• <

Wynik wyszukiwania - "straż przybrzeżna" - Wiadomości

Chińskie siły atakują Filipińczyków na Morzu Południowochińskim. Są nagrania

Nie ustaje konflikt między Filipinami i Chinami w okolicy wysp Spratly na Morzu Południowochińskim. W sieci pojawiły się nagrania z chińskiej napaści na filipińskie jednostki sprzed kilku dni.
20.06.2024

Chiny. Straż przybrzeżna upoważniona do zatrzymywania cudzoziemców na Morzu Południowochińskim

Nowe przepisy wprowadzone w sobotę przez władze Chin upoważniają straż przybrzeżną do zatrzymywania cudzoziemców na spornych wodach Morza Południowochińskiego oraz innych obszarach, do których Pekin rości sobie pretensje, na okres do 60 dni bez procesu.
16.06.2024

Władze Chin: mężczyzna w łodzi motorowej zatrzymany na Tajwanie działał na własną rękę

Obywatel ChRL zatrzymany na Tajwanie pod zarzutem nielegalnego przekroczenia granicy w łodzi motorowej działał na własną rękę - oświadczyła w środę Chen Binhua, rzeczniczka chińskiego biura ds. Tajwanu. Chen upomniała władze w Tajpej, by nie "popadały w paranoję".
12.06.2024

Jednostka straży przybrzeżnej przechwyciła narkotyki i zatonęła

Nie byle jaką noc mieli członkowie załogi ekwadorskiego patrolowca straży przybrzeżnej Isla Santa Cruz. Najpierw zatrzymali przemytniczą jednostkę z czterema tonami kokainy, a potem... zatonęła ich własna.
31.05.2024

Rekordowo długa obecność chińskich statków w tzw. strefie przyległej wokół spornych wysp

Japońska straż przybrzeżna poinformowała w poniedziałek o rekordowej, trwającej nieprzerwanie 185 dni z rzędu obecności chińskich jednostek w pobliżu kontrolowanego przez Japonię archipelagu Senkaku (chiń. Diaoyu).
27.05.2024

Luksusowa włoska wyspa zamieniona w twierdzę. Oficjele przypływają na obrady szefów dyplomacji G7

Tak zaostrzonych środków bezpieczeństwa na włoskiej wyspie Capri jeszcze nigdy wcześniej nie było. Wprowadzono je w związku z rozpoczynającym się w środę spotkaniem szefów dyplomacji państw G7.
17.04.2024

Cypr. 300 syryjskich migrantów próbowało na łodziach dostać się na Cypr

Cypryjska Straż Wybrzeża zatrzymała w odległości 80 kilometrów od wyspy trzy łodzie z nielegalnymi syryjskimi imigrantami - poinformowały we wtorek lokalne media.
17.04.2024

Raport wypadków i zdarzeń morskich – marzec 2024 r.

Ostatni miesiąc pierwszego kwartału roku to nie tylko nadal napięta sytuacja międzynarodowa na wielu akwenach świata, skutkująca ograniczonym bezpieczeństwem żeglugi i pierwszymi śmiertelnymi ofiarami wśród cywilnych marynarzy, ale również jedna z największych katastrof z udziałem statku handlowego w ostatnich latach. Zderzenie dużego kontenerowca oceanicznego z mostem w Baltimore USA, bo o tym wypadku mowa będzie miało szereg wielopłaszczyznowych konsekwencji.
07.04.2024

Tajwan. Rząd: chińska straż przybrzeżna wywołała "panikę" na pokładzie łodzi turystycznej z Tajwanu

Wkroczenie funkcjonariuszy chińskiej straży przybrzeżnej na pokład tajwańskiej łodzi turystycznej w pobliżu administrowanej przez Tajpej wyspy Kinmen wywołało "panikę" wśród turystów – poinformowała we wtorek tajwańska minister Kuan Bi-ling.
20.02.2024

Tunezja. Zaginęła łódź z co najmniej 17 migrantami

Na Morzu Śródziemnym zaginęła łódź z co najmniej 17 migrantami - powiadomiła w poniedziałek tunezyjska straż przybrzeżna. Najmłodszy pasażer łodzi ma pięć lat. Łódź wyruszyła w ubiegłym tygodniu z portu Bizerta na północy Tunezji i zmierzała w kierunku Włoch.
12.02.2024

Po 56 latach służby kuter amerykańskiej straży przybrzeżnej przechodzi na emeryturę

Kuter Straży Przybrzeżnej USA USCGC Steadfast został wycofany ze służby podczas ceremonii w swoim macierzystym porcie Astoria w stanie Oregon. Kuter był w służbie przez 56 lat, czyli ponad dwa razy dłużej niż typowy statek handlowy.
07.02.2024

Filipiny. Statek z cementem przechylił się, załoga uratowana

Niewielki statek Star Sabang płynący po Morzu Sulu natrafił na mocne fale i wiatr, które spowodowały przesunięcie się ładunku w ładowni i, co za tym idzie, niebezpieczny przechył. 13 członków załogi zostało ewakuowanych przez filipińską straż przybrzeżną.
16.01.2024

Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną, pocisk spadł do morza

Korea Północna wystrzeliła w niedzielę rakietę balistyczną w kierunku Morza Japońskiego – ogłosiła armia Korei Południowej. Japońska straż przybrzeżna poinformowała, że pocisk spadł do morza.
14.01.2024

Statek stracił dziób, popłynął do portu bez niego [WIDEO]

Tajwański statek rybacki Sheng Feng 12 stracił cały dziób w zderzeniu z masowcem u wybrzeży Filipin, ale nie tylko nie zatonął, ale nawet załoga zdołała doprowadzić go bezpiecznie do portu. Wideo opublikowała Filipińska Straż Przybrzeżna.
14.12.2023

Załoga wycieczkowca uratowała sześć osób po wywróceniu się statku towarowego

Załoga wycieczkowca Carnival Vista uratowała sześciu mężczyzn, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie na otwartym oceanie w okolicach Dominikany. Sytuacja miała miejsce wczoraj, wczesnym rankiem czasu lokalnego, po tym jak w nocy przewrócił się mały statek towarowy, na pokładzie którego się znajdowali.
14.12.2023

Kuter Straży Wybrzeża Chin staranował filipiński statek. Eskalacja działań na Morzu Południowochińskim trwa

Ubiegły weekend był pewien nerwów dla filipińskich władz z racji na szereg prowokacji urządzanych przez należące do chin jednostki straży wybrzeża i tzw. milicji morskiej. Ataki z użyciem armatek wodnych, blokowanie tras żeglugowych, próby taranowania są tylko częścią działań Pekinu w związku z dążeniem do przejęcia spornych obszarów morskich.
12.12.2023

Filipiny: "nielegalne i agresywne" działania Chin wobec naszych statków

Rząd Filipin określił w sobotę jako "nielegalne i agresywne" działania ChRL na Morzu Południowochińskim, twierdząc, że chińska straż przybrzeżna użyła armatek wodnych w celu zablokowania jednostek filipińskiego biura rybołówstwa prowadzących regularną misję zaopatrzeniową dla swoich kutrów.
09.12.2023

Wypadek masowca w pobliżu ujścia rzeki Detroit. Statek osiadł na mieliźnie

Nieopodal kotwicowiska przy amerykańskiej wyspie Belle doszło do wypadku z udziałem frachtowca do przewozu zboża Barbro G. Jednostka osiadła w poniedziałek rano na mieliźnie. Służby wciąż ustalają przyczyny zdarzenia.
28.11.2023

Efektowne wodowanie nowego kutra dla US Coast Guard. Jest wielkości fregaty

W stoczni Eastern Shipbuilding Group odbyła się wyjątkowa ceremonia. 27 październikaw Panama City w stanie Floryda zwodowano jednostkę typu Heritage, przyszłego USCGC Argus (WMSM-915), pierwszą z nowej serii dużych kutrów dla amerykańskiej straży wybrzeża.
30.10.2023

Ciała pięciu migrantów znaleziono na plaży na Sycylii

Ciała pięciu migrantów znaleziono w sobotę na plaży koło Trapani na Sycylii w pobliżu miejsca, dokąd dopłynęła łódź z kilkudziesięcioma osobami, uciekającymi z brzegów Afryki - podała włoska Straż Przybrzeżna. Migranci, którzy zeszli z pokładu, natychmiast rzucili się do ucieczki. Zatrzymano 31 z nich.
28.10.2023

Wypadek promu koło Szwecji. Wyciek paliwa zagraża środowisku

Prom Marco Polo zanim w niedzielę osiadł na mieliźnie u wybrzeży Karlshamn w południowo-wschodniej Szwecji, wcześniej zaczepił o dno. Wyciekające paliwo zagraża środowisku - poinformowała w poniedziałek szwedzka Straż Przybrzeżna.
23.10.2023

Chińska straż przybrzeżna odpędziła filipińską kanonierkę ze spornych wód

Chińska straż przybrzeżna podjęła we wtorek "niezbędne działania" w celu odpędzenia filipińskiej kanonierki, która wpłynęła na wody w okolicy ławicy Scarborough na spornym obszarze Morza Południowochińskiego – przekazały chińskie służby w oświadczeniu. Szef armii Filipin stwierdził, że do takiego zajścia nie doszło, a oświadczenie strony chińskiej nazwał "propagandą" – podaje portal Rappler.
10.10.2023

Włochy. Uzbrojeni w maczety migranci obrzucili kamieniami łódź tunezyjskiej straży przybrzeżnej

Włoski dziennik "Il Giornale" opublikował w poniedziałek na swojej stronie internetowej nagranie, na którym widać grupę migrantów na łodzi rzucających kamieniami w motorówkę tunezyjskiej straży przybrzeżnej. Gazeta dodała, że migranci, płynący w kierunku włoskiej wyspy Lampedusa uzbrojeni byli w maczety.
02.10.2023

Straż Wybrzeża USA skonfiskowała narkotyki o wartości 160 mln dolarów

We wtorek załoga Coast Guard Cutter Confidence dokonała w Miami wyładunku 5669,9 ton kokainy o wartości ponad 160 milionów dolarów. Jest to element międzynarodowej operacji antynarkotykowej prowadzonej na wodach Morza Karaibskiego.
21.09.2023

Chciał przebiec ocean w kołowrotku, może dobiec do więzienia

Mieszkańcowi Florydy, który zbudował pływający kołowrotek wzorowany na zabawce dla chomika i miał zamiar przebiec nim Atlantyk, grożą zarzuty federalne po tym, gdy Straż Przybrzeżna spędziła pięć dni na ściąganiu go na brzeg - poinformowała w czwartek agencja Reutera.
07.09.2023

Straże przybrzeżne Chin, Rosji i Korei Południowej wspólnie ćwiczyły walkę z przemytem narkotyków

Zakończyły się ćwiczenia straży przybrzeżnych Chin, Rosji i Korei Południowej - powiadomiła w piątek agencja Reutera, powołując się na oficjalne oświadczenie strony chińskiej. Straże trzech państw wspólnie ćwiczyły zwalczanie przemytu narkotyków.
11.08.2023

Od początku roku tunezyjska straż przybrzeżna wyłowiła zwłoki 901 migrantów

Od początku roku do 20 lipca krajowa straż przybrzeżna wyłowiła zwłoki 901 migrantów, poinformował w środę minister spraw wewnętrznych Tunezji Kamel Feki.
26.07.2023

Na handlu ludźmi w Libii zarabiają bojówki i struktury państwowe, w tym straż przybrzeżna

Niezależna Komisja ONZ ds. praw człowieka w Libii zebrała informacje na temat łańcucha przemytu nielegalnych imigrantów z tego kraju. W proceder, zdaniem autorów raportu, zamieszana jest straż przybrzeżna, funkcjonariusze z ośrodków zatrzymań i lokalne bojówki. Raport 21 lipca przekazano do sekretariatu ONZ. O jego wnioskach poinformowano też państwa zaangażowane w stosunki z Libią, poczynając od Włoch. informuje wtorkowy dziennik „L`Avvenire”.
25.07.2023

Uratowano statek towarowy typu ro-ro, który utknął na mieliźnie przy latarni morskiej

Dryfujący frachtowiec ro-ro, który utracił zasilanie osiadł na mieliźnie, zaledwie o włos od latarni morskiej na wybrzeżu Anglii. Akcja ratunkowa zakończyła się sukcesem, a nad statkiem przejęto kontrolę.
11.07.2023

Prawie 80 migrantów utonęło w Morzu Śródziemnym po wypadku łodzi

Co najmniej 78 migrantów utonęło w środę, kiedy przewożąca ich łódź rybacka przewróciła się na Morzu Śródziemnym u południowych wybrzeży Grecji - podała straż przybrzeżna tego kraju. Ocalono 104 osoby; uratowanych migrantów przewieziono do schronisk w południowym porcie Kalamata.
14.06.2023

Chiny stworzyły największą na świecie straż przybrzeżną, która przypomina marynarkę wojenną

W ciągu zaledwie dekady od objęcia władzy przez przewodniczącego Xi Jinpinga Chiny stworzyły największą na świecie flotę straży przybrzeżnej. Służby są bardziej zmilitaryzowane i agresywne w sporach międzynarodowych, a mniej zaangażowane w standardowe działania, czytamy w analizie na łamach poniedziałkowego "NYT".
14.06.2023

Polsce pilnie potrzeba Straży Przybrzeżnej

W dzisiejszym artykule autorzy poruszą oraz przybliżą temat możliwości powołania do życia nowej formacji, która miałaby za zadanie ochronę oraz zapewnienie przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa na polskich obszarach morskich. Temat ten staje się jak najbardziej aktualny i palący, biorąc pod uwagę dość ambitne plany dotyczące morskiej energetyki wiatrowej, jak również już istniejącej, na polskich obszarach morskich, infrastrukturze krytycznej.
06.05.2023

Blisko 15 migrantów prawdopodobnie utonęło u wybrzeży Tunezji

Tunezyjska straż przybrzeżna poinformowała, że doszło do zaginięcia i najprawdopodobniej utonięcia grupy imigrantów we wtorek u wybrzeży kraju po tym jak łódź, którą płynęli, zatonęła. 4 osoby zdołano uratować.
19.04.2023

Straż przybrzeżna oskarża Chiny o skierowanie promienia lasera w stronę jej okrętu

Straż przybrzeżna Filipin oskarżyła w poniedziałek straż przybrzeżną Chin o skierowanie wiązki lasera w stronę jej okrętu, by oślepić załogę i zablokować misję wiozącą zaopatrzenie dla filipińskich żołnierzy na spornym obszarze Morza Południowochińskiego.
13.02.2023

Gintaras Žagunis będzie patrolował granicę morską Litwy

Estońska stocznia Baltic Workboats dostarczyła litewskiej Państwowej Straży Granicznej statek patrolowy Gintaras Žagunis.
09.01.2023

5 ton kokainy wyłowione z Morza Karaibskiego

W ubiegłym tygodniu załoga statku patrolowego Królewskiej Holenderskiej Marynarki Wojennej, HNLMS Holland, przejęła potężną ilość narkotyków. Nie były potrzebne żadne pościgi, strzały ostrzegawcze ani abordaże. Wystarczyło wyciągnąć z wody 5 ton kokainy.
09.12.2022

Rybacy uciekli z łodzi w ostatniej chwili (WIDEO)

Amerykańska Straż Przybrzeżna opublikowała wideo z akcji ratunkowej u wybrzeży Karoliny Północnej. Służby zareagowały na sygnał nadany przez małą łódź rybacką. Dwóch rybaków udało się uratować w ostatniej chwili.
20.11.2022

Kuba. Co najmniej 5 ofiar śmiertelnych zderzenia łodzi z kutrem straży granicznej

Łódź płynąca z północnej Kuby w kierunku Stanów Zjednoczonych zatonęła w sobotę po zderzeniu z kutrem kubańskiej straży granicznej, co najmniej pięć osób zginęło, podały w sobotę kubańskie media państwowe, informuje AP.
30.10.2022

Turcja oskarża Grecję o ostrzelanie statku ro-ro

Turecka straż przybrzeżna podała w sobotę, że u wybrzeży tureckiej wyspy Bozca na Morzu Egejskim dwie greckie łodzie patrolowe ostrzelały statek ro-ro.
12.09.2022

Damen Shipyards buduje siedem patrolowców dla szwedzkiej straży przybrzeżnej

Kustbevakningen (KBV), czyli szwedzka straż przybrzeżna zamówiła w Damen siedem statków patrolowych. Seria KBV 320 zostanie wykonana z kompozytu z włókien węglowych, dzięki czemu będą lekkie i szybkie.
14.07.2022

Wycieczkowiec Royal Caribbean spowodował odwołanie startu rakiety SpaceX

Dochodzenie przeprowadzone przez amerykańską Straż Przybrzeżną wykazało, że wycieczkowiec Royal Caribbean International naruszył strefę bezpieczeństwa portu Jacksonville i tym spowodował styczniowe odwołanie startu rakiety SpaceX z Przylądka Canaveral na Florydzie.
22.05.2022

USA. Pierwsza w historii nominacja dla kobiety na dowódcę amerykańskiej straży przybrzeżnej

Prezydent USA Joe Biden nominował adm. Lindę Fagan na dowódcę Straży Wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Jeśli Senat potwierdzi jej kandydaturę, Fagan będzie pierwszą kobietą w historii, która stanie na czele jednego z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.
06.04.2022

Japan Coast Guard (JCG) – Morskie Organy Ścigania (cz. 2)

W pierwszym artykule tej mini serii, traktującej o gałęzi administracji morskiej zajmującej się tzw. „maritime law enforcement”, autorzy przybliżyli esencjonalnie strukturę oraz podstawy prawne funkcjonowania U.S. Coast Guard. Dziś wszystko co warto wiedzieć o Chińskiej i Japońskiej Straży Przybrzeżnej.
04.03.2021

Cztery osoby uratowane z płonącego statku rybackiego u wybrzeży Alabamy

Amerykańska straż przybrzeżna w poniedziałek uratowała cztery osoby z pożaru komercyjnego statku rybackiego w pobliżu Fort Morgan w Alabamie.
16.12.2020

Amerykański okręt zatrzymał statek przemycający kokainę wartą ponad 100 milionów dolarów

Bojowy okręt przybrzeżny USS Gabrielle Giffords przechwycił wartą ponad 100 milionów dolarów kokainę z niskoprofilowego statku na Oceanie Spokojnym - poinformowała amerykańska marynarka wojenna w miniony weekend.
15.12.2020

Indonezja protestuje przeciwko wtargnięciu chińskiego okrętu na swoje wody

Indonezyjskie MSZ zwróciło się do Chin o wyjaśnienia w sprawie przebywania okrętu chińskiej straży przybrzeżnej w jej wyłącznej strefie ekonomicznej. To kolejny taki incydent na wodach Morza Południowochińskiego.
15.09.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.