• <
SAR_2022

Iran/ Marynarka wojenna: zdecydowanie odpowiemy na każdy błąd USA w Zatoce Perskiej

ew

19.04.2020 14:05 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Iran/ Marynarka wojenna: zdecydowanie odpowiemy na każdy błąd USA w Zatoce Perskiej

Partnerzy portalu

Iran/ Marynarka wojenna: zdecydowanie odpowiemy na każdy błąd USA w Zatoce Perskiej - GospodarkaMorska.pl

Iran udzieli zdecydowanej odpowiedzi na każdy błąd popełniony przez Stany Zjednoczone w Zatoce Perskiej - poinformowała w opublikowanym w niedzielę oświadczeniu Marynarka Wojenna Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGCN).

W środę amerykańskie władze wojskowe oświadczyły, że 11 okrętów IRGCN niebezpiecznie zbliżyło się do patrolujących Zatokę Perską okrętów marynarki wojennej i Straży Przybrzeżnej USA. Postępowanie strony irańskiej oceniono jako "niebezpieczne i prowokacyjne".

„Radzimy Amerykanom, aby postępowali zgodnie z międzynarodowymi przepisami i protokołami w Zatoce Perskiej i Zatoce Omańskiej, a także powstrzymywali się od ryzykownych zachowań oraz nieprawdziwych i fałszywych wersji wydarzeń” - oświadczyła irańska marynarka wojenna.

„Należy być pewnym, że marynarka Strażników Rewolucji i potężne siły zbrojne Islamskiej Republiki Iranu postrzegają niebezpieczne działania cudzoziemców w regionie jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego (...) i każdy błąd z ich strony spotka się ze zdecydowaną odpowiedzią" - podkreślono w niedzielnym komunikacie.

W piątek minister obrony Iranu, generał Amir Hatami zdementował jako "bezpodstawne" doniesienia władz USA o nękaniu amerykańskich okrętów wojennych w Zatoce Perskiej przez jednostki irańskie. Jak zaznaczył, obecność militarna Stanów Zjednoczonych w regionie jest "nielegalna i agresywna".

"Tym, co faktycznie powoduje brak bezpieczeństwa w regionie Zatoki Perskiej, jest nielegalna i agresywna obecność Amerykanów, którzy przybyli z drugiego krańca świata do naszych granic i występują z takimi bezpodstawnymi twierdzeniami" - oświadczył Hatami dziennikarzom w Teheranie. Jego wypowiedź opublikowała irańska państwowa agencja prasowa IRNA.

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.