• <

Wynik wyszukiwania - "symulacja" - Wiadomości

Nad Morzem Kaspijskim odbędą się manewry wojskowe bez udziału Rosji

Pięć krajów byłego ZSRS przeprowadzi w lipcu br. wspólne ćwiczenia wojskowe nad Morzem Kaspijskim bez udziału Rosji; budzi to zaniepokojenie Moskwy - poinformował redagowany w Berlinie portal bne IntelliNews. Jak dodano, ma to prawdopodobnie związek z rozwojem Korytarza Środkowego.
16.04.2024

Kto jest kim w polskim offshore? Fem4CAD

Jan Gortatowski i jego firma Fem4Cad byli praktycznie u zarania polskiego offshore, jeszcze wtedy, kiedy nikt nie widział w tym biznesu. Obserwowali rozwój branży z miejsc w pierwszym rzędzie. I choć już dawno udowodnili niedowiarkom, że mogą być ważnym elementem łańcucha dostaw przy budowie choćby statków instalacyjnych, to w polskim offshore wciąż są widzem, a nie uczestnikiem – jak cały sektor stoczniowy.
26.03.2024

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2024 już w kwietniu

Motywem przewodnim VI edycji Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego będzie rozmowa o sztucznej inteligencji oraz nowoczesnych rozwiązaniach energetycznych dla gospodarki morskiej. Podejmiemy dyskusję na temat cyfrowych bliźniaków - technologii opartej w dużej mierze na symulacjach, modelach matematycznych i Internecie Rzeczy.
01.03.2024

Saab i Agencja Uzbrojenia zawarły umowę w zakresie dostawy systemu do ćwiczeń zwalczania okrętów podwodnych

System AUV 62-AT jest przeznaczony do zaawansowanego szkolenia w zakresie zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), a jego pozyskanie ma przełożyć się na wzrost możliwości wspomagania procesu szkolenia oficerów i marynarzy odpowiedzialnych za tego typu działania w siłach polskiej Marynarki Wojennej. Wartość zamówienia wynosi ok. 70 mln koron szwedzkich netto (30 mln zł), a dostawa systemu zostanie zrealizowana w 2024 roku.
18.12.2023

Katastrofa barki Galar Gdański I. Jest końcowy raport ze śmiertelnego wypadku

Eksperci z Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowali raport końcowy w sprawie katastrofy barki Galar Gdański I, do której doszło w październiku 2022 roku na Kanale Kaszubskim w Gdańsku. Na skutek wypadku zginęły cztery osoby.
05.12.2023

Fire Field w Vulcan Training & Consultancy - Pionierski Poligon Pożarowy z Lądowiskiem Helikoptera Oficjalnie Otwarty!

Vulcan Training & Consultancy (VTC), największe centrum szkoleniowe w Europie Środkowo-Wschodniej prowadzące szkolenia dla pracowników branży Oil & Gas oraz Wind Energy, z dumą ogłasza otwarcie pierwszego w Polsce komercyjnego poligonu pożarowego z lądowiskiem helikoptera. Uroczystość inauguracji miała miejsce podczas Gali 5-lecia Vulcan Training & Consultancy, w dniu 7 września 2023 roku.
05.10.2023

Digitalizacja, testy i walidacja wdrażania "latających robotów" na morskich farmach wiatrowych

Konsorcjum DOME (Digital Operations and Maintenance Environment Project) pod przewodnictwem Cognitive Business, jednej z wiodących brytyjskich firm specjalizujących się w uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji w sektorze energetycznym, wraz z CAE, globalną firmą zajmującą się technologią symulacji, osiągnęło ważny etap w zakresie zastosowania robotyki na morskich farmach wiatrowych. Ich wspólny projekt zakłada wykorzystanie technologii do czterokrotnego zwiększenia mocy z projektów offshore wind do 2030 roku.
30.07.2023

"Wietrzne skrzydła" od Bar Technologies otrzymują zatwierdzenie od DNV

Firma konsultingowa zajmująca się inżynierią morską opartą na symulacjach BAR Technologies (BARTech) otrzymała od towarzystwa klasyfikacyjnego DNV pełny certyfikat projektu homologacji typu (TADC) dla swojej technologii napędu wiatrowego.
20.06.2023

ABS wykorzystuje symulację i modelowanie, aby sprostać wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem amoniaku

Towarzystwo klasyfikacyjne American Bureau of Shipping (ABS) wykorzystuje zaawansowane technologie modelowania i symulacji do opracowywania metod reagowania w sytuacjach awaryjnych, aby pomóc portom i załodze w odpowiedzi na wycieki lub rozlewy amoniaku.
21.05.2023

Rumunia. Żołnierze NATO ćwiczyli ewakuację ludności w delcie Dunaju

W delcie Dunaju, na wschodzie Rumunii, odbyły się w poniedziałek wielonarodowe ćwiczenia wojsk NATO z ewakuacji ludności zagrożonej wybuchem wojny.
15.05.2023

Energia na szwedzkich falach. Duńczycy z Polakami przetarli morski szlak

Tuż za miedzą szwedzka firma Ocean Harvesting otrzymała 400 tys. EUR finansowanie na ulepszenie systemu sterowania i optymalizacji projektu konwertera energii fal InfinityWEC, który ma doprowadzić do morskiego projektu próbnego InfinityWEC w skali 1:3. Ponad 10 lat temu Polacy brali udział w projektowaniu i zbudowali elektrownię do pozyskiwania energii z fal morskich dla Danii.
01.05.2023

Minister obrony Korei Północnej uważa, że "broń atomowa to twarda rzeczywistość"

Minister obrony Korei Północnej Choe Son Hui nazwała w piątek Grupę Siedmiu "narzędziem do zapewnienia hegemonii Stanów Zjednoczonych", krytykując niedawne wezwanie G7 do denuklearyzacji Północy. Zapowiedziała "zdecydowane przeciwdziałanie" w przypadku naruszeniu interesów władz w Pjongjangu.
21.04.2023

Korea Płn. testuje podwodnego drona zdolnego do przeprowadzenia ataku nuklearnego

Korea Północna poinformowała w sobotę, że przeprowadziła kolejny test podwodnego drona bojowego zdolnego do przenoszenia broni jądrowej. Test, jak podkreśliły władze w Pjongjangu, był odpowiedzią na wspólne ćwiczenia wojskowe Korei Południowej i USA.
08.04.2023

Korea Południowa i USA przeprowadziły ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji koło granicy z Koreą Północną

Wojska południowokoreańskie wraz z amerykańskimi przeprowadziły duże, wspólne ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji niedaleko granicy z Koreą Północną, by pokazać „olbrzymią” siłę ognia w obliczu gróźb Pjongjangu.
23.03.2023

Konferencja „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca projekt FindFISH

W dniu 24 lutego bieżącego roku o godz. 10.00 w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, odbędzie się konferencja pn. „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca prace w ramach projektu FindFISH i prezentująca Usługę FindFISH, która w miesiącu lutym i marcu 2023 r. będzie bezpłatna.
20.02.2023

Modelowanie dekarbonizacyjne w strategiach firm

Walka z wysoką emisyjnością wszystkich sektorów gospodarki UE i USA nabiera tempa. Zagadnienia związane z potrzebą dekarbonizacji aktywów i przestawieniem produkcji na niskoemisyjne technologie przechodzą gwałtownie z „odległej w czasie alternatywy” do koniecznych do wdrożenia rozwiązań w najbliższej możliwej przyszłości. Poziom wykorzystania OZE wzrasta w prawie każdym sektorze. Dynamika zmian oraz ilość dostępnych technologii i rozwiązań na rynku także utrzymuje się na wysokim poziomie. Jak podejmować strategiczne decyzje inwes
16.02.2023

Tego jeszcze nigdzie nie było – chrzest symulatora CTV w wirtualnej rzeczywistości. To na nim wyszkolą kadry dla polskiego offshore wind

Centrum Nowych Kompetencji konsekwentnie realizuje swoją strategię aktywnego wdrażania prototypowych technologii i bezprecedensowych rozwiązań. Przedstawiciele polskiego sektora offshore wind oraz lokalnego samorządu zebrali się w Gdyni na premierowym pokazie symulatora statku typu CTV – Crew Transfer Vessel.
02.02.2023

MON kupiło system do szkolenia w zwalczaniu okrętów podwodnych

Agencja Uzbrojenia poinformowała o zawarciu z Saab Dynamics AB umowy na dostawę autonomicznego systemu treningowego AUV 62-AT do szkolenia w zwalczaniu okrętów podwodnych.
16.12.2022

Zaburzenia w transporcie napędzają europejską inflację. Mimo spadku cen frachtu ten wpływ będzie odczuwalny jeszcze zimą 2023 roku

Koszty stawek frachtowych od kilku miesięcy spadają i są już o ponad 70 proc. niższe niż we wrześniu 2021 roku. To jednak nie oznacza, że rekordowe szczyty z końcówki poprzedniego i początku tego roku przestały oddziaływać na gospodarkę. Jak szacuje Polski Instytut Transportu Drogowego, konsumenci odczują je w postaci podwyżek cen dóbr dopiero zimą 2023 roku. Według analiz Międzynarodowego Funduszu Walutowego obserwowany w ubiegłym roku wzrost kosztów transportu może obecnie zwiększać inflację o ok. 1,5 pkt. proc. rocznie.
14.11.2022

Holandia. Rozpoczęły się manewry NATO Falcon Autumn, w których uczestniczą żołnierze z Polski

W poniedziałek w Holandii rozpoczęły się ćwiczenia NATO pod kryptonimem Falcon Autumn - informuje holenderskie ministerstwo obrony. W manewrach, które odbywają się na terenie całego kraju i które potrwają ponad dwa tygodnie, uczestniczą żołnierze z czterech państw, w tym z Polski.
31.10.2022

Farma na dnie oceanu. Przełomowa współpraca Nemo’s Garden i Siemensa [ZDJĘCIA]

Zespół włoskich inżynierów, nurków i naukowców opracował koncept uprawy roślin pod wodą. Startup Nemo’s Garden stworzył farmę na dnie oceanu, wykorzystując korzystne warunki podwodnej biosfery: stabilną temperaturę, parowanie wody, absorpcję CO2, obfitość tlenu oraz naturalną ochronę przed szkodnikami. Poszukiwania alternatywy w dobie kryzysu żywnościowego Grunty orne stanowią dziś jedynie 11 proc. powierzchni ziemi, a zmiany klimatyczne systematycznie pogarszają sytuację. Na wypadek globalnego kryzysu żywnościowego rozpocz
07.09.2022

DCT Gdańsk. Terminal obala stereotyp nudnego BHP [WIDEO, ZDJĘCIA]

Jak bezpiecznie pracować na wysokości, podnosić ciężkie towary czy uwolnić rannego z pojazdu? O tym, z jakimi zagrożeniami wiąże się praca na terminalu kontenerowym, mogły dowiedzieć się rodziny pracowników DCT Gdańsk, na terenie którego odbyła się kolejna już edycja Aktywnego Dnia BHP. Liczne atrakcje zapewnione przez organizatorów, zostały uzupełnione pokazami ciężkiego sprzętu, symulacjami wypadków i pożarów. Finałem był charytatywny bieg po terminalu.
07.09.2022

Rosja. Rozpoczęły się duże ćwiczenia wojskowe z udziałem m.in. Chin

Rosja rozpoczęła w czwartek zakrojone na szeroką skalę manewry wojskowe z udziałem kilku państw sojuszniczych, w tym Chin. Jak pisze agencja AFP, wspólne ćwiczenia są oznaką zbliżenia Moskwy i Pekinu w obliczu napięć obu krajów ze Stanami Zjednoczonymi.
01.09.2022

Jak wydostać się z tonącego helikoptera? Vulcan szkoli Lotos Petrobaltic

W ubiegłym tygodniu Centrum Szkoleniowe Vulcan przeprowadziło pierwsze specjalistyczne szkolenia offshore dla zespołu Lotos Petrobaltic. Ekipy konsorcjum pracujące na platformach wiertniczych będą przyjeżdżać do szczecińskiego centrum na specjalistyczne szkolenia.
27.07.2022

Nawet Arktyka jest zanieczyszczana przez plastik

Do Arktyki dociera plastik niesiony przez prądy, rzeki, powietrze i statki. Duże ilości można znaleźć w wodzie, na dnie, odległych plażach, a nawet w lodzie i śniegu.
08.04.2022

Europejski mikroplastik może gromadzić się w Oceanie Arktycznym

Mikroplastik wypływający z rzek Europy gromadzi się w różnych rejonach Oceanu Arktycznego. Kiedy się już tam znajdzie, może szkodzić miejscowym ekosystemom.
18.03.2022

Zatwierdzona do użytku wraz z komponentami hybrydowa platforma pływająca [WIDEO]

Prototyp hybrydowej, zbudowanej z betonu oraz tworzyw sztucznych, wraz z komponentami, innowacyjnej hybrydowej pływającej platformy, został zatwierdzony jako jedna z technologii do pozyskiwania energii wiatrowej na pełnym morzu.
03.02.2022

Holownik Damen ASD 2312 dostępny w centrach symulacji

Dzięki FORCE Technology w centrach symulacji na całym świecie można sprawdzić, jak pływa się popularnym holownikiem Damen ASD 2312.
14.12.2021

PGE i PAN stworzyły pierwszy w Polsce zaawansowany model przepływu wiatru przez morskie farmy wiatrowe

Należąca do PGE spółka PGE Baltica i Instytut Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku zakończyły trwający od początku 2020 roku projekt badawczy mający na celu zbadanie efektu blokowania przepływu wiatru przez duże morskie farmy wiatrowe. W wyniku prac stworzony został zaawansowany model przepływu powietrza przez instalacje offshore. Zostanie on wykorzystany do dokładniejszego prognozowania produktywności morskich farm i pomoże m. in. w planowaniu najbardziej efektywnego rozmieszczenia turbin na morzu.
15.11.2021

OCEAN2020 zmierza do portu

Realizowany od 1 kwietnia 2018 roku pod egidą EDA (European Defence Agency), projekt „OCEAN2020” właśnie się zakończył. Jego ostatni etap stwarza doskonałą okazją, aby podsumować wyniki i przedstawić rezultaty, które udało się osiągnąć.
05.11.2021

Grupy Lotos i Azoty opracowały Zieloną Księgę. Chcą ograniczać emisję CO2

Zielona Księga obejmuje rekomendacje na temat zmian przepisów umożliwiających uruchomienie w Polsce projektów CCS (Carbon Capture and Storage). Chodzi o to by realizować je w sposób komercyjny i na wielką skalę. CCS to technologia zapobiegania emisji dużych ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Dokument zaprezentowali we wtorek 2 listopada jej twórcy - Grupa Lotos i Grupa Azoty. Eksperci opowiedzieli, na czym polega proces CCS, kto na nim skorzysta i jakie są bariery prawne.
02.11.2021

Zatwierdzono prototyp hybrydowej platformy morskiej farmy wiatrowej

Prototyp zbudowanej z betonu oraz tworzyw sztucznych, wraz z komponentami -innowacyjnej hybrydowej pływającej platformy został zatwierdzony jako jedna z technologii do pozyskiwania energii wiatrowej na pełnym morzu.
15.10.2021

Morskie gąbki inspiracją dla następnej generacji drapaczy chmur i mostów [wideo]

Architektura inspirowana biologią może utorować drogę dla mocniejszych i lżejszych konstrukcji. Kiedy mówimy o gąbkach, zwykle myślimy o czymś miękkim. Jednak naukowcy z Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) używają szkieletów gąbek morskich jako inspiracji dla następnej generacji silniejszych i wyższych budynków, dłuższych mostów i lżejszych statków kosmicznych.
24.09.2020

PRS dzieli się doświadczeniem i wiedzą naukowo-badawczą ze studentami PG

4 czerwca 2020 r. po raz kolejny przedstawiciel PRS - Pani dr Monika Warmowska-Gadzińska, Dyrektor Pionu Naukowo-Badawczego, została zaproszona do wygłoszenia krótkiego wykładu dla studentów Matematyki I i II stopnia Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej.
22.06.2020

Wspólny Wysiłek – jak realizować projekt badawczo-rozwojowy (B+R)

Spróbujmy wyobrazić sobie 42 Przedstawicieli z 15 krajów, którzy spotykają się, aby uzgodnić możliwości i omówić zasady współpracy w zakresie realizacji międzynarodowego programu w obszarze obronności.
06.12.2019

Politechnika Gdańska wykorzystuje oprogramowanie Simcenter firmy Siemens w dydaktyce i projektach badawczych

Simcenter STAR-CCM+ stał się jednym z najważniejszych narzędzi CFD na uczelni służących do symulacji przepływów cieczy.
27.05.2019

Fakty i mity o płacy minimalnej w transporcie drogowym

Ponad 200 kontroli polskich przewoźników w państwach Wspólnoty odnotowało Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców przez cztery lata od momentu wprowadzenia pierwszej ustawy dotyczącej płacy minimalnej. Większość zakończyła się pouczeniem. Biorąc pod uwagę ilość frachtów, jakie realizują firmy transportowe z Polski na terenie krajów Unii Europejskiej, działalność służb kontrolnych w tym zakresie była niewielka. Jak wpłynie na to Pakiet Mobilności? Jaka jest praktyka naliczania płacy minimalnej oraz co zmieniło się w przepisach
07.02.2019

Izrael: Pierwsza ogólnokrajowa symulacja ataku cybernetycznego

Rada Bezpieczeństwa Narodowego Izraela, siły zbrojne, kilka ministerstw, kolej, porty morskie i poszczególne przedsiębiorstwa były w środę celem symulowanych ataków cybernetycznych.
22.11.2018

Konsolidacja armatorów nie służy armatorom

Globalne Forum Spedytorów (GSF) jako największy problem swojej branży wskazało na budowę megakontenerowców oraz aliansów armatorów.
21.03.2018

Znaleziony w Bałtyku pojazd służył jako cel w ćwiczeniach NATO

Bezzałogowy pojazd nawodny (USV), znaleziony w środę przez załogę kutra rybackiego Jas-61 z Jastarni, to Hammerhead z wyposażenia kanadyjskiej fregaty rakietowej HMCS Charlottetown – dowiedziała się w sobotę PAP. Był wykorzystywany podczas wrześniowych ćwiczeń NATO.
23.12.2017

Polska pokieruje pracami regionalnej grupy, które mają zapewnić bezpieczeństwo dostaw gazu

Polska będzie koordynować prace Regionalnej Grupy Ryzyka, które mają zapewnić bezpieczeństwo dostaw gazu do krajów Unii Europejskiej - poinformował w poniedziałek resort energii.
27.11.2017

Gowin: Nowa ustawa jest także szansą dla uczelni regionalnych

Przygotowywana ustawa reformująca system szkolnictwa wyższego nie jest zagrożeniem dla mniejszych i średnich uczelni - przekonywał w poniedziałek w Zielonej Górze wicepremier Jarosław Gowin. Wziął tam udział w konferencji rektorów uczelni regionalnych i wysłuchał ich postulatów.
13.11.2017

Tak wygląda wybuch podwodnego wulkanu. Totalna zagłada (wideo)

W sieci opublikowano film, na którym pokazano erupcję wulkanu na Oceanie Spokojnym. Zniszczenia, jakie niesie za sobą wybuch są katastrofalne w skutkach.
11.10.2017

Duże statki i alianse szkodzą interesom spedytorów

Globalne Forum Spedytorów (GSF) jako największy problem swojej branży wskazało na powstawanie mega jednostek oraz aliansów armatorów.
28.09.2017

Startuje projekt FindFISH

W Gdańsku 30 czerwca 2017 r. pomiędzy Województwem Pomorskim, reprezentowanym przez Agencję Rozwoju Pomorza SA, działającą zgodnie z pełnomocnictwem udzielonym przez Zarząd Województwa Pomorskiego, którą reprezentowali: Łukasz Żelewski – Prezes Zarządu, Piotr Ciechowicz – Wiceprezes Zarządu, a Instytutem Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, z siedzibą w Sopocie reprezentowanym przez:prof. dr hab. inż. Janusza Pempkowiaka – Dyrektora Instytutu, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, O
19.07.2017

Szkolenie wodne personelu latającego

Żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej doskonali umiejętności z technik ratowania i przeżycia w wodzie po przymusowym opuszczeniu lub wodowaniu statku powietrznego. Szkolenie odbyło się w Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego w Gdyni.
06.09.2016

Prom USA - Kuba? To realne jeszcze w tym roku

Wielu mieszkańców Ameryki, a także turystów z nadzieją oczekuje uruchomienia połączenia promowego pomiędzy Kubą a Stanami Zjednoczonymi. Pojawia się też coraz więcej konkretnych informacji na temat uruchomienia tej linii.
26.08.2016

Duże statki i alianse kłopotem w oczach spedytorów

Globalne Forum Spedytorów (GSF) jako największy problem swojej branży wskazało na powstawanie mega jednostek oraz aliansów armatorów.
22.03.2016

Unitest zrealizuje belgijski kontrakt rządowy

Tworzone przez gdyńską firmę symulatory siłowni okrętowych wykorzystywane są już w ponad 60 krajach świata. Bazują na najnowszych rozwiązaniach technologicznych i znajdują zastosowanie zarówno w procesie dydaktycznym studentów, jak i podczas szkoleń doskonalących umiejętności kadry morskiej. Belgijski kontrakt związany z programem nabywania nowych kwalifikacji zawodowych przez osoby bezrobotne i zagrożone utratą pracy jest jednak największy w historii istnienia firmy.
28.04.2015

Kapitan promu odpowie za spowodowanie katastrofy. Ruszył proces w sprawie wypadku Stena Line

Kapitan promu Stena Spirit odpowie przed sądem za nieumyślne spowodowanie katastrofy w ruchu wodnym, w efekcie czego ranne zostały trzy osoby, a straty finansowe wyniosły aż 25 mln zł. Proces Krzysztofa R. rozpoczął się we wtorek.
20.11.2014

BALTIC SAREX 2014

W poniedziałek, 5 maja, wokół duńskiej wyspy Bornholm rozpoczęły się manewry ratownicze pod kryptonimem Baltic Sarex 2014. W kompleksowym ćwiczeniu ratowania życia na morzu uczestniczy okręt ratowniczy ORP Zbyszko i Brzegowa Grupa Ratownicza z 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.
07.05.2014

Wielki tankowiec zniknął u wybrzeży Angoli. Porwali go piraci czy załoga upozorowała atak?

Należący do greckiego armatora tankowiec "zniknął" u wybrzeży Angoli, by po kilku dniach odnaleźć się koło Nigerii, ale już bez dużej części drogocennego ładunku. Ta historia wywołała falę komentarzy, ponieważ właściciel statku twierdzi, że został porwany przez piratów, natomiast angolańska marynarka utrzymuje, że to załoga upozorowała atak.
04.02.2014

DES ART - „wygrywają ci, którzy sprostają reżimowi wiedzy i czasu”

DES ART jest w Polsce jedną z bardziej zaawansowanych w technologii MES (ang. FEM) firm oferujących swoje usługi w różnych branżach przemysłu. Zatrudnia ponad 30 specjalistów-ekspertów z dziedziny CAD/CAE. W oparciu o ekspertyzy, obliczenia wytrzymałościowe gdyńskiego biura realizowane są projekty, które są wizytówką polskiej branży morskiej.
21.01.2014

Nowe symulatory Akademii Marynarki Wojennej

W piątek 6 grudnia br. w Akademii Marynarki Wojennej odbyła się ceremonia oddania do użytku dwóch nowoczesnych symulatorów.
09.12.2013

Salt Ship Design Poland - „z optymizmem patrzymy w przyszłość”

Salt Ship Design Poland - polski oddział Salt Ship Design Norway jest biurem projektowo-konstrukcyjnym, specjalizującym się w projektowaniu statków obsługujących platformy wiertnicze oraz jednostek specjalnego przeznaczenia. Norwesko-polska grupa realizuje kluczowe dla branży offshore projekty dopasowane do potrzeb klienta (tailormade), z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technologicznych.
21.11.2013

Unitest-„nie ma obecnie szkoły morskiej nie korzystającej z symulatorów”

Od kilku lat rozwój symulatorów nawigacyjnych i siłowni okrętowych jest odzwierciedleniem rozwoju technik żeglugowych. Symulatory są obecnie nie tylko podstawową pomocą dydaktyczną stosowaną w większości szkół morskich w kraju ale również odpowiedzią na wymogi rekrutacyjne armatorów. Działająca w 60 krajach firma Unitest należy do światowej czołówki producentów tych urządzeń. W imieniu przedsiębiorstwa wypowie się dr inż. Leonard Tomczak, właściciel firmy.
11.07.2013

Baltic Sarex 2013

W poniedziałek, 13 maja, wokół wyspy Bornholm rozpoczęły się największe na Bałtyku manewry ratownicze pod kryptonimem Baltic Sarex 2013. W ćwiczeniu uczestniczy ponad 40 jednostek pływających oraz samolotów i śmigłowców z 9 państw. Polska Marynarka Wojenna skierowała do ćwiczenia okręt ratowniczy ORP „Zbyszko”, śmigłowiec ratowniczy Mi-14PŁ/R oraz Brzegową Grupę Ratowniczą. Manewry zakończą się w piątek, 17 maja.
15.05.2013

PBP Enamor: Przekazanie symulatora Full Mission do Ośrodka Szkoleniowego Rybołówstwa w Kołobrzegu

W lutym 2013 roku nastąpiło przekazanie przez PBP Enamor Sp. z o.o. nowego symulatora Full Mission do Ośrodka Szkoleniowego Rybołówstwa Bałtyckiego w Kołobrzegu.
24.04.2013

Międzynarodowa symulacja rozlewu olejowego na wodach bałtyku

Departament Transportu Morskiego i Bezpieczeństwa Żeglugi, Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej uprzejmie informuje, że w dniu 29 sierpnia br. w Zatoce Fińskiej odbędą się międzynarodowe ćwiczenia reagowania na rozlewy olejowe BALEX DELTA 2012.
26.07.2012

X Bałtycki Festiwal Nauki z Akademią Morską w Gdyni 23 - 27.05.2012

Akademia Morska w Gdyni w dniach 23 – 27 maja br. uczestniczyć będzie w dziesiątym już Bałtyckim Festiwalu Nauki.
08.05.2012

Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii- prawda leży na dnie morza?

W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912r. RMS Titanic – należący do towarzystwa okrętowego White Star Line podczas swego dziewiczego rejsu zderzył się z górą lodową. 2 godziny później mit niezatapialnego statku zniknął pod falami Atlantyku wraz z 1500 pasażerami Titanica. Dziennikarze, którzy relacjonowali katastrofę, która w tamtą mroźną noc zachwiała całym dotychczasowym pojęciem bezpieczeństwa na morzu orzekli, że tajemnica poszła na dno w raz ze statkiem MS Titanic. W sto lat po tamtej tragedii Urząd Morski w Gdyni, Akademia Morska,
23.04.2012

Możliwości i zastosowania symulatora mostka nawigacyjnego POLARIS - firmy Kongsberg w Szkole Morskiej w Gdyni

Symulator mostka nawigacyjnego statku morskiego został wykonany przez norweską firmę Norcontrol (obecna nazwa Kongsberg Simulation). Został zakupiony przez Szkołę Morską w Gdyni 12 lat temu i do chwili obecnej przeszedł szereg zmian i modyfikacji hardware i software.
19.01.2012

Autopilot na statku

"Autopilot" dla dokujących statków: zbiornikowców z LNG i promów morskich - wynalazek Akademii Morskiej zdobył złoty medal na międzynarodowych targach wynalazczości w Brukseli.
24.11.2011

Przećwiczą w pracowni żeglugę podczas mgły i sztormu

Szkolne Centrum Nawigacyjne w Zespole Szkół Morskich w Kołobrzegu wzbogaciło się w kolejną pracownię. Tym razem jest to pracownia łączności morskiej.
15.11.2011

Nowe Planetarium na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni

W piątek 30 września 2011 r., w przededniu uroczystej inauguracji roku akademickiego w Akademii Morskiej w Gdyni na Wydziale Nawigacyjnym przy al. Jana Pawła II 3 miała miejsce uroczystość otwarcia nowego Planetarium, połączona z zakończeniem realizacji projektu „Podwyższenie jakości infrastruktury naukowo-dydaktycznej przez nadbudowę, rozbudowę i zakup wyposażenia do budynku administracyjno-magazynowego Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni” finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pom
03.10.2011

Galeon ze Straszyna powalczy o Chiny

Jachty firmy Galeon kosztują od kilku tysięcy do kilku milionów euro. Zamawiają je głównie właściciele większych przedsiębiorstw i przedstawiciele kadry zarządzającej. Aktywnie uczestniczą w projektowaniu swoich przyszłych zabawek, celebrują zakup i zasypują firmę pomysłami. Niedawno jeden z klientów poprosił o kominek, inny nie wyobrażał sobie jachtu bez zestawu do karaoke.
15.06.2011

Symulator siłowni okrętowej na Wydziale Mechanicznym Akademii Morskiej w Gdyni

Symulator MED3DH jest pełno-zadaniowym symulatorem siłowni okrętowej w wersji sprzętowej. W symulatorze zastosowano prezentację trójwymiarową pomieszczeń siłowni, umożliwiającą w sposób wirtualny, zbliżony do rzeczywistości, realizować czynności operacyjne związane z obsługą siłowni okrętowej, takie jak otwieranie/zamykanie zaworów, zmianę nastaw zadajników, przełączników itp.
28.03.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.