• <
smartre_2023

Swiss prezentuje pierwszy bezprzewodowy dron podwodny [wideo]

ac

13.05.2021 10:06 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Swiss prezentuje pierwszy bezprzewodowy dron podwodny [wideo]

Partnerzy portalu

Swiss prezentuje pierwszy bezprzewodowy dron podwodny [wideo] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Hydromea

Hydromea z siedzibą w Szwajcarii zaprezentowała prototyp pierwszego na świecie bezprzewodowego podwodnego drona.

– Zaprezentowany na pokazie EXRAY, może zmieścić się w plecaku, może być zdalnie sterowany i wysyła wideo HD w czasie rzeczywistym bez żadnego fizycznego połączenia z pilotem – zaznaczył przedstawiciel Hydromea.

Dron EXRAY jest w stanie wykonywać skany wewnątrz struktur w jakości HD w zakresie 360 stopni i dokonywać pomiarów grubości ścian w celu dostarczenia spójnego i kompleksowego raportu z inspekcji w złożonych, zalanych, zamkniętych przestrzeniach.

Oczekuje się, że dron będzie przydatny w różnego rodzaju inspekcjach w ograniczonych przestrzeniach, eliminując ryzyko potencjalnie niebezpiecznych czynności wykonywanych obecnie przez ludzi.

Dzięki EXRAY operatorzy będą mogli zaoszczędzić czas i koszty, których nie dało się uniknąć w przypadku wejścia załogowego: nie ma już potrzeby osuszania, suszenia i wentylacji. Nie ma potrzeby stawiania rusztowań.

Według Igora Martina, generalnego dyrektora i współzałożyciela Hydromea, podwodny dron działa bez kabla, co eliminuje ryzyko utknięcia w skomplikowanych przestrzeniach, na co zwykle były narażone pojazdy przewodowe.

– Ponieważ sygnały radiowe nie przemieszczają się pod wodą, Hydromea musiała opracować nową technologię sterowania dronem: bezprzewodowy system optyczny, który wykorzystuje światło do przesyłania danych w szerokim paśmie – powiedział Felix Schill, współzałożyciel i dyrektor ds. Technologii Hydromea.

– Dzięki naszej wyjątkowej technologii, która jest solidna i zminiaturyzowana, możemy wreszcie przeciąć przewód i uwolnić swobodę bezprzewodowej podwodnej robotyki.

W branży żeglugowej operatorzy statków mieliby możliwość przeprowadzania inspekcji zbiorników balastowych przed dokowaniem w suchym doku, co znacznie poprawi ekonomikę konserwacji i napraw statku w suchym doku.


Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.