Morze Bałtyckie staje się areną największego sprawdzianu sojuszniczej interoperacyjności. W najbliższych dniach międzynarodowe siły morskie wezmą udział w jubileuszowej, 55. edycji manewrów BALTOPS 2026 (Baltic Operations 2026), demonstrując gotowość NATO do obrony wschodniej flanki. Najważniejsze morskie ćwiczenie NATO w basenie Morza Bałtyckiego rozpocznie się 4 czerwca w Gdyni i potrwa do 19 czerwca. Głównym założeniem jest przećwiczenie reagowania międzynarodowych sił wobec zagrożeń na morzu. Ćwiczenie demonstruje interoperacyjność sojuszników, zapewniając jednocześnie o zaangażowaniu NATO na rzecz wspólnego bezpieczeństwa wszystkich krajów członkowskich.
Ćwiczenie odbywa się pod przewodnictwem Sił Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryce oraz 6 Floty US Navy (U.S. Naval Forces Europe-Africa/U.S. Sixth Fleet), a także Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO (Naval Striking and Support Forces NATO, STRIKFORNATO) z siedzibą w portugalskim Oeiras. Manewry potrwają do 19 czerwca i zakończą się w Kilonii (Niemcy).
W tegorocznej edycji BALTOPS 2026 biorą udział liczne państwa sojusznicze, w tym m. in. Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Łotwa, Litwa, Holandia, Polska, Turcja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Do działań zaangażowano także struktury NATO, takie jak Regionalne Dowództwo Morskie NATO z siedzibą w Rostocku (CTF Baltic - Command Task Force Baltic) oraz Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1 - Standing NATO Mine Countermeasures Group 1).
Głównym celem ćwiczeń jest zwiększenie interoperacyjności sił morskich państw NATO. Manewry szczególny nacisk kładą na zgranie i pracę zespołową załóg okrętowych pozwalając w ten sposób na rozszerzanie poziomu wyszkolenia. BALTOPS jest ćwiczeniem potwierdzającym rolę sił morskich w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa i tworzeniu atmosfery do bezpiecznego rozwoju gospodarek morskich.
W tegorocznej edycji ćwiczenia polską Marynarkę Wojenną reprezentować będą okręty 3 Flotylli Okrętów i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża: fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko, korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub, okręt transportowo-minowy ORP Lublin oraz trałowce ORP Necko i Nakło. W ćwiczeniu weźmie udział również bateryjny moduł bojowy z Morskiej Jednostki Rakietowej, komponent lotniczy z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz Wojska Specjalne. Dodatkowo w manewrach weźmie udział ORP Kontradmirał X. Czernicki, aktualnie pełniący rolę okrętu flagowego Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1.
BALTOPS oficjalnie rozpocznie się fazą portową tzw. „Pre-Sail Conference" w Gdyni, w ramach której odbędą się odprawy oraz spotkania poprzedzające manewry. Na spotkaniach tych ustalone zostaną szczegóły ćwiczenia, dowódcy dostaną również pierwsze, ćwiczebne wprowadzenia i zadania. Faza morska BALTOPS 2026 rozpocznie się w czwartek, 4 czerwca. Po wyjściu w morze okręty sformują grupy taktyczne. Wspólnie z lotnictwem morskim będą prowadzić operacje obejmujące m.in. integrację obrony przeciwlotniczej, poszukiwanie, śledzenie i zwalczanie okrętów podwodnych, działania przeciwminowe, zaopatrywanie okrętów bojowych bezpośrednio na morzu, operacje desantowe i akcje ratownicze.
Zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia ORP Gen. T. Kościuszko oraz ORP Kaszub będą poszukiwać i zwalczać okręty podwodne. Będą także odpierać ataki jednostek nawodnych i samolotów oraz zwalczać różnego typu drony: zarówno powietrzne, jak i nawodne. Z kolei ORP Lublin będzie stanowił platformę do prowadzenia operacji desantowo-szturmowych przez pododdziały Marines. Trałowce ORP Necko i ORP Nakło dołączą do zespołu przeciwminowego, gdzie wspólnie z innymi okrętami dowodzonymi przez zespół państw bałtyckich tzw. Baltic Naval Squadron (BALTRON), będą poszukiwać i oczyszczać z min kluczowe szlaki żeglugowe, a tym samym torować drogę dużym okrętom bojowym. Drugą z grup przeciwminowych sformują niszczyciele min Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1) dowodzone z pokładu ORP Kontradmirał X. Czernicki.
Ważnym epizodem ćwiczenia BALTOPS 2026 będzie udział Wojsk Specjalnych. Operatorzy Jednostki Wojskowej FORMOZA będą naprowadzać precyzyjne uderzenia lotnicze i morskie. Podczas manewrów będą odpowiadać za wskazywanie celów dla statków bezzałogowych oraz bezzałogowców typu MQ-9 Reaper.
Statki powietrzne Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej zaprezentują swoje pełne spektrum możliwości. Śmigłowce wielozadaniowe AW-101 skupią się na treningu poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, działając w ścisłej synergii z grupami zadaniowymi. Bezpieczeństwo i ratownictwo powierzono śmigłowcom poszukiwawczo - ratowniczym W-3WARM Anakonda, które będą odpowiedzialne za operacje ewakuacyjne z pokładów okrętów. Nad całością działań czuwać będzie samolot patrolowo - rozpoznawczy M28B 1R Bryza, dostarczając kluczowych danych rozpoznawczych i wspierając obrazowanie teatru działań.
BALTOPS to największe na Bałtyku manewry morskie z wieloma epizodami realizowanymi także w domenie lądowej i powietrznej. Są organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie BALTOPS było organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego.
Dramat na pokładzie Steny. Na ratunek wezwano śmigłowiec Marynarki Wojennej
Zaatakowano 11 rosyjskich statków na Morzu Azowskim
Odnaleziono zwłoki marynarza, który zaginął w pobliżu granicy z Koreą Płn.
Wstrzymano ruch statków na kanale łączącym Don z Morzem Azowskim
Ukraińskie wojsko: trafiono 18 rosyjskich statków, w tym 13 tankowców floty cieni
Rzeź rosyjskich statków. Licznik dobił do 35
J.D. Vance: będziemy atakować Iran, dopóki nie przestanie uderzać w statki handlowe