• <

Wynik wyszukiwania - "PZW" - Wiadomości

Mostostal Pomorze wykonał kolejne konstrukcje na potrzeby eksploatacji złóż gazowych

Mostostal Pomorze S.A. zakończył prace nad kolejnym projektem dla branży offshore. Dostarczone konstrukcje zostaną wykorzystane na potrzeby trzech złóż gazowych zlokalizowanych w północnej części Morza Norweskiego.
27.03.2024

Vera Navis projektuje innowacyjny patrolowiec dla Marynarki Wojennej Portugalii

Przy współpracy z biurem projektowym Vera Navis siły morskie Portugalii (Marinha Portugesa) planują się wyposażyć w nowoczesne jednostki przeznaczone do patrolowania wód przybrzeżnych i radzenia sobie z współczesnymi wyzwaniami i zagrożeniami w trakcie służby.
18.03.2024

O rozwoju gospodarki rybackiej w Polsce

Wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski oraz reprezentanci Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi spotkali się z przedstawicielami Okręgu i Kół Polskiego Związku Wędkarskiego w Bielsku-Białej. Spotkanie, które odbyło się 16 lutego 2024 r., dotyczyło korzystania z obwodów rybackich ze szczególnym uwzględnieniem kwestii ogłaszania konkursów ofert na oddanie w użytkowanie obwodów rybackich przez PGW Wody Polskie.
20.02.2024

Ewakuacja w Baltic Hub. Z kontenera zaczął ulatniać się gaz

Z jednego z kontenerów na statku Majestic Maersk w terminalu kontenerowym w Gdańsku zaczął ulatniać się gaz. Strażacy ewakuowali 19 osób z jednostki i obsługi terminala.
11.10.2023

Ukraina. Tymczasowym korytarzem humanitarnym płynie kolejny masowiec ze zbożem

Drugi statek wypłynął z portu w Czarnomorsku na południu Ukrainy i podąża tymczasowym korytarzem humanitarnym przez Morze Czarne - powiadomił w piątek ukraiński wicepremier Ołeksandr Kubrakow. Statek Aroyat transportuje 17,6 tys. ton pszenicy, która ma trafić do Egiptu.
22.09.2023

Wody Polskie interweniują w sprawie śniętych ryb w Kanale Gliwickim

Trwa monitoring sytuacji w Kanale Gliwickim związany ze stwierdzeniem śniętych ryb. W niedzielę od wczesnych godzin porannych pracownicy obsługujący śluzy Kanału Gliwickiego podjęli z wody ok. 35 kg śniętych ryb, poinformowały Państwowe Gospodarstwo Wodne Wód Polskich.
10.09.2023

PGZ Stocznia Wojenna z prezentacją działalności na 31. MSPO

Od 5 do 8 września w Kielcach odbywał się 31. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, na którym blisko 700 wystawców z całego świata prezentowało uzbrojenie i rozwiązania technologiczne dla wojska i innych służb mundurowych. Swoje stoiska miały także firmy i instytucje związane z branżą morską, w tym PGZ Stocznia Wojenna S.A.
08.09.2023

Anna Moskwa: "Nadal prowadzimy działania związane z neutralizacją złotej algi"

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa 23 czerwca 2023 r. spotkała się we Wróblinie nad Odrą z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim oraz służbami zaangażowanymi w działania zaradcze na Odrze.
23.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Program "Opłaty Krajowej" powodem sporu między Polskim Związkiem Wędkarskim a Wodami Polskimi

Prokuratura została poinformowana przez Polski Związek Wędkarski o możliwości popełnienia przestępstwa przez urzędników Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. W zawiadomieniu pojawiły się zarzuty o braku podstaw prawnych i merytorycznych programu „Opłata krajowa”.
17.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

MKiŚ: ograniczanie zakwitów złotej algi – spotkanie z Polskim Związkiem Wędkarskim

Koordynowanie działań w zakresie ograniczania skutków ewentualnych nowych zakwitów "złotej algi" było głównym tematem narady, której przewodniczyli wiceministrowie klimatu i środowiska Małgorzata Golińska i Jacek Ozdoba. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele zarządu Polskiego Związku Wędkarskiego, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, nadodrzańskich urzędów wojewódzkich, a także Ministerstwa Infrastruktury i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
10.05.2023

Śnięte ryby pod Wrocławiem. Czy katastrofa ekologiczna na Odrze może się powtórzyć?

Rośnie liczba śniętych ryb w zbiorniku Czernica pod Wrocławiem. W tym w starorzeczu Odry od połowy kwietnia szacuje się, że padło ich już około tony. Przyczyną jest produkcja toksyn przez złote algi, a ich intensywne namnażanie się w ostatnim czasie jest obserwowane również na Kanale Gliwickim.
08.05.2023

W okolicach Olsztyna trwa akcja zarybiania rzek i jezior

Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Olsztynie zorganizował w majówkę akcję zarybienia wód wylęgiem żerującym szczupaka. W regionie do jezior i rzek trafiło niemal pół miliona rybek.
04.05.2023

Zdobądź dyplom z Rybactwa. Trwa nabór na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie

ZUT zachęca do udziału w rekrutacji na II edycję studiów podyplomowych Ryby, Rybactwo i Ekologia (RRE) prowadzone przez Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa.
10.02.2023

Polski Związek Wędkarski o interwencji ministra w sprawie obwodów rybackich

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wezwało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie do pilnego podjęcia działań prowadzących do oddawania w użytkowanie w drodze konkursów obwodów rybackich - przypomina Polski Związek Wędkarski (PZW).
05.01.2023

900 pasażerów ewakuowanych z promu w USA z powodu pożaru

Ratownicy ewakuowali prawie 900 pasażerów z promu Staten Island w czwartek wieczorem po pożarze w maszynowni statku, pięć osób zostało rannych, trzy z nich wymagają leczenia szpitalnego, poinformowała telewizja WNBC.
23.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Warmińsko-mazurskie. Śnięte ryby w rezerwacie Kwiecewo; możliwa przyducha

Służby ochrony środowiska badają sytuację w rezerwacie Kwiecewo, gdzie stwierdzono duże ilości śniętych ryb. Ze wstępnych ocen wynika, że przyczyną mogą być upały i tzw. przyducha, czyli spadek poziomu tlenu w wodzie zbiornika, który jest płytki i bez dopływów.
20.08.2022

W ciągu dwóch miesięcy specustawa dot. ochrony wód

W ciągu dwóch miesięcy powstanie specustawa dotycząca budowy systemu monitoringu wód, dodatkowych inwestycji, w tym w oczyszczalnie ścieków, odszkodowań dla rybaków i rewitalizacji Odry - zapowiedział w środę wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
17.08.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Zatrucie Odry. Zebrano 10 ton martwych ryb, trwają badania

Prezes Wód Polskich poinformował, że zebrano już 10 ton martwych ryb z zatrutej Odry. W akcji będą pomagać WOT i wojsko. Trwają jednocześnie badania wody i śledztwo, mające wyjaśnić przyczyny katastrofy. Swoje badania prowadzą Niemcy.
11.08.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Kto stoi na straży naszych rzek?

W 2018 roku powstał program Strażnicy Rzek WWF, który zrzesza ludzi chcących poświęcić swój czas na ratowanie naszych cennych rzek. Stają na ich straży , często podejmując walkę o dobro tych ekosystemów w urzędach i blokując szkodliwe inwestycje. Dbają też o ich czystość, dobrą kondycję i różnorodność biologiczną. Kim są Strażnicy Rzek WWF, co robią i dlaczego działają dla dobra rzek?
24.09.2020

Startuje kolejna edycja kampanii „Pływam bez promili”

Każdego roku w Polsce tonie kilkaset osób, a polskie statystyki należą pod tym względem do jednych z najgorszych w Unii Europejskiej. Z tego względu już po raz 14. organizowana jest kampania społeczna "Pływam bez promili", która ma na celu zwiększenie świadomości plażowiczów i polepszenie bezpieczeństwa nad wodą.
17.06.2020

Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski załóg wieloosobowych już w piątek

16 jachtów wpisanych jest na listę startową Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC załóg wieloosobowych, które od 23 do 25 sierpnia trwać będą w Gdańsku. Impreza zaliczana jest do Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski oraz Pucharu Bałtyku Południowego.
21.08.2019

Konferencja rybacka Szanse i zagrożenia dla wzrostu spożycia polskich ryb

W dniach 18-19 stycznia 2019 r. w Berlinie odbyła się konferencja, której tematem były aktualne zagadnienia związane z gospodarką rybacką i rynkiem rybnym. Konferencja była kontynuacją cyklu wcześniejszych spotkań, które już od 9 lat cieszą się dużym zainteresowaniem wśród przedstawicieli sektora rybackiego, naukowego i publicznego z różnych krajów UE i nie tylko. Wydarzenie organizowane jest co roku przy okazji największych na świecie targów rolniczych Grüne Woche, gromadzących wystawców z całego świata, w tym z Polski.
05.02.2019

W środę otwarcie najdłuższego na świecie mostu nad wodą. Ma 55 km (wideo)

Mierzy w sumie 55 km, a do jego wykonania przez 9 lat zużyto 420 tys. ton stali. Wystarczyłoby to do wybudowania 60 Wież Eiffla. Mowa o połączeniu autostradowym między Hongkongiem a Makau i Zhuhaiem na południu Chin. To najdłuższy na świecie most nad wodą. W środę przeprawa zostanie otwarta dla ruchu.
22.10.2018

Tona martwych ryb w rzece Dzierzgoń (foto)

Jak poinformowało Radio Gdańsk, w rzece Dzierzgoń miała miejsce katastrofa ekologiczna. Wyłowiono z niej bowiem prawie tonę śniętych ryb.
14.05.2018

Morze wyrzuciło na plażę dziwne stworzenie. Przypomina potwora z Loch Ness (wideo)

Dziwne stworzenie na plaży w stanie Georgia. Jeff Warren wraz z synem, którzy dokonali odkrycia, początkowo myśleli, że to foka. Gdy podeszli bliżej, okazało się, że się pomylili.
21.03.2018

Komunikat ws. śniętych ryb znalezionych w podwarszawskiej części Wisły

W związku z doniesieniami medialnymi na temat znalezienia śniętych ryb w Wiśle w okolicy wsi Gassy (powiat piaseczyński) pod Warszawą, informujemy, że sprawa ta jest znana Ministerstwu Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Ryby usnęły z przyczyn naturalnych. Podobne zdarzenia w tym miejscu Wisły były zauważane również w przeszłości. Zdarzenie to jest naturalnym następstwem występowania bardzo niskich temperatur i nie ma związku z żadnymi działaniami osób trzecich.
07.03.2018

Ponad milion złotych na program Rybactwo i Morze

Pięć podmiotów z woj. podlaskiego podpisało w środę umowy na realizację projektów z funduszy unijnych o wartości miliona zł, w ramach programu "Rybactwo i Morze". Samorządy przeznaczą pieniądze na turystykę, a firmy na rozwój rybactwa.
14.02.2018

Akcja węgorz w Szczecinie

Kilkadziesiąt tysięcy sztuk małych węgorzy wpuścili do wód ichtiolodzy Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Szczecinie – informuje Radio Szczecin.
20.08.2017

Darłowo: Minister Gróbarczyk otworzył mistrzostwa wędkarskie i spotkał się z rybakami

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej otworzył XXXIV Międzynarodowe Morskie Mistrzostwa Polski w Łowieniu Na Przynęty Sztuczne z Łodzi Dryfujących.
13.05.2016

Polski związek Wędkarski obchodzi 65-lecie swojej działalności

W tym roku Polski Związek Wędkarski obchodzi 65-lecia działalności. Jest to największe stowarzyszenie polskich wędkarzy, które kontynuuje ponad 135-letnią tradycję zorganizowanego wędkarstwa polskiego.
23.06.2015

Straż Rybacka znowu ma łódź patrolową!

28 października Prezydent Paweł Adamowicz przekazał Straży Rybackiej Polskiego Związku Wędkarskiego łódź patrolową, którą zakupiło Miasto Gdańsk. Poprzednią jednostkę we wrześniu spalili prawdopodobnie kłusownicy.
05.11.2014

Podpalona i zatopiona rybacka łódź patrolowa

Nieustaleni dotąd sprawcy ukradli i spalili największą łódź patrolową Straży Rybackiej Gdańskiego Okręgu PZW. Nikt nie ma wątpliwości, że za aktem wandalizmu stoi jeden z kłusowniczych gangów. Od lat zajmują się one nielegalnym zastawianiem sieci na Martwej Wiśle. Zemścili się, gdyż byli coraz bardziej skutecznie nękani przez strażników, którzy skonfiskowali im kilometry siatek.
12.09.2014

Dziękujemy za wysłane grafiki.