• <
PGZ_baner_2025

W Portugalii zatrzymano pięciu załogantów rosyjskiego okrętu Sztandart

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo W Portugalii zatrzymano pięciu załogantów rosyjskiego okrętu Sztandart
Fot. VesselFinder

Pięciu członków załogi rosyjskiego statku szkolnego Sztandart zostało tymczasowo zatrzymanych i przesłuchanych w związku z próbą nielegalnego zejścia na ląd u południowo-zachodnich brzegów Portugalii. Interweniowały miejscowa policja morska oraz marynarka wojenna.

Według dziennika „Correio da Manha”, powołującego się na portugalskie służby, załoga statku objętego sankcjami spuściła na wodę łódź motorową, którą następnie pięć osób próbowało dobić do brzegu w rejonie plaży Baleeira w Sagres.

Po przesłuchaniu przez żandarmerię pięciu członków załogi statku Sztandart zostało przetransportowanych na pokład macierzystej jednostki. W środę wieczorem skierowała się ona z południowego wybrzeża Portugalii w stronę Gibraltaru.

„W niektórych krajach Europy statek ten uznawany jest za należący do rosyjskiej floty cieni” - napisał „Correio da Manha”, odnotowując, że od niedawna Sztandart pływa pod banderą Wysp Cooka.

Jak ustaliła gazeta, w Portugalii statkowi Sztandart odmówiono już wejścia do czterech portów. Dziennik odnotował, że pojawienie się tej fregaty w pobliżuu wybrzeża zbiegło się w czasie z prowadzonymi od niedzieli w Portugalii ćwiczeniami NATO Tiger Meet 2025. Wśród uczestników tego wydarzenia jest około 1700 żołnierzy z 12 państw świata, w tym z Polski.

Z Lizbony Marcin Zatyka

zat/ rtt/

nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.