• <

Wynik wyszukiwania - "nielegalna" - Wiadomości

Brytyjska Partia Pracy utworzy nową formację do walki z nielegalną imigracją

Przyszły rząd Partii Pracy utworzy nową specjalną jednostkę do walki z nielegalną imigracją, która będzie miała uprawnienia takie jak oddziały antyterrorystyczne, za to nie będzie kontynuował programu deportacji do Rwandy - zapowiedział w piątek jej lider Keir Starmer.
10.05.2024

David Cameron: Zachód musi być twardszy i bardziej asertywny

Zachód musi być twardszy i bardziej asertywny w obronie swoich interesów, bo robienie zbyt mało i zbyt późno tylko ośmiela agresora - ostrzeże w czwartek brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron. Wezwie wszystkie kraje NATO do wydawania na obronę przynajmniej 2,5 proc. PKB.
09.05.2024

Państwa basenu Morza Śródziemnego wezwały UE do walki z nielegalną imigracją

Ministrowie spraw wewnętrznych Hiszpanii, Włoch, Grecji, Malty i Cypru, którzy spotkali się w sobotę w hiszpańskim mieście Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich, wezwali UE do zwiększenia nakładów finansowych na walkę z nasilającym się napływem nielegalnych imigrantów do państw basenu Morza Śródziemnego.
20.04.2024

Finlandia. W obawie przed nielegalną migracją zamknięto morskie przejścia graniczne z Rosją

Morskie przejścia graniczne między Finlandią a Rosją na Zatoce Fińskiej zostały w poniedziałek zamknięte do odwołania. Wraz z roztopami operacja hybrydowa polegająca na sterowanym napływie nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu przez Rosję może przenieść się na szlaki wodne – przestrzegają fińskie władze.
15.04.2024

Kontrowersje na wycieczkowcu. Hiszpania deportuje turystów z Boliwii

Wyjątkowo nieudanie przebiegł rejs na MSC Armonia dla 65 Boliwijczyków. Z powodu na wykryte problemy z dokumentacją nie uzyskali zgodny na turystyczny pobyt w Hiszpanii i zostaną deportowani do swojego kraju. To efekt burzliwej kontroli na statku, która miała miejsce 2 kwietnia.
15.04.2024

Trwa szczyt "Zboże z Ukrainy". Uczestnicy potępiają działania Rosji zakłócającej transport żywności

Próba wykorzystania przez Rosję przywrócenia umowy zbożowej jako karty przetargowej w celu osłabienia reżimu sankcji wprowadzonych w odpowiedzi na agresję i naruszenia prawa międzynarodowego jest nie do przyjęcia – czytamy w oświadczeniu wydanym po odbywającym się w sobotę w Kijowie II międzynarodowym szczycie "Zboże z Ukrainy". Deklarację przyjęły 23 państwa.
26.11.2023

Włoskie służby przekazały uczniom szkoły morskiej jacht skonfiskowany przemytnikom migrantów

Jacht skonfiskowany przemytnikom migrantów został przekazany uczniom technikum morskiego w Kalabrii na południu Włoch jako jednostka szkoleniowa- podały media. Cztery lata temu włoskie służby przejęły jacht, którym przypłynęła grupa migrantów.
10.10.2023

Włochy i Wielka Brytania chcą przewodzić w Europie walce z nielegalną imigracją

Włochy i Wielka Brytania chcą przewodzić w Europie walce z nielegalną imigracją – zadeklarowali premierzy obu krajów Giorgia Meloni i Rishi Sunak w artykule opublikowanym w piątek na łamach dzienników „Corriere della Sera” i „The Times". W ten sposób, ich zdaniem, chroni się zaufanie obywateli.
06.10.2023

Nielegalna migracja do Unii Europejskiej wzrosła o 10% w I poł. 2023 roku. Połowa przypada na drogę morską.

Liczba nielegalnych migrantów, którzy dostali się do Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2023 roku, wzrosła o jedną dziesiątą w porównaniu z rokiem poprzednim, poinformowała w poniedziałek unijna agencja ds. granic Frontex.
31.07.2023

Komisja zbada sposoby rozwiązania problemu handlu płetwami rekinów

Europejska inicjatywa obywatelska „Zatrzymanie płetw – zaprzestanie handlu" została z zadowoleniem przyjęta przez Komisję Europejską, która zbada sposoby rozwiązania problemu handlu płetwami rekinów.
05.07.2023

Brytyjski rząd chce relokować imigrantów z hoteli na statki zacumowane przy wybrzeżu

Brytyjski rząd zamierza relokować nielegalnych imigrantów z hoteli do dawnych baz wojskowych, nieużywanych akademików czy na duże zacumowane w pobliżu wybrzeża statki, wskazując, że zakwaterowanie powinno spełniać tylko podstawowe potrzeby życiowe, bo w przeciwnym razie staje się ono magnesem dla kolejnych przyjezdnych. Zniechęcaniu nielegalnych imigrantów ma też służyć groźba odsyłania ich do Rwandy.
24.06.2023

Francja zatrzymała ponad połowę nielegalnych imigrantów na wybrzeżu kanału La Manche

Francuska policja i straż graniczna zatrzymują ponad połowę nielegalnych imigrantów przed próbą przedostania się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche, co przyczyniło się do spadku o 20% liczby tych, którym się to udało, informują we wtorek brytyjskie media.
06.06.2023

Włoski niszczyciel na Bałtyku - komentarz komandora Rafała Miętkiewicza

Swoją misję na Morzu Bałtycki rozpoczął włoski niszczyciel rakietowy Caio Cuilio. Okręt w zeszłym tygodniu wpłynął na chwilę do Portu Wojennego w Gdyni, by następnie odpłynąć na Bałtyk. O znaczeniu obecności włoskiego okrętu w ramach misji NATO na wodach Bałtyku specjalnie dla Gospodarki Morskiej pisze Kmdr por. dr Rafał Miętkiewicz, oficer Marynarki Wojennej, były kapitan ORP Śniardwy, obecnie m.in. ekspert w Instytucie Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie (IPE).
29.05.2023

Premier Sunak wzywa do wspólnego działania przeciwko nielegalnej imigracji. "Musimy zatrzymać te łodzie"

W przededniu szczytu szefów państw i rządów Rady Europy w stolicy Islandii Rejkiawiku brytyjski premier Rishi Sunak zaapelował o wspólne działania w celu ograniczenia nielegalnej imigracji.
16.05.2023

Tunezja: Znaleziono ciała 31 migrantów, którzy utonęli w Morzu Śródziemnym

Władze Tunezji znalazły ciała 31 afrykańskich migrantów, którzy utonęli w Morzu Śródziemnym, próbując przedostać się do Włoch - poinformowała w poniedziałek tunezyjska straż przybrzeżna. Wśród zwłok znalezionych u wybrzeży miast Safakis i Al-Mahdijja na wschodzie Tunezji oraz Wysp Dżuzur Karkana były ciała dwóch kobiet i dwójki dzieci.
24.04.2023

Tunezja. Do 25 wzrosła liczba migrantów, którzy zginęli w wyniku zatonięcia łodzi

Liczba osób, które poniosły śmierć w wyniku zatonięcia w środę u wybrzeży Tunezji łodzi z migrantami wzrosła do 25; wcześniej informowano o 10 ofiarach śmiertelnych. Jak dotąd, udało się uratować 76 osób - poinformowały w czwartek tunezyjskie władze.
13.04.2023

Tunezja. Zatonęła łódź z migrantami: 10 osób zginęło, 72 uratowano

U wybrzeży Tunezji zatonęła łódź, na której migranci z Afryki Subsaharyjskiej próbowali nielegalnie dostać się do Europy; 10 z nich zginęło, udało się uratować 72 osoby, los kolejnych 20-30 jest nieznany - poinformowała w środę tunezyjska straż przybrzeżna.
12.04.2023

US Navy wysyła "wyjątkowy" okręt, aby egzekwować zasady połowów na Pacyfiku

Jeden z najnowszych okrętów patrolowych typu Independence (LCS-2) USS Mobile, wraz z zespołem US Coast Guard na pokładzie, został wysłany na zachodni Pacyfik. Kontrowersyjna jednostka będzie przeznaczona do egzekwowania przepisów dotyczących połowów, wykorzystując doświadczenie z działalności służb w zakresie kampanii antynarkotykowych u wybrzeży Ameryki Środkowej.
27.03.2023

Wojna na Ukrainie i napięcie w regionie Indo-Pacyfiku wyzwaniami dla brytyjskich władz

W aktualizacji zintegrowanego przeglądu brytyjskiej polityki zagranicznej, obronnej i bezpieczeństwa wskazano, że najpilniejszym priorytetem w dziedzinie bezpieczeństwa jest rosyjska wojna na Ukrainie, ale ewentualny konflikt w regionie Indo-Pacyfiku może mieć jeszcze większe skutki.
13.03.2023

Dzień, który zmienił wszystko. Wojna na Ukrainie z morskiej perspektywy cz. 1

Rankiem 24 lutego 2022 roku obudziliśmy się w nowej rzeczywistości. Niewypowiedziany najazd Federacji Rosyjskiej na Ukrainę był wstrząsem dla świata, a szczególnie dla przyzwyczajonej do wielu lat pokoju Europy. Tocząca się równy rok wojna okazała się wyzwaniem także dla gospodarki morskiej, przypominając jak ważne jest zapewnienie skutecznej ochrony wód terytorialnych i portów w obliczu zagrożenia wrogim atakiem.
24.02.2023

W UE rośnie presja migracyjna. W 2023 roku przybyło 330 000 nielegalnych migrantów, wielu drogą morską

Komisarz ds. migracji Ylva Johansson w rozmowie zorganizowanej przez European Newsroom (ENR) przekazała, że w zeszłym roku nastąpił „gwałtowny wzrost” liczby nielegalnych migrantów, którzy próbowali przedostać się do UE. 330 000 osób próbowało nielegalnie dostać się do wspólnoty z krajów takich jak Turcja, Indie, Kuba, Egipt i Maroko.
06.02.2023

Szefowa brytyjskiego MSZ: nielegalni imigranci dokonują inwazji na nasze wybrzeże

Nielegalna imigracja jest poza kontrolą, a to, co się dzieje na południowym wybrzeżu Anglii jest "inwazją" - oświadczyła w poniedziałek brytyjska minister spraw wewnętrznych Suella Braverman. Zapewniła, że mimo kontrowersji wokół jej osoby, nie ma zamiaru rezygnować.
01.11.2022

W. Brytania. Będzie ok. 100 nowych koncesji na wydobycie ropy i gazu na Morzu Północnym

W Wielkiej Brytanii ruszył w piątek proces przyznawania nowych koncesji na poszukiwanie oraz wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego z Morza Północnego. Jak się oczekuje, przyznanych zostanie około 100 koncesji.
07.10.2022

Region Morza Północnego wyznacza cel 260 GW w offshore wind do 2050 roku

Kraje należące do North Seas Energy Cooperation (NSEC) oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej zdecydowali się na wyznaczenie ambitniejszych celów dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Dziewięć krajów zdecydowała się zainstalować razem 260 GW do 2050 roku.
15.09.2022

Rosyjskie tankowce unikają sankcji przez wyłączanie lokalizatorów

Rosyjskie tankowce coraz częściej próbują ukrywać swoje ruchy poprzez wyłączanie pokładowych systemów lokalizacyjnych. Istnieje podejrzenie, że towar przeładowywany jest z nich już na wodzie na jednostki innych krajów.
01.04.2022

Japonia. Rząd po 19 latach ponownie nazywa rosyjską kontrolę spornych wysp "nielegalną okupacją"

Po 19 latach Japonia ponownie określi rosyjską kontrolę położonych na Oceanie Spokojnym wysp "nielegalną okupacją" - poinformowała w czwartek japońska agencja Kyodo.
31.03.2022

Brytyjski rząd wyśle marynarkę wojenną do walki z nielegalną imigracją na La Manche

Brytyjski rząd chce, aby marynarka wojenna przejęła odpowiedzialność za patrole na kanale La Manche i zatrzymywanie łodzi z nielegalnymi imigrantami, a także rozmawia z Rwandą i Ghaną o wysyłaniu tam osób czekających na rozpatrzenie wniosków o azyl - podał w poniedziałek "The Times".
17.01.2022

W. Brytania. Premier Johnson: nasz okręt był na wodach Ukrainy, a nie Rosji

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, odnosząc się do środowego incydentu na Morzu Czarnym, podtrzymał w czwartek zdanie, że brytyjski okręt HMS Defender płynął legalnie po ukraińskich wodach, a rosyjskie siły nie oddały w jego stronę żadnych strzałów ostrzegawczych.
24.06.2021

Wielka Brytania zaprzecza, by jej okręt został ostrzelany na Morzu Czarnym

Wielka Brytania zaprzeczyła w środę rosyjskim doniesieniom, jakoby siły rosyjskie oddały strzały ostrzegawcze w stronę znajdującego się na Morzu Czarnym brytyjskiego niszczyciela HMS Defender. Podkreśliła też, że okręt nie znajdował się na rosyjskich wodach, lecz ukraińskich.
23.06.2021

Flota USA przejęła nielegalną dostawę broni na Morzu Arabskim

Piąta Flota Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych poinformowała w sobotę, że krążownik pocisków kierowanych USS Monterey (CG 61) przechwycił 6 maja nielegalną dostawę broni z przemytniczego statku na międzynarodowych wodach Morza Północno-Arabskiego.
09.05.2021

Raport: nadal zbyt dużo ryb jest odławianych

Mimo wspólnej polityki rybołówstwa, nie wszystkie stada ryb są poławiane w sposób zrównoważony, nadal zbyt wiele ryb jest odławianych - powiedziała PAP Justyna Zajchowska, przedstawicielka kampanii na rzecz zakończenia przełowienia w Europie północno-zachodniej.
03.04.2021

Frontex: nielegalna migracja do UE spadła w 2020 roku o 13 proc.

W 2020 roku liczba nielegalnych przekroczeń granic zewnętrznych UE spadła w porównaniu z rokiem 2019 o 13 proc., do około 124 tys. przypadków; to pochodna restrykcji wprowadzonych ze względu na pandemię koronawirusa - poinformował w piątek Frontex.
08.01.2021

Według Słowacji głównym wyzwaniem dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego jest Rosja

Rosja stanowi najważniejsze wyzwanie dla bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego - tak wynika z zaprezentowanego dzisiaj projektu nowej strategii bezpieczeństwa i obrony Słowacji. Podkreślono w nim rosnącą siłę militarną Chin.
08.12.2020

W. Brytania i Francja zaostrzą walkę z nielegalną imigracją przez La Manche

Wielka Brytania i Francja zawarły w sobotę porozumienie w sprawie zwiększenia patroli na francuskim brzegu kanału La Manche, jak i na jego wodach, co ma zapobiec podejmowanym przez nielegalnych imigrantów próbom pokonywania go na niewielkich łodziach.
29.11.2020

Polska zdecydowanym orędownikiem zaangażowania w regionie Morza Śródziemnego

Polska zawsze była zdecydowanym orędownikiem zaangażowania w regionie Morza Śródziemnego. By skutecznie odpowiadać na wyzwania w tym regionie, potrzebujemy otwartego dialogu - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w trakcie w wideokonferencji OBWE nt. bezpieczeństwa regionu śródziemnomorskiego.
03.11.2020

Duża dziura we wraku promu Estonia może wyjaśnić przyczynę katastrofy

Twórcy filmu dokumentalnego "Estonia - odkrycie, które wszystko zmienia" znaleźli dużą dziurę w kadłubie wraku promu Estonia, który zatonął na Bałtyku w 1994 roku. Nowe odkrycie może mieć znaczenie dla ustalenia przyczyny katastrofy.
28.09.2020

Nielegalne połowy - zagrożenie dla stabilności państw UE

W najnowszym raporcie Zrównoważone, stabilne i bezpieczne rybołówstwo, organizacja WWF pokazuje jak nielegalne praktyki połowowe pogłębiają problem deficytu zasobów morskich, które i tak są już znacznie ograniczone przez kryzys środowiskowy i klimatyczny. To gdzie i jak pozyskiwana jest żywność pochodzenia morskiego ma wpływ na wiele sektorów, niezależnie od granic.
23.09.2020

Hiszpania: mafie statkami dowożą nielegalnych imigrantów

Liberalna partia Ciudadanos poinformowała w parlamencie Hiszpanii, że mafie przemycają statkami nielegalnych imigrantów z Afryki na łodzie u wybrzeży Hiszpanii, i zwróciła się do rządu o pilne działania w tej sprawie – poinformowała w poniedziałek agencja Europa Press.
15.09.2020

Brytyjski rząd powołał pełnomocnika do walki z nielegalną imigracją przez La Manche

Jak podało brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych, w ciągu ostatnich trzech dni ponad 500 osób zostało schwytanych przy próbie nielegalnego przedostania się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche. W związku z tym, tamtejszy rząd powołał w niedzielę specjalnego pełnomocnika, który ma się zająć gwałtownie rosnącym w ostatnich tygodniach problemem.
09.08.2020

Libia wznawia produkcję ropy po miesiącach blokady

Libijska Krajowa Spółka Naftowa (NOC) poinformowała w piątek w komunikacie, że wznawia produkcję i eksport ropy po trwającej od 17 stycznia blokadzie pól naftowych i terminali przez Libijską Armię Narodową (ANL) generała Chalify Haftara.
10.07.2020

Greenpeace ukarany grzywną 100 000 $ za protesty na platformie wiertniczej BP

Sąd w Szkocji obciążył Greenpeace grzywną w wysokości 80 000 GBP (100 000 USD) za próbę powstrzymania głównego brytyjskiego koncernu naftowego przed wydobyciem ropy na morskim polu naftowym Vorlich.
08.07.2020

MSZ grozi odwetem za decyzję japońskiego miasta ws. spornych wysp

Chiny przekazały Japonii protest przeciwko uchwale władz japońskiego miasta Ishigaki w sprawie spornych wysp Senkaku (chiń. Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim i zastrzegają sobie prawo do reakcji – powiedział w poniedziałek rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian.
22.06.2020

Frontex: nielegalna migracja do UE spadła do najniższego poziomu od 2009 r.

W kwietniu liczba wykrytych przypadków nielegalnego przekroczenia granicy UE spadła o 85 proc. w porównaniu z marcem - poinformował we wtorek Frontex. Obecny poziom jest najniższy od 2009 r., kiedy unijna agencja zaczęła zbierać dane.
13.05.2020

Iran/ Marynarka wojenna: zdecydowanie odpowiemy na każdy błąd USA w Zatoce Perskiej

Iran udzieli zdecydowanej odpowiedzi na każdy błąd popełniony przez Stany Zjednoczone w Zatoce Perskiej - poinformowała w opublikowanym w niedzielę oświadczeniu Marynarka Wojenna Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGCN).
19.04.2020

Pierwsza próba nielegalnej emigracji łodzią w Belgii

W Belgii po raz pierwszy zatrzymano migrantów, którzy próbowali przedostać się małą łodzią do Wielkiej Brytanii. Przemytnicy i migranci zmieniają sposób działania, by nielegalnie przedostawać się z kontynentu na Wyspy Brytyjskie.
23.01.2020

Blisko 2 tony kokainy w gdyńskim porcie (foto)

Nawet 2,2 mld zł – tyle na czarnym rynku mogła wynieść wartość kokainy i opium z Kolumbii, które odkryła Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) we współpracy z Centralnym Biurem Śledczym Policji (CBŚP).
05.12.2019

Brexit: Pozew P&O Ferries przeciwko Rządowi Brytyjskiemu

Nie milkną echa Brexitu. Brytyjski operator promowy P&O Ferries wszczął postępowanie prawne przeciwko Departamentowi Transportu (DfT), twierdząc, że Eurotunnel, bezprawnie przekazał 33 mln GBP pieniędzy podatników.
15.05.2019

Amerykańska straż przybrzeżna wyładowała nielegalną kokainę wartą 360 mln dolarów

Załoga jednostki Tampa amerykańskiej straży przybrzeżnej odstawiła w piątek ponad 12 tys. kilogramów kokainy w porcie Miami na Florydzie o wartości około 360 milionów dolarów.
25.03.2019

„Rzeczpospolita”: Zachód nie zapomni Krymu

Pomoc dla Ukrainy ma kluczowe znaczenie, ponieważ jej bezpieczeństwo jest powiązane z bezpieczeństwem Europy - napisali pięć lat po aneksji Krymu w opublikowanym na łamach poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" liście otwartym szefowie MSZ 11 państw. Nigdy Krymu nie zapomnimy - oświadczyli ministrowie.
04.03.2019

Premier na odprawie Straży Granicznej: Dzięki wam budżet państwa jest w lepszym stanie

Dzięki wam budżet państwa jest w lepszym stanie, przyczyniacie się do tego, że granice są odpowiednio chronione, a gospodarka jest w lepszym kształcie - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas odprawy z funkcjonariuszami Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Huwnikach na Podkarpaciu.
10.02.2019

Państwa NATO zwróciły się do Rosji ws. ukraińskich marynarzy i statków

Państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego zwróciły się w czasie piątkowego posiedzenia Rady NATO-Rosja do przedstawicieli władz z Moskwy o natychmiastowe zwolnienie marynarzy i statków zatrzymanych w listopadzie w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej.
25.01.2019

Minister Czaputowicz udaje się z wizytą do Mariupola

Zademonstrowanie wsparcia ze strony państw europejskich dla Ukrainy w wymiarze bezpieczeństwa będzie głównym celem wspólnej wizyty ministra Jacka Czaputowicza wraz z szefami dyplomacji Estonii, Litwy i Łotwy oraz szefa ukraińskiego MSZ Pawło Klimkina w Mariupolu w dniu 15 stycznia br.
15.01.2019

MSZ: Wsparcie dla Ukrainy głównym celem wizyty szefów dyplomacji m.in. Polski i państw bałtyckich w Mariupolu

Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz oraz ministrowie spraw zagranicznych: Ukrainy, Litwy, Łotwy oraz Estonii udadzą się we wtorek do Mariupola w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Jak podało polskie MSZ, głównym celem wizyty ma być wsparcie dla Ukrainy w wymiarze bezpieczeństwa.
15.01.2019

UE: Nielegalna migracja do UE najniższa od 5 lat; Hiszpania zastąpiła Włochy

W minionym roku liczba nielegalnych przekroczeń granic zewnętrznych UE spadła o 1/4 w porównaniu z 2017 r. - do około 150 tys. To najniższa liczba od pięciu lat. Z piątkowych danych Frontexu wynika, że ruch migracyjny przeniósł się z Włoch do Hiszpanii.
04.01.2019

Wielka Brytania i Francja wzmocnią współpracę w walce z nielegalną migracją

Ministrowie z Francji i W. Brytanii uzgodnili w niedzielę wzmocnienie współpracy w walce z rosnącym napływem migrantów do Zjednoczonego Królestwa przez kanał La Manche. Tego samego dnia na plaży w południowym hrabstwie Kent zatrzymano 6 imigrantów z Iranu.
30.12.2018

W czwartek szef MSZ na spotkaniu OBWE; tematem m.in. eskalacja konfliktu Rosja-Ukraina

W czwartek szef dyplomacji Jacek Czaputowicz weźmie udział w spotkaniu ministrów SZ OBWE w Mediolanie; jednym z najważniejszych punktów debaty ministrów będzie konflikt ukraińsko-rosyjski, w tym ostatnia eskalacja w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej sprowokowana przez Rosję - zapowiedziało MSZ.
06.12.2018

Kolejne ćwiczenia amerykańskich bombowców na Morzu Południowochińskim

Dwa amerykańskie bombowce typu B-52H przeleciały „w pobliżu Morza Południowochińskiego”, do którego pretensje roszczą sobie Chiny – poinformowało w środę lotnictwo USA na Pacyfiku, określając to jako rutynową misję treningową zgodną z prawem międzynarodowym.
21.11.2018

Singapur/ Pence: Morze Południowochińskie nie należy do jednego kraju

Morze Południowochińskie nie jest własnością żadnego pojedynczego kraju, a wojska USA będą poruszać się wszędzie, gdzie pozwalają na to międzynarodowe prawa – oświadczył w piątek wiceprezydent USA Mike Pence, zarzucając Chinom militaryzację spornego morza.
16.11.2018

Stoltenberg: NATO zaniepokojone sytuacją na Morzu Azowskim

Sojusz Północnoatlantycki jest zaniepokojony działaniami Rosji na Morzu Azowskim - oświadczył w środę w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Wyraził poparcie dla utrzymania przez Ukrainę wolnych szlaków komunikacji morskiej.
24.10.2018

Szef MSWiA: Global Compact stawia znak równości między migracją legalną i nielegalną

Ogólnoświatowe porozumienie ws. migracji Global Compact (GCM), które ma być podpisane w grudniu w Marrakeszu, stawia znak równości między migracją legalną i nielegalną - uważa szef MSWiA Joachim Brudziński. Z tego powodu chce on, żeby Polska od niego odstąpiła.
13.10.2018

El Pais: Madryt prosi UE o 30 mln euro dla Maroka na walkę z nielegalną migracją

Rząd Hiszpanii zwrócił się do Unii Europejskiej o udzielenie władzom Maroka co najmniej 30 mln euro na wsparcie tego kraju w walce z nielegalną migracją - poinformował w poniedziałek madrycki dziennik “El Pais”.
08.10.2018

Hiszpańska policja zamknęła nielegalną fermę żółwi zagrożonych wyginięciem (wideo)

Hiszpańska policja zamknęła na Majorce prawdopodobnie największą w Europie nielegalną fermę żółwi - poinformował w czwartek Europol. Okazy żółwi z gatunków zagrożonych wyginięciem przestępcy sprzedawali nawet za 10 tys. euro.
24.08.2018

Czaputowicz w Sudanie: Liczymy na wzmocnienie naszej obecności gospodarczej

Liczymy na zwiększenie wymiany handlowej z Sudanem i wzmocnienie naszej obecności gospodarczej w tym kraju. m.in. w dziedzinie mechanizacji rolnictwa, eksportu żywności czy w branży medycznej - powiedział w sobotę w Chartumie szef MSZ Jacek Czaputowicz.
21.07.2018

Czechy: Premier odrzuca prośbę rządu Włoch w sprawie migrantów

Czeski premier Andrej Babisz odrzucił w niedzielę prośbę szefa rządu Włoch Giuseppe Contego o pomoc w rozdzieleniu i przyjęciu 450 migrantów przybyłych z Libii w rejon Sycylii. Babisz oświadczył, że Czechy nie będą przyjmować żadnych migrantów.
16.07.2018

Szczyt unijny ma dać odpowiedź, jak zatrzymać nielegalną migrację do UE

Skoro nie ma zgody krajów UE co do reformy unijnego systemu azylowego, to trzeba zrobić coś, co zatrzyma przepływające przez Morze Śródziemne statki z migrantami – to przesłanie zaplanowanego na czwartek i piątek unijnego szczytu w Brukseli.
28.06.2018

Rzeczpospolita: Szara strefa się kurczy, ale to wciąż 400 mld

Prawie co piąta złotówka w obrocie gospodarczym jest ukrywana przed państwem - szacuje Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych; wciąż trzeba więc walczyć z tym zjawiskiem - donosi czwartkowa "Rzeczpospolita".
08.03.2018

Kryptowaluty zakazane w Polsce?

Kryptowaluty będą w Polsce zakazane lub ich rynek zostanie uregulowany – zapowiada premier Mateusz Morawiecki. Przed inwestowaniem w waluty cyfrowe przestrzega także Komisja Nadzoru Finansowego, zwracając uwagę na brak gwarancji finansowych. Według ratingu sporządzonego przez Weiss Ratings, inwestowanie w wirtualne waluty wiąże się z dużym ryzykiem. Wartość bitcoina, najpopularniejszej na świecie kryptowaluty, w ciągu zaledwie kilku tygodni spadła o połowę.
29.01.2018

UE/Frontex: W 2017 roku nielegalna migracja do UE spadła o 60 proc.

W minionym roku nielegalna migracja do UE spadła o 60 proc. w porównaniu z rokiem 2016; w ciągu ostatnich 12 miesięcy bezprawnie granicę przekroczono nieco ponad 204 tys. razy - wynika z opublikowanych we wtorek danych Frontexu.
05.01.2018

Szydło: Chcąc zatrzymać migrację z Afryki, trzeba tu stworzyć perspektywy

Przed rozpoczęciem szczytu UE-Unia Afrykańska w Abidżanie w Wybrzeżu Kości Słoniowej premier Beata Szydło podkreśliła w środę, że jeśli nielegalna migracja z Afryki ma zostać zatrzymana, należy stworzyć tam perspektywę życia i rozwoju, zwłaszcza dla młodzieży.
29.11.2017

Minister Witold Waszczykowski na spotkaniu szefów dyplomacji Grupy Wyszehradzkiej

– Polska wspiera starania krajów Bałkanów Zachodnich o członkostwo w Unii Europejskiej. Proces integracji europejskiej państw Europy Południowo-Wschodniej przyczynia się do umacniania bezpieczeństwa i rozwoju na całym kontynencie – powiedział minister Witold Waszczykowski w Budapeszcie.
11.10.2017

Gigantyczny przemyt w świnoujskim terminalu

2,3 t nielegalnego tytoniu do palenia w fajce wodnej. Taki ładunek przechwycili zachodniopomorscy funkcjonariusze Izby Celnej w Szczecinie w terminalu promowym w Świnoujściu. Straty na szkodę Skarbu Państwa mogły wynieść prawie 1,8 mln zł.
03.12.2016

NIK: samowolki w pasie nadmorskim, zaniedbania w gminach

NIK ustaliła, że inwestycje w pasie nadbrzeżnym mogą powstawać w sposób przypadkowy i nieprzewidywalny. Nie ma bowiem planowania przestrzennego na terenach przylegających do brzegu morskiego. Aż 80 proc. tego terenu nie było objęte planami zagospodarowania, dzięki czemu można było tam budować na podstawie indywidualnych decyzji administracyjnych. Stwierdzono również liczne przypadki samowoli budowlanych. W efekcie gminy i powiaty często nawet nie wiedziały o nieruchomościach postawionych w pasie nadbrzeżnym.
23.03.2016

Największa katastrofa w historii polskiej floty handlowej

14 stycznia 1993 roku wczesnym rankiem na Morzu Bałtyckim u wybrzeży niemieckiej wyspy Rugia zatonął prom Jan Heweliusz. Zginęło 55 osób – 20 marynarzy i 35 pasażerów, uratowano 9 osób. Liczba nieodnalezionych ciał według różnych źródeł waha się od 6 do 10. Obchodzimy dziś 23. rocznicę katastrofy Jana Heweliusza. W Świnoujściu odbędą się uroczystości pod tablicą upamiętniającą zatonięcie promu. Kwiaty będą też złożone na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie przy pomniku, który jest poświęcony tej tragedii.
14.01.2016

Aktywiści Greenpeace protestują na Oceanie Spokojnym

Sześciu aktywistów Greenpeace wspięło się na platformę wiertniczą Shell na Oceanie Spokojnym
08.04.2015

Co nam zostało po wielkiej stoczni? Mniejsze, prężne firmy wyrosły na jej „zgliszczach” [RAPORT]

Sześć lat po zwodowaniu ostatniego wielkiego statku, 12 lat po likwidacji wielkiego stoczniowego holdingu szczecińska branża stoczniowa narzeka na brak spawaczy, monterów i rurarzy. Kto i dlaczego tak ich potrzebuje? Co są w stanie wyprodukować mniejsze zakłady zatrudniające stoczniowców?
01.02.2015

Zatoka Pucka nie dla łodzi motorowych

Radni sejmiku pomorskiego zdecydowali, że niektóre łodzie motorowe nie mogą pływać po wodach Zatoki Puckiej. Ten zakaz to część uchwały określającej reguły panujące na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.
16.11.2013

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna zainwestowała w tereny po Stoczni Gdynia ok. 100 mln zł

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna w ciągu niespełna dwu lat wydała ponad 100 mln zł na rewitalizację terenów po byłej Stoczni Gdynia, m.in. zmodernizowano biurowiec, infrastrukturę i drogi. Na dawnych terenach stoczni powstaje Bałtycki Port Nowych Technologii.
21.10.2013

Złom pilnie poszukiwany

W południowej Azji kwitnie interes ze złomowaniem wraków statków. Ochrona środowiska i życie pracowników nie mają przy tym najmniejszego znaczenia, bardzo cenna jest natomiast stal. Stocznie złomowe, gdzie za ciężką i niebezpieczną harówkę płaci się ludziom nędzne grosze, działają zwykle nielegalnie. Azbest, resztki ropy i metale ciężkie powodują skażenie całych.
28.02.2013

Gdynia: rewitalizacja terenów byłej stoczni

Rozpoczęła się modernizacja głównego budynku biurowego byłej Stoczni Gdynia. Do końca roku w Gdyni ma powstać ok. 10 tys. m2 nowoczesnej powierzchni użytkowej. Jest to pierwszy etap rewitalizacji postoczniowych terenów i budowy Bałtyckiego Portu Nowych Technologii.
02.04.2012

W Stoczni Gdynia powstanie park przemysłowy

W grudniu 2012 r. planowane jest zakończenie remontu głównego budynku biurowego byłej Stoczni Gdynia. Będzie to pierwszy etap tworzenia na terenie zlikwidowanego przedsiębiorstwa Bałtyckiego Parku Przemysłowego.
02.01.2012

Manifestacja w porcie pod lupą prokuratury

Policja przesłuchuje uczestników manifestacji, która odbyła się we wrześniu przed Zarządem Morskich Portów Szczecin - Świnoujście.
10.11.2011

Szczecin. Wiec przed bramą stoczni

Wznowienia produkcji statków w Stoczni Szczecińskiej i reaktywacji spółki Porta Holding domagało się ok. 80 uczestników wiecu, który się odbył we wtorek przed bramą stoczni.
15.06.2011

Senator Zaremba zawiadamia prokuraturę ws. ZCh Police

Senator Krzysztof Zaremba (PiS) skierował we wtorek do Prokuratury Okręgowej w Szczecinie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez kierownictwo Zakładów Chemicznych Police. Do szefa NIK zwrócił się natomiast w sprawie kontroli kompensacji szczecińskiej stoczni.
30.03.2011

Dług stoczniowy przekracza miliard złotych

Długi Stoczni Szczecińskiej Nowa wynoszą 1 mld 300 mln złotych. Sądy w Gdańsku i Szczecinie zatwierdziły listę wierzytelności stoczni Gdynia i Szczecin - poinformował wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.
20.01.2011

Szczecin- W listopadzie aukcje części stoczniowego majątku

- Aukcje części majątku stoczni Szczecin i Gdynia, które nie znalazły nabywców w dotychczasowych przetargach, odbędą się odpowiednio 23 i 25 listopada - powiedział dziś (28 bm.) wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.
29.09.2010

We wtorek przetargi na majątek stoczni Szczecin

Szczecin. We wtorek odbędą się przetargi na aktywa stoczni Szczecin, które nie znalazły nabywców w ubiegłym roku. Majątek wystawiono łącznie do 27 przetargów. Inwestorzy zgłosili się do dziewięciu licytacji.
19.07.2010

6 firm chce kupić majątek stoczni

Szczecin. - 6 firm wpłaciło wadia uprawniające do udziału w przetargach na części majątku stoczni Szczecin, które nie znalazły nabywców w ubiegłym roku - poinformował w środę zarządca kompensacji Roman Nojszewski.
08.07.2010

Szczecin- Są chętni na stocznię

W środę ukazały się ogłoszenia o przetargach na ruchome części majątku stoczni. Blisko miesiąc temu ogłoszono przetargi na nieruchomości SSN. Rozstrzygnięcie przetargów ma nastąpić 20 lipca. Wartość wystawianego na sprzedaż
17.06.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.