na czas nieokreślony dostaw surowca gazociągiem Nord Stream 1.
02.09.2022

Gazprom: dostawy gazu przez Nord Stream wstrzymane "do usunięcia szkód"

Rosyjski koncern Gazprom poinformował w piątek, że przesył gazu przez gazociąg Nord Stream pozostaje "całkowicie wstrzymany" aż "do czasu usunięcia szkód", które - jak oświadczył koncern - wykryto w agregacie w tłoczni Portowaja.
02.09.2022

Nord Stream 1: wykryto gaz w rurociągu NS1 dwa dni przed planowanym wznowieniem

Mimo trwających prac konserwacyjnych, mających zakończyć się w czwartek, w rurociągu Nord Stream 1 pojawił się gaz, na razie w ograniczonej ilości - informuje we wtorek po południu agencja Reutera.
19.07.2022

22 tysiące rur na dnie Bałtyku. Jak wyglądało układnie gazociągu podmorskiego Baltic Pipe? [WIDEO]

Gazociąg Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Umożliwi on transport gazu z Norwegii na rynki duński i polski, a także do użytkowników końcowych w sąsiednich krajach. Równocześnie Baltic Pipe pozwoli na przesył gazu z Polski do Danii. Jak wyglądało układanie podmorskiego odcinka Baltic Pipe?
11.06.2022

Gaz-System: gaz płynie zgodnie z zamówieniami; magazyny wypełnione w ok. 80 proc.

Transport gazu do odbiorców jest realizowany zgodnie z ich bieżącym zapotrzebowaniem - zapewnił w środę Gaz-System. Spółka nie przerwała zatłaczania gazu do magazynów, a poziom ich wypełnienia wynosi ok. 80 proc.; to dodatkowe zabezpieczenie w obecnej sytuacji - dodał.
27.04.2022

Armator Avenir LNG współpracuje z PGNiG przy transporcie gazu

Armator Avenir LNG rozpoczął współpracę z litewską firmą handlową w zakresie transportu surowca na niewielkie odległości. Nabywcą gazu jest PGNiG.
13.04.2022

W Danii wznowiono prace budowlane na wstrzymanych odcinkach lądowej części gazociągu Baltic Pipe

Duńska Agencja Ochrony Środowiska (DEPA) wydała nowe pozwolenie środowiskowe dla budowy gazociągu Baltic Pipe na wstrzymanych w zeszłym roku lądowych odcinkach trasy.
01.03.2022

Gazprom: transport gazu do Europy bedzie odbywać się normalnie

Rosyjski koncern gazowy Gazprom zapewnił w niedzielę, że transport gazu przez Ukrainę do Europy będzie odbywać się normalnie, zgodnie z zamówieniami klientów.
27.02.2022

Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 2-5/2022)

Początek roku dla wielu z segmentów żeglugi nie był łatwy, jednakże długofalowe perspektywy są znacznie bardziej obiecujące niż warunki bieżącego okresu. Wskazywać może na to chociażby prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który szacuje wzrost światowego PKB na 2022 roku o około 4,4 proc.
07.02.2022

PGNiG: na złożu Aerfugl ruszył innowacyjny gazociąg

PGNiG wraz z partnerami koncesyjnymi na złożu Aerfugl na szelfie norweskim odebrali pierwszą nitkę podgrzewanego gazociągu łączącego otwory z pływającą jednostką produkcyjno-magazynującą. Ogrzewanie zapobiegnie zatykaniu gazociągu tzw. lodem metanowym. To najdłuższa taka instalacja na świecie.
29.12.2021

Trwa najdłuższy przewiert pod Wartą w części lądowej gazociągu Baltic Pipe

W województwie lubuskim prowadzone są prace przy przewiercie pod rzeką Warta. To najdłuższe w Polsce przekroczenie bezwykopowe realizowane w technologii Direct Pipe na trasie gazociągu o średnicy 1000 mm. Łącznie przewiert będzie miał długość 1400 m., a jego budowa zakończy się w styczniu 2022 r.
09.12.2021

Baltic Pipe. Wydrążono 1000 metrów tunelu pod plażą na duńskim wybrzeżu [WIDEO]

Maszyna TBM "Danka" zakończyła swoją pracę przy BalticPipe. Ważąca ponad 100 ton tarcza, wydrążyła ok. 1000 metrów tunelu przechodzącego pod plażą na duńskim wybrzeżu.
16.10.2021

Baltic Pipe. Gazociąg już w większości położony na dnie Bałtyku [WIDEO]

Projekt Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Zobacz jak wyglądała praca statku Castorone.
07.10.2021

Strażak-28 dla Portów Szczecin i Świnoujście – położono stępkę

W stoczni Remontowa Shipbuilding położono stępkę pod budowę statku pożarniczego Strażak-28 zamówionego przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
21.08.2021

Grupa PGNiG powiększa flotę gazowców

PGNiG Supply & Trading zawarło umowę czarteru dwóch zbiornikowców do przewozu skroplonego gazu ziemnego. Jednostki zostaną zbudowane specjalnie na potrzeby Grupy Kapitałowej PGNiG i wejdą do użytku w pierwszej połowie 2024 roku.
28.07.2021

Analiza: Polska potrzebowałaby floty 11-20 gazowców, by samodzielnie importować gaz LNG

Polska potrzebowałaby floty od 11 do 20 gazowców, gdyby planowała samodzielnie realizować kontrakty importowe gazu LNG drogą morską do istniejącego terminala w Świnoujściu i planowanego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - wynika z analizy Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza.
30.05.2021

Gaz-System: trwają prace przy lądowej części projektu Baltic Pipe

Sześć przekroczeń bezwykopowych zrealizowano na trasie gazociągu Goleniów-Lwówek w ramach lądowej części projektu Baltic Pipe – poinformowała rzeczniczka Gaz-Systemu. Prowadzone są też prace m.in. przy rozbudowie i budowie tłoczni gazu.
07.04.2021

Kwieciński: setna dostawa LNG do gazoportu w Świnoujściu to symboliczny dzień dla Polski

Setna dostawa skroplonego gazu do terminalu LNG w Świnoujściu to symboliczny dzień dla PGNiG i Polski - ocenił w piątek prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Jak dodał, dzięki LNG Polska dywersyfikuje dostawy gazu. W jego ocenie za parę lat LNG z USA będzie dominował w imporcie do naszego kraju.
03.07.2020

Setna dostawa LNG do gazoportu w Świnoujściu

W piątek do terminalu LNG w Świnoujściu dotrze jubileuszowa, setna dostawa skroplonego gazu. Komercyjne dostawy gazu tą drogą ruszyły niemal dokładnie cztery lata temu. W trakcie 99 transportów metanowce dostarczy niemal 11 mld m sześc. gazu po regazyfikacji.
03.07.2020

Operatorzy systemów przesyłowych Polski i Ukrainy uruchamiają wirtualne połączenie międzysystemowe “GCP GAZ-SYSTEM/UA TSO”

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz LLC “Gas TSO of Ukraine” zawarli nowe porozumienie międzyoperatorskie, które umożliwia od 1 lipca 2020 r. zastąpienie dwóch dotychczasowych połączeń międzysystemowych – Drozdowicze i Hermanowice jednym wirtualnym punktem -“GCP GAZ-SYSTEM/UA TSO”.
05.06.2020

Gaz-System: gazociąg Goleniów–Lwówek z kompletem pozwoleń na budowę

Operator gazociągów przesyłowych Gaz-System otrzymał od wojewody lubuskiego pozwolenie na budowę gazociągu Goleniów-Lwówek. Jak podkreśliła spółka, to ostatni etap uzyskiwania pozwoleń dla tej inwestycji.
03.03.2020

Ukraina: tranzyt rosyjskiego gazu zostanie utrzymany

Tranzyt rosyjskiego gazu przez ukraińskie rurociągi na Zachód zostanie utrzymany; kontrakt w tej sprawie zostanie przedłużony o pięć lat - oświadczył w sobotę na konferencji prasowej w Kijowie minister energetyki Ukrainy Ołeksij Orżel.
21.12.2019

Puls Biznesu: PŻM przypłynie koreańskimi gazowcami

Żeglugowa firma chce kupić w Korei nowe statki do transportu LNG. Musi też nabyć używane promy, bo nowe będą nieprędko – informuje we wtorek "Puls Biznesu".
03.12.2019

Węgry zakupią gaz skroplony LNG od Kataru

Od stycznia 2021 roku będzie fizycznie możliwe kupowanie przez Węgry gazu skroplonego od Kataru, bowiem wtedy zostanie ukończony terminal LNG, który zaczęła budować Chorwacja – oświadczył we wtorek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.
22.10.2019

Petrobaltic wkrótce rozpocznie pracę na złożu B8

Przebudowana na Morskie Centrum Produkcyjne platforma Petrobaltic wkrótce rozpocznie prace na złożu B8. Jak poinformował na facebookowym profilu Grzegorz Strzelczyk, prezes LOTOS Petrobaltic, jednostka pod koniec września została doholowana w sąsiedztwo platformy LOTOS PETROBALTIC, której zadania przejmie. Nowa platforma umożliwi wydobycie projektowe 6 tys. baryłek ropy dziennie oraz ok. 200 tys. m3 gazu.
08.10.2019

Przebudowana platforma Petrobaltic opuściła Gdańsk (foto, wideo)

Przebudowana na Morskie Centrum Produkcyjne platforma Petrobaltic opuściła Gdańsk. W piątek ok. 8:30 rozpoczęto holowanie jednostki z Gdańskiej Stoczni REMONTOWA w kierunku kotwicowiska nr 4 w Porcie Północnym. Tam zaczeka na odpowiednie warunki pogodowe, które umożliwią jej dalszy transport na złoże B8 na Morzu Bałtyckim. Morskie Centrum Produkcyjne przejmie wydobycie z pracującej na tym złożu platformy LOTOS PETROBALTIC.
20.09.2019

Kaczyński o nowych inwestycjach gazowych: Uniezależnią Polskę od dostaw ze wschodu

Nowy, pływający gazoport w okolicach Trójmiasta oraz gazociąg Baltic Pipe, to dwie inwestycje, które w przyszłości uniezależnią Polskę od dostaw gazu ze wschodu - mówił w środę w Olsztynie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dowodził, że Polska już dziś jest pod tym względem bezpieczna.
05.09.2019

Platforma Petrobaltic przebudowana na Morskie Centrum Produkcyjne. Wkrótce rozpocznie pracę na złożu B8 (foto, wideo)

Kolejny etap przebudowy platformy Petrobaltic zakończony. Jednostkę w Gdańskiej Stoczni REMONTOWA przekształcono w Morskie Centrum Produkcyjne. We wtorek zostało poświęcone, a już wkrótce opuści Gdańsk, by rozpocząć pracę na złożu B8 na Morzu Bałtyckim.
27.08.2019

Gaz-System: od maja 2020 r. przesył gazociągiem jamalskim na zasadach UE

Gaz-System, operator systemu przesyłowego gazu i polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa ogłosił, zgodne z regulacjami UE, aukcje na zdolności przesyłowe Jamału. Dotyczą okresu po 16 maja 2020 r., gdy wygaśnie umowa na przesył gazu z Gazpromem.
04.06.2019

Czechy będą odgrywać zasadniczą rolę przy transporcie gazu z Nord Stream 2

Przez Czechy ma płynąć zasadnicza część gazu sprowadzanego za pośrednictwem gazociągu Nord Stream 2 - napisała w niedzielę czeska agencja CTK. Na niemiecko-czeską granice ma trafić przez budowany gazociąg Eugal.
14.04.2019

FT: rozważa się ograniczenie obowiązywania prawa UE ws. Nord Stream 2

Konsorcjum budujące Nord Stream 2 rozważa przekazanie ostatniego, niemieckiego odcinka gazociągu osobnej spółce, wskutek czego tylko on podlegałby unijnym przepisom energetycznym - pisze w czwartek "Financial Times", powołując się na źródła zbliżone do sprawy.
14.03.2019

UE: Buzek zadowolony z przełomu ws. Nord Stream 2, ale zapowiada walkę o lepsze przepisy

Szef komisji energii i sprawozdawca PE ws. dyrektywy gazowej, europoseł Jerzy Buzek jest zadowolony z przyjęcia przez państwa UE stanowiska ws. projektu tych przepisów, ale zapowiada, że będzie walczył o to, by były one ostrzejsze niż to, co proponuje Rada UE.
09.02.2019

Gaz-System: Ponad 30 kluczowych inwestycji w latach 2020-2029

Realizację ponad 30 kluczowych inwestycji w latach 2020-2029 zakłada Gaz-System - poinformowała w środę spółka. Dodała, że dzięki temu wzrośnie długość krajowej sieci przesyłowej z 11 tys. km do ok. 14,8 tys. km.
23.01.2019

GAZ-SYSTEM inwestuje w rozbudowę systemu przesyłowego na południu Polski

GAZ-SYSTEM oraz Tractebel Engineering zawarły umowy na opracowanie projektu gazociągu Oświęcim-Tworzeń oraz stacji systemowej Tworzeń. Te inwestycje to część planowanego do realizacji gazociągu Skoczów-Komorowice-Oświęcim-Tworzeń. Efektem rozbudowy infrastruktury będzie zwiększenie stabilności systemu przesyłowego i zapewnienie możliwości dostaw gazu do odbiorców.
23.01.2019

Polityka Insight: „Jakiej floty potrzebuje Polska? Scenariusze rozwoju żeglugi morskiej” – raport

Eksperci Polityki Insihgt przy współpracy ze Związkiem Armatorów Polskich przygotowali raport pt. „Jakiej floty potrzebuje Polska? Scenariusze rozwoju żeglugi morskiej”. Wnioski płynące z tej publikacji nie dotyczą wyłącznie branży shippingowej – niemal 75% światowego handlu (pod względem wartości) odbywa się właśnie drogą morską. Kondycja polskiej branży armatorów ma więc bezpośrednie przełożenie na sytuację przedsiębiorców działających w Polsce. Ich zniknięcie z rynku wiązałoby się np. ze wzrostem kosztów przewozu i dyktatem in
18.01.2019

Zastępca sekretarza stanu USA o Baltic Pipe: Opowiadamy się za tą alternatywą dla Polski

Z całą pewnością opowiadamy się za tą alternatywą dla Polski - oświadczył w środę w Warszawie zastępca sekretarza stanu USA John Sullivan, odnosząc się do realizowanego z udziałem naszego kraju projektu gazociągu Baltic Pipe.
20.12.2018

KE: Baltic Pipe zwiększy bezpieczeństwo i dywersyfikację dostaw gazu w regionie

Baltic Pipe przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa i dywersyfikacji dostaw gazu oraz budowy zintegrowanego, konkurencyjnego rynku gazu w regionie Morza Bałtyckiego i w Europie Środkowej i Wschodniej - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka KE.
01.12.2018

Naimski: Baltic Pipe realizowany w stu procentach zgodnie z harmonogramem

Projekt Baltic Pipe jest w 100 proc. realizowany zgodnie z harmonogramem. W tym tygodniu będziemy zamykali ważny etap - powiedział w środę pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
28.11.2018

Polsko-duńska umowa ws. rozgraniczenia stref ekonomicznych na Bałtyku

Szefowie dyplomacji Polski i Danii - Jacek Czaputowicz i Anders Samuelsen - podpisali w poniedziałek w Brukseli umowę w sprawie rozgraniczenia obszarów morskich na Bałtyku - podało polskie MSZ. Przez obszar ten przebiega rekomendowana trasa gazociągu Baltic Pipe.
19.11.2018

Naimski: Baltic Pipe zgodnie z harmonogramem

Projekt Baltic Pipe realizujemy zgodnie z harmonogramem - zapewnił w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Dodał, że prawdopodobnie pod koniec listopada, na początku grudnia mają być podpisane istotne umowy pomiędzy polskim i duńskim inwestorem.
14.11.2018

PGNiG przygotowuje plan zagospodarowania kolejnego złoża w Norwegii

Potencjał gazowy złoża Fogelberg szacuje się między 7 a 14 mld m3. Rozpoczęcie jego eksploatacji wpisuje się w plany Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, które zamierza zwiększyć produkcję gazu ziemnego w Norwegii na potrzeby dostarczania go gazociągiem Baltic Pipe do Polski.
23.10.2018

Naimski: Zwiększenie własnej produkcji PGNiG na szelfie norweskim to element szerszego planu

Zwiększenie własnej produkcji gazu na Szelfie Norweskim to element szerszego planu - powiedział w czwartek w Siedlcach pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
18.10.2018

Gaz-System: Duże zainteresowanie potencjalnych wykonawców budową Baltic Pipe

Potencjalni wykonawcy głównych prac wyrazili gotowość do udziału w przetargach towarzyszących budowie podmorskiego gazociągu Baltic Pipe - poinformował we wtorek polski operator przesyłu gazu Gaz-System.
09.10.2018

Tchórzewski: termin oddania Baltic Pipe możliwy do dotrzymania

Termin uruchomienia gazociągu Paltic Pipe wyznaczony na jesień roku 2022 jest możliwy do dotrzymania - oświadczył we wtorek minister energii Krzysztof Tchórzewski.
25.09.2018

Jakóbik: Polska w Kopenhadze udowadnia, że prowadzimy transformację energetyczną

Polska podczas konferencji energetycznej w Kopenhadze pokazała "zielona twarz"; udowadniamy, że prowadzimy transformację energetyczną, w czym pomóc ma gazociąg Baltic Pipe – ocenił w rozmowie z PAP redaktor naczelny branżowego portalu BiznesAlert Wojciech Jakóbik.
11.09.2018

Woźniak: oddanie gazociągu Baltic Pipe, to koniec dokuczliwej ery

Oddanie do użytkowania gazociągu Baltic Pipe oznacza bezbolesne zakończenie kontraktu z Gazpromem - ocenia prezes PGNiG Piotr Woźniak. To faktyczny koniec starej ery, która była dla nas dokuczliwa - powiedział dziennikarzom w Kopenhadze.
10.09.2018

Terminale gazowe mają powstać w Europie

Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że Waszyngton rozmawia z UE na temat budowy 9-11 terminali skroplonego gazu ziemnego w Europie. „W najbliższym czasie otwarte zostaną maksymalnie cztery” – informuje „Washington Post”.
01.08.2018

„WP” o planach Trumpa dotyczących budowy terminali LNG w Europie

Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że Waszyngton rozmawia z UE na temat budowy 9-11 terminali skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Europie. "W najbliższym czasie" otwarte zostaną maksymalnie cztery - informuje "Washington Post".
01.08.2018

Gaz-System przyjął rekomendacje ws. podmorskiej części Baltic Pipe

Rekomendowana trasa podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe to wariant przez wyłączną strefę ekonomiczną Szwecji oraz polskie i duńskie obszary morskie - poinformował w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
20.06.2018

Rekomendowana trasa gazociągu Baltic pipe to wariant północny

Rekomendowana trasa podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe to wariant przez wyłączną strefę ekonomiczną Szwecji oraz polskie i duńskie obszary morskie - poinformował w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
20.06.2018

Portugalia: Rząd chce gazu z USA jako przeciwwagi dla surowca z Rosji

Rząd Antonia Costy chce, aby miasto Sines na zachodnim wybrzeżu Portugalii stało się regularnym odbiorcą skroplonego gazu ziemnego z USA. Socjalistyczny gabinet uważa, że inwestycja w portugalski port może być przeciwwagą m.in. dla dostaw rosyjskiego gazu do UE.
05.06.2018

Będzie unijne dofinansowanie prac projektowych Baltic Pipe

Operatorzy polskiego i duńskiego systemu przesyłu gazu podpisali w czwartek w Kopenhadze umowę z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacyjności i Sieci na dofinansowanie prac projektowych gazociągu Baltic Pipe. Maksymalne wsparcie wyniesie 33,1 mln euro - poinformował Gaz - System.
25.05.2018

Komisarz UE: Tranzyt gazu przez Ukrainę strategiczny dla bezpieczeństwa UE

Ukraińska droga tranzytu gazu jest strategiczna dla naszego bezpieczeństwa energetycznego - napisał w poniedziałek na Twitterze wiceprzewodniczący KE Marosz Szefczovicz po spotkaniu w Berlinie z ministrem gospodarki Niemiec Peterem Altmaierem.
17.04.2018

Tchórzewski: od 2023 r. nie więcej niż 33 proc. importu gazu z jednego kierunku

Dążymy do tego, by import gazu z jednego źródła był nie większy niż 33 proc. Polska czyni starania w tym kierunku, co stanie się faktem do 2023 r. - zadeklarował w środę minister energii Krzysztof Tchórzewski.
04.04.2018

GAZ-SYSTEM rozpoczął badania dna Bałtyku w ramach projektu Baltic Pipe (wideo)

GAZ-SYSTEM rozpoczął badania dna Morza Bałtyckiego w ramach projektu Baltic Pipe. To jeden z najważniejszych etapów przed rozpoczęciem budowy gazociągu umożliwiającego transport gazu z Norwegii na rynki duńskie i polskie, a także do klientów w sąsiednich krajach. Inwestycja ma być gotowa w 2022 r. Jak poinformował Mikkel Kristensen, który kieruje badaniami podmorskiej części projektu Baltic Pipe z ramienia spółki Ramboll, wykonawcy GAZ-SYSTEM, celem badań geofizycznych i geotechnicznych jest głównie rozpoznanie dna morskiego oraz
20.03.2018

Plan biznesowy duńskiej części Baltic Pipe zatwierdzony

Rada Nadzorcza duńskiego operatora przesyłowego Energinet zatwierdziła plan biznesowy dla duńskiej części Baltic Pipe - poinformował w poniedziałek Energinet. Duńskie prawo wymaga, żeby inwestycja tego typu uzyskała zgodę odpowiedniego ministra.
19.03.2018

P.Woźniak: nie przewidujemy przyśpieszenia wychodzenia z kontraktu z Gazpromem

Nie przewidujemy przyśpieszenia procesu wychodzenia z kontraktu z Gazpromem, ale budujemy alternatywy na moment wygaszenia tego kontraktu - powiedział w środę prezes PGNiG Piotr Woźniak.
14.03.2018

CIR: premier Mateusz Morawiecki w Wilnie: Litwa jest strategicznym partnerem Polski

„Nasza współpraca z Litwą na polu energetycznym, handlowym, gospodarczym, biznesowym oraz kulturalnym jest coraz bardziej ścisła” – ocenił szef polskiego rządu po spotkaniu z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem.
09.03.2018

Szczecin: Wysłuchanie publiczne nt. Baltic Pipe; Gaz-System: Ta inwestycja daje bezpieczeństwo

Baltic Pipe to bezpieczeństwo i szansa na zmniejszenie cen gazu w Polsce, a przynajmniej utrzymanie ich poziomie osiąganym na innych rynkach europejskich – podkreślał ekspert Gaz-Systemu Paweł Sęk w środę w Szczecinie podczas wysłuchania publicznego dotyczącego tej inwestycji.
07.03.2018

Hermes Energy Group: Ceny gazu mogą rosnąć z powodu inwestycji

W ostatnich latach wzrasta zużycie gazu na świecie i w Polsce - to wynik większego wydobycia, walki z zanieczyszczeniem środowiska i atrakcyjnych cen. Jednak w Polsce ceny te mogą rosnąć, w związku z inwestycjami infrastrukturalnymi - przewiduje Hermes Energy Group.
07.02.2018

Formalny koniec procedury Open Season 2017 dla gazociągu Baltic Pipe

Podpisanie umów przesyłowych dla gazociągu Baltic Pipe formalnie kończy procedurę Open Season dla tej trasy przesyłu - przypomniał operator polskiego systemu przesyłu gazu Gaz-System. PGNiG podało we wtorek, że podpisało taką umowę z duńskim Energinet.
30.01.2018

Premier dla DGP: Nord Stream 2 nie ma charakteru biznesowego; jest bardzo niebezpieczny

Projekt Nord Stream 2 nie ma charakteru biznesowego, ten gazociąg jest bardzo niebezpieczny - ocenił premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej". Według niego, po ewentualnej realizacji projektu, wzrośnie ryzyko polityczne ze strony Rosji dla całej Europy.
29.01.2018

Jakóbik: Rozmowy w Davos świadczą o konsekwencji polskiej polityki energetycznej

Tematy gazowe, które znalazły się na agendzie spotkań premiera Mateusza Morawieckiego w Davos świadczą o tym, że ws. polityki energetycznej uczymy się na błędach - powiedział PAP ekspert rynku energii, redaktor naczelny portalu Biznesalert Wojciech Jakóbik.
27.01.2018

KPRM: Premier Morawiecki spotkał się z premierami Norwegii i Danii

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Davos z premier Norwegii Erną Solberg oraz premierem Danii Larsem Lokke Rasmussenem - poinformowała w czwartek na Twitterze kancelaria premiera.
25.01.2018

Premier Morawiecki: USA także uważają Nord Stream 2 za zagrożenie

Zgadzamy się, że gazociąg Nord Stream 2 jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa w regionie - powiedział w środę PAP premier Mateusz Morawiecki, po spotkaniu w Davos z sekretarzem energii USA Rickiem Perry.
25.01.2018

Naimski w Sztokholmie o Baltic Pipe i rynku energii

Współpraca w zakresie rynku energii oraz gazociągu Baltic Pipe były tematami rozmów w Sztokholmie pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego. Rozważane trasy Baltic Pipe wiodą także przez strefę ekonomiczną Szwecji.
24.01.2018

PGNiG podpisało umowę na przesył gazu przez Baltic Pipe

PGNiG podpisało z Gaz-Systemem - operatorem systemu przesyłowego gazu umowę na przesył surowca przez gazociąg Baltic Pipe. Umowa dotyczy lat 2022-2037. Spółka zapowiedziała jednocześnie, że podpisze o zawarciu podobnej umowy z duńskim operatorem Energinet.
22.01.2018

Premier Morawiecki rozmawiał z wiceprezydentem USA Mike'em Pence’em

Bieżąca współpraca dwustronna, bezpieczeństwo energetyczne, współpraca wojskowa, przemysłów obronnych oraz gospodarcza – to niektóre z tematów piątkowej, telefonicznej rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Mike'em Pence'em.
12.01.2018

MSZ: negocjacje z Danią ws. delimitacji na Bałtyku zostaną wznowione

MSZ potwierdziło, że na początku tego roku wznowione zostaną negocjacje z Danią nt. delimitacji obszaru na Bałtyku, na którym dotychczas nie wyznaczono granicy wyłącznych stref ekonomicznych. Przez obszar ten wiedzie potencjalna trasa gazociągu Baltic Pipe.
03.01.2018

Umowy na projekty polskich gazociągów w ramach Baltic Pipe – podpisane

Gaz-System podpisał umowy na opracowanie dokumentacji projektowych dla gazociągów, które powstaną w Polsce w ramach projektu Baltic Pipe - poinformowała w piątek spółka, Baltic Pipe umożliwi transport gazu z Norwegii do Polski.
30.12.2017

Naimski: trasy Baltic Pipe już badane

Statki, które robią inwentaryzację na potrzeby raportu oddziaływania na środowisko, już pływają wzdłuż proponowanych tras gazociągu Baltic Pipe - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
11.12.2017

Ekspert: decyzja Gazpromu o renegocjacji kontaktu jamalskiego może mieć związek z Baltic Pipe

Decyzja Gazpromu o renegocjacji kontraktu jamalskiego może być ruchem wyprzedzającym, bo Rosjanie widzą perspektywę ukończenia projektu Baltic Pipe - ocenia w rozmowie z PAP Wojciech Jakubik.
09.12.2017

Naimski: PGNiG zabukował 8,1 mld m sześc. przepustowości Baltic Pipe

Podczas procedury Open Season PGNiG zabukował przepustowość Baltic Pipe za 8,1 mld zł. "Z tego co wiemy, nikt inny się nie zgłosił i to jest bardzo dobrze" - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
04.12.2017

Pozytywny wynik testów ekonomicznych dla Baltic Pipe

Testy ekonomiczne wykonane przez inwestorów Baltic Pipe - czyli operatorów systemów przesyłowych z Polski i Danii - dały wynik pozytywny - poinformował w czwartek polski operator Gaz-System. Taki rezultat jest jednym z warunków zawarcia umów na przesył gazu.
30.11.2017

Australijskie technologie z sektora gazowego dla Polski

Współpraca technologiczna australijskich firm z polskim sektorem gazowym to główny temat konferencji, zorganizowanej przez ambasadę Australii i polskiego operatora przesyłowego Gaz-System. Australia jest jednym z największych producentów i eksporterów gazu.
16.11.2017

Ambasador USA: przez Nord Stream 2 Ukraina może stracić do 3 proc. PKB

Do 3 procent PKB może stracić Ukraina na uruchomieniu przez Rosję gazociągu Nord Stream 2 - oświadczyła we wtorek amerykańska ambasador na Ukrainie Marie Yovanovitch, występując na konferencji „Oil&Gas” w Kijowie.
24.10.2017

Więcej amerykańskeigo LNG na Litwie

Wiceprezydent USA Mike Pence jest przekonany, że transport gazu skroplonego (LNG) zakupionego przez Litwę od USA nie będzie jednorazową transakcją.
01.08.2017

Ekspert ws. sankcji USA na Rosję: KE broniąca Rosji stanęłaby po złej stronie barykady

Postawienie w jednej linii Rosji z takimi krajami jak Korea Płn. i Iran pokazuje jakim partnerem, a raczej rywalem staje się Rosja dla USA - powiedziała PAP dr hab. Agnieszka Legucka z PISM. Stąd, gdyby Komisja Europejska zaczęła bronić Rosji, stanęłaby po nie tej stronie barykady co trzeba - dodała.
28.07.2017

KE zaniepokojona amerykańskimi sankcjami na Rosję

Komisja Europejska w reakcji na zatwierdzenie przez Izbę Reprezentantów USA nowych sankcji wobec Rosji wyraziła w środę zaniepokojenie ich ewentualnym "wpływem na niezależność energetyczną UE" i "możliwymi negatywnymi konsekwencjami politycznymi".
26.07.2017

Naimski: to polski rząd, a nie Europa decyduje, skąd importujemy energię

O źródłach dostaw energii do Polski decyduje wyłącznie polski rząd - w ten sposób pełnomocnik rządu ds. infrastruktury strategicznej Piotr Naimski skomentował stanowisko polityków z Austrii i Niemiec, według których "dostawy energii do Europy są sprawą Europy, a nie USA".
16.06.2017

Szydło o pierwszym LNG z USA: takie dni przechodzą do historii

Takie dni jak dzisiaj przechodzą do historii - powiedziała premier Beata Szydło w czasie symbolicznego powitania pierwszego transportu LNG z USA w terminalu w Świnoujściu. Gazoport łączy w sobie dwa priorytety polskiego rządu: bezpieczeństwo i rozwój - dodała.
08.06.2017

Ambitne plany USA. Chcą być gazowym supermocarstwem

W czasie, gdy Europa szuka sposobów na zabezpieczenie się przed potencjalnymi niedoborami w dostawach gazu, Amerykanie już dziś produkują więcej tego surowca niż są w stanie wykorzystać. Eksportu skroplonego gazu z USA do Europy ma przynieść korzyści obu stronom.
08.02.2017

Ponad milion metrów sześciennych gazu przyjął terminal LNG

Ponad 1 mln metrów sześciennych gazu skroplonego gazu przyjął już terminal LNG im. Lecha Kaczyńskiego - poinformował w piątek prezes Gaz Systemu Tomasz Stępień.
17.07.2016

Pogoda wstrzymała wpłynięcie metanowca do terminala LNG w Świnoujściu

Niski stan wody i silny wiatr opóźniły w piątek wpłynięcie do terminala LNG w Świnoujściu pierwszego statku z komercyjnym ładunkiem gazu skroplonego – poinformowało PGNiG.
17.06.2016

W Chinach powstał największy na świecie armator tankowców

W poniedziałek w Szanghaju oficjalnie została otworzona podspółka koncernu Cosco - COSCO Shipping Energy Transportation Co. Nowy armator będzie miał do dyspozycji największą na świecie flotę zbiornikowców zarówno pod względem liczby jednostek (105), jak i ogólnego tonażu (17,04 mln).
07.06.2016

Strategia Gaz-Systemu: Polska hubem gazowym

W Polsce na bazie infrastruktury Gaz-Systemu powstanie fizyczny hub. Ponadto spółka stawia sobie za zadanie zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania systemu przesyłowego i zachowanie ciągłości świadczenia usług operacyjnych oraz podnoszenie swej efektywności operacyjnej i organizacyjnej.
17.05.2016

Od przyszłego roku przez terminal LNG może trafiać na rynek 5 mld m3 gazu rocznie

Terminal LNG rozpocznie przyjmowanie w piątek pierwszej dostawy skroplonego gazu. Ponad 200 tys. metrów sześciennych surowca dostarczone przez katarski metanowiec pozwoli rozruch instalacji. Jej komercyjna eksploatacja rozpocznie się w połowie 2016 roku. Gazoport wpłynie znacząco na bezpieczeństwo energetyczne Polski – ze Świnoujścia na rynek trafiać będzie blisko 1/3 zużywanego w Polsce gazu.
11.12.2015

Poznaj historię metanowców – jednostek, które będą zawijać do terminalu LNG w Świnoujściu

Flota LNG jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się flot, jej historia liczy sobie ponad pół wieku. Od momentu, kiedy pierwszy gazowiec Methane Princess ruszył w swoją pierwszą podróż do dnia dzisiejszego dokonał się znaczny rozwój i wzrost przemysłu LNG. Niedlugo metanowce zawitają także do terminalu LNG w Świnoujściu. Warto przyjrzeć się bliżej historii i charakterystyce tych jednostek.
07.11.2015

Chiny chcą wykorzystać Północną Drogę Morską do importu gazu z Rosji

Chiny chcą importować gaz z Rosji z wykorzystaniem transportu morskiego przez Północną Drogę Morską. Zamówiły już statki do transportu LNG z Jamału. Będą wybudowane przez koreańską stocznię Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering.
23.09.2015

Transatlantycki handel LNG szansą na dywersyfikację rynku w Europie

W czasie, gdy Europa szuka sposobów na zabezpieczenie się przed potencjalnymi niedoborami w dostawach gazu, Amerykanie już dziś produkują więcej tego surowca niż są w stanie wykorzystać. Eksportu skroplonego gazu z USA do Europy ma przynieść korzyści obu stronom.
29.06.2015

Gaz skroplony LNG popłynie ze Świnoujścia na Morawy?

Czesi chcą przewozić skroplony gaz LNG ze Świnoujścia na Morawy. Ma on trafiać też na Śląsk.
12.11.2014

Do Polski trafił LNG z belgijskiego terminalu

Niezalezny dystrybutor gazu i energii elektrycznej spółka Duon zrealizowała pierwszy transport gazu skroplonego z belgijskiego terminalu LNG w Zeebrugge do Polski. Rozszerzenie kierunków zakupu LNG o Europę Zachodnią pozwoli poprawić bezpieczeństwo dostaw gazu do klientów Duon oraz zwiększy potencjał rozwojowy małotonażowego rynku LNG w Polsce.
11.10.2012

Terminal LNG w unijnej koncepcji energetyki

W marcu uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę terminalu LNG w Świnoujściu, który buduje włosko-francusko-kanadyjsko-polskie konsorcjum pod nadzorem brytyjskiej firmy Atkins Ltd. Za budowę odpowiada czterech inwestorów: spółka Polskie LNG, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, Urząd Morski w Szczecinie i spółka Gaz-System.
12.04.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.