• <

Wynik wyszukiwania - "Europejski Bank Inwestycyjny" - Wiadomości

Podsumowanie projektów offshore PGE Baltica w 2023 roku

PGE Baltica, spółka z grupy PGE odpowiedzialna za realizację Programu Offshore, kończy kolejny rok intensywnych działań na rzecz realizacji budowy morskich projektów, w tym Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Podpisano kluczowe umowy, sfinalizowano kontrakty i wydano decyzje umożliwiające podjęcie kolejnych kroków w realizacji największego jak dotąd w Polsce projektu energetycznego opartego o odnawialne źródła energii.
20.12.2023

Europejska Karta Wiatru podpisana

Uproszczenie procesu wydawania pozwoleń dla energetyki wiatrowej, zmiana zasad aukcji dla źródeł wiatrowych, 10-letnie plany rozwoju - to niektóre założenia Europejskiej Karty Wiatru, podpisanej przez 26 państw UE w tym i Polskę, oraz ok. 300 podmiotów z branży.
20.12.2023

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu; Belgrad chce się uniezależnić od rosyjskiego surowca

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu, w ceremonii uruchomienia przesyłu surowca uczestniczyli w niedzielę prezydenci Serbii, Azerbejdżanu, Bułgarii i przedstawiciel UE. Belgrad, dotąd uzależniony od gazu rosyjskiego, stawia na zdywersyfikowanie źródeł dostaw.
10.12.2023

Baltic Power z wsparciem finansowym. Europejski Bank Inwestycyjny przeznacza 2,8 mld zł na ten cel

Równowartość 610 mln euro będzie pierwszą inwestycją morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i jedną z największych na świecie. Jej celem jest przyspieszenie dekarbonizacji energetyki w kraju oraz zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. Finansowanie jest wspierane przez program InvestEU, którego celem jest zmobilizowanie inwestycji na rzecz priorytetów polityki UE, w tym transformacji ekologicznej.
24.09.2023

Baltic Power z umowami kredytowymi dla pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej

Grupa Orlen i Northland Power zawarły umowy kredytowe na finansowanie wspólnego projektu Baltic Power, pierwszej farmy wiatrowej, która powstanie na polskich wodach Bałtyku. Porozumienie zawarte z konsorcjum 25 polskich i międzynarodowych instytucji finansowych jest jednym z kluczowych elementów procesu przygotowania inwestycji.
19.09.2023

Energetyka morska w UE: cele i wyzwania

Europejski Trybunał Obrachunkowy opublikował sprawozdanie, które wskazuje, że skutki rozwoju produkcji energii z morskich źródeł odnawialnych nie są jednoznacznie pozytywne. Mimo że działania i finansowanie UE przyczyniły się do rozwoju sektora energetyki morskiej zgodnie z celami klimatycznymi i energetycznymi, jakie Unia wyznaczyła sobie na przyszłość, istnieją istotne wyzwania, które wymagają uwagi.
19.09.2023

1,4 mld euro dla MFW Baltica? PGE ze wstępną decyzją kredytową

Europejski Bank Inwestycyjny wydał wstępną decyzję kredytową dla projektu wsparcia finansowania Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica – poinformowała w poniedziałek Grupa PGE.
07.08.2023

Port w Kłajpedzie może liczyć na wsparcie z UE

Port w Kłajpedzie otrzyma pożyczkę z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na działania związane z zieloną transformacją i zwiększeniem zdolności morskich.
01.01.2023

65 milionów euro na ekologię dla Portu Kłajpeda

65 milionów euro – na tyle opiewać będzie pożyczka, którą zarząd litewskiego portu w Kłajpedzie otrzyma na rozwijanie zielonych rozwiązań. Europejski Bank Inwestycyjny udzielił jej Litwie w ramach rozwijania głównego portu morskiego w tym kraju.
19.12.2022

Fabryka Vestasa w Szczecinie zapewni setki miejsc pracy

Od portów będzie zależał poziom wskaźnika local content w projektach offshore wind, gdyż właśnie w tych miejscach tworzą się huby związane z morską energetyka wiatrową. Duże nadzieje dają fabryki komponentów, na które liczy Polska. Jedna z nich powstanie w Szczecinie. Produkcja zapewni setki miejsc pracy.
30.10.2022

Najnowszy projekt konkluzji szczytu UE mówi o nałożeniu sankcji na ropę z Rosji z wyłączeniem rurociągów

Rada Europejska zgadza się, by szósty pakiet sankcji wobec Rosji za agresję na Ukrainę objął ropę oraz produkty ropopochodne dostarczane z Rosji do państw członkowskich UE z tymczasowym wyjątkiem dla ropy dostarczanej rurociągami – taki zapis znalazł się w najnowszym projekcie konkluzji szczytu UE, do którego dotarła PAP.
30.05.2022

Plastikowe odpady w oceanach na celowniku branży

Francuski gigant żeglugowy CMA CGM podał, że przestanie transportować odpady z tworzyw sztucznych. Walkę z odpadami zapowiedziały także europejskie banki inwestycyjne.
11.02.2022

Rogala: transformacja klimatyczna "problemem" angażującym całą gospodarkę

Proces transformacji klimatyczno-energetycznej wykroczył poza walkę o środowisko naturalne i stał się złożonym problemem, angażującym wszystkie sektory gospodarki – ocenia ustępujący prezydent stowarzyszenia Euracoal, prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala.
28.01.2021

Przyznano kontrakt na budowę włoskiego portu Ravenna

Przełomowy kontrakt na budowę włoskiego Ravenna Port Hub został przyznany konsorcjum składającemu się z podspółki DEME - Dredging International and Italian i włoskiej firmy Consorzio Stabile Grandi Lavori.
27.11.2020

Kiedy atom zastąpi polski węgiel?

„W Polsce na dzień dzisiejszy nie ma możliwości zastąpienia produkcji energii opartej na węglu produkcją taniej energii ze źródeł odnawialnych lub opartej na atomie, bo nie ma takiej alternatywy” – stwierdził ekspert Jerzy Markowski.
30.10.2020

Europejski Bank Inwestycyjny – przyszły bank klimatyczny Unii Europejskiej

Instytucje unijne wskazują, że EBI odegra znaczącą rolę w realizacji Europejskiego Zielonego Ładu i wynikającej z niego potrzeby sprawiedliwej transformacji. W najbliższych latach Europejski Bank Inwestycyjny będzie się zmieniał w bank klimatyczny UE.
28.10.2020

Kto zdominuje rynek wodoru na świecie?

W tej chwili wodór ma zastosowanie głównie w sektorze chemicznym, jego wykorzystanie w transporcie czy energetyce wciąż jest marginalne. Co więcej, aż 95 proc. produkowanego wodoru wciąż pochodzi z paliw kopalnych, a tylko 5 proc. jest wytwarzane z odnawialnych źródeł. Unia Europejska zamierza odwrócić te proporcje, a opublikowana na początku lipca strategia wodorowa ma być impulsem dla rozwoju tego rynku w Europie, której szacunkowe zapotrzebowanie na wodór w 2030 roku ma już sięgnąć 16,5 mln ton. Wyzwaniem pozostają jednak kosz
13.08.2020

Pierwsza pływająca farma wiatrowa w Europie kontynentalnej jest już w pełni operacyjna

Ostatnia platforma WindFloat Atlantic została podłączona do sieci, a farma wiatrowa została w pełni oddana do użytku. Trzy jednostki zasilają portugalską sieć elektroenergetyczną energią generowaną przez turbiny wiatrowe o mocy 8,4 MW każda. Są to największe turbiny na świecie zainstalowane do tej pory na pływającej platformie.
27.07.2020

Zaktualizowana strategia morska w celu wspierania zrównoważonej niebieskiej gospodarki UE

Komisja Europejska przyjęła dziś zaktualizowany plan działania na rzecz zrównoważonej, odpornej i konkurencyjnej niebieskiej gospodarki na obszarze atlantyckim UE, obejmującym Francję, Irlandię, Portugalię i Hiszpanię.
23.07.2020

UE jest gotowa współfinansować naszą transformację energetyczną – co na to polski rząd?

17 lipca na Radzie Europejskiej ruszą finalne negocjacje unijnego budżetu, bezprecedensowego w skali, bo mającego wyciągnąć UE z recesji i dać jej nowy impuls rozwojowy.
16.07.2020

KE zaprasza do składania wniosków dot. nowowczesnych technologii niskoemisyjnych

Komisja Europejska (KE) ogłosiła dziś zaproszenie do składania wniosków w ramach funduszu innowacyjnego, dotyczących przełomowych technologii w dziedzinach energii ze źródeł odnawialnych, energochłonnych sektorów przemysłu, magazynowania energii oraz wychwytywania, a także wykorzystywania i składowania CO2, poinformowała Komisja.
03.07.2020

Kolejny europejski armator odwołuje zamówienie na nowe jednostki

Irlandzki armator Irish Continental Group (ICG) rozwiązał umowę z niemieckim stoczniowcem Flensburger Schiffbau-Gesellschaft (FSG) na budowę nowego statku dla irlandzkiej spółki zależnej ICG.
15.06.2020

Grupa EDF zdobyła finansowanie na warty 2,2 mld dolarów projekt francuskiej morskiej farmy wiatrowej

Electricite de France SA oraz jej kanadyjscy i niemieccy partnerzy sfinalizowali finansowanie projektu morskiej energetyki wiatrowej o wartości 2 miliardów euro (2,23 miliarda dolarów), umożliwiając rozpoczęcie budowy obiektu w kanale La Manche.
04.06.2020

Timmermans o roli gazu w transformacji w stronę neutralności klimatycznej

Wiceszef KE Frans Timmermans poinformował w Brukseli, że gaz ziemny będzie odgrywał pewną rolę w transformacji Unii Europejskiej w kierunku neutralności klimatycznej. Podkreślił, że KE podtrzymuje swój cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.
28.05.2020

Ostatnia jednostka pierwszej półzanurzalnej pływającej farmy wiatrowej na świecie wyrusza z portu (foto, wideo)

Zaledwie kilka kroków dzieli projekt WindFloat Atlantic od pełnej operacyjności. Ostatnia z trzech platform z zamontowaną turbiną wiatrową opuściła dziś port w Ferrol i wyruszyła w kierunku lokalizacji docelowej, położonej 20 km od wybrzeża Viana do Castelo w Portugalii. Transport jednostki potrwa trzy dni.
28.05.2020

UE jako całość odpowiada na kryzys kwotą 3,4 biliona euro

Odpowiedź UE i wszystkich państw członkowskich na kryzys wywołany pandemią koronawirusa przekracza kwotę 3 bilionów euro, z czego największa część to środki krajowe mające zapewnić płynność przedsiębiorstwom - wynika z szacunków Komisji Europejskiej.
20.04.2020

W ciągu kilku lat Polska stanie się wielkim placem budowy odnawialnych źródeł energii

Jak podkreśla Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu, w ciągu najbliższych kilku lat znacznie wzrośnie liczba inwestycji w odnawialne źródła energii. W zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego i stabilności systemu ważną rolę będą odgrywać projekty gazowe, mimo że Unia Europejska wycofuje się z ich finansowania, oraz energetyka jądrowa. Kolejny ważny filar to magazyny energii. – W kolejnych latach nowe technologie tak się rozwiną, że neutralność klimatyczna wcale nie jest wykluczona – mówi Zyska.
12.02.2020

UE tworzy specjalny fundusz na inwestycje związane z morzami i oceanami

Unia Europejska tworzy specjalny fundusz na inwestycje związane z oceanami, morzami i wybrzeżami - BlueInvest. Bedzie dysponował kapitałem w wysokości 75 mln euro i przeznaczony dla start-upów oraz małych i średnich firm.
04.02.2020

Pekao Leasing: 100 mln euro z EBI dla małych i średnich firm

Pekao Leasing otrzymało z Europejskiego Banku Inwestycyjnego 100 mln euro na finansowanie inwestycji małych i średnich firm, które posłużą m.in. poprawie efektywności energetycznej i rozwojowi OZE - podał bank. Część pieniędzy ma trafić do firm zarządzanych przez kobiety.
10.12.2019

Polskie koncerny energetyczne zabiegają w Brukseli o sprawiedliwą transformację energetyczno-klimatyczną

Prezesi GAZ-SYSTEM i PGE podczas spotkania w Parlamencie Europejskim 19 listopada br. przekonywali, że kluczowe jest utrzymanie finansowania krajowych inwestycji energetycznych, związanych z wykorzystaniem gazu ziemnego jako niskoemisyjnego źródła energii.
19.11.2019

Organizacje ekologiczne zadowolone, że EBI wycofa się z finansowania gazu

Organizacje ekologiczne są zadowolone, że rada dyrektorów Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) zdecydowała, iż z końcem roku bank wycofa się z finansowania inwestycji związanych z gazem ziemnym. Ich zdaniem przyczyni się to do realizacji celów klimatycznych UE.
15.11.2019

EBI z końcem 2021 r. przestanie finansować inwestycje gazowe

Europejski Bank Inwestycyjny w czwartek na posiedzeniu rady dyrektorów w Luksemburgu podjął decyzję o zaprzestaniu finansowania inwestycji związanych z gazem ziemnym z końcem 2021 r. To decyzja, która zdaniem ekspertów jest niekorzystna dla Polski.
14.11.2019

Eksperci krytykują rezygnację EBI z finansowania inwestycji gazowych

Inwestycje w gaz ziemny są ważnym elementem transformacji energetycznej UE i, w efekcie, osiągnięcia celów klimatycznych UE - przekonywali w środę eksperci w Brukseli. Odnieśli się też krytycznie do planów wycofaniu się EBI z kredytowania inwestycji gazowych.
13.11.2019

Europejski Bank Inwestycyjny wycofa się z finansowania inwestycji gazowych

W czwartek Rada Dyrektorów Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), którego akcjonariuszami są państwa UE, ma omówić propozycję wycofania się banku z kredytowania inwestycji gazowych. Możliwa jest ostateczna decyzja w tej sprawie.
12.11.2019

Rekordowa pożyczka EBI dla portu w Grecji

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) formalnie zgodził się przekazać 140 mln EUR (154,5 mln dolarów) na finansowe wsparcie rozbudowy i modernizacji portu w Pireusie.
12.11.2019

Ministrowie finansów UE żądają wycofania finansowania paliw kopalnych

Unijni ministrowie finansów wezwali w piątek Europejski Bank Inwestycyjny, by stopniowo wycofywał finansowanie projektów, związanych z paliwami kopalnymi, w szczególności stałymi. Zapis w tej sprawie znalazł się w przyjętych na posiedzeniu w Brukseli wnioskach, dotyczących finansowania klimatycznego.
08.11.2019

UE domaga się by Europejski Bank Inwestycyjny przestał finansować projekty dot. paliw kopalnych

Unijni ministrowie finansów wezwą Europejski Bank Inwestycyjny do zaprzestania finansowania projektów związanych z paliwami kopalnymi - wynika z nieoficjalnych informacji z Brukseli. Apel ma pojawić się w przeddzień decyzji ws. polityki kredytowej Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
06.11.2019

Europejski Bank Inwestycyjny odkłada ważną dla Polski decyzję dotyczącą finansowania projektów gazowych

Rada dyrektorów Europejskiego Banku Inwestycyjnego odłożyła w wtorek do listopada decyzję w sprawie nowej polityki kredytowej, w tym o zaprzestaniu finansowania projektów dotyczących gazu - poinformowało PAP źródło unijne. Polska chce, by finansowanie zostało zachowane.
15.10.2019

Rząd przyjął założenia do Programu Rozwoju Retencji

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia „Założeń do Programu przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2021-2027 z perspektywą do roku 2030”, przedłożoną przez ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
12.09.2019

Emilewicz: Powinniśmy wzmacniać relacje gospodarcze między Polską, UE a krajami Bałkanów Zachodnich

Dzięki powiązaniom gospodarczym między Polską, UE a krajami Bałkanów Zachodnich, rynki i firmy mogą sobie wzajemnie dużo zaoferować, dlatego powinniśmy wspólnie wzmacniać relacje - uważa szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz, która będzie uczestniczyć w zbliżającym się Szczycie Bałkanów Zachodnich.
27.06.2019

Szczyt Trójmorza zdecydował o uruchomieniu funduszu na wsparcie projektów priorytetowych

Uruchomienie funduszu Trójmorza na wsparcie priorytetowych projektów infrastrukturalnych, realizowanych w ramach tej inicjatywy, to jeden z głównych rezultatów dwudniowego szczytu prezydentów państw Trójmorza, który zakończył się w czwartek w słoweńskim Brdzie.
07.06.2019

Kwieciński: Zależy nam, by połączyć gospodarczo Polskę z krajami Bałkanów Zachodnich

Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński przekonywał w środę w Jasionce koło Rzeszowa, że obecnie jest korzystny czas dla Polski na inwestycje w krajach Bałkanów Zachodnich. Podkreślał znaczenie połączenia gospodarczo obu regionów.
06.06.2019

Zielińska: W rozmowach na temat nowego budżetu UE mamy dobrą pozycję negocjacyjną

W rozmowach na temat nowego budżetu UE mamy dobrą pozycję negocjacyjną - powiedziała PAP wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Zielińska. Dodała, że dzięki koalicjom pozawieranym z różnymi krajami członkowskimi, udało się nam już przeforsować korzystną formułę programu "Łącząc Europę" (CEF), z którego finansowane będą inwestycje związane z transportem, energetyką i cyfryzacją.
07.01.2019

Warsztaty OECD i KE na temat finansowania gospodarki wodnej

„System finansowania gospodarki wodnej w Polsce” – pod takim tytułem 6 grudnia br. odbyło się spotkanie dotyczące potrzeb i możliwości finansowania inwestycji z zakresu zaopatrzenia ludności w wodę, gospodarki wodno-ściekowej i ochrony przeciwpowodziowej.
10.12.2018

Premier: Dzięki wiarygodności utrzymaliśmy naszą politykę i nie przyjmujemy uchodźców

Dzięki naszej wiarygodności utrzymaliśmy naszą politykę i nie przyjmujemy żadnych uchodźców; nieformalny szczyt dot. migracji w Salzburgu potwierdził to, co zostało ustalone w czerwcu - mówił po powrocie ze szczytu do Warszawy premier Mateusz Morawiecki.
20.09.2018

KE i EBI chwalą się wynikami planu inwestycyjnego w UE; od 2015 r. 335 mld euro

Komisja Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) poinformowały, że od lipca 2015 r. uruchomiły w UE inwestycje w wysokości 335 mld euro w ramach planu szefa KE Jean-Claude'a Junckera. Wcześniej zobowiązały się, że będzie to przynajmniej 315 mld euro.
19.07.2018

Pekao podpisało z EFI umowę o wsparciu MŚP na 1,2 mld zł z Planu Junckera

Małe i średnie firmy będą mogły uzyskać wsparcie w sumie w kwocie 1,2 mld zł w ramach preferencyjnych kredytów z puli tzw. Planu Junckera - zakłada umowa gwarancyjna, podpisana w czwartek przez przedstawicieli Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego i Pekao SA.
12.07.2018

Iran i światowe potęgi mają dalej pracować, by ocalić porozumienie nuklearne

Przedstawiciele UE, Rosji, Chin, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Iranu zgodzili się w piątek w Wiedniu na pierwszym spotkaniu ministerialnym po ogłoszeniu przez USA wyjścia z umowy nuklearnej z Teheranem, że będą dalej pracować nad ocaleniem tego układu.
06.07.2018

BGK pozyskał 500 mln euro na budowę ok. 200 km trasy Via Baltica

Bank Gospodarstwa Krajowego pozyskał 500 mln euro kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Pieniądze będą przeznaczone na budowę odcinków drogi ekspresowej S61 Via Baltica od Ostrowi Mazowieckiej do granicy państwa z Litwą w Budzisku - poinformował BGK w komunikacie.
23.04.2018

Lubelskie: W PKP LHS otwarto nowoczesne centrum sterowania ruchem

Nowoczesne lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym uruchomiła na stacji Zamość Bortatycze spółka PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa, zarządzająca linią kolejową od Hrubieszowa w Lubelskiem do Sławkowa na Śląsku.
05.03.2018

Morawiecki w Libanie m.in. o rozwijaniu współpracy w zakresie transportu gazu

Przekazanie 10 mln dolarów na budowę domów modułowych dla syryjskich uchodźców w Libanie zadeklarował w rozmowie z PAP przebywający z wizytą w Bejrucie premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, polski rząd chce zwiększać nakłady na pomoc humanitarną dla uchodźców, którzy musieli uciekać z terenów wojennych, a którzy zarazem chcą pozostać w bezpiecznym miejscu położonym najbliżej swojego kraju.
13.02.2018

Ponad 800 mln zł na inwestycje w PKP LHS do 2025 r.

Ponad 800 mln zł na inwestycje planuje wydać do 2025 r. spółka PKP LHS zarządzająca szerokotorową linią kolejową od Hrubieszowa w Lubelskiem do Sławkowa na Śląsku. Powstanie na niej m.in. nowoczesny system sterowania ruchem.
07.02.2018

Europejskie wsparcie dla kolejnych inwestycji rozwojowych

Inwestycje spółki PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa oraz Grupy Azoty otrzymały finansowanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Umowy podpisano dzisiaj w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju (MIiR).
25.01.2018

Brittany Ferries z gwarancją dofinansowania z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Pierwszy tego typu projekt

Firma Brittany Ferries może już spokojnie czekać na dostawę swojego nowego promu. Jeszcze przed zakończeniem ubiegłego roku firma zagwarantowała sobie finansowanie inwestycji.
11.01.2018

MF: Europejski Bank Inwestycyjny wesprze modernizację sieci kolejowej w Polsce

Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczy 650 mln euro na dofinansowanie modernizacji i odnowienie ok. 1150 km linii kolejowych w Polsce - poinformował w czwartek resort finansów. Wartość inwestycji to 1,3 mld euro.
16.11.2017

Już za niecałe 2 tygodnie startuje Polish LNG Conference

Już za niecałe dwa tygodnie w Warszawie odbędzie się pierwsza edycja „Polish LNG Conference”. Wydarzenie, które odbędzie się w dniach 22-23 listopada, 2017, jest organizowane przez Actia Forum Sp. z o.o. w ścisłej współpracy z członkami Polskiej Platformy LNG. Spotkanie będzie poświęcone możliwościom rozwoju rynku LNG w Polsce i Europie, a także roli LNG jako czynnika łączącego różne gałęzie przemysłu.
09.11.2017

Szmit: można ogłaszać II etap przetargu na budowę S7 pod Skarżyskiem-Kamienną

Od 15 marca będzie można ogłaszać drugi etap przetargu na budowę brakującego odcinka trasy S7 w woj. świętokrzyskim – poinformował wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit w poniedziałek w Skarżysku-Kamiennej. Koszt inwestycji to ok. 300 mln zł.
14.03.2017

Modernizacja portów w Szczecinie i Świnoujściu zapewniona dzięki umowie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym

W siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej została podpisana umowa o finansowanie inwestycji, pomiędzy Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. W ramach umowy bank udzieli spółce kredytu do wysokości 163,5 mln złotych.
27.02.2017

Konferencja Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki już 27 lutego

Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej już po raz trzeci we współpracy z partnerami branżowymi organizuje międzynarodową konferencję, podczas której omawiany będzie wpływ morskiej energetyki wiatrowej na rozwój polskiej gospodarki. Aktualnie obowiązująca polityka energetyczna Polski do roku 2030 zakłada „stworzenie warunków ułatwiających podejmowanie decyzji inwestycyjnych dotyczących budowy farm wiatrowych na morzu”. Od jej przyjęcia przez Rząd RP minęło już 7 lat. Czy udało się zrealizować ten cel? Kiedy możemy się spodziew
09.02.2017

175 mln euro na modernizację Rail Baltica

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił PKP Polskim Liniom Kolejowym S.A. kredytu w wysokości 175 mln euro na modernizację ponad 100 km linii kolejowej w ramach projektu Rail Baltica - części korytarza Morze Północne – Morze Bałtyckie sieci bazowej TEN-T. Dzięki modernizacji dwóch odcinków linii Sadowne – Czyżew i Czyżew – Białystok pasażerowie zyskają wygodne połączenia dalekobieżne oraz międzyregionalne. Linia Rail Baltica to także jedyne połączenie kolejowe krajów nadbałtyckich z Polską i pozostałymi krajami Unii Eu
18.12.2016

VII Europejski Kongres Gospodarczy z udziałem przedstawicieli MIiR

Wiceszefowe resortu Iwona Wendel i Dorota Pyć uczestniczyły w VII Europejskim Kongresie Gospodarczym, który odbył się 21 kwietnia 2015 r. w Katowicach. Wiceminister Wendel wzięła udział w panelach: Design, projektowanie, kreatywność oraz Finansowanie innowacji, natomiast wiceminister Pyć uczestniczyła w dyskusji: Inwestycje w polskich portach morskich.
22.04.2015

Czas wielkich zmian w infrastrukturze naftowej

Infrastruktura służąca do transportu, przeładunku i magazynowania ropy naftowej oraz paliw może w najbliższym czasie ulec rewolucyjnym zmianom. Może, ale nie musi...
25.10.2013

Wiatrakowi inwestorzy zacierają ręce

Modernizacja przestarzałych sieci i ich rozbudowa – na ten cel Enea pożyczy 950 mln zł od Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Przeprowadzone inwestycje zmniejszą straty w przesyle energii elektrycznej, zwiększą energooszczędność i pozwolą na przyłączanie do sieci nowych użytkowników, w tym wiatrakowych inwestorów.
23.10.2012

Setki milionów złotych na gazoport

W przyszłym tygodniu Gaz-System i Europejski Bank Inwestycyjny podpiszą umowę na finansowanie budowy gazoportu. EBI pożyczy polskiej spółce 600 mln zł.
08.12.2011

Baltic Development Forum Summit 2011 - eksperci o przyszłości Europy bałtyckiej w Gdańsku

Dokąd zmierza Europa bałtycka i jak najlepiej wykorzystać jej potencjał w dobie kryzysu - o tym przez trzy dni dyskutować będzie w Gdańsku około 800 uczestników konferencji Baltic Development Forum Summit 2011.
25.10.2011

Przyszłość Transeuropejskiej Sieci Transportowej w kontekście nowej polityki transportowej UE

Nowe instrumenty finansowania inwestycji infrastrukturalnych, cele polityki transportowej Unii Europejskiej, rola nowych technologii w systemie transportowym - to najważniejsze zagadnienia konferencji na temat Ponownego ożywienia Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T: w kierunku zrównoważonej polityki transportowej UE, która odbyła się w środę 20 lipca br. w Warszawie.
22.07.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.