• <
siemens_gamesa_2022

Trzech robotników zginęło podczas przygotowywania starej jednostki typu FSO u wybrzeży Libii

jm

09.11.2021 14:57
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Trzech robotników zginęło podczas przygotowywania starej jednostki typu FSO u wybrzeży Libii

Partnerzy portalu

Trzech robotników zginęło podczas przygotowywania starej jednostki typu FSO u wybrzeży Libii - GospodarkaMorska.pl
Fot. Mellitah

Podczas próby odholowania wycofanej ze służby jednostki typu FSO doszło do nieszczęśliwego wypadku, w wyniku którego trzy osoby straciły życie, jedna jest zaginiona, a jedna doznała obrażeń.

Stara, wycofana z eksploatacji jednostka FSO (Floating Storage and Offloading) o nazwie Sloug, zacumowana jest u wybrzeży Libii. Jej operator, spółka Mellitah Oil & Gas, największy producent ropy i gazu w Libii, wystawiła ją na sprzedaż. Warunki przetargu nakładały na nabywcę obowiązek za bezpieczne odłączenie jej od systemu rurociągowego i odholowanie. To właśnie podczas tych prac doszło do nieszczęśliwego wypadku.

Sloug został nabyty wraz z ładunkiem przez tunezyjską firmę, która rozpoczęła przygotowania do odholowania jednostki. W piątek 5 listopada na jej pokład weszli robotnicy. Zagraniczne media podają, że doszło do pęknięcia łańcucha (zapewne chodzi o łańcuch łączący FSO z holownikiem), który następnie strącił z pokładu cztery osoby. Trzy z nich zmarły, jedna pozostaje zaginiona. Jeszcze inny pracowników odniósł w wypadku obrażenia.

Sloug został zwodowany w 1973 roku jako jednokadłubowy supertankowiec klasy VLCC o nazwie Agip Sadregna. Po sprzedaniu go w 1985 roku libijskiemu National Oil Corp., który jest częścią Mellitah, służył jako zacumowana na stałe jednostka magazynowa FSO na polu Bouri. W 2017 roku Sloug został zastąpiony nowym FSO o nazwie Gaza.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.