• <

Wynik wyszukiwania - "toksyny" - Wiadomości

Hawaje. Samolot amerykańskiej marynarki wojennej wypadł z pasa i wpadł do zatoki

Samolot zwiadowczy typu P-8A Poseidon amerykańskiej marynarki wojennej wypadł z pasa i wpadł do zatoki Kaneohe podczas lądowania w bazie piechoty morskiej na Hawajach (MCBH) – podał portal BBC. Nikt z 9-osobowej załogi nie ucierpiał.
22.11.2023

HELCOM: stan Bałtyku w ciągu ostatnich 6 lat nie poprawił się prawie wcale

Warunki środowiskowe do życia w akwenie Morza Bałtyckiego na przestrzeni ostatnich lat nie uległy poprawie niemal w ogóle – wynika z raportu helsińskiej Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku HELCOM, która sporządza obszerny dokument o poziomie zanieczyszczeń morza raz na 6 lat.
02.11.2023

Nadzwyczajny zakwit planktonu zabija morskie zwierzęta, naukowcy obwiniają zanieczyszczenie i zmiany klimatu

Zakwit nadzwyczaj grubej warstwy planktonu u wybrzeża Tajlandii stworzył „martwą strefę” w morzu i spowodował duże straty dla hodowców małży. Naukowcy wiążą to zjawisko z zanieczyszczeniem środowiska i zmianami klimatu – podała w środę agencja Reutera.
21.09.2023

Indyjska Straż Wybrzeża pochwaliła się zatrzymaniem przemytu wyjątkowego specjału wśród owoców morza

Funkcjonariusze formacji morskiej pochwalili się zatrzymaniem nietypowej kontrabandy. Nie były to narkotyki, czy też kosztowności, a... ogórek morski, który cieszy się zainteresowaniem wśród miłośników kulinariów i dań złożonych z produktów pochodzących z morza.
02.08.2023

Prof. Kotwicki: Bałtyk się odradza, ale wciąż wymaga ochrony

"W ostatnich dekadach Morze Bałtyckie zaczęło się odradzać, ale w jego obrębie wciąż obecne są niekorzystne zjawiska. Rosną beztlenowe pustynie, nasilają się zakwity sinic, zaś inżynieryjne prace podwodne podnoszą z dna toksyny, które ostatecznie trafiają do łańcucha pokarmowego", powiedział prof. Lech Kotwicki z PAN.
02.08.2023

Naukowcy z trzech uczelni opracują nowoczesny system monitoringu jakości wód opadowych

System monitoringu on-line do wykrywania zanieczyszczeń w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych opracują wspólnie naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi - podała w komunikacie Politechnika Gdańska. Instalacja, wyposażona m.in. w zaawansowane bioczujniki i wykorzystująca sztuczną inteligencję, ma wspomagać efektywną gospodarkę wodną w mieście w czasach zmian klimatu.
26.07.2023

Szef IOŚ-PIB: ograniczamy ryzyko zakwitu złotych alg, choć konieczne jest dalsze zmniejszenie zrzutów ścieków

Poprzez kontrolę pozwoleń wodno-prawnych, stały monitoring Odry, czy likwidację nielegalnych wylotów ograniczamy ryzyko zakwitu "złotych alg" - podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska Krystian Szczepański. Dodał jednak, że konieczne jest przyjęcie strategii ws. mniejszych zrzutów nieczystości do rzek.
24.07.2023

GIS ostrzega: upalna pogoda sprzyja rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia sinic

Gdy pogoda sprzyja plażowaniu i kąpielom, sprzyja też sinicom, przez które zamykane są kąpieliska. Glony mogą zagrozić zdrowiu, uszkodzić wątrobę, układ nerwowy i podrażnić skórę - ostrzega rzecznik GIS.
16.07.2023

Ratownicy o zakwicie sinic: ludzie nie chcą się kąpać w wodzie, która przypomina zupę ogórkową

Jeżeli ktoś chce popełnić ten błąd i spróbuje kąpieli z sinicami, to ratownicy są na to przygotowani. Podpływają łodzią i ostrzegają, czym to się może skończyć. Na szczęście ludzie nie chcą się kąpać w wodzie, która konsystencją przypomina zupę ogórkową, mówią woprowcy.
13.07.2023

Wojewoda dolnośląski: Na tę chwilę nie mamy przypadków martwych ryb w głównym nurcie Odry

Na tę chwilę nie mamy żadnych przypadków martwych ryb w głównym nurcie Odry – przekazał w czwartek wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Nasze prognozy wskazują jednak na obniżenie lustra wody w najbliższym czasie, w związku z czym obawiamy się kwestii związanej ze złotą algą – dodał.
15.06.2023

PIE: zielona transformacja UE jest uzależniona od importu surowców o dużym koszcie środowiskowym

Zielona transformacja Unii Europejskiej jest uzależniona od importu surowców o dużym koszcie środowiskowym - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".
09.06.2023

MKiŚ: Minister Anna Moskwa podczas polsko-niemieckich rozmów: Polska będzie inwestować w rozwój Odry

7 czerwca 2023 r. Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska spotkała się z Steffi Lemke, federalną minister środowiska, ochrony przyrody, bezpieczeństwa jądrowego i ochrony konsumentów. Podczas spotkania podsumowano aktualne działania zapobiegawcze i naprawcze oraz odbudowujące bioróżnorodność Odry prowadzone na podstawie rekomendacji ekspertów.
07.06.2023

MKiŚ: ograniczanie zakwitów złotej algi – spotkanie z Polskim Związkiem Wędkarskim

Koordynowanie działań w zakresie ograniczania skutków ewentualnych nowych zakwitów "złotej algi" było głównym tematem narady, której przewodniczyli wiceministrowie klimatu i środowiska Małgorzata Golińska i Jacek Ozdoba. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele zarządu Polskiego Związku Wędkarskiego, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, nadodrzańskich urzędów wojewódzkich, a także Ministerstwa Infrastruktury i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
10.05.2023

Siatka na kanale łączącym zalew Czernica z Odrą ma zapobiec przepływowi ryb

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski zdecydował o instalacji siatki na kanale łączącym zalew Czernica z Odrą. To rozwiązanie tymczasowe, które ma zapobiec wpływaniu ryb do zbiornika, gdzie zaobserwowano istnienie złotej algi – poinformował we wtorek wojewoda.
09.05.2023

Śnięte ryby pod Wrocławiem. Czy katastrofa ekologiczna na Odrze może się powtórzyć?

Rośnie liczba śniętych ryb w zbiorniku Czernica pod Wrocławiem. W tym w starorzeczu Odry od połowy kwietnia szacuje się, że padło ich już około tony. Przyczyną jest produkcja toksyn przez złote algi, a ich intensywne namnażanie się w ostatnim czasie jest obserwowane również na Kanale Gliwickim.
08.05.2023

Aktywiści Greenpeace zablokowali zrzut ścieków z kopalni do Odry

W ramach sprzeciwu wobec braku działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska, mających ochronić Odrę przed kolejną ekologiczną katastrofą, aktywiści i aktywistki Greenpeace zablokowali dzisiaj zrzut wysoce zasolonych ścieków z kopalni węgla kamiennego Halemba, które trafiają do Odry.
25.04.2023

GIOŚ: w przypadku wyrzutu toksyn ze złotych alg odpowiedni alert wydamy w godzinę

Sytuacja kryzysowa, z jaką mieliśmy do czynienia w 2022 r. w Odrze, może się powtórzyć. Obecnie jednak jesteśmy lepiej do tego przygotowani, a w przypadku zagrożenia toksyną ze strony złotej algi powiadomimy o tym odpowiednie służby w ciągu godziny - mówi PAP Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski.
19.04.2023

Rzecznik GIOŚ: Monitoring Odry na miarę najlepszego w Europie

Jak informuje rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, na Odrze został stworzony system monitoringu rzeki na miarę najlepszego w Europie. Rzeka badana jest codziennie. W ośmiu reprezentatywnych miejscach Odry, badana jest m.in. temperatura wody czy jej natlenienie, a wyniki udostępniane są na bieżąco w sieci dla odpowiednich służb.
14.04.2023

W przypadku zagrożenia toksyną ze strony "złotej algi" GIOŚ powiadomi służby w ciągu godziny

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) opracował i wdrożył monitoring interwencyjny "złotej algi" w polskich rzekach; w przypadku jej masowego zakwitu i zagrożenia skażenia toksyną odpowiednie służby będą powiadomione w ciągu jednej godziny - przekazał resort klimatu i środowiska.
31.03.2023

Szef GIOŚ: do kryzysu na Odrze nie przyczynił się jeden podmiot, ale kilka

Do kryzysu na Odrze, jaki obserwowano latem 2022 r., nie przyczynił się jeden podmiot, ale kilka - powiedział w piątek Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski. Nie wykluczył on, że sytuacja z zakwitem alg i śnięciem ryb może się powtórzyć.
31.03.2023

Naukowcy po katastrofie na Odrze: trzeba potwierdzić, co powoduje uwalnianie toksyn

Należy potwierdzić, jakie przyczyny powodują uwalnianie toksyn z tzw. złotych alg, które spowodowały ubiegłoroczną katastrofę na Odrze – mówił w piątek dr hab. Andrzej Woźnica ze Śląskiego Centrum Wody, działającego przy Uniwersytecie Śląskim.
24.03.2023

Prezes Wód Polskich: będziemy likwidować nielegalne wyloty do rzek

Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś poinformował, że Wody Polskie zatykają nielegalne wyloty odprowadzające wody poprzemysłowe czy ścieki do rzek, w tym Odry. Docelowo organizacja chce takie miejsca likwidować.
24.03.2023

Brazylijska opera mydlana wokół toksycznego lotniskowca trwa

Utrapieniem dla brazylijskich władz oraz jej marynarki wojennej jest los byłego lotniskowca São Paulo, który odholowany wrócił po tułaczce do ojczyzny zamiast do rozbiórki. Winnym mają być toksyczne materiały zalegające w jednostce.
24.01.2023

Anna Moskwa: za dwa miesiące będziemy mieć narzędzie, które wskaże w jakich warunkach uaktywniają się złote algi

Za dwa miesiące będziemy mieli narzędzie, które pokaże w jakich warunkach fizykochemicznych wody pojawiają się i uaktywniają złote algi - poinformowała w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
03.11.2022

Eksperci PAN: nie można twierdzić, że katastrofa ekologiczna na Odrze miała przyczynę naturalną

W żadnym wypadku nie można twierdzić, że katastrofa ekologiczna na Odrze miała przyczynę naturalną - wynika z raportu interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego działającego przy prezesie PAN. Jako prawdopodobne przyczyny katastrofy jego autorzy wskazali m.in. zrzuty ścieków i wzrost temperatury.
12.09.2022

Hałas szkodzi życiu na morskim dnie

Dźwięki o niskiej częstotliwości powodują stres u skorupiaków, robaków i małży zamieszkujących dno morza. Organizmy te mają tymczasem kolosalny wpływ na cały ekosystem.
26.08.2022

Prof. Napiórkowska-Krzebietke: to, czy ekosystem poradzi sobie z toksycznymi algami, zależy od warunków środowiskowych w Odrze

To, czy ekosystem poradzi sobie z obecnością toksycznych alg, zależy od warunków środowiskowych panujących w Odrze - mówi PAP dr hab. inż. Agnieszka Napiórkowska-Krzebietke, prof. IRŚ w Olsztynie. Nie wyklucza ona, że problematyczne glony mogą zostać wyparte przez konkurencyjne gatunki fitoplanktonu, np. sinice.
22.08.2022

Prof. Mazur-Marzec: w próbkach z Odry są prymnesiny - toksyny tzw. złotych alg

Prymnesiny, czyli związki toksyczne produkowane przez Prymesium parvum (tzw. złote algi), są obecne w próbkach z Odry - poinformowała PAP prof. Hanna Mazur-Marzec z Uniwersytetu Gdańskiego, który je bada. Jak wyjaśniła, to silne toksyny, które mogą być przyczyną masowej śmierci ryb w rzece.
22.08.2022

"Złote glony" mogą żyć w wodzie, nie sprawiając problemów; zabójczy jest dopiero ich zakwit

Wytwarzające toksyczne związki "złote glony" mogą żyć w wodzie, nie sprawiając problemów: zabójczy jest dopiero ich zakwit. Niektóre ich toksyny łatwo się rozkładają pod wpływem światła i dezaktywują w środowisku kwaśnym. W praktyce brakuje jednak sposobu na przyspieszenie tego procesu.
21.08.2022

Inżynier środowiska: ta alga poradzi sobie wszędzie

Ten gatunek alg perfekcyjnie przystosował się do zmiennych warunków, jest w stanie przeżyć zarówno w wodzie słonej, jak i słodkiej, ciepłej, jak i zimnej mówi w rozmowie z PAP dr inż. Łukasz Weber, specjalista ds. inżynierii środowiska i technologii uzdatniania wód. Ta alga poradzi sobie wszędzie – dodaje.
20.08.2022

Sanepid: na dwóch kąpieliskach nad jeziorami woda niezdatna do kąpieli

Na dwóch kąpieliskach nad jeziorami na Kaszubach utrzymują się sinice i woda nie jest zdatna do kąpieli w woj. pomorskim. Wszystkie kąpieliska nad morzem są wolne od sinic - poinformował w sobotę sanepid.
20.08.2022

Minister środowiska Meklemburgii-Pomorza Przedniego: w próbkach wody nie znaleziono nieprawidłowości

Pierwsze szczegółowe badania wody z niemieckiej części Zalewu Szczecińskiego nie wykazały żadnych nieprawidłowości - przekazał w piątek minister środowiska Meklemburgii-Pomorza Przedniego Till Backhaus.
19.08.2022

Ekspertka: Odkrycie złotych alg nie oznacza, że Odrę zabija tylko ich trucizna

Na razie badania pozwoliły na ustalenie działania jednej grupy toksyn - ale to nie oznacza, że nie towarzyszą im jeszcze inne, o nieznanym działaniu. Szukanie tych związków i ich wariantów będzie największym wyzwaniem – powiedziała w rozmowie z PAP dr hab. Iwona Jasser, specjalistka od fitoplanktonu z UW.
19.08.2022

Prawdopodobieństwo skażenia ryb metylortęcią można przewidzieć

Nowa metoda badawcza pozwala przewidzieć prawdopodobieństwo występowania w danym w regionie ryb o niebezpiecznym poziomie toksycznej metylortęci - informuje pismo „Environmental Toxicology and Chemistry”.
19.08.2022

Biolog: w różnych krajach Europy zakwity alg powodowały gwałtowne pomory ryb

W różnych krajach Europy zakwity alg Prymnesium parvum powodowały gwałtowny pomór ryb. Natomiast w polskich rzekach glonów tych nikt dotychczas nie stwierdzał - powiedziała PAP dr nauk biologicznych Marta dr Jermaczek-Sitak. O obecności alg, podejrzanych o obecność toksyn w Odrze, poinformowano w czwartek.
18.08.2022

Naukowcy z IRŚ: w wodzie z Odry wykryto "złote algi" wytwarzające ichtiotoksyny

W próbkach wody pobranych z Odry wykryto znaczące ilości inwazyjnych mikroogranizmów, tzw. złotych alg - przekazali w czwartek PAP naukowcy z Instytutu Rybactwa Śródlądowego. Mikroorganizmy te znane są z produkcji toksyn prowadzących do śnięcia ryb.
18.08.2022

Pierwsze wyniki badań Odry - znaleziono toksyczne algi

Wyniki badań ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego wskazały obecność w wodzie z Odry mikroorganizmów, złotych alg - poinformowała w czwartek minister klimatu Anna Moskwa. Dodała, że nie są one szkodliwe dla człowieka.
18.08.2022

Minister Moskwa: dotychczasowe badania wody i ryb nie potwierdziły obecności toksyn

Dotychczasowe badania wody z Odry i ryb nie potwierdziły obecności toksyn - powiedziała w środę PAP.PL minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Pracują eksperci, trwają analizy, zdecydowano m.in. o dodatkowym badaniu dna i zdjęciach satelitarnych - wskazała.
17.08.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Sinice na jedenastu kąpieliskach w Zatoce Gdańskiej

Na jedenastu kąpieliskach nad morzem w Zatoce Gdańskiej utrzymują się sinice i woda nie jest zdatna do kąpieli. Taka sytuacja jest na części kąpielisk w Trójmieście - poinformował w niedzielę sanepid.
14.08.2022

Sinice pojawiły się na siedemnastu kąpieliskach w woj. pomorskim

Na siedemnastu kąpieliskach nad morzem pojawiły się sinice i woda nie jest zdatna do kąpieli. Taka sytuacja jest na większości kąpielisk w samym Trójmieście.
12.08.2022

Sinice pojawiły się na piętnastu kąpieliskach nad morzem i jeziorami w woj. pomorskim

Woda nieprzydatna do kąpieli z uwagi na zakwit sinic jest w kąpieliskach nad morzem w Gdyni, Sopocie i Jastrzębiej Górze oraz nad Jeziorem Żarnowieckim w Lubkowie-DPS oraz w miejscowości Czarlina nad jez. Radolne przy OW Gdańskiej Stoczni "Remontowa" im. J. Piłsudskiego S.A. - informuje sanepid.
11.08.2022

Pomorskie. Dwa kąpieliska zamknięte przez zakwit sinic

Dwa kąpieliska w woj. pomorskim są zamknięte przez zakwit sinic. To kąpielisko w Chmielnie i Przywidzu. Na pozostałych kąpieliskach na Pomorzu - nad morzem i jeziorami woda nadaje się do kąpieli.
05.08.2022

Można już korzystać z kąpieliska w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim

Można już korzystać z kąpieliska w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim - podano w środę na stronie Serwisu Kąpieliskowego GIS. Przez ponad dwa tygodnie pozostawało ono zamknięte z powodu zakwitu sinic. Nadal nieczynne jest kąpielisko w Trzebieży.
03.08.2022

Pomorskie. W niedzielę we wszystkich kąpieliskach woda jest zdatna do kąpieli

W niedzielę we wszystkich pomorskich kąpieliskach nad morzem i jeziorami woda nadaje się do kąpieli. Sanepid nie stwierdził zakwitu sinic.
31.07.2022

Pomorskie. Na wszystkich kąpieliskach woda jest zdatna do kąpieli

W sobotę we wszystkich pomorskich kąpieliskach nad morzem i jeziorami woda nadaje się do kąpieli. Sanepid nie stwierdził zakwitu sinic.
30.07.2022

Pomorskie. Na wszystkich kąpieliskach woda jest zdatna do kąpieli

W piątek w południe we wszystkich pomorskich kąpieliskach nad morzem i jeziorami woda nadaje się do kąpieli. Sanepid nie stwierdził zakwitu sinic.
29.07.2022

Pomorskie. We wszystkich kąpieliskach woda jest zdatna do kąpieli

W środę w południe we wszystkich pomorskich kąpieliskach nad morzem i jeziorami woda nadaje się do kąpieli. Sanepid nie stwierdził zakwitu sinic.
27.07.2022

Zatoka Pucka. Czerwona flaga odwołana, woda zdatna do kąpieli

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pucku odwołał w środę (20 lipca) zakaz w puckim kąpielisku, który obowiązywał od poniedziałku. Sprawa jest związana z przedostaniem się Zatoki Puckiej ścieków z oczyszczalni.
20.07.2022

Sinice w morzu. Zamknięto dwa kąpieliska na Mierzei Wiślanej

Kąpieliska w Kątach Rybackich i Sztutowie (Pomorskie) zostały zamknięte z powodu zakwitu sinic. Zakaz kąpieli obowiązuje do odwołania.
19.07.2022

Turcja: Dwie osoby zginęły w czasie demontażu wycieczkowca Carnival Cruise

Dwóch pracowników tureckiej stoczni złomowej zginęło w wyniku wypadku podczas demontażu statku wycieczkowego Carnivala.
28.07.2021

Katastrofa ekologiczna następstwem pożaru chemikaliowca u wybrzeży Sri Lanki

Na początku ubiegłego miesiąca u wybrzeży Sri Lanki doszło do incydentu ze statkiem przewożącym chemikalia. Efektem jest katastrofa ekologiczna, z którą wyspa prawdopodobnie będzie musiała żyć przez dziesięciolecia.
14.06.2021

80 tys. naukowców apeluje o ochronę wód powierzchniowych

Ponad 80 tys. naukowców ze 111 towarzystw naukowych badających ekosystemy wodne apeluje o natychmiastowe podjęcie działań na rzecz ochrony wód powierzchniowych, aby "uniknąć tragicznych globalnych konsekwencji". W apelu chodzi o działania przeciwko antropogenicznym zmianom klimatu.
25.01.2021

Mechanizm biologiczny pozwoli chronić materiały przed bakteriami wodnymi

Jedna z substancji wydzielanych przez glony "odstrasza" patogenne bakterie, które osadzają się na powierzchniach w środowiskach wodnych, np. piankach nurków. Mechanizm biologiczny odkryty na UW może przyczynić się do powstania preparatu zabezpieczającego takie materiały.
21.01.2021

Znamy powód katastrofy ekologicznej u wybrzeży Kamczatki

Naukowcy i eksperci znaleźli wytłumaczenie dla masowej śmierci organizmów morskich i ekspozycji ludzi na toksyny na Pacyfiku. Powodem wszystkiego są glony, a mówiąc szerzej - globalne ocieplenie.
22.10.2020

Kto jest odpowiedzialny za katastrofę ekologiczną na Kamczatce?

Toksyczne algi są rozpatrywane jako główna wersja katastrofy ekologicznej w Zatoce Awaczyńskiej w Kraju Kamczackim – powiedział dyrektor Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii Rosyjskiej Akademii Nauk Alieksiej Oziorow.
12.10.2020

Namnażające się w wodzie sinice mogą zepsuć urlop?

Decyzją Głównego Inspektora Sanitarnego w niedzielę rano, 9 sierpnia, zamknięte były w Trójmieście m.in. trzy gdańskie kąpieliska: Jelitkowo, Klipper Jelitkowo i Stogi. Powodem były namnażające się w wodzie sinice. Ale sytuacja jest dynamiczna. Późnym popołudniem można było znów pływać na Stogach. Co wiemy o sinicach i gdzie szukać informacji na temat zamkniętych plaż?
10.08.2020

Zachodniopomorskie: Z powodu sinic zamknięte kąpielisko w Trzebieży

Kąpielisko w Trzebieży (Zachodniopomorskie) nad Zalewem Szczecińskim zostało zamknięte z powodu zakwitu sinic - podaje Serwis Kąpieliskowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
20.07.2020

Jak zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi wpływa na ocean?

Każdego dnia 8 milionów ton plastiku dostaje się do oceanu. Odpowiada to jednej ciężarówce wyrzucanej do morza co minutę w ciągu dnia. Stamtąd wyrusza on w długą i destrukcyjną podróż.
06.07.2020

Białe flagi na plażach w Gdyni

Plażowicze – można się kąpać! Na kąpieliskach Gdynia Babie Doły, Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo oraz Gdynia Orłowo wywieszone zostały białe flagi.
30.06.2020

Morze możliwości, morze zagrożeń - I Kongres Bezpieczeństwa Morskiego RP z okazji 100-lecia Zaślubin Polski z Morzem (wideo,foto)

Wczoraj w hotelu Courtyard Marriot Waterfront Gdynia odbył się I Kongres Bezpieczeństwa Morskiego z okazji 100 lat zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim. Wydarzenie zgromadziło ekspertów z instytucji państwowych, przedstawicieli Marynarki Wojennej RP i naukowców. Kongres był okazją do omówienia tematów kluczowych z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa morskiego kraju biorąc pod uwagę uwarunkowania technologiczne, polityczno-militarne, gospodarcze i społeczne. Współorganizatorami wydarzenia było Biuro Bezpieczeństwa Naro
12.02.2020

Czy IMO 2020 sprawi, że transport morski podrożeje?

Od 1 stycznia 2020 r. międzynarodowa konwencja o zapobieganiu zanieczyszczeniu morza przez statki (MARPOL) oraz Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) będą egzekwować od armatorów oceanicznych stosowanie paliw żeglugowych o ograniczonej zawartości siarki z obecnego 3,5 proc. do maksymalnie 0,5 proc. Co to oznacza dla frachtu morskiego? Czy rozporządzenie IMO 2020 będzie miało wpływ na koszty transportu towarów drogą morską? Na te pytania odpowiada w poniższym komentarzu Hillebrand, globalny operator logistyczny specjalizu
22.11.2019

Egzotyczna ryba znaleziona w Bałtyku!

Statek rybacki SZT-1 złapał w poniedziałek podczas połowów łososi na Morzu Bałtyckim złapał niespotykaną zdobycz. Chodzi o Samogłowa - najcieższą ryba kostnoszkieletowa dorastająca do 3 metrów długości. Jego masa może dochodzić do 2 ton. Ten okaz mierzył kilka centymetrów, ale jego obecność zdziwiła rybaków i ekspertów. Ostatnio w Morzu Bałtyckim jeden okaz wyłowiono w 2014 roku.
08.11.2019

Zachodniopomorskie: Oczyszczalnia nie była sprawcą śnięcia ryb w Jeziorze Jamno

Wykluczam, by to oczyszczalnia ścieków była sprawcą śnięcia ryb w Jeziorze Jamno. Najbardziej prawdopodobna jest naturalna przyczyna - brak tlenu spowodowany intensywnym zakwitem sinic i produkowane przez nie toksyny – powiedziała w piątek PAP Beata Atałap z koszalińskiej delegatury WIOŚ.
03.08.2019

Sinice odpływają i wracają. Cztery gdańskie kąpieliska zamknięte

Cztery gdańskie kąpieliska zostały zamknięte z powodu obecności sinic w wodzie. Sytuacja jest dynamiczna, Sanepid apeluje o ostrożność i śledzenie komunikatów dotyczących czystości wody.
19.07.2019

Zachodniopomorskie: Kąpieliska w Stepnicy i Gryficach zamknięte z powodu zakwitu sinic

Sinice pojawiły się na dwóch kąpieliskach w Zachodniopomorskiem: w Stepnicy i w Gryficach. Jak informuje serwis kąpieliskowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w obu miejscach obowiązuje zakaz kąpieli.
18.07.2019

Eksperci: do kwitnienia toksycznych sinic przyczynia się również człowiek

Do powstawania masowych zakwitów sinic w pewnym stopniu przyczynia się człowiek. Sinicom (nie wszystkie z nich są toksyczne dla człowieka) sprzyjają m.in. nawozy z upraw rolniczych dostające się do wód, a także ocieplający się klimat - mówią eksperci.
16.07.2019

Sinice w Bałtyku. W Gdańsku zamknięto dwa kąpieliska

Na kąpieliskach Stogi i Sobieszewo ratownicy wywiesić musieli dziś (15 lipca) czerwone flagi oznaczające zakaz kąpieli, po tym jak Sanepid podjął decyzję o ich zamknięciu z powodu zakwitu sinic.
15.07.2019

Zachodniopomorskie: Śnięte ryby w jez. Jamno, sprawę wyjaśnia WIOŚ (wideo)

O setkach śniętych ryb w jez. Jamno (Zachodniopomorskie) poinformowało w poniedziałek koszalińską delegaturę WIOŚ Stowarzyszenie Fundacji "Jantar". Inspektorzy są w terenie. Wykonują oględziny i pobierają próbki wody do badań – powiedziała PAP Beata Atałap.
18.06.2019

Czym właściwie są sinice i dlaczego jest ich coraz więcej?

W ostatnich dniach bombardują nas ze wszystkich stron informacje o kwitnących w Bałtyku sinicach. Eksperci przestrzegają przed morskimi kąpielami i wskazują na liczne skutki uboczne, kóre może spowodować kontakt z zielonymi prokariotami. Postanowiliśmy wyjaśnić czym właściwie są sinice, dlaczego się pojawiają i czy mogą skutecznie zepsuć wakacje.
01.08.2018

Wakacje w morzu plastiku i oceanie toksyn?

Pływanie ze śmieciami jest już naszą codziennością na wakacjach, a plastikowych odpadów przybywa w zatrważającym tempie. Na całym świecie w ciągu roku ponad 8 milionów ton plastiku ląduje w morzach i oceanach. To tak, jakby wyrzucać do nich co minutę zawartość jednej śmieciarki. Większość z tych odpadów możemy bez problemu zastąpić innymi - niezagrażającymi środowisku. Właśnie rusza wakacyjna kampania Fundacji WWF Polska „Nie dla plastiku”.
30.07.2018

Kąpieliska morskie na Pomorzu Zachodnim wolne od sinic

W piątek przed południem wszystkie kąpieliska morskie na Pomorzu Zachodnim były wolne od sinic. Turyści mogą się już kąpać w morzu. Sanepid przypomina jednak, aby stosować się do zakazów i śledzić informacje o ewentualnych zanieczyszczeniach wody.
27.07.2018

Oceanograf: sinice bywają toksyczne, ale nie są dla ludzi jednoznacznie złymi organizmami

W czasie intensywnego namnażania niektóre gatunki sinic produkują szkodliwe dla człowieka i zwierząt toksyny. Jednak nie są one jednoznacznie złymi organizmami: produkują tlen, a naukowcy liczą, że izolowane z nich substancje przydadzą się w leczeniu chorób cywilizacyjnych - mówi oceanograf.
26.07.2018

Zachodniopomorskie: Kilka nadmorskich kąpielisk zamkniętych z powodu sinic

Kilka nadmorskich kąpielisk w Zachodniopomorskiem jest w czwartek zamkniętych z powodu występowania sinic. Zakaz kąpieli obowiązuje m.in. na plażach w Kołobrzegu i Międzyzdrojach.
26.07.2018

Pomorskie: Większość kąpielisk nad otwartym morzem zamknięto z powodu sinic

Po zakwicie sinic w czwartek zamknięta jest większość kąpielisk nad otwartym morzem w woj. pomorskim. Sanepid podkreśla, że sytuacja jest dynamiczna: kąpieliska mogą zostać otwarte jeszcze tego samego dnia, a inne, jeśli pojawią się sinice, będą zamykane.
19.07.2018

Czerwona flaga na kąpieliskach Śródmieście i Redłowo. Zakwitły sinice

Gdyńskie Centrum Sportu informuje, że w środę została wywieszona czerwona flaga z powodu zakwitu sinic na kąpieliskach Gdynia Śródmieście i Gdynia Redłowo.
12.07.2018

Pomorski Sanepid: woda w Zatoce Gdańskiej zdatna do kąpieli

Woda w Zatoce Gdańskiej spełnia wymogi sanitarne rekomendowane dla wody w kąpieliskach – poinformował w środę pomorski Sanepid. Stacja ostrzega przez możliwością pojawienia się w akwenie sinic zaznaczając, że nie ma to związku z awarią gdańskiej przepompowni, ale z upałami.
30.05.2018

Zatopiona w Bałtyku amunicja chemiczna i ryby

Problem wpływu amunicji chemicznej na ekosystem Morza Bałtyckiego, na choroby ryb a nawet na zagrożenie zdrowia konsumentów tych ryb co pewien czas powraca na łamy mediów. W ostatnim czasie pojawiło się wiele alarmistycznych doniesień, przewidujących katastrofę ekologiczną z powodu korodujących beczek i amunicji zawierającej gazy bojowe, zatopionych po II Wojnie Światowej. Wyciekający z nich iperyt i inne środki toksyczne miałyby powodować masowe owrzodzenia u dorszy i zanieczyszczenia ryb zagrażające ludziom, którzy je jedzą. Bu
04.04.2018

Plaga żeglarzy portugalskich na australijskiej plaży. Są śmiertelnie niebezpieczne (wideo)

Tysiące żeglarzy portugalskich na plaży Barlings Beach w Australii. Podczas spaceru zaobserwował je 45-letni mężczyzna. Toksyny wydzielane przez te kolonijne parzydełkowce są śmiertelnie niebezpieczne.
07.11.2017

Naukowcy tworzą „słownik” reakcji małży, by lepiej chronić wodę

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu tworzą „słownik” reakcji małży wykorzystywanych przy kontroli jakości wody w wodociągach. Chcą wdrożyć mięczaki do szybkiej detekcji trucizn w wodach powierzchniowych - także w razie ataku terrorystycznego.
15.04.2017

W trójmiejskich kąpieliskach zakwitły sinice

Utrzymujące się przez dłuższy czas wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi sinic, które mogą zabijać ryby, ptaki i ssaki. Wydzielają też toksyny, szkodząc ludziom. Zakwit sinic sprawia, że woda w Bałtyku ma bardzo nieprzyjemny zapach, staje się mętna, najczęściej zabarwiona na zielono. W miejscach zamkniętych przez sanepid - głównie w nadmorskich kąpieliskach nie powinno się wchodzić do wody – przypomina organizacja ekologiczna WWF Polska.
28.07.2016

Tak wyglądał Bałtyk 11 sierpnia

Zdjęcia zrobione z kosmosu przez pracowników NASA przedstawiają inwazję sinic, które rozprzestrzeniły się w wodach u polskich wybrzeży.
22.09.2015

Młodzi wynalazcy i projekt wykorzystania dronów do wykrywania sinic

Wizyjny monitoring zakwitów sinicowych za pomocą drona – to projekt, który pod okiem wykładowcy z Politechniki Gdańskiej dr. inż. Stanisława Raczyńskiego, realizować będą uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Młodszym kolegom mentorować będą studenci PG zrzeszeni w kole naukowym SKALP.
19.01.2015

Okrągła  „ryba słońce” znaleziona w Bałtyku

Ichtiologiczna sensacja u wybrzeży Bałtyku. Rybacy z Półwyspu Helskiego wyłowili z morza samogłowa. To nietypowych kształtów ryba subtropikalna żyjąca w strefie międzyzwrotnikowej.
17.11.2014

Czy toksyczne sinice popsują Polakom wakacje?

W tym roku, zakwity sinic w Bałtyku odczuli kilkakrotnie turyści przebywający na polskim wybrzeżu. W czasie monitoringu polskiego wybrzeża z powietrza, prowadzonego przez organizację ekologiczną WWF Polska, udało się je sfotografować. Ekolodzy przypominają o tym, że za uciążliwe zakwity sinic odpowiadają również fosforany w detergentach do prania i zmywarek.
07.08.2012

Toksyczne sinice w Bałtyku

Jak co roku w Morzu Bałtyckim dochodzi do zakwitów toksycznych sinic, które mogą być groźne dla zdrowia człowieka – ostrzega WWF Polska w nowym raporcie. Jak co roku służby sanitarno-epidemiologiczne ostrzegają przed kąpielą w wodzie, w której stwierdzono obecność sinic. Plażowicze powinni też zwracać większą uwagę na nietypowe zmiany skórne i inne objawy, które wystąpią po kąpieli w morzu. Natomiast w ostatnich dniach duży zakwit sinic został zaobserwowany w rejonie Zalewu Szczecińskiego.
11.08.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.