• <

Wynik wyszukiwania - "Wieprz" - Wiadomości

2023 rok ze wzrostem przeładunków w Porcie Darłowo

Port Darłowo podsumował swoją pracę w 2023 roku. Prezentowane liczby jasno sugerują poprawę w odniesieniu do roku poprzedniego. Był to również przełomowy rok dla miejscowej stoczni, z której w podróż wyruszyła pierwsza łódź, która od stępki powstała w M&W Stoczni Darłowo.
25.01.2024

Były premier Australii: rosnąca presja militarna w Cieśninie Tajwańskiej ma kluczowe znaczenie dla globalnego bezpieczeństwa i pokoju

Przemawiając na dorocznym forum dialogu regionalnego Yushan w Tajpej były premier Australii Scott Morrison powiedział w środę, że jego decyzja o przekazaniu śmiercionośnej broni Ukrainie po inwazji na ten kraj Rosji miała szersze znaczenie; chodziło o okazanie sprzeciwu wobec rosnącego autorytaryzmu na świecie, także ze strony Chin.
11.10.2023

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie opublikowała obwieszczenie dt. przebudowy falochronów w Darłowie

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie poinformował o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla projektu przebudowy falochronów w Porcie Darłowo. Inwestycja ma na celu poprawą warunków bezpieczeństwa i funkcjonowania na obszarze portu poprzez budowę nowych obiektów hydrotechnicznych.
22.07.2023

Lubelskie: Ostrzeżenia przed gwałtownymi wzrostami stanów wód na zachodzie i południu regionu

Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW wydało w niedzielę ostrzeżenia przed gwałtownymi wzrostami poziomu wód na Wiśle, Bystrzycy, Porze, Bukowej, Tanwi i na Wieprzu od ujścia Tyśmienicy do Wisły.
18.06.2023

Ostrzeżenie przed wzrostem poziomu wody na Wieprzu

Do godz. 9 w sobotę ważne będzie ostrzeżenie przed wzrostem poziomu wody na rzece Wieprz (Lubelskie), które wydało Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW w Krakowie. Stan ostrzegawczy został przekroczony już w Krasnymstawie.
19.05.2023

Anakonda-23 – forsowanie rzeki na różne sposoby

Pokonywanie przeszkody wodnej po moście i po dnie to jeden z elementów ćwiczenia Anakonda-23. Głównym założeniem było przygotowanie i zgranie do pokonania przeszkód wodnych i wykonanie tego zadania w strukturze międzynarodowej - powiedział PAP dowódca 18DZ gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik.
16.05.2023

Od piątku możliwy tranzyt towarów rolnych z Ukrainy przez terytorium Polski

Od piątku możliwy będzie tranzyt towarów rolnych z Ukrainy przez terytorium Polski – wynika z opublikowanego w czwartek projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii.
20.04.2023

Poza Odrą nie potwierdzono obecności złotej algi w polskich rzekach

W żadnej badanej rzece Baryczy, Warcie, Noteci, Sanie, Wieprzu, Pilicy, Narwi, Bugu i Wiśle czy zbiorniku nie potwierdzono obecności złotej algi oprócz Odry - przekazał w poniedziałek resort klimatu i środowiska.
13.02.2023

Rośnie rola partnerstwa polsko-ukraińskiego w kwestii wymiany towarowej

Tranzyt produktów rolnych z Ukrainy przez terytorium Polski był głównym tematem rozmów wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim.W spotkaniu uczestniczył też wiceminister Rafał Romanowski.
23.12.2022

Polska i Ukraina rozważają budowę rurociągu na olej spożywczy z Ukrainy do Portu Gdańsk

Z inicjatywy ukraińskiej podpisaliśmy wstępne porozumienie dot. ewentualnej budowy rurociągu łączącego Polskę i Ukrainę, którym miałby być przesyłany olej spożywczy do Gdańska – poinformował we wtorek PAP wicepremier Henryk Kowalczyk.
06.09.2022

Statek zasilany przez krowy i świnie

Harvey Gulf International Marine, amerykański operator jednostek offshore, poinformował o wprowadzeniu nowego rodzaju zasilania na swoje statki – paliwem jest RLNG, które korzysta z produktów ubocznych przemysłowej hodowli trzody i bydła.
20.02.2022

Oczekiwania eksporterów: euro, wsparcie krajowych inwestycji i walka z protekcjonizmem [WIDEO]

Wprowadzenie euro, udzielanie wsparcia nie tylko zagranicznym, ale i krajowym inwestorom w Polsce oraz przeciwdziałanie praktykom protekcjonistycznym w Unii Europejskiej to najważniejsze działania i decyzje oczekiwane przez polski biznes od polityków – takie głosy padały podczas debaty poświęconej sytuacji polskich eksporterów.
13.09.2021

"Świńska górka" w kontenerach

Porty kontenerowe przeżywają od dawna niespotykany wzrost przeładunków. Statki pełne kontenerów przemierzają oceany. Armatorzy, operatorzy terminali i flot kontenerów liczą zyski. Wszyscy płyną na fali wzrostów popytu na głównych rynkach. Kontenerowce płynął wyładowane po brzegi. Na rynku morskiego transportu kontenerów mamy do czynienia ze znaną w rolnictwie "świńską górką".
25.08.2021

Ładunki chłodzone, przed, w czasie i po pandemii

Transport ładunków chłodzonych będzie rósł dynamicznie około 4% rocznie do 2024. Rosło będzie zapotrzebowanie na specjalistyczne kontenery. Statki chłodniowce będą pod tą presją usuwać się z rynku.
18.05.2021

33 działania w regionie Dolnej Odry i Przymorza Zachodniego w związku z ryzykiem powodziowym

Wody Polskie w ramach aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym zamierzają zrealizować 33 działania na wyznaczonych ośmiu obszarach narażonych na niebezpieczeństwo powodzi w regionie wodnym Dolnej Odry i Przymorza Zachodniego - przekazał kierownik projektu Bartosz Ślizewski.
12.05.2021

Polska na Jedwabnym Szlaku. Głównym beneficjentem są terminale kontenerowe działające w polskich portach.

Wielkość obrotów handlowych między Chinami a krajami leżącymi na trasach Nowego Jedwabnego Szlaku (Belt and Road Initiative) osiągnęła w 2019 r. 1,3 bln dol. podało chińskie Ministerstwo Handlu. Import Polski z Chin wyniósł 125 mld zł, a w 2020 r. około 140 mld zł.
16.03.2021

Maersk wspiera plan budowy dużego zakładu produkcyjnego amoniaku w Danii

Maersk znalazł się wśród grupy firm wspierających plan budowy największej w Europie fabryki amoniaku w Danii.
24.02.2021

Port Darłowo – 20 nabrzeży u ujścia Wieprzy (wywiad)

O Darłowie pisano już w XII wieku. Ale osadnictwo było znacznie wcześniejsze i zamieszkałe były żyzne okolice u ujścia do Bałtyku dwóch rzek Wieprzy i Grabowej. Mieszkańcy tych okolic żyli nie tylko z rybołówstwa i uprawy roli. To rozwijał się również handel. Szczególnie od XIV wieku, kiedy miasto włączone zostało do Hanzy. Miasto miało port i własna flotę handlową. Były czasy prosperity i kataklizmów. W wyniku ruchów tektonicznych w 1497 r. Miasto i port uległo zalaniu i zniszczeniu. Kilkakrotnie miasto trawiły pożary.
12.02.2021

Coraz trudniej o żywego karpia, ale i mniej chętnych

W tym roku trudniej będzie kupić żywego karpia, niemal wszystkie sieci handlowe wycofały się ze sprzedaży żywych ryb - powiedział prezes Towarzystwa Promocji Ryb "Pan Karp" Zbigniew Szczepański.
20.12.2020

O drzewach nadwodnych w Dniu Krajobrazu

20 października obchodzimy Dzień Krajobrazu, którego tegorocznym motywem przewodnim jest drzewo. Drzewa wspaniale upiększają naszą okolicę i harmonijnie wpisują się w pejzaż zachwycając zróżnicowaną gamą kolorów w różnych porach roku. Pełnią rozliczne funkcje: przyrodnicze, klimatyczne, gospodarcze, ochronne, społeczne, estetyczne i kulturowe. Zadrzewienia biorą też udział w obiegu wody w przyrodzie a ich obecność wpływa na stan ekosystemów od wód zależnych. W Wodach Polskich prowadzimy akcje nasadzeń drzew i edukujemy o znaczen
21.10.2020

PKN Orlen buduje pozycję globalnego czempiona

Konsolidacja przedsiębiorstw, budowanie zdywersyfikowanego biznesu odpornego na wahania makroekonomiczne, promocja polskich marek za granicą i dopasowanie narzędzi marketingowych do specyfiki rynku docelowego może być receptą na sukces polskiego przemysłu w ekspansji na rynki zagraniczne.
15.09.2020

W poniedziałek utonęły cztery osoby

Ostatniej doby w Polsce utonęły cztery osoby - poinformowało we wtorek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od początku kwietnia tego roku Komenda Główna Policji odnotowała 282 utonięcia.
18.08.2020

MRiRW: Polska nie kwestionuje Zielonego Ładu

Polska nie kwestionuje Zielonego Ładu, w tym strategii „Od pola do stołu”- zapewnił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas poniedziałkowego posiedzenia unijnych ministrów ds. rolnictwa i rybołówstwa Agrifish - poinformował w komunikacie resort rolnictwa.
21.07.2020

Inflacja może silnie wyhamować od początku 2021 roku

Inflacja konsumencka według drugiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) znalazła się w czerwcu br. powyżej prognoz rynkowych. Ekonomiści spodziewają się podwyższonej inflacji w 2020 roku, natomiast od początku przyszłego roku będzie ona wyraźnie hamować.
15.07.2020

Czy w Polsce nadal mamy suszę? Najnowszy raport STOP SUSZY 2020

Chłodne, mokre maj oraz czerwiec radykalnie zmieniły sytuację i ograniczyły postępujące zjawisko suszy w Polsce. W styczniu sytuacja była niepokojąca, ponieważ na skutek kolejnej bezśnieżnej zimy monitoring suszy wskazywał na bardzo silne deficyty wody w glebie. Tej wiosny susza była bardzo dotkliwa. Wskazywały na to zarówno dane dotyczące występowania suszy rolniczej, jak również wyjątkowo niskie stany wód na 165 polskich rzekach. Analizy wskazywały, że jeżeli tendencja się utrzyma, moglibyśmy mieć do czynienia z największą susz
13.07.2020

PAIH: zerwane łańcuchy dostaw z Chin szansą dla naszych firm na kontrakty na amerykańskim rynku

Przedsiębiorcy z branży spożywczej, budowlano-wykończeniowej, kosmetycznej i zdrowotnej mają największe szanse na eksport na rynek amerykański - oceniają eksperci Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Łańcuchy dostaw z Chin zostały zakłócone, co jest dla tych firm szansą na nowe kontrakty.
26.06.2020

Chiny ogłosiły listę 79 towarów z USA, które mogą być wyłączone z ceł

Chiński rząd ogłosił we wtorek listę 79 towarów, których import z USA może zostać na rok wyłączony z dodatkowych ceł wprowadzonych w ramach wojny handlowej pomiędzy obu krajami. Na liście są m.in. rudy metali ziem rzadkich.
12.05.2020

PKO BP: Silny spadek inflacji to głównie efekt historycznych spadków cen ropy

Główną przyczyną tak gwałtownego spadku inflacji były ceny paliw, które spadały w kwietniu najsilniej przynajmniej od 20 lat. Po 3 miesiącach inflacja powróciła do pasma dopuszczalnych odchyleń od celu - powiedział PAP Marcin Czaplicki, ekonomista PKO BP.
01.05.2020

22 kwietnia przypada Światowy Dzień Ziemi - brak działań dążących do ograniczenia wzrostu temperatury doprowadzi do katastrofy klimatycznej

Zgodnie z prognozami w 2050 r. liczba ludności na świecie wzrośnie do 9,6 mld i jeśli nasz styl życia, konsumpcji się nie zmieni, to będziemy potrzebowali trzech takich planet jak Ziemia - zwraca uwagę Instytut Ochrony Środowiska. Jeśli nie podejmiemy konkretnych działań dążących do ograniczenia wzrostu temperatury to grozić nam będzie katastrofa klimatyczna. Skażemy na zagładę niemal wszystkie obszary występowania rafy koralowej.
22.04.2020

Blokady w portach paraliżują globalny eksport żywności

Problemy portów, które od tygodni paraliżują dostawy żywności na całym świecie, nie stają się z czasem mniejsze. W rzeczywistości w niektórych miejscach jest coraz gorzej.
13.04.2020

Brexit może negatywnie wpłynąć na polski eksport żywności

Wpływ brexitu może być bardzo negatywny dla polskich producentów żywności, przede wszystkie obawiamy się konsekwencji dla rynków drobiu, mleka i przetworów mlecznych - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
29.02.2020

Chiny wyłączą z ceł kolejne towary z USA

Chińskie władze ogłosiły we wtorek, że będą przyjmować wnioski o wyłączenie z ceł 696 rodzajów produktów sprowadzanych z USA, w tym niektórych paliw i ważnych towarów rolno-spożywczych, takich jak wieprzowina, wołowina, soja, skroplony gaz ziemny i ropa.
18.02.2020

Polski eksport do USA rok do roku wzrósł o ponad 4 proc.

W pierwszych 11 miesiącach 2019 roku, Polski eksport towarów do USA wzrósł o ponad 4 proc. rok do roku i wyniósł blisko 7 mld dolarów - poinformował w czwartek resort rozwoju. Wartość importu z kolei wyniosła 7,7 mld dolarów (wzrost o 9,3 proc.) - dodano.
13.02.2020

Komisja Parlamentu Europejskiego poparła umowę o wolnym handlu z Wietnamem

Komisja handlu międzynarodowego europarlamentu poparła we wtorek umowę handlowo-inwestycyjną między UE, a Wietnamem. Urzędnicy w Brukseli określają porozumienie najbardziej ambitnym, jakie UE kiedykolwiek zawarła z krajem rozwijającym się.
21.01.2020

Chiński resort handlu: rozmawiamy z USA o podpisaniu wstępnej umowy

Urzędnicy z Chin i USA są ze sobą w kontakcie w sprawie podpisania „pierwszego etapu” porozumienia handlowego – poinformował w czwartek resort handlu ChRL. Rząd w Pekinie ogłosił również nową listę amerykańskich towarów, które mają być wyłączone z ceł.
19.12.2019

W kolejnych tygodniach możliwe cząstkowe porozumienie między USA a Chinami

Ostatnie dane z Chin pokazują znaczący wpływ wzajemnej wojny celnej na chińską gospodarkę, ale cierpi na niej także amerykański rynek, bo firmy wstrzymują inwestycje. Stąd prezydent Donald Trump i chińskie władze będą dążyć do wycofania się z części obciążeń importowych, zwłaszcza że za rok kolejne wybory prezydenckie za oceanem. Zdaniem Rafała Beneckiego, głównego ekonomisty ING Banku Śląskiego, porozumienie dotyczące części produktów może nastąpić jeszcze nawet przed końcem roku, ale realne zakończenie konfliktu zajmie w
21.11.2019

Chiny zniosły restrykcje dot. importu drobiu z USA

Chiński urząd celny ogłosił w czwartek, że ze skutkiem natychmiastowym znosi restrykcje dotyczące importu drobiu ze Stanów Zjednoczonych. Zakaz importu wprowadzono w 2015 roku w związku z przypadkami grypy ptaków w USA.
14.11.2019

Chiny: Resort handlu liczy na jak najszybsze porozumienie z USA

Chiny mają nadzieję, że stopniowe porozumienie handlowe z USA zostanie jak najszybciej osiągnięte; celem negocjacji jest zakończenie sporu oraz zniesienie karnych i odwetowych ceł – oświadczył w czwartek rzecznik chińskiego ministerstwa handlu Gao Feng.
17.10.2019

Wielki pokaz siły zbrojnej na rocznicę komunistycznej ChRL

Chiny pozostaną na ścieżce pokojowego rozwoju, ale nikt nie powstrzyma ich marszu naprzód – oświadczył we wtorek chiński przywódca Xi Jinping w przemówieniu z okazji 70-lecia proklamowania komunistycznej ChRL. W Pekinie ruszyła wielka parada wojskowa.
01.10.2019

Trump: Porozumenie handlowe z Chinami szybciej niż myślicie

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w środę, że porozumienie kończące trwającą już prawie 15 miesięcy wojnę handlową z Chiami może być osiągnięte szybciej niż się powszechnie sądzi. Dodał, że Chińczycy kupują w USA duże ilości towarów rolnych, w tym wołowinę i wieprzowinę.
26.09.2019

USA i Japonia podpisały pierwszą część umowy handlowej

Donald Trump poinformował w środę w Nowym Jorku, że podpisał z premierem Japonii Shinzo Abe pierwszą część umowy handlowej, która ma uregulować wymianę usług i towarów między obydwoma krajami. Amerykański prezydent zastrzegł, że obustronne rozmowy będą trwały.
26.09.2019

W przyszłym tygodniu wznowione zostaną rozmowy handlowe z Chinami

Amerykański minister skarbu Steven Mnuchin powiedział w poniedziałek, że w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie wznowione zostaną negocjacje handlowe USA z Chinami. Dodał, że Biały Dom poprosił stronę chińską o odwołanie wizyty w amerykańskich regionach rolniczych.
24.09.2019

Delegacja handlowa z Chin odwiedzi w środę USA

Delegacja handlowa z Chin uda się w środę do USA, by rozmawiać na temat toczonego przez oba kraje sporu handlowego i przygotować kolejną rundę negocjacji wysokiego szczebla, planowaną na październik – podała we wtorek oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua.
17.09.2019

Xinhua: Chiny wyłączą wieprzowinę i soję z USA z ceł odwetowych

Chińskie firmy kupią z USA „pewne ilości towarów rolnych, takich jak soja i wieprzowina”, a zamówienia te będą wyłączone z ceł odwetowych nałożonych na amerykański eksport w ramach wojny handlowej – podała w piątek oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua.
13.09.2019

Izba handlowa USA odrzuca wezwanie Trumpa ws. biznesu z Chinami

Izba Handlowa USA odrzuciła inicjatywę prezydenta Donalda Trumpa, który w piątek wezwał firmy z USA do natychmiastowego rozejrzenia się za alternatywą wobec działalności w Chinach. Trump zareagował w ten sposób na ogłoszenie przez Pekin odwetowych ceł na towary amerykańskie.
24.08.2019

USA:Trump poleca firmom szukanie alternatywy dla Chin

W reakcji na nałożenie przez Pekin odwetowych ceł na niektóre amerykańskie towary prezydent Donald Trump polecił w piątek firmom w USA "natychmiast rozejrzeć się za alternatywą dla Chin" i przywracać produkcję w Stanach Zjednoczonych.
24.08.2019

Chiny ogłosiły cła odwetowe na towary z USA wartości 75 mld dolarów rocznie

Chiny nałożą cła w wysokości 5-10 proc. na sprowadzane z USA towary warte ok. 75 mld USD rocznie – poinformował w piątek chiński rząd. Jest to odwet za nową partię karnych taryf na chiński eksport, zapowiadaną przez władze amerykańskie.
23.08.2019

IMGW: Niski poziom wody w rzekach w całym kraju

W całej Polsce jest bardzo zła sytuacja, jeśli chodzi o niski poziom wody w rzekach. Będzie się ona pogarszała lawinowo w ciągu najbliższych dni ze względu na prognozowane upały - powiedział w piątek PAP hydrolog z IMGW Paweł Staniszewski.
26.07.2019

Kolejne działania Chin przeciw Kanadzie i brak ambasadorów

Chiny postanowiły utrudnić import mięsa w nowym geście niechęci wobec Kanady, zaś znany z niedyplomatycznych wypowiedzi ambasador Chin w Kanadzie Lu Shaye zmieni placówkę. To kolejna część coraz bardziej skomplikowanych w ostatnim czasie relacji między krajami.
06.06.2019

Japonia: Trump naciska w sprawie handlu i wyraża optymizm w kwestii Korei Północnej

Prezydent USA Donald Trump spotkał się w poniedziałek w Tokio z premierem Japonii Shinzo Abem i naciskał go w sprawie zmniejszenia nadwyżki jego kraju w dwustronnym handlu. Mimo obaw Japończyków wyraził również optymizm w kwestii Korei Północnej.
27.05.2019

Morawiecki: Premier Chin obiecał działania na rzecz zrównoważonego handlu

Premier Chin Li Keqiang w rozmowie ze mną obiecał podjęcie działań zmierzających do bardziej zrównoważonych zasadach we wzajemnym handlu - powiedział dziennikarzom w samolocie, w drodze z Dubrownika do Warszawy, premier Mateusz Morawiecki.
12.04.2019

PKP PLK: Nowe mosty kolejowe i remonty istniejących

PKP Polskie Linie Kolejowe zaplanowały w tym roku prace budowlane i remontowe 168 mostów w kraju - podała spółka. Przeprawy powstają m.in. nad Wisłą w Krakowie, nad Bugiem na trasie Rail Baltica i nad Pilicą w Warce. Nowymi mostami pociągi mają jechać szybciej i bezpieczniej.
10.04.2019

Naukowcy o miedzynarodowej drodze wodnej E40

Opublikowany w dniu 8 kwietnia br. raport polskich naukowców studzi zapał zwolenników żeglugi śródlądowej. Do eksploatacji kanału żeglugowego, czyli przede wszystkim śluzowania statków, potrzebne są znaczne ilości wody. W przypadku planowanego kanału żeglugowego wzdłuż Bugu miałaby ona pochodzić z mniejszych rzek regionu, z samego Bugu lub z Wisły.
10.04.2019

W USA mniej ropy z łupków, a OPEC+ konsekwentny w cięciu dostaw – ceny ropy rosną

Ropa naftowa w USA drożeje w reakcji na mniejszą produkcję amerykańskiego surowca z łupków i konsekwentne zmniejszanie dostaw przez kraje OPEC+ - podają maklerzy.
04.03.2019

Pierwsze po 10 latach Polsko-Litewskie Zgromadzenie Parlamentarne – głosy z Wilna

Pierwsze po 10 latach przerwy Polsko-Litewskie Zgromadzenie Parlamentarne, które odbędzie się w Warszawie na początku tygodnia, kończy okres cichego wzajemnego oskarżania się – mówi litewski poseł Algirdas Sysas.
11.02.2019

W piątek wchodzi w życie umowa handlowa między UE a Japonią

W piątek wejdzie w życie umowa o partnerstwie gospodarczym między UE a Japonią. Przedsiębiorstwa i konsumenci we Wspólnocie i w Japonii będą mogli czerpać korzyści z największej strefy wolnego handlu na świecie.
01.02.2019

Bardzo dobre wyniki Portu Darłowo w 2018 r.

Bardzo dobre wyniki Portu Darłowo. W 2018 r. przeładowano tam 255 806 t ładunków. Dla porównania w 2017 r. darłowski port przeładował 107 418,545 t towarów.
28.01.2019

Pisula: W 2018 r. wzrosło zainteresowanie polskich przedsiębiorców rynkami odległymi od UE

W 2018 r. wzrosło zainteresowanie polskich firm Azją Południowo-Wschodnią czy Afryką. Przedsiębiorcy chętniej też rozmawiali z naszymi przedstawicielami o działalności na terenie Europy” - powiedział PAP prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula.
28.12.2018

Parlament Europejski ratyfikował umowę UE-Japonia

Parlament Europejski ratyfikował w środę w Strasburgu umowę o wolnym handlu między UE a Japonią. Europejski biznes przyjął to z zadowoleniem, wskazując na spodziewany wzrost handlu pomiędzy obiema gospodarkami.
13.12.2018

Hiszpania: Xi Jinping zapowiada większą otwartość Chin na światowy handel

Prezydent Chin Xi Jinping, który od wtorku przebywa z trzydniową wizytą w Hiszpanii, zadeklarował w Madrycie większą otwartość swego kraju na światowy handel.
29.11.2018

KE zaakceptowała 4 polskie pogramy promujące żywność

Komisja Europejska zaakceptowała 4 polskie programy promujące żywność. Ich łączny budżet wynosi 11,2 mln euro, z czego współfinansowanie unijne wynosi ponad 8,5 mln euro - poinformował w czwartek resort rolnictwa. Promowane będzie mięso oraz owoce i warzywa.
27.09.2018

Walka z kłusownictwem i wiele innych działań ze środkami PO „Rybactwo i Morze”

Ochrona środowiska wodnego, sala tradycji, nowa ścieżka rowerowa oraz rozwój działalności gospodarczej – takie działania tym razem wesprą unijne środki z PO „Rybactwo i Morze” 2014-2020. Umowy z zachodniopomorskimi beneficjentami podpisał 28 sierpnia br. wicemarszałek Jarosław Rzepa.
28.08.2018

Minister finansów Niemiec: Spór celny z USA może przyspieszyć integrację UE

Nieplanowanym skutkiem sporu o cła między Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską może stać się przyspieszenie procesu unijnej integracji - ocenił minister finansów Niemiec Olaf Scholz w niedzielę w stolicy Argentyny, Buenos Aires.
22.07.2018

MFW: Wojna handlowa może spowodować spadek globalnego wzrostu gospodarczego

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde ostrzegła, że wojna handlowa między USA, Chinami i Unią Europejską może spowodować spadek globalnego wzrostu PKB o 0,5 punktu procentowego.
22.07.2018

Zaczyna brakować ryb

Rośnie globalne spożycie ryb. Już teraz przeciętny człowiek konsumuje ponad 20 kg ryb rocznie. Coraz większy popyt na ryby nie pozostaje bez wpływu na cały ekosystem. Co trzecie stado ryb jest już przeławiane. Najgorzej wygląda sytuacja na Morzu Śródziemnym i Czarnym, ale problem nie omija także Bałtyku. W bardzo złym stanie jest populacja dorsza i łososia bałtyckiego. Eksperci podkreślają, że należy kupować ryby tylko ze zrównoważonych połowów, żeby kolejne pokolenia mogły się cieszyć ich smakiem.
21.07.2018

UE wprowadzi w czwartek środki ograniczające import stali

Unia Europejska wprowadzi w czwartek tymczasowe środki ograniczające import stali do Wspólnoty; to reakcja na nałożenie przez USA taryf na unijną stal i forma ochrony europejskiego przemysłu stalowego - poinformowała Komisja Europejska.
18.07.2018

Trump i Juncker spotkają się 25 lipca, by omówić m.in. problemy handlu

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotka się z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Waszyngtonie 25 lipca - podała we wtorek KE. Spotkanie ma służyć m.in. złagodzeniu konfliktu handlowego na linii Bruksela-Waszyngton.
18.07.2018

Kraje UE poparły wprowadzenie środków ograniczających import stali

Kraje Unii Europejskiej opowiedziały się w czwartek za wprowadzeniem zaproponowanych przez Komisję Europejską tymczasowych środków ograniczających import stali do Wspólnoty – poinformował w czwartek PAP rzecznik KE Daniel Rosario.
06.07.2018

Malmstroem: UE rozważa wprowadzenie środków ograniczających import stali

UE może w połowie lipca wprowadzić środki ograniczające sprowadzanie stali do Wspólnoty z powodu nałożenia przez USA dodatkowych ceł na jej import – zapowiedziała we wtorek unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem. Ma to chronić europejski przemysł stalowy.
27.06.2018

UE porozumiała się z Meksykiem ws. umowy o wolnym handlu

Unia Europejska zakończyła w sobotę negocjacje nowej umowy o wolnym handlu z Meksykiem. Praktycznie cały handel towarami między UE a Meksykiem nie będzie objęty cłami. Będzie to dotyczyć także sektora rolnego.
22.04.2018

Ropę mocno wyprzedawano w poniedziałek, a we wtorek ruchy cen na razie nieduże

Ropa naftowa w USA straciła w poniedziałek 3 procent na wartości po mocnej wyprzedaży surowca. We wtorek ruchy cen na razie nie są za duże - podają maklerzy.
03.04.2018

Olbrzymi transport polskiego mrożonego drobiu i wieprzowiny z Gdyni do Kongo (foto)

Największy w historii spółki Polska Meat transport mrożonego drobiu i wieprzowiny z Gdyni do Afryki. W środę z Portu Gdynia wypłynie do Kongo statek chłodniczy w całości wypełniony zamrożonym mięsem z Polski. Załadunek odbywał się 24 h na dobę i trwał niemalże 5 dni.
27.03.2018

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN może testować 4,25; rentowności nie będą już spadać

EUR/PLN może w przyszłym tygodniu testować poziom 4,25, a nawet 4,30, zależnie od skali zawirowań na rynkach globalnych - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, rentowności polskich obligacji osiągnęły minima i choć w krótkim terminie pozostaną w trendzie bocznym, to w dłuższej perspektywie będą rosnąć.
23.03.2018

Ważne wydarzenia gospodarcze w 2017 roku

Rok 2017 obfitował w ważne wydarzenia gospodarcze. Spektakularne efekty przyniosły zmiany w organizacji służb skarbowych, które doprowadziły do znaczącego wzrostu dochodów podatkowych. Rok upłynął też pod znakiem sporów z Komisją Europejską o wycinkę w Puszczy Białowieskiej.
31.12.2017

Masowa ucieczka jesiotra. Zagrożone ryby w Bałtyku

Pod koniec sierpnia z hodowli w Jeżyczkach doszło do ucieczki 50 tys. sztuk jesiotra syberyjskiego i rosyjskiego do Bałtyku. Naukowcy ze Stacji Morskej w Helu biją na alarm.
08.09.2017

Szef PAIH: Chiny są wciąż poza pierwszą piątką największych inwestorów w Polsce

Chiny są wciąż poza pierwszą piątką największych inwestorów w Polsce, choć wartość chińskiego portfela wzrosła ze 117 mln w lipcu 2016 r. do 758 mln euro obecnie - powiedział PAP prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula. Dodał, że "dużo szybciej domykamy" umowy inwestycyjne z Japończykami czy Koreańczykami.
31.08.2017

Darłowo – jedyny port środkowego wybrzeża z lotu ptaka

Port Morski Darłowo jest portem handlowo-rybacko-turystycznym, leżącym w ujściu rzeki Wieprza, która wpada tam do Morza Bałtyckiego. Leży w odległości około 25 Mm na zachód od portu Ustka i w odległości 33 Mm na wschód od portu Kołobrzeg. To port otwarty Morza Bałtyckiego.
31.07.2017

Darłowo – jedyny port środkowego wybrzeża (foto, wideo)

Port Morski Darłowo jest portem handlowo-rybacko-turystycznym, leżącym w ujściu rzeki Wieprza, która wpada tam do Morza Bałtyckiego. Leży w odległości około 25 Mm na zachód od portu Ustka i w odległości 33 Mm na wschód od portu Kołobrzeg. To port otwarty Morza Bałtyckiego.
31.07.2017

Kowalczyk: inwestycje w polską infrastrukturę nie mogą być w całości finansowane przez Chiny

Chcielibyśmy uniknąć sytuacji, w której inwestycje w infrastrukturę, takie jak Centralny Port Komunikacyjny, byłyby w całości finansowane przez Chiny; musi to być wsparcie, ale przy zachowaniu naszej kontroli - mówi PAP minister Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.
01.06.2017

Ponad 1,5 mln zł dla rybackich grup działania w zachodniopomorskim

Pięć zachodniopomorskich Rybackich Lokalnych Grup Działania otrzyma ponad 1,5 mln zł wsparcia w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze na lata 2014-2020”. Środki te przeznaczone są na wydatki bieżące, pomogą w funkcjonowaniu, zwiększeniu zatrudnienia czy podnoszeniu kwalifikacji członków grup. Umowy z Rybackimi LGD podpisali wicemarszałek Jarosław Rzepa oraz członek Zarządu Województwa Ryszard Mićko.
05.02.2017

W województwie pomorskim powstaną 34 szlaki kajakowe o długości ok. 1,2 tys. km

Utworzenie 34 szlaków kajakowych na pomorskich rzekach o łącznej długości ok. 1,2 tys. km jest głównym celem realizacji projektu „Pomorskie Szlaki Kajakowe”. W najbliższych kilku latach mają powstać m.in. przystanie, miejsca biwakowe i tzw. przenoski.
16.12.2016

Zachodniopomorskie: zwiększenie ochrony dzikiego tarła łososi i troci

Noktowizory, lornetki, fotopułapki i radiotelefony trafiły do Społecznych Strażników Rybackich, którzy będą chronić tarło łososia oraz troci w rzekach Pomorza Zachodniego. Projekt przeciwdziałania kłusownictwu prowadzi Federacja Zielonych GAJA w Szczecinie.
01.09.2016

Zaangażowanie Polski w Nowy Jedwabny Szlak jednym z tematów wizyty prezydenta Chin

Inwestycje w projekty infrastrukturalne, zaangażowanie Polski w chińską inicjatywę „pasa i szlaku” oraz zacieśnienie współpracy w formule „16+1” będą głównymi tematami zbliżającej się wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w Polsce – piszą chińskie media.
18.06.2016

Zaangażowanie Polski w Nowy Jedwabny Szlak jednym z tematów wizyty Xi Jinpinga

Inwestycje w projekty infrastrukturalne, zaangażowanie Polski w chińską inicjatywę „pasa i szlaku” oraz zacieśnienie współpracy w formule „16+1” będą głównymi tematami zbliżającej się wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w Polsce – piszą chińskie media.
16.06.2016

Sankcje nałożone na wysyłki do Libii – ZAKAZANE PREFIKSY KONTENERÓW

Zmiany w globalnej sytuacji politycznej znajdują swoje odzwierciedlenie w ekonomii. Pojawia się coraz więcej restrykcji związanych z wysyłkami do różnych miejsc na świecie. Jednym z krajów na który nałożono sankcje w wymianie towarowej jest Libia. Ograniczenia dotyczyczą portów: Khoms, Misurata, Tripoli.
31.05.2016

„W przyszłości widzę nasz port jako nowoczesne, wielofunkcyjne centrum gospodarcze i turystyczne”

Port Darłowo pełni obecnie trzy funkcje: handlową, rybacką i turystyczną, zapytaliśmy Waldemara Śmigielskiego, dyrektora Zarządu Morskiego Portu Darłowo o sukcesy, problemy i plany rozwoju każdej z nich.
18.04.2016

Kolejni najemcy wynajęli powierzchnie w North-West Logistic Park w Szczecinie

16 500 mkw. powierzchni magazynowo-produkcyjnej wynajęli kolejni najemcy w North-West Logistic Park w Szczecinie. Ceva Logistics Poland, ShadowLine oraz Animex Foods dołączyli do najemców kompleksu logistycznego. Dodatkową powierzchnię produkcyjną wynajęła firma IQ Metal Polska.
25.09.2015

Polski eksport do Chin jest wciąż niewielki. Poszukiwane są nisze, które mogłyby zrównoważyć wymianę handlową

Chiny są dla Polski największym partnerem gospodarczym w Azji. Choć polski eksport stopniowo rośnie (do 1,7 mld euro w 2014 roku), to import jest 10-krotnie większy. Obszarami, które mogłyby pomóc zrównoważyć wymianę handlową, są żywność i maszyny przemysłu węglowego. Wyzwaniem jest też zwiększenie obustronnych inwestycji. Obecnie chińskie inwestycje stanowią zaledwie 0,25 proc. wszystkich zagranicznych w Polsce.
27.05.2015

Nowe tereny Słupskiej Strefy - ponad 16 hektarów w darłowskim porcie

7 stycznia Rada Ministrów przyjęła zmianę rozporządzenia w sprawie Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W związku z tym strefą zostaną objęte grunty położone w Darłowie, Koszalinie i Lęborku o łącznej powierzchni 82 ha. Ponad 16 ha położonych jest bezpośrednio przy Porcie Darłowo.
20.01.2015

Nowy basen rybacki za ponad 13 milionów w Darłowie

Powierzchnia nowego basenu rybackiego przekracza 2 hektary. Zlokalizowany jest on w pobliżu ujścia rzeki Grabowej do Wieprzy. Według danych obecnie w Darłowie zarejestrowanych jest 37 jednostek rybackich.
04.12.2014

Polska-Rosja eksperci o współpracy w Regionie Morza Bałtyckiego

3. kwietnia 2014 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych Polski Klaster Morski wziął udział w spotkaniu ekspertów nt. polsko-rosyjskiej współpracy gospodarczej w Regionie Morza Bałtyckiego. Rozważano możliwości współdziałania i analizowano bariery ograniczające współpracę w transporcie i energetyce.
07.04.2014

Polacy nadal jedzą mało ryb. Szanse na znaczący wzrost spożycia są niewielkie

W ubiegłym roku o 7 procent wzrosła w Polsce konsumpcja ryb. Statystyczny Polak zjada nieco ponad 12 kg rocznie. Dla porównania, statystyczny Norweg zjada rocznie 46 kg ryb, a Portugalczyk – niemal 60 kg. Zdaniem ekspertów z powodu zmniejszających się światowych zasobów i rosnących cen perspektywy dla polskiego rynku nie są najlepsze.
05.03.2014

Darłowo przebudowuje 2 nabrzeża. Będą gotowe na nowy sezon turystyczny

W darłowskim porcie postępują prace przy przebudowie nabrzeży Parkowego i Skarpowego. Prace mają być zakończone do 30 czerwca.
29.04.2013

Generalna przebudowa dwóch nabrzeży w Porcie Darłowo

W dobrym tempie przebiega przebudowa dwóch nabrzeży w porcie Darłowo realizowana przez Energopol - Szczecin. Zmodernizowanie Nabrzeża Skarpowego i Parkowego umożliwi pogłębienie toru wodnego dla statków handlowych do 5 m. Zdaniem Arkadiusza Klimowicza burmistrza miasta Darłowo realizowana inwestycja dobrze wpisuje się w strategię rozwoju portu, który ma być portem uniwersalnym, czyli handlowym, rybackim i turystycznym.
18.09.2012

W Darłowie zbudują nowy basen rybacki. Za 13 mln złotych

W środę podpisana została umowa z firmą Navimor-Invest z Gdańska, która zajmie się budową nowego basenu rybackiego w darłowskim porcie. Koszt to bagatela - 13 milionów złotych.
20.07.2012

Dwa duże kontrakty w portfelu Navimoru

Gdański Navimor Invest podpisał dwie umowy o łącznej wartości ok. 25,6 mln zł. Firma spodziewa się, że posiadany portfel zleceń pozwoli jej na zwiększenie tegorocznej sprzedaży w stosunku do 2011 r., kiedy to zanotowała 62 mln zł przychodów.
20.07.2012

Wybudują nowy basen rybacki w Darłowie

Burmistrz Darłowa ogłosił przetarg na budowę basenu rybackiego w porcie Darłowo. Basen rybacki będzie usytuowany w Darłówku Zachodnim w narożu, gdzie rzeka Grabowa uchodzi do Wieprzy i będzie się łączył z Nabrzeżem Słupskim.
31.05.2012

Hydrobudowa przebuduje nabrzeża w Darłowie

Ogłoszony powtórnie przez Urząd Morski w Słupsku przetarg na przeprowadzenie prac remontowych i przebudowę nabrzeży Parkowego i Skarpowego w Porcie Darłowo wygrała Hydrobudowa Gdańsk S.A.
03.04.2012

Europa staje się zaściankiem świata a Azja jego sercem

Na naszych oczach zmienia się Europa i jej pozycja na globalnej mapie świata. Globalizacja miała per saldo swoje bardzo negatywne skutki dla Europy i dopiero ostatnimi czasy widać jakieś światełko w tunelu. To co się dzieje w portach morskich to głównie import - mam na myśli szczególnie transport kontenerowy. To co płynie w tych kontenerach w postaci wyrobów gotowych zabija skutecznie od wielu lat naszą rodzimą produkcją ale i tą w Europie.
10.02.2012

Darłowo- stolica wędkarstwa morskiego

Darłowo to stolica wędkarstwa morskiego w Polsce. Z darłowskiego portu codziennie wypływa kilkanaście kutrów i łódek na połowy ryb morskich, zwłaszcza dorsza. Pobliskie łowiska są bardzo bogate w ryby i ciężko jest wrócić z połowu bez trofeów. Cena ośmiogodzinnego rejsu na kutrze wędkarskim wynosi ok. 100 - 150 złotych. W cenie posiłek na pokładzie oraz ciepłe napoje. Za dodatkową opłatą można wypożyczyć sprzęt wędkarski.
12.07.2011

Specjalistyczny sprzęt do walki z kłusownictwem ryb

Noktowizory, pontony, radiotelefony i inny specjalistyczny sprzęt wart ok. 100 tys. zł. trafił do społecznych strażników rybackich, którzy walczą z kłusownictwem na zachodniopomorskich rzekach łososiowych – poinformowano na konferencji prasowej w Szczecinie.
30.06.2011

Ponad 90 milionów dla rybaków

Trzy Lokalne Grupy Rybackie (LGR) z województwa zachodniopomorskiego otrzymają łącznie ponad 91 mln zł z Unii Europejskiej. We wtorek w Szczecinie wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke podpisał z przedstawicielami tych grup umowy o dofinansowanie.
10.11.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.