• <

Wynik wyszukiwania - "sabotaż" - Wiadomości

Finał prac naprawczych Balticconnector. Operator zapowiada uruchomienie rurociągu

Jak podają operatorzy rurociągu, estoński Elering oraz fiński Gasgrid Finland, zakończono remont Balticconnector zgodnie z planem. Był wyłączony z użycia od października ub. r. i w związku z tym pojawiły się kontrowersje w kwestii jego uszkodzenia w wyniku nie wypadku, lecz sabotażu.
04.04.2024

Zerwanie kabla światłowodowego w pobliżu Jemenu. Huti uderzają w infrastrukturę krytyczną?

Jemeńscy bojownicy Huti mieli rozszerzyć zakres swoich działań i obok ataków z użyciem dronów i rakiet na statki oraz okręty zaczęli atakować także infrastrukturę podwodną. Przynajmniej jedna linia światłowodowa miała zostać uszkodzona. Oznacza to zupełnie nowy wymiar zagrożeń, dotykający nie tylko międzynarodowej żeglugi.
27.02.2024

Uszkodzony gazociąg Balticconnector ma być uruchomiony w kwietniu

Na początku marca rozpocznie się naprawa uszkodzonego jesienią estońsko-fińskiego gazociągu Balticconnector przebiegającego przez Zatokę Fińską. Prace mają potrwać około cztery tygodnie – poinformował fiński operator przesyłowy Gasgrid.
16.02.2024

Szwedzka prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie sabotażu na Nord Stream

Prokuratura krajowa w Sztokholmie poinformowała w środę o umorzeniu śledztwa w sprawie sabotażu na rosyjsko-niemieckim gazociągu Nord Stream.
07.02.2024

Sukces ukraińskich komandosów. Zneutralizowali rosyjską stację radarową na Morzu Czarnym

Zespół operatorów z 73. Morskiego Centrum Specjalnego Przeznaczenia dokonali zajęcia platformy wydobywczej na Morzu Czarnym, wykorzystywanej przez Rosjan do pozyskiwania danych o ruchu morskim. Operacja ma zapewnić bezpieczniejszy ruch statków i ograniczyć możliwości operacyjne Floty Czarnomorskiej w północno-zachodniej części akwenu.
07.02.2024

Śledztwo ws. Nord Stream - Szwedzi kończą, Niemcy chcą kontynuować

Prokuratura w Sztokholmie może w ciągu najbliższych dni zakończyć śledztwo w sprawie ataków na rurociąg Nord Stream – wynika z informacji "Sueddeutsche Zeitung", NDR, WDR i "Zeit". Pozostanie to jednak bez wpływu na postępowanie, które nadal toczy się w Niemczech.
06.02.2024

Awaria estońsko-fińskiego kabla elektroenergetycznego

Przyczyna awarii podmorskiego kabla energetycznego EstLink2 między Finlandią a Estonią, do jakiej doszło w nocy z czwartku na piątek, nie jest na razie znana. Władze biorą pod uwagę wszystkie możliwe scenariusze.
26.01.2024

Uszkodzenie kabla przesyłowego między Estonią a Finlandią. Kolejne, kontrowersyjne zdarzenie na Bałtyku

Władze Estonii i Finlandii poinformowały, że padło połączenie elektroenergetyczne EstLink 2 między oboma państwami w rejonie Zatoki Fińskiej. Do usterki miało dość w nocy między 25 a 26 stycznia. Jak dotąd przyczyna jest nieznana, niemniej pojawiły się głosy, że miał być w to zamieszany rosyjski statek. Byłoby to kolejne kontrowersyjne, niewyjaśnione zdarzenie w rejonie, po październikowym, niewyjaśnionym incydencie z uszkodzeniem gazociągu Balticconnector.
26.01.2024

Sabotaż gazociągu w terminalu LNG w Niemczech większy niż sądzono

Uszkodzenia rurociągu budowanego w Niemczech, w Szlezwiku-Holsztynie są poważniejsze niż sądzono, został on przewiercony w co najmniej ośmiu miejscach - podał tygodnik "Spiegel". Gazociąg ma połączyć nowy terminal LNG w pobliżu Brunsbuettel z niemiecką siecią energetyczną.
09.01.2024

"WSJ": europejscy śledczy uważają, że polskie władze utrudniały dochodzenie w sprawie sabotażu gazociągów Nord Stream

Europejscy śledczy, prowadzący dochodzenie w sprawie sabotażu gazociągów Nord Stream, uważają, że polskie władze opierały się przed współpracą i odmawiały przekazania kluczowych dowodów w sprawie - informuje w poniedziałek "Wall Street Journal". Cytowani śledczy stwierdzili, że nasuwa to podejrzenia o współudział Polski w operacji. Mieli też wyrazić nadzieję na zmianę podejścia przez nowe władze w Warszawie.
08.01.2024

Newnew Polar Bear i jego kotwica – główni podejrzani w sprawie Balticconnector

Ostatnie doniesienia fińskich służb pokazują jasno, że śledztwo w sprawie uszkodzenia gazociągu Balticconnector zmierza w kierunku kontenerowca Newnew Polar Bear. Zdjęcia uszkodzeń podwodnej infrastruktury i odzyskana z dna kotwica, której wydaje się brakować statkowi, mogą być mocnym dowodem w sprawie.
25.10.2023

Szwecja wysłała okręt celem sprawdzenia podmorskich kabli w okolicy Balticconnector

Należący do Królewskiej Marynarki Wojennej Szwecji okręt ratowniczy HSwMS Belos (A214) został wysłany do Zatoki Fińskiej w związku z incydentem wokół gazociągu i kabla energetycznego łączących Estonię i Finlandię. Wokół uszkodzenia podwodnej infrastruktury narosło wiele teorii, podejrzewa się celowe działanie.
25.10.2023

Estonia: kotwica i zdjęcia zniszczeń gazociągu potwierdzają konieczność współpracy międzynarodowej

Nowe fakty ws. uszkodzenia gazociągu łączącego Estonią z Finlandią zwiększają wagę współpracy międzynarodowej; liczymy szczególnie na wsparcie Chin - powiedział we wtorek estoński minister spraw zagranicznych Margus Tsahkna.
25.10.2023

W pobliżu uszkodzenia Balticconnector znaleziono ciężki przedmiot; podejrzenie skierowane na chiński statek

W trakcie badań podwodnych przeprowadzonych przy gazociągu Balticconnector znaleziony został "ciężki przedmiot", który mógł doprowadzić do uszkodzenia rurociągu przebiegającego przez Zatokę Fińską – przekazała w piątek fińska policja, podkreślając, że obecnie śledztwo koncentruje się na roli statku towarowego pływającego pod banderą Hongkongu.
20.10.2023

NATO reaguje na uszkodzenia podmorskiej infrastruktury na Bałtyku. Więcej patroli

NATO poinformowało w czwartek, że intensyfikuje patrole na Morzu Bałtyckim w związku z niedawnymi zniszczeniami infrastruktury podmorskiej w regionie.
19.10.2023

Uszkodzono podmorski kabel telekomunikacyjny między Szwecją i Estonią

Uszkodzony został podwodny kabel telekomunikacyjny między Szwecją i Estonią; nie jesteśmy w stanie ocenić, co było przyczyną awarii - poinformował we wtorek szwedzki minister obrony cywilnej Carl-Oscar Bohlin.
17.10.2023

Fińska policja potwierdza: chiński i rosyjski frachtowiec sprawdzane w kontekście uszkodzenia Balticconnector

Dwa duże statki transportowe, jeden pływający pod banderą Hongkongu, a drugi - Rosji, są obecnie badane w związku ze sprawą uszkodzenia bałtyckiego gazociągu łączącego Finlandię i Estonią – poinformowała we wtorek fińska policja.
17.10.2023

Fińskie służby w sprawie uszkodzenia gazociągu Balticconnector: zidentyfikowano okręty, mogące brać udział w sabotażu

Okręty, które przebywały na Zatoce Fińskiej w momencie uszkodzenia gazociągu bałtyckiego między Finlandią a Estonią, zostały zidentyfikowane, ale w postępowaniu wciąż badane są różne scenariusze – przekazała w poniedziałek policja, podkreślając, że szczegółowe prace techniczne na miejscu utrudniają warunki pogodowe.
16.10.2023

Zdaniem ekspertów uszkodzenie Balticconnector mogło być spowodowane przez opuszczoną kotwicę statku. Przypadek?

"Teoria kotwicy” pojawia się obecnie najczęściej w analizach przyczyn uszkodzenia gazociągu między Finlandią a Estonią. Zarejestrowany niewielki wstrząs sejsmiczny mógł być wywołany uderzeniem kotwicy dużego statku handlowego, który przystanął w czasie sztormu na środku Zatoki Fińskiej – podało w środę radio Yle.
11.10.2023

NATO zapowiada reakcję, jeśli się okaże, że uszkodzenie gazociągu na Morzu Bałtyckim było umyślne

Jeżeli okaże się, że uszkodzenia łączącego Estonię i Finlandię podmorskiego gazociągu i kabla telekomunikacyjnego na Morzu Bałtyckim wynikają z umyślnego ataku, NATO zareaguje - powiedział w środę sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.
11.10.2023

Zdaniem estońskich władz uszkodzenie gazociągu łączącego kraj z Finlandią to "wina człowieka"

Za uszkodzenie gazociągu łączącego Estonię z Finlandią odpowiada człowiek; zlokalizowano je w w fińskiej strefie ekonomicznej - poinformowali we wtorek podczas wspólnej konferencji prasowej estońscy ministrowie obrony, spraw zagranicznych i klimatu.
11.10.2023

Rosja obawia się ukraińskich ataków podczas parady morskiej okrętów

Ostatnia niedziela lipca to w Rosji tradycyjnie dzień obchodów tamtejszego Święta Marynarki Wojennej (День Военно-морского флота). Towarzyszą temu festyny, pikniki oraz prezentacje i parady morskie z udziałem okręty rosyjskiej marynarki wojennej. Pojawiły się sugestie, że tegoroczne obchody będą inne niż dotychczas, co ma być nie tylko podyktowane trwającą wojną, ale też... dywersją ze strony broniącej się Ukrainy.
28.07.2023

Media pokazały zdjęcia satelitarne uszkodzonego Mostu Krymskiego

Ukraińskie media pokazały w poniedziałek zdjęcia satelitarne uszkodzonego mostu prowadzącego na anektowany przez Rosję Półwysep Krymski. Jedno z przęseł mostu zostało całkowicie zniszczone i nie da się go naprawić.
17.07.2023

Atak na most krymski. Mnożą się teorie na temat jego przebiegu i użytej broni

Choć na ten moment nie jest to wciąż oficjalnie potwierdzone, wiele wskazuje iż Ukraina dokonała ataku na Most Krymski z użyciem bezzałogowego drona. To już drugi od października ubr. incydent związany z uszkodzeniem tej ważnej drogi łączącej półwysep z Rosją, będący też symbolem panowania Moskwy nad Krymem.
17.07.2023

Rola jachtu Andromeda w sprawie wysadzenia Nord Stream

Załoga jachtu miała 12-godzinny postój w polskim porcie, nie dokonywała wtedy załadunku. Była też kontrolowana przez polską Straż Graniczną – takie, jak informuje czwartkowa "Rzeczpospolita", są najnowsze ustalenia polskiego śledztwa.
22.06.2023

"New York Times": są dowody, że Rosjanie wysadzili tamę w Nowej Kachowce od wewnątrz

Zdaniem gazety zapora miała "piętę Achillesa", czyli wąski tunel konserwacyjny. Zapora wodna w Nowej Kachowce została zaprojektowana tak, aby wytrzymać niemal każdy możliwy atak z zewnątrz. Dowody wskazują, że Rosja wysadziła ją od wewnątrz - napisał "New York Times" powołując się na przeprowadzone przez siebie śledztwo.
17.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce zanieczyściło tyle wody pitnej, ile świat zużywa przez dwa dni

Ilość wody, która stała się nieprzydatna do użycia po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze, wystarczyłaby do "pojenia całego świata przez dwa dni", ocenił szef administracji ukraińskiego obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.
13.06.2023

Sabotaż Nord Stream: niemieckie dochodzenie prowadzi do Polski

Sobotni Wall Street Journal podał, że niemieccy śledczy badający sabotaż gazociągu Nord Stream na Bałtyku sprawdzają trop wskazujący na udział w akcji ukraińskich żołnierzy, którzy mieli wykorzystać bazy operacyjne w Polsce i Niemczech.
12.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. Powodziowa klęska na Ukrainie (ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY)

Władze lokalne donoszą, że w Nowej Kachowce są już podtopienia. Ludność lokalna opuszcza swoje domy, bądź jest ewakuowana. Pojawiła się groźba skażenia niebezpiecznymi substancjami. Nowe informacje będą podawane na bieżąco.
06.06.2023

Trzy rosyjskie jednostki operowały na Bałtyku przed wysadzeniem Nord Stream

Trzy rosyjskie okręty wojenne "widma" operowały na Bałtyku przed wysadzeniem gazociągów Nord Stream 1 i 2 w pobliżu miejsca sabotażu przez kilka godzin, a w jednym przypadku przez prawie dobę - ujawniają w środę nadawcy publiczni krajów nordyckich.
03.05.2023

Drony groźną bronią dla obiektów energetycznej infrastruktury krytycznej

Według ekspertów potencjalnymi przyszłymi obiektami ataków terrorystów będą obiekty infrastruktury krytycznej, a narzędziami ataków staną się systemy autonomiczne w postaci dronów. Eksperci przewidują także, iż w przeciągu najbliższych trzech lat akty terroru w ramach działań podprogowych kreowane będą na terytorium UE przez inne (wrogie) państwa. Obiektami takich ataków mają być głównie elementy energetycznej infrastruktury krytycznej.
28.04.2023

Marynarka Wojenna Hiszpanii patroluje morskie linie teleinformatyczne, wokół których nasiliła się obecność Rosjan

Krajowy Departament ds. Bezpieczeństwa w Madrycie (DSN) poinformował, że hiszpańskie siły zbrojne nasiliły patrole w rejonie położonych na wodach Atlantyku i Morza Śródziemnego linii teleinformatycznych, wokół których nasiliła się obecność rosyjskich okrętów wojennych
21.04.2023

Rosja opracowała program sabotażu farm wiatrowych i kabli komunikacyjnych na Morzu Północnym

Rosja opracowała program sabotażu farm wiatrowych i kabli komunikacyjnych na Morzu Północnym - podała w środę BBC, przytaczając szczegóły śledztwa, przeprowadzonego przez publicznych nadawców w Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii.
20.04.2023

Szwedzka prokuratura: wciąż nie wiemy, kto stoi za sabotażem Nord Stream

Wciąż nie wiadomo, kto stoi za sabotażem Nord Stream. Śledztwo jest złożone, a sprawa trudna do zbadania - oświadczyła w czwartek szwedzka prokuratura.
06.04.2023

Wszystko jasne! Tajemniczy obiekt przy Nord Stream 2 wydobyty i zidentyfikowany

Wydobyliśmy obiekt znaleziony przy Nord Stream 2. Według wstępnych badań jest nim nie stanowiąca zagrożenia pusta boja dymna lub granat dymny – poinformowała w środę Duńska Agencja Energii.
29.03.2023

ONZ odrzuca wniosek Rosji o śledztwo w sprawie eksplozji Nord Stream

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła we wtorek (czasu polskiego) wniosek Rosji o przeprowadzenie niezależnego międzynarodowego śledztwa w sprawie eksplozji na gazociągach Nord Stream 1 i 2 na Morzu Bałtyckim.
28.03.2023

Tajemniczy obiekt przy Nord Stream 2

Duńska Agencja Energii opublikowała w czwartek zdjęcie niezidentyfikowanego obiektu, znalezionego na Morzu Bałtyckim przy biegnącym z Rosji do Niemiec gazociągu Nord Stream 2. Wstępnie oceniono, że przedmiot nie stwarza bezpośredniego zagrożenia, ma zostać wydobyty i zbadany.
23.03.2023

Przełom w sprawie uszkodzenia Nord Stream? Duńczycy badają sprawę tajemniczego jachtu

Na wyspie znajdującej się nieopodal miejsca, gdzie doszło do uszkodzenia gazociągu Nord Stream duńska policja poszukiwała tropów mających wyjaśnić sprawę tego incydentu z września ubiegłego roku. Zdaniem służb jesienią na przystani na wyspie Christiansö miał pojawić się jacht, którym transportowano materiały wybuchowe, użyte do uszkodzenia rurociągów.
10.03.2023

Rosjanie wizualizują infrastrukturę energetyczną na Morzu Północnym, możliwe przygotowywanie sabotażu

Rosyjskie statki mapowały kable internetowe, gazociągi oraz farmy wiatrowe u wybrzeży Holandii - poinformowały w poniedziałek holenderskie służby wywiadowcze AIVD i MIVD. W ich ocenie może to oznaczać przygotowania do sabotażu infrastruktury energetycznej kraju.
20.02.2023

Ceniony amerykański dziennikarz twierdzi, że to USA zniszczyły Nord Stream

Seymour Hersh, amerykański dziennikarz, zdobywca nagrody Pulitzera, opublikował artykuł twierdzący, że to USA stały za zniszczeniem gazociągu Nord Stream.
18.02.2023

NATO tworzy zespół odpowiedzialny za bezpieczeństwo podwodnej infrastruktury

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ogłosił 15 lutego utworzenie w Kwaterze Głównej Sojuszu centrum koordynacyjne odpowiedzialne za ochronę podwodnej infrastruktury krytycznej.
17.02.2023

Zdaniem Equinor sankcje uniemożliwiły badanie uszkodzonego gazociągu Nord Stream

Norweska firma energetyczna Equinor oświadczyła, że to norweskie i unijne sankcje uniemożliwiły dostarczenie sprzętu i zrealizowanie badań uszkodzonego gazociągu Nord Stream. W oświadczeniu podała, że według niej prace te byłyby naruszeniem norweskich i unijnych przepisów.
01.02.2023

Poboży: działania Hiszpanów nie były zagrożeniem dla infrastruktury krytycznej

Działania tej trójki hiszpańskich nurków nie były zagrożeniem dla infrastruktury krytycznej – ocenił w piątek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.
20.01.2023

80 lat temu Naziści rozstrzelali polskiego superszpiega, który wysadzał ich okręty

80 lat temu, 4 stycznia 1943 r., polski bojownik greckiego ruchu oporu Jerzy Iwanow-Szajnowicz został rozstrzelany przez Niemców. Zorganizował on siatkę wywiadowczą w porcie Pireus i innych greckich miastach. Niemcy skazali go na trzykrotną karę śmierci. Ostatnie jego słowa brzmiały "Niech żyje Grecja! Niech żyje Polska!".
04.01.2023

Rosja potajemnie planuje naprawę rurociągów Nord Stream

Zdaniem portalu RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND), powołując się na doniesienia „The New York Times”, Rosja chce odbudowy uszkodzonych rurociągów.
03.01.2023

Szwedzkie służby specjalne o śledztwie ws. Nord Stream: znaleźliśmy obce obiekty przy rurociągach

Przejęliśmy obce obiekty znalezione przy gazociągach Nord Stream, na tych przedmiotach znaleziono ślady materiałów wybuchowych - podały w piątek szwedzkie służby specjalne SAPO.
20.11.2022

Dwa niezidentyfikowane statki miały przebywać w pobliżu Nord Stream 2 na krótko przed uszkodzeniem gazociągu

Analizujące dane satelitarne systemy firmy SpaceKnow wykryły dwa duże statki z wyłączonymi urządzeniami śledzącymi w rejonie rurociągu Nord Stream 2 kilka dni przed jego uszkodzeniem we wrześniu - podaje w piątek portal Wired. Firma poinformowała o swoich ustaleniach przedstawicieli NATO, którzy poprosili o dostarczenie większej ilości informacji.
12.11.2022

Niemcy. Prokuratura federalna wszczyna śledztwo w sprawie wycieków z gazociągów Nord Stream

Prokuratura federalna w Karlsruhe w poniedziałek wszczęła śledztwo w sprawie domniemanego sabotażu i eksplozji w gazociągach Nord Stream 1 i 2 - poinformował rzecznik prokuratury. Istnieją podejrzenia o "umyślne spowodowanie wybuchu" i "antykonstytucyjny sabotaż".
11.10.2022

Ekspertka OSW: jeśli Rosja stoi za wyciekami z NS, to jest to nowy poziom wojny energetycznej

Jeśli za wyciekami z Nord Stream i Nord Stream 2 stoi Rosja, to oznaczałoby to nowy poziom wojny energetycznej, przy czym prawdopodobieństwo, że Moskwa jest zaangażowana w ten incydent jest spore – mówi PAP Agata Łoskot-Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich.
09.10.2022

Niemcy. Media: śledczy zakładają, że gazociągi Nord Stream zostały zniszczone przez bomby o dużej sile wybuchu

Niemieckie organy bezpieczeństwa uważają, że do uszkodzenia gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim potrzebne były wysoce skuteczne ładunki wybuchowe. Według informacji tygodnika "Spiegel" obliczono, że do zniszczenia rur musiały zostać użyte ładunki wybuchowe porównywalne z 500 kilogramami trotylu.
30.09.2022

Szwecja. Minister energii: wycieki z Nord Stream prawdopodobnie dokonane przez państwo

Wycieki gazu z rurociągu Nord Stream prawdopodobnie są wynikiem działania państwa - oznajmił w piątek szwedzki minister energii Khashayar Farmanbar przed posiedzeniem Rady UE w Brukseli.
30.09.2022

Szwedzki ekspert o sabotażu Nord Stream: możliwe, że ładunek wybuchowy został umieszczony zdalnie

Ładunek wybuchowy przy gazociągach Nord Stream mógł zostać umieszczony za pomocą zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego. Problematyczne może być znalezienie dowodów, bo wybuch zawsze powoduje zniszczenie tego, co znajduje się w pobliżu - podkreślił w rozmowie z PAP Hans Liwang ze Szwedzkiego Uniwersytetu Obronnego w Sztokholmie.
30.09.2022

CNN: w pobliżu wycieków przy gazociągu Nord Stream zaobserwowano rosyjskie okręty

W poniedziałek i wtorek na Bałtyku, w pobliżu wycieków z gazociągów Nord Stream zaobserwowano okręty wsparcia rosyjskiej marynarki wojennej - poinformowała CNN, powołując się na dwóch zachodnich przedstawicieli wywiadu i źródło powiązane ze sprawą.
29.09.2022

Portal Politico o sabotażu na gazociągach Nord Stream: kryzys energetyczny wkracza w niebezpieczną fazę

Jeśli potwierdzą się informacje, że za eksplozjami, które uszkodziły dwa gazociągi Nord Stream stoi Rosji, będzie to oznaczać, że kryzys energetyczny w Europie wkroczył w nową, niebezpieczną fazę; grozi to otwarciem nieoczekiwanego frontu trwającej na Ukrainie wojny - przewiduje brukselski portal Politico.
28.09.2022

ABW bada sprawę "sabotażu w Czajce"

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga nie podjęła jeszcze decyzji o wszczęciu lub odmowie wszczęcia śledztwa po zawiadomieniu MPWiK, według którego do awarii w warszawskiej oczyszczalni "Czajka" mogło dojść w wyniku sabotażu bądź ataku terrorystycznego. Sprawę bada ABW.
07.09.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.