Rząd Szwecji ogłosił w czwartek 20. pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy, a także zarezerwował dodatkowe 70 mld koron (6,4 mld euro) do 2027 r. na wzmocnienie obronności kraju walczącego z rosyjskim agresorem.
– Wysiłki i powodzenie Ukrainy w tej wojnie są kluczowe dla naszego bezpieczeństwa – podkreślił minister obrony Szwecji Pal Jonson na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.
Nowy pakiet wsparcia wojskowego Ukrainy o wartości 9,2 mld koron (840 mln euro) obejmie m.in. haubice Archer, amunicję, drony dalekiego zasięgu, nadbrzeżne systemy radarowe oraz sprzęt mający wzmocnić łodzie bojowe, podarowane wcześniej Kijowowi. Rząd w Sztokholmie obiecał poprzednio Ukrainie 75 mld koron na wzmocnienie obronności tego kraju w latach 2024-26, ale fundusze te są już na wyczerpaniu. Na 2026 r. pozostało jedynie 10 mld. W związku z tym podjęto decyzję o przeznaczeniu na ten cel 30 mld w 2026 r. oraz 40 mld w 2027 r. Pieniądze mają pochodzić z pożyczek szwedzkiego państwa.
Jednocześnie zaproponowano przeznaczenie 20 proc. budżetu pomocy rozwojowej w latach 2026-28 na wsparcie Ukrainy w sferze cywilnej. (PAP)
Fot: Depositphotos
Masowiec złamał się i częściowo zatonął [WIDEO]
Zaatakowano 11 rosyjskich statków na Morzu Azowskim
Odnaleziono zwłoki marynarza, który zaginął w pobliżu granicy z Koreą Płn.
Wstrzymano ruch statków na kanale łączącym Don z Morzem Azowskim
Ukraińskie wojsko: trafiono 18 rosyjskich statków, w tym 13 tankowców floty cieni
Rzeź rosyjskich statków. Licznik dobił do 35