• <

Jak unijne pieniądze zmieniły Pomorze? Przyjdź na Dni Otwarte Funduszy Europejskich

ew

11.05.2018 08:16 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Jak unijne pieniądze zmieniły Pomorze? Przyjdź na Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Partnerzy portalu

Jak unijne pieniądze zmieniły Pomorze? Przyjdź na Dni Otwarte Funduszy Europejskich - GospodarkaMorska.pl

Przez trzy dni, od piątku, 11 do niedzieli 13 maja będzie można wziąć udział w licznych wydarzeniach edukacyjnych i kulturalnych, a także zobaczyć niedostępne na co dzień miejsca. Wszystko za darmo lub za niewielką opłatą.

To już VI edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Akcja została zapoczątkowana na Pomorzu i obecnie odbywa się w całym kraju.  W ramach DOFE mieszkańcy i turyści mogą wybierać spośród kilkudziesięciu wydarzeń w regionie.

Zaplanuj weekend z DOFE

Jak co roku swoje drzwi  dla mieszkańców otwierają muzea i galerie. Nietypowe atrakcje przygotowało Muzeum Gdańska. Wraz z przewodnikami będzie można odkryć tajemnice niedostępnych na co dzień zakamarków Twierdzy Wisłoujście. Z kolei w Muzeum Emigracji w Gdyni poznamy historię polonii na całym świecie. Wystawy współczesnego malarstwa polskiego  będzie można zobaczyć w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.  Wystarczy przejrzeć listę atrakcji i zaplanować własną trasę zwiedzania, a nawet cały weekend.

Za zamkniętymi (na co dzień) drzwiami


Bardzo ciekawie zapowiadają się atrakcje przygotowane przez wejherowską elektrociepłownię. W ramach DOFE będzie można zwiedzić zakład i dowiedzieć się jak powstaje ciepło i prąd. Będą również konkursy dla najmłodszych. Z kolei Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie będzie można sprawdzić się jako maszynista w symulatorze szynobusu.               

Liczne zajęcia edukacyjne

W ramach Dni Otwartych zaplanowano wiele warsztatów i spotkań naukowych. Na specjalne spotkanie zapraszają Zdolni z Pomorza. W ramach chojnickiego Święta Nauki już w piątek i w sobotę będzie można uczestniczyć w warsztatach z robotami i nauczyć się kwantowej kryptografii.  W Gdańsku będą też kursy nauki programowania C++. Z kolei w Debrznie będzie można wziąć udział w warsztatach z przedsiębiorczości , a w Gdyni w zajęciach artystycznych. Do laboratorium badań Ogniowych zaprasza Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku. Pod okiem ekspertów będzie można sprawdzić  jak różne materiały zachowują się podczas pożaru oraz jak pracują morskie elektrownie wiatrowe.

A może coś na wolnym powietrzu?

Liczne atrakcje organizowane będą pod chmurką. W Gdyni będzie można zwiedzić z przewodnikami trzy dzielnice: Witomino-Radoistację, Chylonię i  Oksywie. To nie będą typowe dla turystów trasy. Przewodnicy poprowadzą ciekawskich  szlakiem rewitalizacji i opowiedzą o historii mijanych miejsc oraz, o tym jak zmienią się w ciągu najbliższych lat. W Pszczółkach będzie możliwość odwiedzenia jedynego w swoim rodzaju pszczelego ogrodu.  Uczestnicy specjalnych warsztatów wykonają domki dla pszczół do swoich ogrodów. Będzie również wycieczka pszczelą ścieżką dydaktyczną do Parku Brzozowego.

Czym są DOFE?

Jest to akcja koordynowana przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, która pokazuje jakie inwestycje zostały zrealizowane za pieniądze pochodzące z Unii Europejskiej. – DOFE to nie jest zwykła akcja promocyjna. Są to setki wydarzeń w całym kraju, w których udział biorą tysiące mieszkańców. Atrakcje są dla każdego w wieku od jednego do 100 lat – zaprasza Jan Szymański, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Szczegółową listę organizowanych w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich wydarzeń znajdziesz na stronie www.dniotwarte.eu

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34700,00 $ tona 2,44% 20 maj
 Cynk 3754,00 $ tona 2,93% 20 maj
 Aluminium 2930,00 $ tona 3,72% 20 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.