• <

Głębinowa ryba z przezroczystą głową. Znajdziesz jej oczy? (wideo)

ew

15.02.2018 10:51 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Głębinowa ryba z przezroczystą głową. Znajdziesz jej oczy? (wideo)
Głębinowa ryba z przezroczystą głową. Znajdziesz jej oczy? (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Ta niezwykła ryba została odkryta już w 1939 roku. Wybuch wojny i brak odpowiedniej aparatury do prac głębinowych spowodowały jednak, że wyniki obserwacji były niezadowalające. Przez brak urządzeń do badania ryb w ich naturalnym środowisku, próbowano odkryć jej zagadkę na lądzie. Macropinny microstomy, bo o nich mowa, wyciągane sieciami z dużych głębokości miały przez to zdeformowane delikatne organy, na skutek zmiany ciśnienia. Jednak już wtedy wstępna analiza budowy oka tej wyjątkowej ryby wykazała, że widzi ona nawet przy braku światła w głębinach i charakteryzuje się jeszcze jedną ciekawą cechą: ma przezroczystą głowę.

Kiedy patrzymy na głowę macropinny, odnosimy wrażenie, że bardzo latwo jest wskazać jej oczy. Nic bardziej mylnego! To, co w pierwszym momencie wygląda jak jej oczy, to organ węchu. Zagadkę oczu tej głębinowej ryby udało się rozwiązać dopiero kilka lat temu dzięki zdalnie sterowanym pojazdom podwodnym ROV, filmując ją w jej naturalnym środowisku. Udało się wtedy ustalić, że oczy macropinny są cylindryczne i mogą się obracać, co umożliwia im zarówno patrzenie przed siebie jak i do góry – przez przezroczystą głowę! Co więcej, dzięki badaniom dowiedzieliśmy się, że w swoim naturalnym środowisku ryba przez większość czasu pozostaje nieruchoma w pozycji horyzontalnej, czujnie obserwując to, co dzieje się nad nią.

Warto pamiętać, że cylindryczne oczy wcale nie są rzadkością w wodnym świecie. Jednak do tej pory wiedziano tylko, że tego typu narząd wzroku pozwala na dobre widzenie na dużych głębokościach. Zakładało się też, że oczy są przymocowane do głowy w jednej pozycji, przez co zwierzę ma niezwykle wąski kąt widzenia. A to był błąd. Macropinna przestawiła światopogląd naukowców. Oczy ryby ukryte są wewnątrz jej głowy i zanurzone  w przezroczystym płynie. To element, którego nie wykryto badając wcześniej tylko martwe osobniki na powierzchni.

Zielone oczy macropinny pozwalają tez dobrze filtrować światło słoneczne. Kiedy ryba ujrzy zdobycz, zaczyna pionowo płynąć w jej kierunku. Zanurzone w płynie oczy ciągle podążają za ofiarą, nie pozwalając jej zgubić i są w tym nawigowaniu niezwykle precyzyjne, o czym może świadczyć chociażby bardzo mały otwór gębowy.

Zwierzę żywi się głównie meduzami oraz, na co wskazuje budowa jej układu trawiennego, wieloma gatunkami niewielkich stworzeń. Na tej głębokości (600-800 metrów) często spotykane są meduzy z gatunku Apolemia, które mogą mieć długość ponad 10 metrów. Ich ciała wyposażone są w liczne macki, którymi chwytają ofiary. Badacze uważają, że oczy ryby umożliwiają na tyle precyzyjną nawigację, iż może pływać pomiędzy mackami kradnąc meduzie schwytany pokarm.

 

 

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40825,00 $ tona -2,44% 14 sty
 Cynk 3559,00 $ tona -0,42% 14 sty
 Aluminium 2977,00 $ tona 0,61% 14 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.