• <

Wynik wyszukiwania - "polityka morska" - Wiadomości

IX Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa zapowiedziane

Już 20 czerwca w Warszawie odbędzie się kolejna edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa. Konferencja jest organizowana przez Akademię Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni oraz Zarząd Targów Warszawskich S.A.
01.03.2024

Regiony Morza Bałtyckiego chcą jeszcze ściślej kooperować

Podczas posiedzenia Zarządu Baltic Sea States Subregional Co-operation, czyli Współpracy Subregionalnej Państw Morza Bałtyckiego dyskutowano o wielu istotnych sprawach. Poruszono tematy związane m.in. z zieloną energia, usprawnieniami w międzynarodowym transporcie, polityką morską, transferem innowacji, ale też wspólnymi projektami kulturalnymi. Obradom przewodniczył Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. We wrześniu w Szczecinie odbędzie się konferencja BSSSC, która w tym roku świętuje swoje 30-lecie.
24.05.2023

Prawo morskie - problemy i przyszłe wyzwania

X Konferencja Prawa Morskiego pt. „Współczesne problemy i przyszłe wyzwania prawa morskiego” odbyła się 21 kwietnia 2022 roku. Konferencja odbyła się na Uniwersytecie Gdańskim, który jest członkiem Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Konferencję otworzył Jakub Puszkarski. Jest inicjatorem konferencji i jednym z jej głównych organizatorów.
26.04.2022

MFW: niewybuchy i broń chemiczna na polskich obszarach morskich

„Miejsca zatopienia amunicji chemicznej stanowią trudne do kontrolowania rozproszone punktowe źródła skażeń o nieznanej wielkości. Ponadto mają duże negatywne oddziaływanie na gospodarkę, co powoduje, że Morze Bałtyckie jest mniej bezpieczne i potencjalnie bardziej kosztowne pod kątem inwestycji.”
19.11.2021

Morawiecki: Gdańsk i Gdynia to symbol sukcesu naszej polityki morskiej

Nasza polityka to otwarcie się na Bałtyk; Gdańsk z Gdynią stają się największym portem na Bałtyku i zabierają przeładunki kontenerowe portom zachodniej Europy; to symbol sukcesu naszej polityki morskiej - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
01.07.2021

PO RYBY – na stadion PGE Narodowy

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zaprasza na swoje stoisko zorganizowane podczas 23 Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, odbywającego się w dniu 11 maja 2019 r. (sobota) w godzinach 11.00-20.00, w Warszawie na PGE Narodowym.
10.05.2019

450 lat polskiej administracji morskiej

W dniu 4 kwietnia br. odbyła się Konferencja Naukowa 450 lat Polskiej Administracji Morskiej, na którą patronat honorowy objęli Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pan Marek Gróbarczyk oraz Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek. Organizatorami konferencji są Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Urząd Morski w Gdyni.
05.04.2018

Dalsza współpraca MGMiŻŚ z Republiką Indonezji

Wizyta przedstawicieli kierownictwa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej: ministra Marka Gróbarczyka oraz wiceminister Anny Moskwy, w Republice Indonezji była doskonałą okazją do kontynuowania rozmów o współpracy pomiędzy oboma krajami.
02.10.2017

Pracowity rok 2016 i 2017 w Polskim Klasterze Morskim

27 czerwca Zarząd Polskiego Klastra Morskiego na walnym zebraniu uzyskał absolutorium swoich członków. Polski Klaster Morski działa aktywnie na forum krajowym i międzynarodowym, na Pomorzu i w wymiarze branżowym.
28.06.2017

Spotkanie szefów misji dyplomatycznych w ramach prezydencji maltańskiej

Dzisiaj (30.05) odbyło się czwarte spotkanie szefów misji dyplomatycznych państw Unii Europejskiej w ramach prezydencji maltańskiej. Gościem honorowym była Anna Moskwa , podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
30.05.2017

Nieformalna Morska Konferencja Ministerialna na Malcie

Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wziął udział w Nieformalnej Morskiej Konferencji Ministerialnej na Malcie. Głównym tematem spotkania był „niebieski wzrost”, czyli inicjatywa zmierzająca do wykorzystania potencjału mórz, oceanów i wybrzeży Europy.
20.04.2017

Mało strategiczna strategia portowa

Portom polskim przyszło funkcjonować w ostatnich latach w trudnych warunkach: kryzys żeglugowy, nasilająca się konkurencja, ograniczenia środowiskowe, wprowadzanie wielkich statków, zmienne i niespójne przepisy, zwłaszcza fiskalne … Z drugiej strony, uzyskały dostęp do pieniędzy, jakiego nigdy nie miały.
10.04.2017

Szef resortu gospodarki morskiej z wizytą na Malcie

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wziął udział w Ministerialnej Sesji Morskiej na Malcie. Podczas spotkania odbyło się podpisanie deklaracji ministerialnej, która dotyczy priorytetów w transporcie morskim UE do roku 2020: konkurencyjności, digitalizacji i dekarbonizacji. Tekst deklaracji jest zgodny z dotychczasowymi działaniami UE i Polski.
29.03.2017

Rybactwo i Morze. Posiedzenie Komitetu Monitorującego

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej przewodniczył III posiedzeniu Komitetu Monitorującego Program Operacyjny „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020. Spotkanie odbyło się w siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
11.01.2017

Spotkanie w Urzędzie Miasta w Ustce

6 września 2016 roku, w Urzędzie Miasta w Ustce odbyło się spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, którzy przedstawili możliwości uzyskania wsparcia z Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020.
07.09.2016

Sejm przyjął senackie poprawki do noweli dot. rozwoju sektora rybackiego

Sejm przyjął w piątek senackie poprawki do noweli ustawy o zrównoważonym rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. Nowela ma ułatwić składanie przez rybaków wniosków o dofinansowanie z Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze".
24.07.2016

Polski Klaster Morski – wybrano zarząd i komisję rewizyjną

Na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym w dniu 28 kwietnia 2016 r. członkowie Polskiego Klastra Morskiego wybrali zarząd i komisję rewizyjną na nową kadencją. Członkami zarządu zostali: Marek Grzybowski, Alfred Naskręt i Ryszard Toczek, a członkami komisji rewizyjnej: Zbigniew Jaś i Zbigniew Nowakiewicz. Przyjęto strategię Polskiego Klastra Morskiego.
29.04.2016

Gdynia: o polityce morskiej z udziałem przedstawicieli firm, uczelni, instytutów i administracji

Polska gospodarka morska nie będzie czarną dziurą w przestrzeni światowej gospodarki morskiej – taką konkluzją zakończyła się konferencja naukowa Polityka Morska, która odbyła się 14 marca w Akademii Morskiej w Gdyni. Jednym z założeń jest powstanie interdyscyplinarnego Morskiego Think Tank, który będzie wspierał wszelkie działania na rzecz umacniania Polski Morskiej.
16.03.2016

Powstanie interdyscyplinarny Morski Think Tank

Polska gospodarka morska nie będzie czarną dziurą w przestrzeni światowej gospodarki morskiej – taką konkluzją zakończyła się Konferencja naukowa Polityka Morska, która odbyła się 14 marca w Akademii Morskiej w Gdyni.
15.03.2016

Konferencja Polityka Morska już niedługo

150 przedstawicieli z około 80 firm, instytutów, uczelni, organizacji gospodarczych oraz urzędów weźmie udział 14 marca w debacie o Polsce Morskiej w Gdyni.
04.03.2016

Konferencja Naukowa Polityka Morska

Akademia Morska w Gdyni, Wydział Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa zaprasza na I Ogólnopolską Konferencję Naukową POLITYKA MORSKA. Konferencja odbędzie się w dniu 14 marca 2016 roku.
28.01.2016

Gospodarka morska - 42. Sympozjum GAP w Szczyrku

5 mln miejsc pracy i 500 mld euro wartości dodanej… - na tyle wycenia się wartość gospodarki morskiej w Unii Europejskiej. Jeśli dodamy do tego informację, że aż 75% handlu zagranicznego i ok. 40% handlu wewnętrznego w Europie odbywa się drogą morską, łatwo dojdziemy do wniosku, że sektor morski ma olbrzymie znacznie dla gospodarki.O gospodarce morskiej będzie można podyskutować podczas 42. Sympozjum GAP w Szczyrku.
12.01.2016

Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny – nowoczesne technologie w gospodarce morskiej

Jak przygotować gospodarkę morską na zmiany klimatyczne, jak walczyć ze skutkami tych zmian oraz w jaki sposób wykorzystać nieodwracalne zmiany w sposób przynoszący korzyści dla rozwoju - to główne pytania na które starali się znaleźć odpowiedź uczestnicy obywającego się w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii - Pomorskiego Szczytu Klimatycznego.
20.11.2015

Pomorski Szczyt Klimatyczny – nowoczesne technologie w gospodarce morskiej

W ciągu najbliższych lat zmiany klimatu będą miały ogromny wpływ na istotne sektory gospodarki tj. energetyka, transport, rolnictwo. Jednak w pierwsze kolejności na zmiany klimatyczne narażone są tereny morskie. Jak więc przygotować się na nadchodzące zmiany i w jaki sposób zaadaptować do klimatu, aby przyniósł korzyści dla rozwoju innowacyjności oraz wzmocnił konkurencyjność Europy? – na te pytania będzie można znleźć odpowiedź podczas Pomorskiego Szczytu Klimatycznego już 18 listopada w Bałtyckim Porcie Nowych Technolog
12.11.2015

Program Operacyjny „Rybactwo i morze” zatwierdzony

Komisja Europejska zatwierdziła Program Operacyjny „Rybactwo i morze” na lata 2014 -2020. Informację o zatwierdzeniu przekazał dziś sekretarzowi stanu Kazimierzowi Plocke podczas posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa UE w Luksemburgu komisarz UE Karmenu Vella.
22.10.2015

WYBORY 2015: Moja wizja polskiej gospodarki morskiej – odpowiada Tadeusz Aziewicz (Platforma Obywatelska)

Wybory parlamentarne tuż za progiem. Z tej okazji pytaliśmy kandydatów wszystkich komitetów o ich pomysły i wizję polskiego gospodarki morskiej. Odpowiedzieli nam tylko przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Nowoczesnej, Zjednoczonej Lewicy oraz Partii Razem. Sprawdźmy, jak z naszymi pytaniami poradził sobie Tadeusz Aziewicz, kandydat na posła na Sejm z ramienia PO.
21.10.2015

8. Forum Turystyczne Państw Bałtyckich w Gdańsku

22 i 23 września 2015 r. w Gdańsku odbyło się VIII Forum Turystyczne Państw Bałtyckich pod hasłem: Polityczne Poparcie, Współpraca Rozwój – Jedno morze, milion możliwości.
25.09.2015

Polski sektor rybacki na wznoszącej fali

Od 2004 roku, czyli od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i objęcia kraju instrumentami wsparcia w ramach Wspólnej Polityki Rybackiej, w naszym sektorze rybackim nastąpiły imponujące zmiany. Tylko z Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich na lata 2007-2013" przekazano ponad 4 miliardy złotych, które trafiły do rybaków, armatorów statków, organizacji zrzeszających rybaków i hodowców ryb, Rybackich Lokalnych Grup Działania, zakładów przetwarzających ryby, zarząd
20.07.2015

Ruszył 3. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie

W Szczecinie rozpoczął się 3. Międzynarodowy Kongres Morski. W wyjątkowo uroczystej atmosferze, w absolutnie wyjątkowym miejscu jakim jest Filharmonia Szczecińska przedstawiciele polityki, biznesu oraz nauki rozpoczęli 3 dniową debatę nad najważniejszymi sprawami dzisiejszej gospodarki morskiej.
11.06.2015

Polska gospodarka morska łapie drugi oddech

Przyjęty przez rząd niedawno dokument Polityka morska RP do 2020 roku (z opcją do 2030 roku) jest wyjątkowy, a w nowoczesnej Polsce – pierwszy o takim charakterze.
21.04.2015

ARiMR - imponujące zmiany w sektorze rybackim

Od 2004 roku, czyli od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i objęcia kraju instrumentami wsparcia w ramach Wspólnej Polityki Rybackiej, w naszym sektorze rybackim nastąpiły imponujące zmiany.
20.04.2015

Cele Polityki morskiej RP do roku 2020

Zwiększenie udziału sektora gospodarki morskiej w PKB oraz wzrost zatrudnienia w gospodarce morskiej to główne cele przyjętej 17 marca 2015 roku Polityki morskiej Rzeczypospolitej Polskiej do roku 2020
17.04.2015

Rada Ministrów o polityce morskiej Rzeczypospolitej Polskiej

Maksymalizacja wszechstronnych korzyści dla obywateli i gospodarki narodowej płynących ze zrównoważonego wykorzystania nadmorskiego położenia kraju oraz zasobów morskich to główna idea przyjętej 17 marca 2015 r. przez Radę Ministrów Uchwały w sprawie polityki morskiej Rzeczypospolitej Polskiej do roku 2020 (z perspektywą do 2030 roku), przedłożonej przez ministra infrastruktury i rozwoju. Celem strategicznym polityki morskiej jest zwiększenie udziału sektora gospodarki morskiej w PKB oraz wzrost zatrudnienia w gospodarce
23.03.2015

Rząd podjął uchwałę w sprawie przyjęcia projektu Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020

Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia projektu Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020 (PO Ryby 2014-2020), przedłożoną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
23.10.2014

Dorota Pyć, MIiR: kurs na gospodarkę morską

Polska zintegrowana polityka morska w perspektywie do 2030 r. to wizja rozwojowa, a nie strategiczna. Jej priorytety zostały wybrane starannie, z uwzględnieniem stanowisk wielu zainteresowanych podmiotów - powiedziała nam Dorota Pyć, wiceminister infrastruktury i rozwoju.
19.05.2014

Europejski Fundusz Morski i Rybacki zatwierdzony

W środę 16 kwietnia na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbyło się głosowanie zatwierdzające Europejski Fundusz Morski i Rybacki na lata 2014-2020. Fundusz niezwykle ważny, stawiający sobie za cel promowanie konkurencyjnego, zrównoważonego środowiskowo, opłacalnego ekonomicznie i społecznie odpowiedzialnego rybołówstwa i akwakultury, służący też osiągnięciu celów zreformowanej Wspólnej Polityki Rybackiej i Zintegrowanej Polityki Morskiej. Całkowity budżet nowego funduszu ma wynieść około 6,4 mld
17.04.2014

XXII posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej RP

26 marca 2014 r. podsekretarz stanu w MIR Dorota Pyć przewodniczyła XXII posiedzeniu Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej Rzeczypospolitej Polskiej, podczas którego omówiono harmonogram prac nad projektem dokumentu „Polityka morska Rzeczypospolitej Polskiej RP do roku 2020” (z perspektywą do 2030), który w listopadzie ubiegłego roku został poddany konsultacjom społecznym.
28.03.2014

Polskie przesłanie Transport Week 2014

Transport Week - Konferencja, której gdański port był gospodarzem - to wydarzenie z aspiracjami opiniotwórczego forum środowiska portowo-morskiego całej Europy. W dniach 4-6 marca 2014 roku obradowała IV edycja Konferencji.
10.03.2014

Rybacy sceptyczni wobec założeń Wspólnej Polityki Rybołówstwa UE 2014-2020

28 stycznia 2014r. Parlament Europejski gruntownie zreformował politykę rybołówstwa. Najważniejsze postulaty przegłosowane w Strasburgu to wyznaczenie współczynnika odrzutów rybnych na poziomie 5%, większa ochrona zasobów morskich krajów Unii, regionalne zarządzanie połowami i większy nacisk na wspieranie rybołówstwa przybrzeżnego.
19.02.2014

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk - „Główny nurt Polityki Morskiej zmierza we właściwym kierunku”

Port Gdańsk jest jedną z instytucji, najbardziej zainteresowanych wypracowaniem szczegółowej, możliwej do realizacji i stawiającej sobie ambitne cele polityki morskiej państwa. Dokument „Polityka Morska Rzeczypospolitej do 2020” został przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk przyjęty z optymizmem. Zdaniem przedstawiciela największego polskiego portu myśl przewodnia zmierza we właściwym kierunku, bowiem wyznacza istotną pozycję transportowi morskiemu i portom. Dyskusja na temat polityki morskiej była także okazją do nakreślenia
01.02.2014

Polska polityka morska do 2020 roku - podsumowanie debaty w AM w Gdyni

16 stycznia 2014 roku od godziny 11.00 w Akademii Morskiej w Gdyni miała miejsce debata dotycząca projektu „Polityka Morska RP do 2020”. Wydarzenie było okazją do zaprezentowania na szerszym forum publicznym poglądów przedstawicieli administracji morskiej, naukowców oraz reprezentantów firm działających w sektorze morskim na kwestię zalet i niedostatków założeń polskiej polityki morskiej. W toku debaty odczytano też uwagi, które nie zostały uwzględnione w toku społecznej konsultacji.
17.01.2014

Drożdż: Rządowa polityka morska jest zgodna z rynkowymi trendami

Władze województwa zachodniopomorskiego są w większości wypadków zadowolone z kierunków polskiej polityki morskiej, wytyczonej przez rząd w dokumencie pn. „Polityka Morska RP do 2020 r.”. Zwracają uwagę jednak na zbyt ogólnikowy wydźwięk dokumentu.
16.01.2014

Polityka Morska RP do 2020 - początek długiej drogi

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zakończyło konsultacje społeczne związane z dokumentem „Polityka Morska Rzeczypospolitej Polskiej do 2020”. W ramach konsultacji swoje wnioski przesłało 41 instytucji związanych z sektorem morskim. Jedną z nich był Związek Armatorów Polskich. Swoją opinię wyraziły także przedsiębiorstwa nie uczestniczące w konsultacjach, a będące zainteresowane kształtem polityki morskiej kraju ze względu na prowadzoną działalność gospodarczą. Jednym z nich było Gdyńskie BCT, reprezentowane przez Prez
15.01.2014

Pomorskie: Mamy nadzieję, że polityka morska rządu będzie się jeszcze kształtować

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego to kolejna instytucja, która nie jest zadowolona z wytyczonych przez rząd kierunków polityki morskiej, zdefiniowanych w dokumencie pod takim samym tytułem.
14.01.2014

Polityka Morska Rzeczypospolitej Polskiej do roku 2020 – debata w Akademii Morskiej w Gdyni

16 stycznia 2014 r. w godz. 11.00-13.00 w Akademii Morskiej w Gdyni (AULA AMG im. T. Meissnera (Gmach główny, I piętro) w ramach seminarium naukowców i praktyków „Ekonomia i Zarządzanie w XXI wieku” prowadzonego przez Katedrę Ekonomii i Zarządzania, odbędzie się debata - Polityka Morska Rzeczypospolitej Polskiej do roku 2020.
02.01.2014

ZMiGM: Koncepcja polityki morskiej jest zbyt ogólnikowa

Związek Miast i Gmin Nadmorskich ma nadzieję, że prace nad koncepcją polskiej polityki morskiej nie zakończyły się. – Naszym zdaniem jednak, pewne obszary tematyczne, szczególnie dotyczące rozwoju portów morskich mogłyby być opisane bardziej szczegółowo – ocenia Grzegorz Walczukiewicz, dyrektor biura Związku Miast i Gmin Morskich.
31.12.2013

DCT: Brakuje ścieżek rozwoju sektora morskiego

Władze terminala kontenerowego DCT Gdańsk nie są zadowolone z priorytetów polskiego rządu w zakresie polityki morskiej. Stoją na stanowisku, że przygotowany niedawno dokument, w którym zawierają się postulaty dotyczące kierunków polskiej polityki morskiej, jest zbyt ogólnikowy.
27.12.2013

„Polityka Morska do 2020”. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju podsumowało program konsultacji społecznych.

Proces konsultacji społecznych został zainicjowany 30 września 2013r. Konsultacje dotyczyły równolegle dwóch dokumentów: „Polityki Morskiej” i „Prognoz oddziaływania na środowisko dla projektu Polityki Morskiej”. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zaprosiło wszystkich zainteresowanych do przekazywania opinii, stanowisk, uwag i sugestii. Konsultacje miały charakter otwarty, każda instytucja, organizacja czy obywatel zainteresowany wszystkimi aspektami polityki morskiej i oddziaływaniem tego typu przedsięwzięć na środowis
19.12.2013

Polityka morska Rzeczypospolitej Polskiej do roku 2020 - podsumowanie konsultacji społecznych

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przedstawia Sprawozdanie z przebiegu konsultacji społecznych projektów: Polityka Morska RP do roku 2020 i Prognoza oddziaływania na środowisko dla projektu Polityki morskiej Rzeczypospolitej Polskiej do roku 2020.
05.12.2013

Konferencja w ramach konsultacji społecznych „Polityki morskiej Rzeczypospolitej Polskiej do roku 2020”

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zaprasza do udziału w konferencji organizowanej w związku z trwającymi konsultacjami społecznymi dokumentów:
29.10.2013

Konsultacjach społecznych dokumentów „Prognoza oddziaływania na środowisko dla projektu Polityki morskiej Rzeczypospolitej Polskiej do roku 2020” oraz „Polityka morska Rzeczypospolitej Polskiej do roku 2020”

Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej skierował do konsultacji społecznych prognozę oddziaływania na środowisko dla projektu "Polityki morskiej Rzeczypospolitej Polskiej do roku 2020" wraz z dokumentem docelowym.
04.10.2013

O prawie morza i prawie morskim- kolejna odsłona akademickiej dyskusji na Uniwersytecie Gdańskim

„Powrót statków pod polską banderę” jest tematem II Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Morskiego, która odbędzie się 28 lutego 2012 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Konferencja stała się cyklicznym projektem, którego organizatorem jest Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk. Tegoroczne wydarzenie dedykowane jest wszystkim zainteresowanym tematyką konkurencyjności polskiej bandery w żegludze międzynarodowej oraz sytuacją polskich marynarzy na unijnym i międzynarodowym rynku pracy.
16.01.2013

Przyjęto nową agendę morską na rzecz wzrostu i zatrudnienia

Europejska agenda na rzecz wzrostu i zatrudnienia w sektorach morskich została przyjęta przez europejskich ministrów ds. polityki morskiej i Komisję Europejską, reprezentowaną przez przewodniczącego José Manuel Barroso oraz komisarz Marię Damanaki, na konferencji w Limassol zorganizowanej przez prezydencję cypryjską.
10.10.2012

Gdynia: powstanie Narodowe Centrum Badań Bałtyckich

Podczas środowej sesji Rady Miasta Gdyni podjęto uchwałę w sprawie utworzenia Narodowego Centrum Badań Bałtyckich. Instytucja zrzeszać będzie kilka ośrodków badawczych z północy Polski i dbać będzie m.in. o całokształt działań prowadzonych w związku z rozwojem gospodarki morskiej czy ochrony środowiska morskiego.
27.04.2012

Nadmorskie położenie kraju dobrem narodowym

Anna Wypych – Namiotko, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej: „Jestem przekonana, że dorobek ostatnich czterech lat w dziedzinie spraw morskich stanowi solidną podstawę dla zrównoważonego i stabilnego rozwoju krajowego sektora morskiego. Nakreślone priorytety polityki morskiej państwa w perspektywie do 2020 r., prace legislacyjne, w tym wprowadzone ułatwienia dla przedsiębiorców oraz wiele umów międzynarodowych w dziedzinie spraw morskich stanowią oparcie dla pomyślnego rozwoju sektora
01.12.2011

Polityka morska wsparciem gospodarki morskiej

Dr Dorota Pyć, Katedra Prawa Międzynarodowego Publicznego Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego: „Polityka morska o zintegrowanym charakterze jest nowym i użyję świadomie tego słowa dynamicznym „procesem”, chociażby ze względu na szerokie spektrum oddziaływania wertykalnego i horyzontalnego, a do tego wykraczającym poza granice jednego państwa...”
29.11.2011

27. Sesja Zgromadzenia Międzynarodowej Organizacji Morskiej w Londynie

W dniach 21-30 listopada br. w Londynie odbywa się 27. Sesja Zgromadzenia Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO).
25.11.2011

Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego

Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk ma zaszczyt zaprosić na Ogólnopolską Konferencję Prawa Morskiego „Polska Polityka Morska - W Kierunku Zintegrowanej Polityki Morskiej UE”, która odbędzie się dnia 1 grudnia 2011r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
23.11.2011

Zintegrowana polityka morska w Parlamencie Europejskim

17 listopada br. podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu (14-17 listopada br.) odbyła się debata poświęcona dalszemu rozwojowi zintegrowanej polityki morskiej. W trakcie sesji została także przyjęta rezolucja legislacyjna w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego Program na rzecz dalszego rozwoju zintegrowanej polityki morskiej.
23.11.2011

Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego- Polska Polityka Morska - W Kierunku Zintegrowanej Polityki Morskiej UE

1 grudnia br. na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego „Polska Polityka Morska - W Kierunku Zintegrowanej Polityki Morskiej UE”, organizowana przez oddział gdański Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury.
18.11.2011

Międzynarodowe Forum Gospodarcze - Europejska zintegrowana polityka morska – perspektywa 2020-2050

Polscy i zagraniczni eksperci – wybitne postaci świata biznesu i nauki, cztery konferencje tematyczne, w tym po raz pierwszy panel środowiskowy – to podstawowe elementy niezwykle bogatego programu Międzynarodowego Forum Gospodarczego w Gdyni, które odbędzie się 14 października 2011 r. (piątek).
12.10.2011

Seminarium o zawodach morskich w Parlamencie Europejskim

Nie budzi wątpliwości, że sektor morski ma szczególne znaczenie zarówno dla gospodarki światowej, jak również dla gospodarek poszczególnych państw. Należy przy tym stwierdzić, że siła tego sektora zależy od zatrudnionych w nim ludzi. Czynnik ludzki jest niezbędny i niezastąpiony.
12.10.2011

XI Międzynarodowe Forum Gospodarcze

Miasto Gdynia, Agencja Rozwoju Gdynia oraz Inter Marine Sp. z o.o. zapraszają na jedenastą edycję Międzynarodowego Forum Gospodarczego, które odbędzie się w dniu 14 października 2011 roku w Gdyni.
05.10.2011

XIV posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej RP

6 czerwca br. w siedzibie resortu odbyło się XIV posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej RP, któremu przewodniczyła Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz Wiceprzewodnicząca Zespołu Anna Wypych-Namiotko.
20.06.2011

Stoczniowcy protestowali w Gdańsku

Ok. 500 członków NSZZ "Solidarność", m.in. z Kołobrzegu, Świnoujścia i Szczecina, protestowało przeciw zaniedbaniom w gospodarce morskiej w czwartek rano przed Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, w której odbywa się Europejska Konferencja Morska z udziałem m.in. unijnej komisarz ds. gospodarki morskiej.
20.05.2011

Gdańsk jest od czwartku morską stolicą Europy !!!

Przez najbliższych kilka dni, Gdańsk będzie morską stolicą Europy. W mieście trwa międzynarodowa konferencja, otwierająca oficjalne obchody unijnego święta - Europejskiego Dnia Morza 2011. W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Wyspie Ołowianka zgromadziło się około 800 przedstawicieli sektora gospodarki morskiej z całej Europy. Obrady prowadzone są pod mottem przewodnim: „Polityka morska: Przede wszystkim ludzie”.
19.05.2011

Europejski Dzień Morza 2011

W dniach 19 - 20 maja br. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbędą się główne obchody EUROPEJSKIEGO DNIA MORZA 2011, organizowanego przez Ministerstwo Infrastruktury, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Urząd Miasta Gdańsk oraz Komisję Europejską. Obchody EDM 19 maja br. otworzy Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk i Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
18.05.2011

Ochrona mórz to obrona miejsc pracy

Bałtyk jest akwenem zamkniętym, wiec zagraża mu szereg niebezpieczeństw związanych z zanieczyszczeniami i degradacją ekosystemu wywołanymi nadmiernymi połowami, wyciekami oleju ze statków i niezależnymi od nas zmianami klimatu. Nowa unijna polityka morska przewiduje zintegrowane działania w odpowiedzi na te zagrożenia i konstruktywne podejście do wykorzystania potencjału europejskich regionów przybrzeżnych - mówi Jarosław Wałęsa, poseł do Parlamentu Europejskiego
16.05.2011

Gdańsk ugości ludzi morza

Za miesiąc Gdańsk, stolica Pomorza, stanie się morskim centrum Europy. W dniach od 18 do 22 maja w tym mieście odbywać się będą obchody 4. Europejskiego Dnia Morza. To święto całego sektora gospodarki morskiej. Dlatego nad Motławę przyjadą przedstawiciele władz państwowych i instytucji europejskich.
26.04.2011

Teraz czas dla Polski

O znaczeniu obchodów w kontekście lokalnym i międzynarodowym, w nawiązaniu do prezydencji Polski w Unii Europejskiej od 1 lipca 2011 r. - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Europejski Dzień Morza po raz pierwszy w Polsce - Gdańsk 19 - 20 maja 2011 r.
12.04.2011

XIII posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej RP

22 marca br. odbyło się XIII posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej RP, któremu przewodniczyła Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz Wiceprzewodnicząca Zespołu Anna Wypych-Namiotko.
24.03.2011

XII posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej RP

8 lutego br. w siedzibie resortu odbyło się XII posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej RP, któremu przewodniczyła Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz Wiceprzewodnicząca Zespołu Anna Wypych-Namiotko.
10.02.2011

Wsparcie finansowe na rzecz zintegrowanej polityki morskiej

Komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa, Maria Damanaki, powiedziała: „Zintegrowana polityka morska zmieniła nasze spojrzenie na morza i oceany. Ta od niedawna istniejąca polityka już teraz daje szereg rezultatów, ale też wymaga nieprzerwanego wsparcia finansowego, aby móc zachować skuteczność i sprawność działania w nadchodzących latach obecnie obowiązującej perspektywy finansowej (2011-2013).”
04.10.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.